Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.06.2012, 10:28:08
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=maria40;453862]
Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul

Sa n-aveti nici o teama! Printre forumisti care au nevoie de dvs. ma numar si eu.
Dumnezeu sa va ajute! Pentru mine ati fost si sunteti un adevarat balsam pentru sufletul meu.
Va multumesc si, va rog, sa nu ne parasiti.
Doamne ajuta!
Va multumesc, Maria! Si sa ma iertati cand mai uit de echilibru si masura....
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.06.2012, 19:39:43
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Smile Doamne ajută !

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Sa n-aveti nici o teama! Printre forumisti care au nevoie de dvs. ma numar si eu.
Dumnezeu sa va ajute! Pentru mine ati fost si sunteti un adevarat balsam pentru sufletul meu.
Va multumesc si, va rog, sa nu ne parasiti.
Doamne ajuta!
Va multumesc, Maria! Si sa ma iertati cand mai uit de echilibru si masura....
Te iertăm și atunci, ca să nu zicem degeaba :
"... și ne iartă nouă greșelile noastre, precum și noi iertăm greșitilor noștri..."
Știe Dumnezeu mai bine de ce ni le dă pe toate!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.06.2012, 23:47:43
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Te iertăm și atunci, ca să nu zicem degeaba :
"... și ne iartă nouă greșelile noastre, precum și noi iertăm greșitilor noștri..."
Știe Dumnezeu mai bine de ce ni le dă pe toate!
................ :)......... Of. Sora draga, iarta-ma totusi........ Mult as fi usurat sufleteste, pe drept cuvant.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.06.2012, 23:56:56
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
................ :)......... Of. Sora draga, iarta-ma totusi........ Mult as fi usurat sufleteste, pe drept cuvant.
Dar bineînțeles. :) Cezar dragă, în ceea ce mă privește, nu ai de ce să îți faci procese de conștiință. Vorbesc serios.

Să-l avem mereu în minte pe dreptul Iov care zicea : "Domnul a dat, Domnul a luat; fie numele Domnului binecuvântat! "
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.06.2012, 00:00:32
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Dar bineînțeles. :) Cezar dragă, în ceea ce mă privește, nu ai de ce să îți faci procese de conștiință. Vorbesc serios.

Să-l avem mereu în minte pe dreptul Iov care zicea : "Domnul a dat, Domnul a luat; fie numele Domnului binecuvântat! "
La timpul randuit de Dumnezeu se va lamuri, sper tare, si acest aspect. Deocamdata aflu ca e cer senin in sufletul tau. Asta vroiam sa aud! Bucurie!!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.07.2012, 13:20:01
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bună ziua,

Revin pe acest topic - în primul rând sunt datoare să le mulțumesc celor care mi-au răspuns la întrebare :-)
În al doilea rând mai am câte ceva pe suflet și nu știu unde altundeva să postez:

Am o stare de neliniște, nerăbdare, incertitudine, oboseală și nu prea știu cum să scap de ea. Mulțumesc lui Dumnezeu, nu mi s-a întâmplat nimic grav și sper că în postul care vine îmi voi redobândi liniștea. Părintele duhovnic s-a întors din concediu și îmi mai trebuie doar puțină răbdare pentru a găsi momentul să vorbesc mai mult cu dânsul.

Incertitudinile care mă înconjoară se referă la concediu și la derularea unei relații care a început de vreo 3 săptămâni. Referitor la concediu, am fost înscrisă într-un circuit care s-a anulat (de două ori, la două agenții diferite) și acum îmi caut altceva, pentru că în două săptămâni și jumătate cât am vacanță simt nevoia să merg și altundeva decât la țară, la părinți. Referitor la relație, este interesantă... se află în stadiul de tatonări, necesar de altfel, dar care mă cam obosește și mă face să-mi fac probleme de genul "Poate nu ar fi trebuit să spun asta" sau "poate nu îmi exprim clar ideile" sau "poate îi acord mai multă importanță decât merită" ...

Prin urmare nimic grav, lucrurile pot evolua mai bine decât mă aștept, mă simt însă cam nelămurită și vreau să-mi recapăt bucuria și liniștea.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.07.2012, 20:53:00
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Bună ziua,

Revin pe acest topic - în primul rând sunt datoare să le mulțumesc celor care mi-au răspuns la întrebare :-)
În al doilea rând mai am câte ceva pe suflet și nu știu unde altundeva să postez:

Am o stare de neliniște, nerăbdare, incertitudine, oboseală și nu prea știu cum să scap de ea. Mulțumesc lui Dumnezeu, nu mi s-a întâmplat nimic grav și sper că în postul care vine îmi voi redobândi liniștea. Părintele duhovnic s-a întors din concediu și îmi mai trebuie doar puțină răbdare pentru a găsi momentul să vorbesc mai mult cu dânsul.

Incertitudinile care mă înconjoară se referă la concediu și la derularea unei relații care a început de vreo 3 săptămâni. Referitor la concediu, am fost înscrisă într-un circuit care s-a anulat (de două ori, la două agenții diferite) și acum îmi caut altceva, pentru că în două săptămâni și jumătate cât am vacanță simt nevoia să merg și altundeva decât la țară, la părinți. Referitor la relație, este interesantă... se află în stadiul de tatonări, necesar de altfel, dar care mă cam obosește și mă face să-mi fac probleme de genul "Poate nu ar fi trebuit să spun asta" sau "poate nu îmi exprim clar ideile" sau "poate îi acord mai multă importanță decât merită" ...

Prin urmare nimic grav, lucrurile pot evolua mai bine decât mă aștept, mă simt însă cam nelămurită și vreau să-mi recapăt bucuria și liniștea.
Draga Annyta, nu gasesti vreo 2-3 prieteni buni cu care te poti repezi undeva, la mare, la munte? Ar fi si mai ieftin asa, pe cont propriu, decat prin agentie, si mai amuzant. Sau poti merge intr-un pelerinaj.
Acum, in legatura cu relatia, vezi si tu cum evolueaza. Lasa-l si pe el sa isi faca griji...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.07.2012, 21:15:30
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Draga Annyta, nu gasesti vreo 2-3 prieteni buni cu care te poti repezi undeva, la mare, la munte? Ar fi si mai ieftin asa, pe cont propriu, decat prin agentie, si mai amuzant. Sau poti merge intr-un pelerinaj.
Acum, in legatura cu relatia, vezi si tu cum evolueaza. Lasa-l si pe el sa isi faca griji...
Îți mulțumesc pentru mesaj :-) Între timp am vorbit și cu părintele duhovnic și mi-a revenit zâmbetul și starea optimistă.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.07.2012, 21:25:52
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

@Annyta
Daca nu te deranjeaza,poti sa-mi spui care a fost destinatia initiala?
Posibil ca iti pot da si alte variante la ea...

Un circuit in Grecia ar fi frumos,daca nu ai fost inca dar si o vacanta prin munti si paduri nu este mai prejos(la mare nu m-as duce in nici un caz!).
Sunt multe pensiuni particulare acum de unde poti alege,unele chiar foarte pitoresti(Bucovina,Maramures,Culoarul Rucar-Bran).

Eu de exemplu,m-as duce sa ma relaxez in cazare la o manastire
As munci in gradina sau le-as ajuta sa gateasca in manastire ca sa-mi platesc sederea :)

Iar in privinta relatiei...sa nu ma intelegi gresit,insa nu trebuie sa-ti faci atatea griji si sa te verifici constant daca ai spus ce trebuie,daca ai avut atitudinea corecta.Naturaletea se recomanda si spontaneitatea;aceasta face sa fi sincera cu tine insati si cu celalalt,ca sa te prezinti asa cum esti si nu ca o proiectie a ceea ce crezi tu ca si-ar dori el.
De-a Domnul sa fie numai de bine!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 30.07.2012 at 21:34:16.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.07.2012, 21:34:21
RalucaG RalucaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Mesaje: 82
Implicit Re:

Pentru mine, forumul asta este un loc de unde am ce sa invat. Il citesc frecvent, ma relaxeaza si imi da o stare de buna-dispozitie si de liniste.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor pentru doamna Bogman Margareta, user pe acest forum Adriana Cluj Umanitare 269 16.07.2013 23:41:58
Pomelnic pentru cei adormiti de care am aflat pe acest forum...+ LapetiteMoc Slujba inmormantarii 22 03.08.2011 03:41:54
rugaminte pentru crestinii de pe acest forum petrurar Umanitare 17 21.09.2007 10:13:17