Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.11.2008, 01:40:32
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ca sa raspund initiatorului topicului, ce fac Martorii lui Iehova are o denumire simpla: prozelitism. Scopul este evident: atragerea de adepti, membri sau cum doriti sa le spuneti.

Nu consider ca au vreo agenda ascunsa, ei crezand cu adevarat in invataturile si randuielile lor, asa cum si dumneavoastra credeti si respectati invataturile si randuielile ortodoxe.

Mersul din usa in usa si impartirea de brosuri gratuite pe strada sunt tehnici imprumutate din marketing si sunt folosite pentru ca dau un randament demonstrat.
  #12  
Vechi 26.01.2009, 21:31:44
asmosis asmosis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2009
Locație: Romania
Mesaje: 13
Implicit

Ma intreb eu oare, ce aveti voi de castigat cand judecati atata?Si ortodoxismul e o secta! :)
  #13  
Vechi 26.01.2009, 22:43:01
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de asmosis Vezi mesajul
Ma intreb eu oare, ce aveti voi de castigat cand judecati atata?Si ortodoxismul e o secta! :)
Nu stiu daca chiar judecam atat pe cat spui tu, poate constatam unele lucruri, ceea ce e o diferenta, iar ortodoxismul nu este o secta. Ar fi bine atunci cand afirmi ceva sa te documentezi inainte, nu sa faci afirmatii doar ca sa te afli in treaba.
  #14  
Vechi 26.01.2009, 23:38:50
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Citat:
În prealabil postat de asmosis Vezi mesajul
Ma intreb eu oare, ce aveti voi de castigat cand judecati atata?Si ortodoxismul e o secta! :)
Ce-i cu tine mai ,omule ,ce te tulbura asa de tare ,ce necazuri ai ,,,ce nelinisti ?Cum poti sa afirmi ca ortodoxismul este o secta ? Spune,poate cineva de pe acest forum te va ajuta ...
  #15  
Vechi 14.04.2009, 04:50:47
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Ideea e ca nu sunt crestini. Din moment ce ei cred ca Iisus a fost un simplu om sunt mai degraba antihristi
mihai07 , martorii nu cred ca Isus a fost un simplu om.

Asta e o afirmatie complet infantila si o blasfemie !
  #16  
Vechi 14.04.2009, 16:21:08
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
mihai07 , martorii nu cred ca Isus a fost un simplu om.

Asta e o afirmatie complet infantila si o blasfemie !
Pai martorii nu cred ca Iisus este Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut, nu facut, Cel de-o fiinta cu Tatal.
Concluzia o tragi singur.
  #17  
Vechi 14.04.2009, 16:52:37
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Pai martorii nu cred ca Iisus este Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut, nu facut, Cel de-o fiinta cu Tatal.
Concluzia o tragi singur.
mihai07 , asta nu inseamna ca Isus este un simplu om.
Martorii considera ca Isus este prima creatie a lui Dumnezeu inainte de orice.Este un dumnezeu dar nu creatorul.
Tocmai de aceea pe unul il cheama Isus iar pe celalalt il cheama Iehova.
A fi crestin inseamna sa crezi in sacrificiul Mintuitorului si nu daca acesta este Dumnezeu sau nu.

Cit despre titlul acestui topic, martorii nu au nimic de cistigat , ci din contra cheltuie timp, energie si bani pt. a predica.
Cele 2 principii de baza sint:
1.Vestea buna despre regatul lui Dumnezeu trebuie anuntata la toata lumea asa cum a inceput Isus (Matei 24:3–14);
2.Indeplinirea poruncii lui Isus de a face noi discipoli;

Cit despre agresivitatea martorilor, asta este o minciuna, o propaganda ieftina.
  #18  
Vechi 14.04.2009, 23:12:08
naephius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sisu, nu ajunge sa crezi in sacrificiul Mantuitorului pentru a fi crestin. A fi crestin inseamna totodata a avea conceptii potrivite cu adevarul despre Persoana Cuvantului intrupat, Iisus Hristos, Dumnezeul nostru binecuvantat in veci. Orice conceptie falsa despre El poate fi fatala pentru mantuire.

Martorii lui Iehova, negand dumnezeirea Fiului, nasterea Lui din Tatal mai inainte de toti vecii, neaga automat si lucrarea Sa de mantuire (pentru ca numai Dumnezeu facut om ne poate mantui), asadar negand si desfiintand crestinismul. Pe ei deci, credinta in sacrificiul Mantuitorului nu-i ajuta cu nimic, dimpotriva ii condamna, pentru ca conceptiile lor despre El sunt erezii nimicitoare.
  #19  
Vechi 15.04.2009, 00:18:40
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

naephius, in parte iti dau dreptate.
nu poti fi crestin doar crezind in Cristos.Trebuie sa si aplici invataturile Lui.
Interesant ca si martorii cred ca Isus este Persoana Cuvantului intrupat, cum zici tu (vezi Ioan 1:1).
Sint de acord si cu ideea ca numai Dumnezeu ne poate mintui.A lui este puterea si gloria.
De aceea El ne va judeca pe fiecare indiferent de credinta lui .

Ce ai vrut sa spui ca "conceptiile lor despre El sunt erezii nimicitoare" ?
  #20  
Vechi 15.04.2009, 00:42:43
naephius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sisu, atata timp cat sustii arianismul, aceasta erezie nimicitoare condamnata dintotdeauna de Biserica, nu esti crestin, ci un antihrist care nu are mantuire, aceasta erezie desfiintand opera lui Hristos pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire.

Am spus ca numai Dumnezeu facut om ne poate mantui, tu spui altceva - te rog nu rastalmaci cuvintele mele. Ioan 1:1 afirma dumnezeirea Cuvantului, martorii o neaga. Miheia 5:1 afirma existenta Cuvantului din vesnicie, martorii o neaga. ("Și tu, Betleeme Efrata, deși ești mic între miile lui Iuda, din tine va ieși Stăpânitor peste Israel, iar <b>obârșia Lui este dintru început, din zilele veșniciei.</b>"). Ma rog, dovezi care afirma existenta Cuvantului din vesnicie si dumnezeirea Lui sunt multe, dar daca vrei sa dai crezare mai degraba martorilor lui Iehova decat Sfintei Scripturi si Sfintei Biserici a lui Dumnezeu si a Domnului nostru Iisus Hristos, tu singur arati ca nu-ti pasa de mantuirea ta.

Ce sa zic, Dumnezeu sa te lumineze.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iehova e numele din Biblie cocacoc Generalitati 22 26.04.2014 09:50:06
Un nor de martori Mihnea Dragomir Dogmatica 2 29.12.2011 17:19:04
Edward Maya,singurul roman care a castigat un premiu Billboard Daniel_7 Generalitati 17 20.06.2011 20:10:18
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 21:09:21
Si-a castigat in instanta dreptul de a muri ! cristiboss56 Eutanasia 25 02.03.2011 14:12:43