Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.08.2010, 20:12:40
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit sa ne vedem la poarta raiului!

"este un timp ptr toate si vreme ptr orice indeletnicire sub cer
o vreme sa te nasti si o vreme sa mori"

o vreme sa intri pe forum si o vreme sa il parasesti.
iata ca pentru mine a venit vremea aceea si doream sa imi iau ramas bun de la voi.
sa dea Dumnezeu sa ne intalnim cu totii la portile raiului.

vrednica sa dau sfaturi nu sunt, dar totusi indraznesc:
sa va pastrati credinta curata, sa nu faceti nici un fel de compromis cu pacatul, sa urmati linia inceputa de sf parintii ai bisericii ca sfanta este si sa il purtati intotdeauna in suflet pe Acela care a platit pretul suprem ptr noi.

Doamne ajuta!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.08.2010, 14:20:08
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
"este un timp ptr toate si vreme ptr orice indeletnicire sub cer
o vreme sa te nasti si o vreme sa mori"

o vreme sa intri pe forum si o vreme sa il parasesti.
iata ca pentru mine a venit vremea aceea si doream sa imi iau ramas bun de la voi.
sa dea Dumnezeu sa ne intalnim cu totii la portile raiului.

vrednica sa dau sfaturi nu sunt, dar totusi indraznesc:
sa va pastrati credinta curata, sa nu faceti nici un fel de compromis cu pacatul, sa urmati linia inceputa de sf parintii ai bisericii ca sfanta este si sa il purtati intotdeauna in suflet pe Acela care a platit pretul suprem ptr noi.

Doamne ajuta!
lore86, nu stiu daca mai reusesti sa citesti mesajul meu. In ciuda faptului ca lasam impresia unui razboi care-pe-care, fiecare cautand sa "bifeze" cat mai des "fapta zilei" ca fiind cea care-l duce catre mantuire, realitatea este de obicei pe dos; nimanui nu-i pasa de nimeni decat daca poate, concret, sa-si puna amprenta personalitatii sale.
Strigatul tau de "ramas bun" e suspendat in gol, un gol trist si dureros pentru un forum unde marea majoritate sunt crestini practicanti.
Noi doi nu stiu daca ne-am "intalnit" prea des. (Am prostul obicei sa nu retin partenerii de discutie decat daca apar contradictii severe...) Decizia de a renunta la forum este una extrem de inteleapta si in curand altii te vom urma (depinde cand apare revelatia sau... mintea de pe urma). In urma experientei tale, probabil este de prost gust sa-ti iei ramas bun, iar eu, cand va fi sa plec o voi face pe nesimtite: "N-o sti nime' ca m-am dus!/ Numa' m-or vede ca nu-s!"

Dumnezeu sa-ti vegheze pasii, iar Preacurata sa te ocroteasca cu bunatatea Sa!
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.08.2010, 14:30:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sa te ajute Dumnezeu, Lore86, in tot ce faci, si sa aiba grija de puiutii tai! Sa ne pastrezi intr-un colt din inima ta!

Pentru OmulBun: Nu cred ca a plecat din cauza vreunei experiente neplacute petrecute pe forum, ci pentru ca, asa cum a spus ea, este o vreme pentru toate. Cand nu mai merge, nu mai merge.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.08.2010, 14:48:00
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Imi place mult cand zici ca este o vreme cand te nasti si o vreme cand mori....foarte adevarat.Greseala noastra este ca ne gandim prea putin la moarte si prea mult ne complicam cu viata asta trecatoare si ne pierdem in amanuntele ei....

Cat despre faptul ca ne vom intalni cu totii la portile Raiului,iti dai seama ca asta este doar o iluzie.....Sunt sigur ca foarte mult dintr-e noi nu vor vedea Raiul,asta din diferite si diferite motive.....unul dintr-e ele fiind prea-siguranta noastra ca il vom vedea,dar nefacand nimic sau prea putin in directia asta...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.08.2010, 15:03:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
"este un timp ptr toate si vreme ptr orice indeletnicire sub cer
o vreme sa te nasti si o vreme sa mori"

o vreme sa intri pe forum si o vreme sa il parasesti.
iata ca pentru mine a venit vremea aceea si doream sa imi iau ramas bun de la voi.
sa dea Dumnezeu sa ne intalnim cu totii la portile raiului.

vrednica sa dau sfaturi nu sunt, dar totusi indraznesc:
sa va pastrati credinta curata, sa nu faceti nici un fel de compromis cu pacatul, sa urmati linia inceputa de sf parintii ai bisericii ca sfanta este si sa il purtati intotdeauna in suflet pe Acela care a platit pretul suprem ptr noi.

Doamne ajuta!
In curand forumul crestinortodox o sa fie alcatuit numai din participanti eterodocsi, apostati si atei. Au plecat multi care ar fi trebuit sa ramana. De ce nu vreti sa va inmultiti talantii, chiar si prin metode forumistice? Pai trebuie sa ne riscam chiar sufletul sperand ca vom folosi cumva pe aproapele care citeste postarile, trebuie sa dam dovada de curaj, caci cel mai usor gresim cu cuvantul - e adevarat, dar este neaparat sa-L marturisim pe Hristos in orice fel in lumea asta care se inraieste pe zi ce trece. Nu mai plecati, oameni buni, nu mai abandonati!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.08.2010, 15:37:54
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Lore, cand iti va fi dor de noi, ne vei gasi pe acest forum.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.08.2010, 17:44:28
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Pentru OmulBun: Nu cred ca a plecat din cauza vreunei experiente neplacute petrecute pe forum, ci pentru ca, asa cum a spus ea, este o vreme pentru toate. Cand nu mai merge, nu mai merge.
Imi cer iertare, dar eu nu am insinuat ca a plecat din cauza cuiva. Tristetea mea a fost cand am constatat ca dupa atatea zile, nu i-a zis nimeni nici un cuvintel... Acum ma bucur totusi ca o faceti!
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.08.2010, 19:37:22
Ostasul's Avatar
Ostasul Ostasul is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.05.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Cand pleaca cineva ne pare rau- e sora noastra, fratele nostru, dar trebuie sa ne gandim de doua ori cand spunem un cuvant- oare acel cuvant spus la repezeala nu raneste, oare am gasit vorba potrivita pentru a ne face intelesi?Dragii mei, sa cumpatam mai mult cuvintele- sunt cuvinte care zidesc si cuvinte care aduc mult rau. Sa fim ziditori de suflete, cat ne sta in putinta sa fim intelegatori cu aproapele, dar sa nu ne tradam credinta.
__________________
Mi-e prieten Platon, dar mai prieten mi-e adevarul – Amicus Plato sed magis amica veritas
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.08.2010, 19:59:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
"este un timp ptr toate si vreme ptr orice indeletnicire sub cer
o vreme sa te nasti si o vreme sa mori"

o vreme sa intri pe forum si o vreme sa il parasesti.
iata ca pentru mine a venit vremea aceea si doream sa imi iau ramas bun de la voi.
sa dea Dumnezeu sa ne intalnim cu totii la portile raiului.

vrednica sa dau sfaturi nu sunt, dar totusi indraznesc:
sa va pastrati credinta curata, sa nu faceti nici un fel de compromis cu pacatul, sa urmati linia inceputa de sf parintii ai bisericii ca sfanta este si sa il purtati intotdeauna in suflet pe Acela care a platit pretul suprem ptr noi.

Doamne ajuta!
Iertare , dar acum am citit decizia ta ! Imi pare rau cand un prieten pleaca , dar de vrei sa-mi lasi un mesaj , o poti face pe mess . pe care il las tot timpul deschis cu toate ca nu stau pe el , ci doar raspund la "urgente " ! Sa fi binecuvantata !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.08.2010, 14:22:21
raisa2006 raisa2006 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit o parere

Nu sunt un membru activ,dar citesc multe pe acest forum...
Imi pare rau ca unii ortodocsi il parasesc,dar asta e decizia fiecaruia in parte...Poate sunt altii care ar trebui sa l paraseasca....si nu o fac...
Sper ca toti sa ne folosim intr un fel de acest forum crestin...si cei care pleaca si cei care vin si cei care raman.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cu si despre muzica... sfaturi, pareri, orice, sa vedem xanixade Generalitati 86 10.02.2015 08:14:02
Rămas bun! Sa ne vedem la Poarta Raiului! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 32 13.01.2013 18:59:29
De ce poarta femeia batic in biserica? ortodoxie Intrebari utilizatori 3 28.06.2010 09:42:33
Despre frumusetile Raiului glykys Generalitati 42 11.11.2009 12:21:10
Poarta de Aur patinina34 Despre Sfanta Scriptura 17 03.05.2009 01:20:27