Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #751  
Vechi 15.09.2017, 13:30:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
REPET: NU VORBESC DE COPIII si nici Hristos in versetul postat de mine, nu vorbeste de copiii, ci de om la modul general! Amicul penticostal a spus ca botezul nu este esential pentru mantuire, ci doar credinta. Hristos spune ca fara botez nu ne putem mantui. Copiii care mor nebotezati...Hristos are grija de ei. El, fiind IUBIRE, NU CRED ca ii duce in Iad, neavand pacate personale. Ar fi un Dumnezeu nedrept. Singurul "pacat" al lor a fost ca s-au nascut
Copiii nu au pacate, dar mostenesc firea omeneasca, cazuta. Nu se pot naste din alta fire. Altfel ar insemna ca ar fi putut sa se mantuiasca si inainte de venirea lui Hristos, dar stim ca nimeni n-a ajuns in Rai. Botezul tocmai asta face, vindeca firea omeneasca, cel botezat putand primi apoi harul divin, fara de care nu se poate mantui cineva. Mantuirea este prin har, nu din fapte sau nefapte. Astfel, un copil mic se poate mantui, desi nu are fapte bune, daca a fost botezat. Pentru ca moare avand har.
Reply With Quote
  #752  
Vechi 15.09.2017, 13:47:51
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
„Adevărat, adevărat îți spun că, dacă nu se naște cineva din apă și din Duh, nu poate să intre în Împărăția lui Dumnezeu.” (Ioan 3:5)
Aceat verset poate fi interpretat in sensul botezului.
Insa Isus nu vorbeste nimic despre botez in acest pasaj.
Mai exact spus: Isus nu foloseste niciodata cuvantul botez in acest verset.

Ce este nasterea din apa si di Duh?
Crestinii pot discuta, pot avea pareri diferite.
Poate fi botezul, poate fi innoirea mintii, transformarea facuta de Duhul Sfant.

Insa Evanghelia nu foloseste termenul "botez" aici.

Last edited by Penticostalul Traditional; 15.09.2017 at 14:03:45.
Reply With Quote
  #753  
Vechi 15.09.2017, 13:54:01
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E evident ca cine nu crede nu se poate nici boteza, deci nu e vorba doar de credinta.
Credinta aveau si cei din Vechiul Testament, credinta in adevaratul Dumnezeu, nu in idoli.
Din nefericire sunt o multime de oameni care se boteaza fara sa creada.
Credinciosii Vechiului Testament vor fi mantuiti. Fara botez.

Desigur ca botezul este foarte important si este poruncit de Hristos si de sfintii Apostoli.
Insa eu cred ca a afirma ca Isus a zis ca "cine nu se boteaza nu se va mantui" este o exagerare. Mantuitorul nu a afirmat explicit asa ceva.
Reply With Quote
  #754  
Vechi 15.09.2017, 14:12:04
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Amicul penticostal a spus ca botezul nu este esential pentru mantuire, ci doar credinta.
Corect. Eu asta cred.
Credinta pe care crestinul o are prin harul lui Dumnezeu si care este dovedita prin fapte.

Botezul este o urmare a ascultarii crestinului.
La fel ca si impartasirea cu Trupul si Sangele Domnului, darnicia, rugaciunea și celelalte care ne-au fost poruncite.
Reply With Quote
  #755  
Vechi 15.09.2017, 14:12:59
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Aceat verset poate fi interpretat in sensul botezului.
Insa Isus nu vorbeste nimic despre botez in acest pasaj.
Mai exact spus: Isus nu foloseste niciodata cuvantul botez in acest verset.

Ce este nasterea din apa si di Duh?
Crestinii pot discuta, pot avea pareri diferite.
Poate fi botezul, poate fi innoirea mintii, transformarea facuta de Duhul Sfant.

Insa Evanghelia nu foloseste termenul "botez" aici.
Excelent spus!
Inca ceva: Catalin a amintit circumcizia, ca argument pentru necesitatea stricta a botezului infantilor. Gresit! Motivul circumciziei este unitatea poporului lui Israel, prin pecetluirea in carne a Legamintului, sau, cum spun evreii, a Aliantei dintre Ha-Shem si poporul sau. NU are legatura cu mintuirea pruncilor. O sa intreb totusi un prieten evreu ce cred rabinii despre locul sufletelor pruncilor care au murit inainte de circumcizie.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #756  
Vechi 15.09.2017, 14:19:50
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Totusi, nu aprob parerea neoprotestanta, atunci cind considera botezul infantilor inutil/nul. Dumnezeu NU are nevoie de participarea treaza/constienta a fiintei umane pentru a opera schimbari importante, inclusiv soteriologice.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #757  
Vechi 15.09.2017, 16:18:08
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Credinta pe care crestinul o are prin harul lui Dumnezeu si care este dovedita prin fapte.
Harul ăsta al lui Dumnezeu se coboară asupra credincioșilor în timpul slujbelor, cu precădere la întâlnirea cu Sfintele Taine, printre care și Botezul. Chemarea pe care o ai spre a-I sluji lui Hristos se înfiripă în inima omului de timpuriu (prin botezul copiilor), urmând ca apoi să fie hrănită de părinți prin educația corespunzătoare, puterea exemplului, cateheză etc.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Botezul este o urmare a ascultarii crestinului.
La fel ca si impartasirea cu Trupul si Sangele Domnului, darnicia, rugaciunea și celelalte care ne-au fost poruncite.
Creștin devii după botez. :) Așa îți certifici apartenența la calea lui Hristos, mai precis începutul mersului pe urmele Lui.
Idem, împărtășirea nu poate veni decât DUPĂ ce ai îmbrățișat creștinismul.

Am fost de vreo nouă ori la o biserică neoprotestantă (sau, mă rog, erau două biserici), o dată nimerind la o serie de botezuri. M-am dus pentru o prietenă, altfel nu cred că m-ar fi împins curiozitatea. Unul dintre lucrurile care mi s-a părut complet lipsit de sens, printre altele, a fost faptul că pastorul a binecuvântat-o pe o copilă de câteva luni în numele Lui, în condițiile în care ea era evident nebotezată (deci încă nu făcea parte din Biserică). Mă rog, când n-ai Sf. Tradiție mai faci și din astea. :)
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #758  
Vechi 16.09.2017, 19:46:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Aceat verset poate fi interpretat in sensul botezului.
Insa Isus nu vorbeste nimic despre botez in acest pasaj.
Mai exact spus: Isus nu foloseste niciodata cuvantul botez in acest verset.

Ce este nasterea din apa si di Duh?
Crestinii pot discuta, pot avea pareri diferite.
Poate fi botezul, poate fi innoirea mintii, transformarea facuta de Duhul Sfant.
Insa Evanghelia nu foloseste termenul "botez" aici.
Botezul cu apa si Duh este Botezul, care e cu apa si Mirungerea, care insemna primirea harului Duhului Sfant (este punerea mainilor din Sfanta Scriptura).
Reply With Quote
  #759  
Vechi 16.09.2017, 19:53:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Din nefericire sunt o multime de oameni care se boteaza fara sa creada.
Credinciosii Vechiului Testament vor fi mantuiti. Fara botez.

Desigur ca botezul este foarte important si este poruncit de Hristos si de sfintii Apostoli.
Insa eu cred ca a afirma ca Isus a zis ca "cine nu se boteaza nu se va mantui" este o exagerare. Mantuitorul nu a afirmat explicit asa ceva.
Desigur, la neoprotestanti botezul este ceva simbolic, in ortodoxie este o Sfanta Taina esentiala pentru primirea harului. Mantuirea este prin har, asa cum zic si protestantii, iar harul este primit doar prin Sfintele Taine. Dar protestantii, din cate stiu inteleg altceva prin har, e ca un fel de binecuvantare (asta poti confirma tu, daca e asa). In ortodoxie harul este o energie necreata, care izvoraste din Sfanta Treime. Este, de exemplu, acea aura care apare in icoanele sfintilor, in jurul capului.
Reply With Quote
  #760  
Vechi 16.09.2017, 19:59:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Excelent spus!
Inca ceva: Catalin a amintit circumcizia, ca argument pentru necesitatea stricta a botezului infantilor. Gresit! Motivul circumciziei este unitatea poporului lui Israel, prin pecetluirea in carne a Legamintului, sau, cum spun evreii, a Aliantei dintre Ha-Shem si poporul sau. NU are legatura cu mintuirea pruncilor. O sa intreb totusi un prieten evreu ce cred rabinii despre locul sufletelor pruncilor care au murit inainte de circumcizie.
In niciun caz nu am spus ca taierea imprejur e un argument pentru botezul pruncilor, s-a inteles gresit. Am dat argumentul, botezul se face pentru stergerea urmarilor pacatului stramosesc si primirea harului, fara de care nimeni nu se poate mantui si care se primeste doar prin botez. Eu am spus de taierea imprejur doar pentru ca tu spuneai ca atunci copiii nu erau bagati in seama.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17