Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 15.03.2011, 21:56:53
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
De parcă Dumnezeu ar fi la fel cu dumnezeul sectanților, până la Allah, și mai știu eu ce zei...
Adica sa inteleg ca nu exista un singur Dumnezeu. Este mai multi E multi si E foarte diferiti...:-))

Pai mai dragule, ceea ce spui tu inseamna ca sustii ca exista mai multi Dumnezei...Unul al nostru si mai multi ai altora..


Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Pe Dumnezeu tocmai că îl interesează în ce clădire se roagă credincioșii.
Asta-i o alta perla..:-))
Pot sa te intreb ceva? Tu crezi ca e bine sa zic rugaciunea inimii cand intru in Mall?? Cladirea o fi buna, no fi buna..???

PS:- sa nu mai sugerezi cu iz de porunca nimanui unde sa se roage,pentru ca nu e bine ce faci.
In rest, subscriu mesajelor lui Dumitru si Costel!
Reply With Quote
  #122  
Vechi 15.03.2011, 22:47:02
allisa's Avatar
allisa allisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Unhappy Nu exista altar fara cruce

Cum tocmai se vorbea la mine în casa de probleme,necazuri...etc, cineva a rostit aceste vorbe ca în fiecare casa este o cruce de dus si ca nu exista altar fara cruce... Si de aici,iata ,cufundata în ce se discuta si in ce scriam, am gresit. Cer scuze! Adevarat, numai în bisericile noastre ortodoxe Îl gasim pe IISUS cel rastignit care si astazi sta pe lemnul Crucii si ne cheama la EL cu bratele deschise. Întotdeauna ,eu cand privesc aceasta Cruce îmi trece prin minte vorbele ce le rosteste parca bunul nostru IISUS Hristos: -Iata, EU ce am facut ,ptr voi!” Voi ce faceti ptr mine!
Alt drum de urmat nu exista decat Calea Crucii. Nu vrem sa venim la EL pe calea aceasta, ne trimite EL CRUCI, la fiecare, le simtim cu totii, nu? Însusi Domnul a trebuit sa faca drumul acesta pe pamant în trup, luand crucea de cand a venit în lume, deci, nu putem rataci caci suntem mai vrednici de plans decat salbaticii aceia din Africa?
Reply With Quote
  #123  
Vechi 15.03.2011, 23:13:45
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Xanixade, tu ai locuit intr-un loc unde nu sunt biserici ortodoxe pe o raza mai mare de 100 de km pentru mai mult de doua saptamani?
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #124  
Vechi 15.03.2011, 23:29:59
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul


Da, chiar dacă te miri, e păcat. Eu așa zic.
...si mai cine altcineva zice? Nu Biserica Ortodoxa. Sau cel putin nu cea Romana.

S-a discutat de n ori problema asta.

Daca ar fi asa, ce ne facem cu acei romani care isi tin Sf. Liturghie in biserici catolice fiindca nu au unde altundeva? O fi pacat, spui tu...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #125  
Vechi 16.03.2011, 00:03:39
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Adica sa inteleg ca nu exista un singur Dumnezeu. Este mai multi E multi si E foarte diferiti...:-))
Pai mai dragule, ceea ce spui tu inseamna ca sustii ca exista mai multi Dumnezei...Unul al nostru si mai multi ai altora..
Eu nu am susținut niciodată că există mai mulți dumnezei. Asta este ce ai înțeles tu singurică, de capul tău. Eu m-am referit la idolii neamurilor precum și la credințele răspândite în jurul acestora, ca pe urmă și curentul acesta modern de ecumenistsm...



Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Asta-i o alta perla..:-))
Pot sa te intreb ceva? Tu crezi ca e bine sa zic rugaciunea inimii cand intru in Mall?? Cladirea o fi buna, no fi buna..???
Eventual de-a ta. Dar clădirea adventiștilor, celor care strigă în limbi, poți să spui acolo rugăciunea inimii acolo? Sau în timpul unui concert de cântece... neocreștine?

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
PS:- sa nu mai sugerezi cu iz de porunca nimanui unde sa se roage,pentru ca nu e bine ce faci.
În privința asta nu am greșit, mai ales în această situație. Citește și tu sfinții părinți, și vezi acolo.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 16.03.2011, 00:09:52
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
...si mai cine altcineva zice? Nu Biserica Ortodoxa. Sau cel putin nu cea Romana.

S-a discutat de n ori problema asta.

Daca ar fi asa, ce ne facem cu acei romani care isi tin Sf. Liturghie in biserici catolice fiindca nu au unde altundeva? O fi pacat, spui tu...
Tu ai citit canoanele bisericești, așa măcar pentru curiozitate?
Dacă intri în adunarea necredincioșilor și a ereticilor ești oprit de la împărtășire un an parcă.Iar preoții sunt caterisiți, adică decăzuți din funcție.
Dar spusele sfinților părinți ai citit?
Singur Ortodoxia de Arsenie Papacioc? Călăuză în credința ortodoxă? Ilie Cleopa? Nimic?
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 16.03.2011, 00:11:20
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Xanixade, tu ai locuit intr-un loc unde nu sunt biserici ortodoxe pe o raza mai mare de 100 de km pentru mai mult de doua saptamani?
Nu, n-am trăit, dar nici nu m-aș teme s-o fac.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 16.03.2011, 00:35:50
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Tu ai citit canoanele bisericești, așa măcar pentru curiozitate?
Dacă intri în adunarea necredincioșilor și a ereticilor ești oprit de la împărtășire un an parcă.Iar preoții sunt caterisiți, adică decăzuți din funcție.
Dar spusele sfinților părinți ai citit?
Singur Ortodoxia de Arsenie Papacioc? Călăuză în credința ortodoxă? Ilie Cleopa? Nimic?

Arsenie Papacioc si Ilie Cleopa nu sunt "Biserica." Din punctul de vedere al Bisericii Ortodoxe Romane (da, cea oficiala, cea de care apartinem cu totii, formata din episcopii de care trebuie sa ascultam) catolicii NU sunt eretici. Protestantii da. Ne-crestinii da.

Bun, esti oprit de la impartasanie un an, dar daca stai pe teren lung in strainatate fara biserica ortodoxa in jur esti oprit in general pe termen nedefinit pentru simplu fapt ca nu ai unde sa te impartasesti. Deci de ce sa nu incerci si altceva, daca oricum esti "oprit." :D
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #129  
Vechi 16.03.2011, 00:36:58
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Nu, n-am trăit, dar nici nu m-aș teme s-o fac.
Pai n-ai de ce sa te temi. Nu mananca nimeni pe ortodocsi. Nici macar nu incearca activ sa ii converteasca.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #130  
Vechi 16.03.2011, 01:01:48
georgeta florica's Avatar
georgeta florica georgeta florica is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit cum e cel mai bine?

Daca nu e bine sa intram nici macar intr.o biserica catolica ,ce ma fac daca sunt inconjurata de catolici?Sa-i evit?Asta ar insemna sa vorbesc singura:)
__________________
Averile comune pot fi furate, dar bogatiile adevarate nu. In sufletul fiecaruia se afla lucruri pretioase care nu pot fi luate.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pierdut intr-o lume mare .... Sniper Intamplari adevarate 12 24.08.2016 15:56:50
Religie catolica in scoala pentru un ortodox elcipo Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 16 26.09.2012 14:05:10
Un baiat ortodox si o fata catolica... leloup Generalitati 51 13.02.2012 17:24:15
Casatorie intre viitor preot ortodox si catolica? TNTman Nunta 34 25.02.2010 21:08:01