Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 03.04.2008, 20:36:18
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Imi place sa citesc, sa lenevesc sambata dimineata in pat cand razele soarelui trec prin geam pana in genele mele, pe muzica lui Miles Davis,sa merg la teatru, sa pictez, sa merg la bunica, sa miros flori si iarba, sa vad apusurile si rasariturile(desi pe astea le prind mai greu) de soare, sa inot, sa rad cu prietenii, sa ma uit dupa pletosi:D, sa uit de intrebari inutile(gen "Intrebari" de Nichita Stanescu), sa ma imbrac asortat, sa primesc si sa ofer complimente, sa fac poze, sa o pup pe mama pe nas, sa o ascult pe bunica povestind "noutatile" din sat, sa il privesc pe bunicul hranind animalele, imi plac oamenii simpli si credinciosi care vorbesc cu pofta chiar daca nu povestesc intamplari senzationale(desi mimica si gesturile si intonatia lor le fac sa para "senzationale"), mi-ar placea sa cred...si multe altele pe care nu mi le aduc aminte acum. Nu imi place sa nu am timp de ce imi place, sa fiu mintita, sa vorbesc in fata unei multimi, sa port discutii banale cu oameni pe care nu-i cunosc, sa am de scris si de invatat, nu imi plac absolut deloc(din punct de vedere estetic vorbind) pipitele cu tocuri cui si pantaloni mulati si sclipici si strasuri si paiete pe haine care asculta house si manele si merg prin mall cu "mana rupta" si isi tuguie buzele la poza(dar daca sunt oameni de treaba si amuzanti pot sa incerc sa uit de aspectul exterior), nu imi place sa ma gandesc la moarte, nu imi place sa fac ordine pe birou, sa vad in fiecare zi 1000 de masini circuland pe strazi, nu imi place cand ploua si raman rame pe trotuar, sau cand ninge si dupa aia ramane ca un strat de gheata murdara pe jos...nu imi place ca sunt complet dezorientata din punct de vedere religios si ca nu mai pot sa cred si ca m-am saturat sa caut, nu imi plac oamenii ipocriti...
Reply With Quote
  #82  
Vechi 03.04.2008, 20:41:37
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Aaa...era sa uit:imi place sa port esarfe mari si colorate din bumbac si din in infasurate in jurul gatului(si le purtam din clasa a 6a, deci nu m-am luat dupa moda asta de vreun an:p)...
Reply With Quote
  #83  
Vechi 03.04.2008, 20:54:26
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

imi place sa merg in pelerinaj,sa pictez(desi m-am cam lasat de-un timp),sa fotografiez in detaliu flori,gazulite...imi place sa gatesc,imi mai place sa merg cu bicicleta,Stefane noroc de tine,k uitasem ca am bicicleta,si sunt inebunita dupa portul popular,imi place sa ma imbrac in costum national,ce-i drept nu ma imbrac aici in oras,ci duminica sau la vreo mare sarbatoare cand merg la vreo manastire...parca ma intorc in timp...si parca simt altfel tot..
Reply With Quote
  #84  
Vechi 03.04.2008, 21:42:50
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91
Imi place sa citesc, sa lenevesc sambata dimineata in pat cand razele soarelui trec prin geam pana in genele mele, pe muzica lui Miles Davis,sa merg la teatru, sa pictez, sa merg la bunica, sa miros flori si iarba, sa vad apusurile si rasariturile(desi pe astea le prind mai greu) de soare, sa inot, sa rad cu prietenii, sa ma uit dupa pletosi:D, sa uit de intrebari inutile(gen "Intrebari" de Nichita Stanescu), sa ma imbrac asortat, sa primesc si sa ofer complimente, sa fac poze, sa o pup pe mama pe nas, sa o ascult pe bunica povestind "noutatile" din sat, sa il privesc pe bunicul hranind animalele, imi plac oamenii simpli si credinciosi care vorbesc cu pofta chiar daca nu povestesc intamplari senzationale(desi mimica si gesturile si intonatia lor le fac sa para "senzationale"), mi-ar placea sa cred...si multe altele pe care nu mi le aduc aminte acum. Nu imi place sa nu am timp de ce imi place, sa fiu mintita, sa vorbesc in fata unei multimi, sa port discutii banale cu oameni pe care nu-i cunosc, sa am de scris si de invatat, nu imi plac absolut deloc(din punct de vedere estetic vorbind) pipitele cu tocuri cui si pantaloni mulati si sclipici si strasuri si paiete pe haine care asculta house si manele si merg prin mall cu "mana rupta" si isi tuguie buzele la poza(dar daca sunt oameni de treaba si amuzanti pot sa incerc sa uit de aspectul exterior), nu imi place sa ma gandesc la moarte, nu imi place sa fac ordine pe birou, sa vad in fiecare zi 1000 de masini circuland pe strazi, nu imi place cand ploua si raman rame pe trotuar, sau cand ninge si dupa aia ramane ca un strat de gheata murdara pe jos...nu imi place ca sunt complet dezorientata din punct de vedere religios si ca nu mai pot sa cred si ca m-am saturat sa caut, nu imi plac oamenii ipocriti...
pipitele cu tocuri cui si pantaloni mulati si sclipici si strasuri si paiete pe haine
lol lol asta sunt eu:( ce bine ca pe internet nu se vede si fizicul..:D
Reply With Quote
  #85  
Vechi 03.04.2008, 21:44:34
danut danut is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.04.2007
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Nu-mi place sa gatesc , consider pierdere de vreme .
Mai bine mananc preparate , conserve...

imi place singura acasa , am liniste..........

maria
Mie imi place sa pictez dar nu am talent si ma chinui mult.
MIN PLACE SA MA UIT IN OCHII PISICULUI MEU SI LA PESTISORII DIN ACVARIU, MA LINISTESC MULT.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 03.04.2008, 21:54:22
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91
[...]nu imi place sa ma gandesc la moarte[...]
Nu trebuie sa ne placa sa ne gandim la moarte, ci trebuie sa ne gandim, atat. Ca doar sfintilor le placea sa se gandeasca la moarte ca la momentul plecarii lor din aceasta lume la Dumnezeu, ei chiar se bucurau de moarte, ca se lepadau de trupul acesta slab si plin de neputinte, un trup care pentru noi isi gaseste alinarea numai in "sanatatea" pacatului crescut si ingrasat in noi. Noua nu ne place moartea pentru ca avem pacate, ne place viata asta, dar este bine sa meditam si asupra mortii si sa ne cercetam sufletele ca nu cumva sa ne prinda nepregatiti, ca tocmai eu acum ma gandesc la mine si nu ma vad in stare sa trec pragul mortii in liniste.
Citat:
În prealabil postat de quasar
imi mai place sa merg cu bicicleta,Stefane noroc de tine,k uitasem ca am bicicleta
Ca iti place sa mergi cu bicicleta inseamna ca ai o preferinta, iar ca ai uitat ca ai asa ceva prin camara sau balcon inseamna ca mergi foarte rar sau chiar deloc! :) Este asa sau nu?
Reply With Quote
  #87  
Vechi 03.04.2008, 21:54:23
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91
[...]nu imi place sa ma gandesc la moarte[...]
Nu trebuie sa ne placa sa ne gandim la moarte, ci trebuie sa ne gandim, atat. Ca doar sfintilor le placea sa se gandeasca la moarte ca la momentul plecarii lor din aceasta lume la Dumnezeu, ei chiar se bucurau de moarte, ca se lepadau de trupul acesta slab si plin de neputinte, un trup care pentru noi isi gaseste alinarea numai in "sanatatea" pacatului crescut si ingrasat in noi. Noua nu ne place moartea pentru ca avem pacate, ne place viata asta, dar este bine sa meditam si asupra mortii si sa ne cercetam sufletele ca nu cumva sa ne prinda nepregatiti, ca tocmai eu acum ma gandesc la mine si nu ma vad in stare sa trec pragul mortii in liniste.
Citat:
În prealabil postat de quasar
imi mai place sa merg cu bicicleta,Stefane noroc de tine,k uitasem ca am bicicleta
Ca iti place sa mergi cu bicicleta inseamna ca ai o preferinta, iar ca ai uitat ca ai asa ceva prin camara sau balcon inseamna ca mergi foarte rar sau chiar deloc! :) Este asa sau nu?
Reply With Quote
  #88  
Vechi 03.04.2008, 23:45:10
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Nu trebuie sa ne placa sa ne gandim la moarte, ci trebuie sa ne gandim, atat. Ca doar sfintilor le placea sa se gandeasca la moarte ca la momentul plecarii lor din aceasta lume la Dumnezeu, ei chiar se bucurau de moarte, ca se lepadau de trupul acesta slab si plin de neputinte, un trup care pentru noi isi gaseste alinarea numai in "sanatatea" pacatului crescut si ingrasat in noi. Noua nu ne place moartea pentru ca avem pacate, ne place viata asta, dar este bine sa meditam si asupra mortii si sa ne cercetam sufletele ca nu cumva sa ne prinda nepregatiti, ca tocmai eu acum ma gandesc la mine si nu ma vad in stare sa trec pragul mortii in liniste.
Pai tocmai asta e paradoxul la mine ca desi nu imi place, ma gandesc foarte mult la moarte.De fapt, e mai mult o teama ca as putea muri in orice moment, inainte sa imi recapat credinta si sa gasesc drumul spre Adevar. Si mai este si o frustrare si o revolta si o tristete ca atat bunicii, parintii, cat si eu si copiii mei si toata omenirea vom muri la un moment dat fara sa avem certitudinea ca exista si altceva dupa moarte...
Mai aveam ceva de adaugat: imi plac foarte mult cainii si puisorii pufosi si galbeni,si oarecum pisicile, buburuzele si broastele testoase, dar cred ca am arahnofobie, am o scarba si o frica de gandaci, urechelnite, tot felul de ganganii...desi sunt constienta ca sunt si ele doar niste fiinte mici care, ca si noi toti, nu vor decat sa traiasca...
Reply With Quote
  #89  
Vechi 03.04.2008, 23:47:16
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
lol lol asta sunt eu ce bine ca pe internet nu se vede si fizicul..
Pai, stai linistita, gusturile sunt relative...doar de asta vorbim aici despre ceea ce ne place si ce nu ne place;)...
Reply With Quote
  #90  
Vechi 04.04.2008, 00:01:38
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
nu-mi place pizza
Wooow!!!Inseamna ca n-ai mancat pizza facuta de mama;)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce nu va place in Biserica? iosif Reguli in Biserica 436 22.09.2022 13:34:10
Imi place de o verisoara - de gradul 2 Stefan500 Generalitati 42 27.09.2013 15:21:39
Ce ne place in biserica? Darius Biserica Ortodoxa Romana 57 09.06.2010 20:15:29
Ce va place, si ce nu va place, la propria dumneavoastra persoana??? lavinia40 Generalitati 32 11.12.2009 18:20:00