Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #431  
Vechi 31.03.2010, 22:13:54
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

De prin biblia ortodoxa...

1 Corinteni 11:7
Bărbatul este imaginea și gloria lui Dumnezeu; iar femeia este gloria

bărbatului. Având în vedere acest fapt, un bărbat nu este obligat să-și

acopere capul.

1 Corinteni 7:39
O femeie rămâne obligatoriu soția bărbatului cu care este căsătorită,

atât timp cât trăiește el. Dar dacă îi moare soțul, ea este liberă să

se recăsătorească cu cine dorește, cu condiția ca cei doi să aparțină

Domnului.

1 Corinteni 11:5
Și orice femeie care se roagă sau care profețește cu capul neacoperit,

își desconsideră capul (familiei care este bărbatul ei); pentru că ea

se comportă la fel ca aceea care s-a ras pe cap.

1 Corinteni 11:6
Dacă femeia (căsătorită) nu are capul ei (fizic) acoperit, poate și să

-și taie părul. Dar dacă este rușine pentru o femeie (căsătorită) să

fie tunsă sau rasă pe cap, atunci să și-l acopere.

1 Corinteni 11:8
De fapt, nu bărbatul a fost făcut din femeie, ci invers;

1 Corinteni 14:35
Dacă vor să înțeleagă ceva (care le este neclar), fiecare dintre aceste

femei să întrebe acasă pe soțul ei; pentru că este rușine pentru o

femeie să vorbească astfel în timpul când sunteți adunați.

sa-mi fie cu iertare dar toate miscarile de "emancipare" ale femeii au fost puse in miscare de (franc)masoni si au ca scop castigul financiar(inainte vreme impozau doar 1/2 din populatie)pe deoparte, ia pe cealalta parte distrugerea celulei de baza a societatii, si anume familia.
Vezi statistici U.S.A. cu privire la declinul familiei in ultimii 100 de ani.
Reply With Quote
  #432  
Vechi 06.04.2010, 11:56:16
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
De aceea ma stradui acum in afara bisericii. Imi deschide Dumnezeu alte cai.
Preotul nu a vrut ca te-a simtit cu probleme probabil. In afara bisericii iti deschide mikiduta caile, nu Dumnezeu... ...cam asta e parerea mea...
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #433  
Vechi 06.04.2010, 17:38:33
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Sergiu - ???
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #434  
Vechi 06.04.2010, 18:33:47
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Biserica nu discrimineaza femeia, din moment ce o slaveste cu atata evlavie pe Sfanta Fecioara!
Femeia este datoare spiritual sa spuna "Fie mie dupa cuvantul Tau!"
Reply With Quote
  #435  
Vechi 06.04.2010, 18:42:50
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Sergiu - ???
Esti foarte framantata - asta poate fi un lucru bun dar si rau. Nu-mi pari deloc consecventa - mai intai ai inceput cu faptul ca nu poti face ce fac barbatii si oricand vor ei - dupa care ai zis ca de fapt cauti sa faci ceva social si nu ai cu cine - dupa care iar ca te deranjeaza ca barbatii pot face anumite lucruri oricand si tu nu poti... Aceste ganduri nu sunt de la Dumnezeu pt ca nu-ti sporesc averea sufleteasca. Tu ai ca si scop sa te mantuiesti, nu sa faci revolutii si sa restitui nu mai stiu ce drepturi femeilor (care cum s-a vazut nici nu sunt deranjate prea tare de starea de lucruri din biserica). Deci nu te concentra pe fleacuri, cauta sa-ti sporesti adevarata avere (cea din ceruri).
Ai vazut ca ti-au si zis-o unii ca s-au cam plictisit de tine. Ar fi bine daca cautarea ta ar fi sa te apropii mai mult de Dumnezeu si ai si ASCULTA ce spun incepatorii bisericii crestine - Sfintii Parinti. Dar tu de fapt tot timpul ai parerea ta si vrei sa afli totul singura, neintelegand ca nu este posibil sa intelegi tu intr-o viata ocupata cu cele cotidiene ce au inteles cu greu unii sihastri/pustnici intr-o viata de stat prin pustietati printre spini si rugandu-se poate si peste 20 de ore pe zi. Sigur, poti avea incredere doar in fortele proprii dar inseamna si irosire! E ca si cum as zice: "pai nu vreau sa folosesc o masina moderna ca e creata de altii, vreau sa-mi fac masina mea proprie". E posibil, dar de ce sa arunci la gunoi 100 de ani de cercetari si perfectionari pt ca dupa alti 40 de ani sa faci si tu o masina proprie cu un motor in 2 timpi ca cele din 1910?
Am scris aici nu doar ca raspuns la ce se discuta pe acest fir, am citit mai multe postari ale tale pe diverse fire si am ramas cu o anumita parere vis-a-vis de tine. Ia-o ca un raspuns la mai multe probleme care am vazut ca te macina.
Referitor la ce am scris despre preot, un duhovnic te "vede" cam in ce stare esti si daca vede ca esti intr-o stare de cautare, de nemultumire el stie ca aceasta stare a ta nu este nici statornica nici nu va aduce roada buna. Face parte dintr-un fel de intelepciune aceasta judecata. Lucrurile bune si de durata ies din suflete impacate cu Dumnezeu si incarcate de Har. Ori tu in starea in care esti daca infiintezi un grup s-ar putea acela sa te considere un fel de lider (poate chiar spiritual) si tu nu esti inca pregatita pentru un asemenea rol. Poate nu vei fi niciodata. Aceia te pot urma si nu sunt sigur ca i-ai conduce in directia buna. Tu nefiind puternica in har te poate face mikiduta sa cazi si-i duci se pe ei in rapa. Intr-ale bisericii rolul de lider este chiar mai important decat in viata lumeasca. Aici vorbim de cu totul alte energii si puteri si ispite! S-ar putea asta sa fi vazut preotul. In fine, sper ca nu am vorbit singur aici....
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #436  
Vechi 07.04.2010, 00:09:16
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Sergiu - vad ca incerci sa ma descurajezi in totul. Si asta in loc sa ma incurajezi si sa-mi dai un sfat cum sa reusesc. Crezi eu de descurajari si de fraze ca "n-ai sa fii niciodata pregatita".
De ce imi spui asa? Si cum sa gandesti tu sau preotul asa despre ceea ce vreau eu sa fac?
Daca preotul ar fi asa cum spui tu, si ar putea vedea in mine, m-ar ajuta, nu mi-ar da lovituri sa ma darame mai mult (asa cum si tu faci prin vorbele tale). Ar vorbi cu mine si mi-ar spune clar. Dar el mi-a spus alte motive care nu au nici o legatura cu mine.
De fapt nu inteleg prea bine ce imi spui.
Eu nu conduc pe nimeni in primul rand.
Vroiam sa fac ceva bun pentru oameni si pentru mine. Am crezut ca o pot face cu ajutorul preotului si a altor oameni din biserica (in sensul de comunitate). Am incercat pe mai multe cai: sa fac ceva in biserica, sa fac ceva pentru partea sociala. Ce energii si ce ispite negative vezi in asta?
Ce-mi spui tu suna ca un cerc vicios. Sa nu fac pentru ca nu sunt in stare, sau suficient de buna s-o fac, dar nu voi ajunge sa fiu asa daca n-o fac, ci dimpotriva voi cadea mai jos.
Pentru ca eu imi caut menirea de la Dumnezeu, rolul in viata asta. Copii nu, aia nu, ailalta nu. Atunci ce ar trebui sa fac? Sa stau inchisa in casa cu mainile in san, sa ma urc pe pereti intr-o zi? Sau ce sa fac?
Dumenzeu mi-a lasat precis ceva de facut, dar nu stiu inca ce? Sa ajut oameni, sa fac ceva bun in biserica, sau in social. Eu si asta o vad parte din mantuire.
Si atunci m-am rugat la Dumnezeu sa-mi arate calea. Si am ajuns s-o gasesc in afara bisericii, nu a credintei ,ci a oamenilor din biserica, la alti oameni care au nevoie. Ce are michiduta a face cu asta?

Aici sunt doua lucruri diferite, zic eu. Una este credinta teoretica si alta a face ceva pentru oameni cand vezi ca au nevoie.
Pe prima ai dreptate, nu pot s-o inteleg eu, dar pe a doua de ce sa fie rau s-o fac.
Tu asa ai inteles ca vreau sa fac revolutii si sa dau drepturi femeilor. Nu asta este telul meu. Este insa un obstacol de care ma lovesc mereu in drumul meu.
Ti-am spus, in biserica n-am voie sa fac mai nimic, pentru ca sunt femeie.

Inca o data, nu inteleg ce-mi ceri - sa abandonez totul si stau incuiata in casa si sa ma rog numai? Nu pot asta. Nu sunt eu asta.
Si pe urma Dumnezeu ma ajuta pe acest drum. Stie ca vreau sa fac bine. Ca n-o fac fara El.
Daca reusesc sa fac ceea ce mi-am propus, capat si eu forta, nu ma prabusesc. Stiu ca mai am pentru ce trai.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #437  
Vechi 07.04.2010, 04:29:56
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Esti foarte framantata - asta poate fi un lucru bun dar si rau. Nu-mi pari deloc consecventa - mai intai ai inceput cu faptul ca nu poti face ce fac barbatii si oricand vor ei - dupa care ai zis ca de fapt cauti sa faci ceva social si nu ai cu cine - dupa care iar ca te deranjeaza ca barbatii pot face anumite lucruri oricand si tu nu poti... Aceste ganduri nu sunt de la Dumnezeu pt ca nu-ti sporesc averea sufleteasca. Tu ai ca si scop sa te mantuiesti, nu sa faci revolutii si sa restitui nu mai stiu ce drepturi femeilor (care cum s-a vazut nici nu sunt deranjate prea tare de starea de lucruri din biserica). Deci nu te concentra pe fleacuri, cauta sa-ti sporesti adevarata avere (cea din ceruri).
Ai vazut ca ti-au si zis-o unii ca s-au cam plictisit de tine. Ar fi bine daca cautarea ta ar fi sa te apropii mai mult de Dumnezeu si ai si ASCULTA ce spun incepatorii bisericii crestine - Sfintii Parinti. Dar tu de fapt tot timpul ai parerea ta si vrei sa afli totul singura, neintelegand ca nu este posibil sa intelegi tu intr-o viata ocupata cu cele cotidiene ce au inteles cu greu unii sihastri/pustnici intr-o viata de stat prin pustietati printre spini si rugandu-se poate si peste 20 de ore pe zi. Sigur, poti avea incredere doar in fortele proprii dar inseamna si irosire! E ca si cum as zice: "pai nu vreau sa folosesc o masina moderna ca e creata de altii, vreau sa-mi fac masina mea proprie". E posibil, dar de ce sa arunci la gunoi 100 de ani de cercetari si perfectionari pt ca dupa alti 40 de ani sa faci si tu o masina proprie cu un motor in 2 timpi ca cele din 1910?
Am scris aici nu doar ca raspuns la ce se discuta pe acest fir, am citit mai multe postari ale tale pe diverse fire si am ramas cu o anumita parere vis-a-vis de tine. Ia-o ca un raspuns la mai multe probleme care am vazut ca te macina.
Referitor la ce am scris despre preot, un duhovnic te "vede" cam in ce stare esti si daca vede ca esti intr-o stare de cautare, de nemultumire el stie ca aceasta stare a ta nu este nici statornica nici nu va aduce roada buna. Face parte dintr-un fel de intelepciune aceasta judecata. Lucrurile bune si de durata ies din suflete impacate cu Dumnezeu si incarcate de Har. Ori tu in starea in care esti daca infiintezi un grup s-ar putea acela sa te considere un fel de lider (poate chiar spiritual) si tu nu esti inca pregatita pentru un asemenea rol. Poate nu vei fi niciodata. Aceia te pot urma si nu sunt sigur ca i-ai conduce in directia buna. Tu nefiind puternica in har te poate face mikiduta sa cazi si-i duci se pe ei in rapa. Intr-ale bisericii rolul de lider este chiar mai important decat in viata lumeasca. Aici vorbim de cu totul alte energii si puteri si ispite! S-ar putea asta sa fi vazut preotul. In fine, sper ca nu am vorbit singur aici....
Cu toata intentia ta buna, efortul tau, Sergiu, nu a dat nici un rezultat, asa cum nu a dat nici un rezultat efortul multor altora. Motivul ni-l lamureste Paracelsius, care spune asa: "Boala regelui este expresia unei optiuni ferme pentru un prea puternic bolnav, fascinat de raritatea sau de strania maretie tragica a bolii lui". Sa ii lasam, deci, pe cei fascinati mai mult de ideile lor, decat de Crucea lui Hristos, si sa ne vedem de ale noastre; altfel riscam sa pierdem timp pretios, ireversibil.
Reply With Quote
  #438  
Vechi 07.04.2010, 11:48:26
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Sergiu - eu astept raspunsul tau. Mi-a placut mesajul tau, dar tu nu stii problemele mele. De aceea am incercat sa pun niste idei in raspunsul. Mai mult nu pot sa scriu despre meine, caci si asa sunt unii care ma pandesc.
Las-o Pe Anca, n-o baga in seama.
Este atat de rea si de aia nici nu pricepe nimic. Nici nu citeste de fapt, doar ataca oamenii. Daca ar stii duhovnicul ei ce face...
Asa o invata ea de la Sf. Parinti ca trebuie sa faca?

Eu o ignor deocamdata, pe urma mai este si adminul. Dar nu este ortodox sa parasti...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #439  
Vechi 07.04.2010, 15:02:27
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Sergiu - vad ca incerci sa ma descurajezi in totul. Si asta in loc sa ma incurajezi si sa-mi dai un sfat cum sa reusesc. Crezi eu de descurajari si de fraze ca "n-ai sa fii niciodata pregatita".
Da, unicul meu scop in viata este sa te descurajez pe tine.
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
De ce imi spui asa? Si cum sa gandesti tu sau preotul asa despre ceea ce vreau eu sa fac?
Daca preotul ar fi asa cum spui tu, si ar putea vedea in mine, m-ar ajuta, nu mi-ar da lovituri sa ma darame mai mult (asa cum si tu faci prin vorbele tale). Ar vorbi cu mine si mi-ar spune clar. Dar el mi-a spus alte motive care nu au nici o legatura cu mine.
Nu stiu ce vrei sa faci, eu vorbeam de starea ta generala si de cum iti merg gandurile. Nu am scop sa te daram, si nu cred ca preotul are asemenea intentii.
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
De fapt nu inteleg prea bine ce imi spui.
Aici ne apropiem de adevar.
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu nu conduc pe nimeni in primul rand.
Vroiam sa fac ceva bun pentru oameni si pentru mine. Am crezut ca o pot face cu ajutorul preotului si a altor oameni din biserica (in sensul de comunitate). Am incercat pe mai multe cai: sa fac ceva in biserica, sa fac ceva pentru partea sociala. Ce energii si ce ispite negative vezi in asta?
Ce-mi spui tu suna ca un cerc vicios. Sa nu fac pentru ca nu sunt in stare, sau suficient de buna s-o fac, dar nu voi ajunge sa fiu asa daca n-o fac, ci dimpotriva voi cadea mai jos.
Nu stiu ce vrei sa faci, ma gandeam ca faci un curs de studiu al Bibliei sau ceva in aceasta directie. Din aceasta perspectiva vorbeam. Nu era mai simplu sa ne spui ce ai vrut sa faci si ce a iesit?
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pentru ca eu imi caut menirea de la Dumnezeu, rolul in viata asta. Copii nu, aia nu, ailalta nu. Atunci ce ar trebui sa fac? Sa stau inchisa in casa cu mainile in san, sa ma urc pe pereti intr-o zi? Sau ce sa fac?
De ce copii nu? Eventual poti sa-i infiezi. Sa cresti un copil sa fie un crestin destoinic e deja mai mult decat o suta de cursuri, serate etc. Daca nu poti nici sa-i infiezi, poti sa mergi la o fundatie care se ocupa de case de copii si sa te duci la ei si sa te joci cu ei, sa le citesti povesti etc. Sa le fii un fel de mama/doica part time. Ma gandesc ca probabil problema e ca tu vrei sa fii tu conducatorul si initiatorul propriului proiect, de ce nu te alaturi la un proiect/cauza care exista deja, ca un simplu membru?
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dumenzeu mi-a lasat precis ceva de facut, dar nu stiu inca ce? Sa ajut oameni, sa fac ceva bun in biserica, sau in social. Eu si asta o vad parte din mantuire.
Si atunci m-am rugat la Dumnezeu sa-mi arate calea. Si am ajuns s-o gasesc in afara bisericii, nu a credintei ,ci a oamenilor din biserica, la alti oameni care au nevoie. Ce are michiduta a face cu asta?
Poti sa faci milostenie oriunde si oricand, doar ai grija sa nu o faci decat in numele tau si din mila lui Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Aici sunt doua lucruri diferite, zic eu. Una este credinta teoretica si alta a face ceva pentru oameni cand vezi ca au nevoie.
Pe prima ai dreptate, nu pot s-o inteleg eu, dar pe a doua de ce sa fie rau s-o fac.
Cum poti preda ceva ce nu ai inteles? Probabil ar fi bine sa te dedici activitatilor de caritate.
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Tu asa ai inteles ca vreau sa fac revolutii si sa dau drepturi femeilor. Nu asta este telul meu. Este insa un obstacol de care ma lovesc mereu in drumul meu.
Firul se numeste "Biserica si discriminarea femeii". Ce trebuia sa inteleg eu altfel?
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ti-am spus, in biserica n-am voie sa fac mai nimic, pentru ca sunt femeie.
Nici eu nu am voie sa fac mai nimic si nu sunt femeie. Pot decat sa merg la slujbe si atat. Biserica nu e doar cladirea templului. Si obstea e biserica si acolo avem voie sa facem multe, doar sa fie placute lui Dumnezeu. In ce priveste templul respect regulile impuse. La fel si la sediul firmei unde lucrez, la fel la cinema, magazin etc. Fiecare loc are regulile lui si trebuie sa le respectam. Ti-am zis, iti irosesti energiile aiurea.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Inca o data, nu inteleg ce-mi ceri - sa abandonez totul si stau incuiata in casa si sa ma rog numai? Nu pot asta. Nu sunt eu asta.
Si pe urma Dumnezeu ma ajuta pe acest drum. Stie ca vreau sa fac bine. Ca n-o fac fara El.
Daca reusesc sa fac ceea ce mi-am propus, capat si eu forta, nu ma prabusesc. Stiu ca mai am pentru ce trai.
Fa si tu ce poti si incearca sa primesti binecuvantare ca sa nu se transforme intentiile bune in roade amare si sa te intristezi si mai tare. Doamne ajuta!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #440  
Vechi 07.04.2010, 16:02:50
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Da, unicul meu scop in viata este sa te descurajez pe tine.
Nu stiu ce vrei sa faci, eu vorbeam de starea ta generala si de cum iti merg gandurile. Nu am scop sa te daram, si nu cred ca preotul are asemenea intentii.
Aici ne apropiem de adevar.
Nu stiu ce vrei sa faci, ma gandeam ca faci un curs de studiu al Bibliei sau ceva in aceasta directie. Din aceasta perspectiva vorbeam. Nu era mai simplu sa ne spui ce ai vrut sa faci si ce a iesit?

De unde ti-a venit asa o idee cu studiul Bibliei? Nu sunt teolog. Da am avut si ideea sa propun parintelui, nu sa fac eu cateheza pentru adulti, copii, intalniri ca sa discutam probleme de religie si sa ne lamurim (ceva in sen sul forumului).

De ce copii nu? Eventual poti sa-i infiezi. Sa cresti un copil sa fie un crestin destoinic e deja mai mult decat o suta de cursuri, serate etc. Daca nu poti nici sa-i infiezi, poti sa mergi la o fundatie care se ocupa de case de copii si sa te duci la ei si sa te joci cu ei, sa le citesti povesti etc. Sa le fii un fel de mama/doica part time. Ma gandesc ca probabil problema e ca tu vrei sa fii tu conducatorul si initiatorul propriului proiect, de ce nu te alaturi la un proiect/cauza care exista deja, ca un simplu membru?

Am mai scris, probabil ca n-ai citit. Nu am posibilitati materiale acum si nu-ti da voie nimeni (aici cel putin) sa te aocupi de copii undeva da ca nu ai pe ai tai, sau exprienta/scoala in acest domeniu. Nu, nu vreau sa fiu conducator, dimpotriva. Nu exista nici un proiect la ora asta. Vroiam sa initiez unele: revista, biblioteca, cele de mai sus (cateheza, cerc de discutii), asociatie culturala pentru sprijinirea oamenilor necajiti sa faca ceva ce le place (cultura, sport, lucru manual), spirjinire copii, seniori, etc. Numai eu singura nu pot face asta

Poti sa faci milostenie oriunde si oricand, doar ai grija sa nu o faci decat in numele tau si din mila lui Dumnezeu.
asta o fac oricum, n-are a face insa cu ceea ce caut/vreau eu

Cum poti preda ceva ce nu ai inteles? Probabil ar fi bine sa te dedici activitatilor de caritate.

Ce sa predau? Poate doar sa invat copii ceva lucruri de baza, sa le povestesc la nivelul lor despre Iisus si credinta. In rest nu vreau/nu pot sa predau eu nimic. Activitati sociale si de caritate vreau sa fac.

Si mi-ar fi placut si sa pot citi la slujbe psalmi ci mai este nevoie. Asta insa nu are voie o femeie decat poate in anumite conditii. Nu stiu.
Firul se numeste "Biserica si discriminarea femeii". Ce trebuia sa inteleg eu altfel?
Multe.
Nici eu nu am voie sa fac mai nimic si nu sunt femeie. Pot decat sa merg la slujbe si atat. Biserica nu e doar cladirea templului. Si obstea e biserica si acolo avem voie sa facem multe, doar sa fie placute lui Dumnezeu. In ce priveste templul respect regulile impuse. La fel si la sediul firmei unde lucrez, la fel la cinema, magazin etc. Fiecare loc are regulile lui si trebuie sa le respectam. Ti-am zis, iti irosesti energiile aiurea.

[i]Aici ajungem la un mare adevar. Acum stiu in fine. Esti barbat. N-ai cum sa ma intelegi, sau sa intelegi subiectul in discutie. Si nu mai spune asa. Ai voie sa faci ce vrei, sa stai unde vrei, sa intri une vrei in biserica si in lume. /I]

Fa si tu ce poti si incearca sa primesti binecuvantare ca sa nu se transforme intentiile bune in roade amare si sa te intristezi si mai tare. Doamne ajuta!
Pai cum sa primesc binecuvantare daca nu am voie sau nu vrea preotul sa faca nimic din toate astea. Cui sa cer?
Ti-am raspuns din nou, punctual. Nu stiu daca ma intelegi mai bine acum.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 07.04.2010 at 16:17:49.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intinaciune, moliftelnic, nastere, pacat



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
Discriminarea și prigonirea Ortodoxiei și a ortodocșilor de către catolicism Decebal Biserica Romano-Catolica 37 25.08.2013 15:06:04
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 12:47:06
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46