Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 02.04.2011, 18:27:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
:D Parca nu demult spuneati ca nu este epicleza. :D Deci unii vorbesc din auzite....

Cand am sa am timp am sa caut unde spune inca din secolul XIV. Sf. (ortodox) Nicolae Cabasila ca latinii au epicleza
In primul rand eu am spus ca romanii au scos epicleza, iar aceasta s-a petrecut incepand cu secolul VII, deci inainte de schisma. Apoi am mai spus ca latinii le-au cerut ortodocislor la sinodul Ferrara sa accepte formula lor, ca darurile se sfintesc la invocarea cuvintelor Mantuitorului.
Iar la sfarsit am spus ca asta nu are importanta, pentru ca nu e un argument ca sa poata sa fie demonstrta, cel putin eu nu am studiat problema si nu pot sa spun de ce ortodocsii au dreptate si ce importanta are. Eu scriu doar atunci cand cunosc ceva si pot argumenta, nu afirm doar despre catolici ca nu au har sau doar ca asa zice BO.

In al doilea rand, asa cum scrie in link, Nicolae Cabasila raspundea acuzatiilor catolicilor, acestia acuzandu-i pe ortodocsi ca nu fac ca ei. Pentru ca inainte catolicii ii acuzau pe ortodocsi, la inceput cu Filioque, in declaratia de anatema.
Nicolae Cabasila raspunea ca latinii sunt contrazisi in argumentatia lor de practica liturgica, pentru ca aveau o ramasita de epicleza in rugaciunea "Supplices te".

Asadar controversa era legata de credinta cand are loc actul central al Liturghiei, iar argumentia ortodoxa era ca in toate slujbele de sfintire se face rugaciunea de chemare a Duhului Sfant (de exemplu sfintirea apei), nu se poate face doar cand se rostesc cuvintele Mantuitorului.
Dupa cum se arata in link si a scris si Erethorn, chiar daca s-au reintrodus rugaciunile epiclezei, catolicii au tot aceeasi conceptie, ca prefacerea se face la cuvintele Mantuitorului, deci nu s-a schimbat nimic. Acelea sunt considerate un fel de rugaciuni in timpul slujbei, la catolici se fac inainte de rostirera cuvintelor Mantuitorului (la ortodocsi, cum se stie, rugaciunile de invocare se fac dupa rostirea cuvintelor Mantuitorului).
Reply With Quote
  #202  
Vechi 05.04.2011, 19:54:49
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Personal cred ca aici pe forum se aduc acuze sau se vb despre acuze aduse de unii/altii, mai des decat se petrece in realitate....
Reply With Quote
  #203  
Vechi 09.04.2011, 15:46:14
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Nu exista pace cu ecumenismul. Nu cred ca putem accepta ca fiind corecta renuntarea la Sfanta Impartasanie sau mancarea pentru viata vesnica ce se intampla in Protestantism.

Catolicismul din nevoi ecumeniste a facut o Noua Litughie si in acea comisie a inclus s-ar parea 6 pastori protestanti. Ce a iesit e :

http://www.youtube.com/watch?v=rh_nqtp3VrU
http://www.youtube.com/watch?v=SZ6KW...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=uX2bO...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=wedpL...eature=related

CINE VREA SA LASE COPIILOR VIATA VESNICA ADICA IMORTALITATE SI INTRARE IN RAI, E IMPOTRIVA ECUMENISMULUI.

Vorba unuia, i-am lasat in Biserica si ne-au dat pe toti afara, ca nu mai puteau merge inapoi. Voi a-ti putea merge la ce se intampla mai sus?

OMENIREA poate castiga impotriva ecumenismului cu cea mai puternica arma: RUGACIUNEA.
Reply With Quote
  #204  
Vechi 09.04.2011, 16:23:47
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Ortodox fiind, savarsesti un mare pacat rugandu-te intr-o Biserica Catolica?
O fi, nu stiu, dar in orice caz nu e mai mare decat acela de a crede ca numai cei din confesiunea ta se mantuiesc. Ultimul mi se pare mult mai grav. Te apropie de fariseu.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 09.04.2011, 16:29:26
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Ortodox fiind, savarsesti un mare pacat rugandu-te intr-o Biserica Catolica?
O fi, nu stiu, dar in orice caz nu e mai mare decat acela de a crede ca numai cei din confesiunea ta se mantuiesc. Ultimul mi se pare mult mai grav. Te apropie de fariseu.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Uneori am impresia ca te urmaresc pe forum, numai ca sa scriu "subscriu,subscriu"...:-))

Deci, da, SUBSCRIU si aici!:-)
Reply With Quote
  #206  
Vechi 09.04.2011, 19:28:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Ortodox fiind, savarsesti un mare pacat rugandu-te intr-o Biserica Catolica?
O fi, nu stiu, dar in orice caz nu e mai mare decat acela de a crede ca numai cei din confesiunea ta se mantuiesc. Ultimul mi se pare mult mai grav. Te apropie de fariseu.
Har, smerenie si jertfa de sine.
E adevarat, daca are cineva norocul sa se roage un sfant pentru el (cum s-au rugat sf. Grigorie pentru Traian sau sf. Tecla pentru o fata pagana) atunci poate sa fie si pagan. Dar de ce crezi ca exista mai multe biserici si ca sfintii sunt farisei?
P.S. Am vorbit anul trecut timp indelungat pe forumul catolic?
Reply With Quote
  #207  
Vechi 09.04.2011, 20:37:21
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E adevarat, daca are cineva norocul sa se roage un sfant pentru el (cum s-au rugat sf. Grigorie pentru Traian sau sf. Tecla pentru o fata pagana) atunci poate sa fie si pagan. Dar de ce crezi ca exista mai multe biserici si ca sfintii sunt farisei?
P.S. Am vorbit anul trecut timp indelungat pe forumul catolic?
Ai dreptate. Atunci eram picat de pe Marte. Nu cred ca sunt mai multe biserici, e doar una singura si aceea e condusa de Domnul Hristos. Sfintii nu cred ca sunt farisei, farisei sunt, eventual, cei care ii citeaza tot timpul, fara sa-nteleaga si fara sa-i urmeze.
Har, smerenie si jerfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #208  
Vechi 09.04.2011, 22:42:50
Florin Constantin Ilie Florin Constantin Ilie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.12.2010
Mesaje: 27
Implicit Păzește-te, te rog, de sfaturi nepricepute...

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Nu aruncati cu cataroaie, ca nu am terminat de dat si detaliile aferente :D. Eu sunt ortodoxa si nu am nici un dram de interes fata de celelalte confesiuni, insa intamplarea face ca eu acum sa locuiesc in Germania, intr-un oras in care chiar nu este nici o Biserica Ortodoxa...aici fiind numai catedrale catolice si in rest case de adunare ale adventistilor...Biserica ortodoxa este, insa la circa 80 de km de orasul in care locuiesc..si stateam si ma gandeam daca ar fi chiar atat de ingrozitor daca as merge Duminica pe la ei...desi simt deja in sufletul meu ca nu voi simti nici a 1000 parte din sentimentul avut in Biserica mea. Stiu ca e pacat, sau daca nu e chiar pacat, nu e de bine oricum...dar voi ce parere aveti, cum vi s-ar parea ?
Dragă Andrușca. Nu aruncă nimeni cu cataroaie, dar din câte văd eu, sunt unii "politicoși" care te cam împing când tu ești pe marginea prăpăstiei.
Este păcat, și nu doar păcat ci și primejdios să mergi să te rogi în alte locașuri decât cele ortodoxe. Catolicii, conform învățăturii ortodoxe, nu sunt în comuniune cu noi ortodocșii. Nu intru în amănunte teologice acum, că sunt foarte multe, e suficient să găsești un catehism ortodox și, citind din el, vei vedea că nu există altă biserică a lui Hristos decât cea ortodoxă și că harul Sfântului Duh este doar în biserica noastră ortodoxă. Iar noi mergem la biserică și ne împărtășim și cu auzul, cu privirea cu... toate ale noastre. Duhul catoloicilor este altul decât al nostru, decât Duhul Sfânt. Așa ne lămuresc nenumărate scrieri și canoane lăsate nouă de Sfinții Părinți, nu-ți vorbesc eu după capul meu sau... al altora.
Nu în ultimul rând, îți spun că și eu sunt în Germania, și că datorită meseriei schimb periodic orașele în care locuiesc. Când eram în Mainz-Kastel mergem la Wiesbaden la o biserică greacă (dar ortodoxă). Apoi, pe când locuiam în Russelsheim mergeam la Offenbach, la biserica Sf. Nicolae. Câți km sunt de la Russelsheim până la Offenbach...? Acum, când sunt în Landau, merg tocmai la Baden-Baden, unde este biserică românească ortodoxă.
Și-ți mai spun ceva, la care mulți vor avea nenumărate obiecții, poate. Știi că Karlsruhe-ul e mult mai aproape de Baden-Baden. De fapt schimb trenul în Karlsruhe când merg la B-B. Află că și în Karlsruhe se slujește pentru români Sf. Liturghie. Dar nu s-a găsit până acum un român credincios de prin Karlsruhe care să ridice un mic lăcaș acolo și să-l pună la dispoziția bisericii. Români sunt pe aici, și nu o duc tocmai prost, chiar deloc (știi că e o zonă puternică economic...), dar... ce să mai. Așa că e nevoit preotul să facă slujbe în "bisericile" luteranilor sau mai nu știu cui.
Ceea ce ar trebui să înțeleagă cei care te sfătuiesc să mergi oriunde este că Dumnezeu ne cheamă unde a rânduit El să se jertfească pentru noi, nu oriunde. Iar tactica asta de a sluji ortodocșii în alte locașuri ale celor de altă credință nu e sănătoasă, ci e intenționat lăsată așa pentru ca ortodocșii noștri, ușor ușor, să ajungă la astfel de... nepriceperi, să nu mai poată distinge între Adevăr și prefăcutul adevăr, între locașul sfânt și imitația prefăcută a acestuia, între Hristos care ne dă odihna sufletului și hristoșii mincinoși propovăduiți de eretici.
Este un cuvânt revelat unui Sfânt, precum că fiecare pas pe care-l face omul pe drumul la biserică este numărat. În cazul nostru, timp, km, și niște bănuți. Dar "pe cât e de mare osteneala pe atât mai mare răsplata" spune Sfântul Ioan Gură de Aur. Și, ca să te mai încurajez puțin, află că la Baden- Baden nu există picior de român, ci toți venim acolo la biserică de la mulți km, de prin toate împrejurimile. Chiar și dintre cei ce locuiesc chiar în Karlsruhe!
Te rog din suflet, pune puțină osteneală în plus și Maica Domnului îți va răsplăti însutit. Sfânta Cuvioasă Parascheva și Sfânta Filofteia să-ți ajute. Vorbește cu ele și te ajută sigur :)...
Doamne ajută! și să mă ierte cei care poate nu se simt confortabil, dar în materie de credință noi facem cum ne învață Mântuitorul, nu după cum ni se pare nouă, nu după cum credem noi,, ci noi credem Bisericii - care ne arată ce și cum prin Sfinții Săi.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 10.04.2011, 20:44:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Ai dreptate. Atunci eram picat de pe Marte. Nu cred ca sunt mai multe biserici, e doar una singura si aceea e condusa de Domnul Hristos. Sfintii nu cred ca sunt farisei, farisei sunt, eventual, cei care ii citeaza tot timpul, fara sa-nteleaga si fara sa-i urmeze.
Har, smerenie si jerfa de sine.
Daca acea una singura e BO inseamna ca suntem de acord. Am si o nelamurire, pe forumul catolic ati scris ca sunteti catolic, ma bucur ca esti ortodox (daca e asa).
Nu stiu exact daca cei pe care ii numiti sunt farisei si de ce ar trebui sa-i judecam noi. Eu cred ca cine citeaza din sfinti da dovada de smerenie, pentru ca smerenia se arata prin fapte, nu se marturiseste. Cel ce citeaza sfintii spune ca nu e atat de mare ca ei sa isi spuna parerea proprie. Nu spune pararea mea e asta si chiar daca e in contradictie cu sfintii, a mea e mai buna.
Dar, desigur, poate sunt si din cei ce spui si tu.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 10.04.2011, 20:46:22
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Ortodox fiind, savarsesti un mare pacat rugandu-te intr-o Biserica Catolica?
O fi, nu stiu, dar in orice caz nu e mai mare decat acela de a crede ca numai cei din confesiunea ta se mantuiesc. Ultimul mi se pare mult mai grav. Te apropie de fariseu.
Har, smerenie si jertfa de sine.
MariS_ drept ai grait! Doar cei inchistati limitarilor si habotniciei exagerate pot crede ca numai cei din propria lor confesiune s-ar mantui...Pacat ca prin vehementa, plina de ura vizibila uneori, nu realizeaza cat sunt de departe tocmai de...mantuire....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pierdut intr-o lume mare .... Sniper Intamplari adevarate 12 24.08.2016 15:56:50
Religie catolica in scoala pentru un ortodox elcipo Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 16 26.09.2012 14:05:10
Un baiat ortodox si o fata catolica... leloup Generalitati 51 13.02.2012 17:24:15
Casatorie intre viitor preot ortodox si catolica? TNTman Nunta 34 25.02.2010 21:08:01