Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #511  
Vechi 04.10.2017, 22:31:55
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Erau chiar doua intrebari..si la a ta sunt curios de raspuns

legat de sfintirea icoanelor, daca se pot considera sfintite fara slujba propriuzisa atat timp cat sunt canonice: catalin2: da sau nu?

Si asta:
Si sfinteste tot ce atinge, adica tot pe ce cade incep sa aiba aceeasi proprietate, devin sfintite, asta vrei sa zici?
Și mai fi o curiozitate, cum ar fi caterisit el un preot care nu sfințește icoane. :)

Last edited by simpllu; 04.10.2017 at 22:34:49.
Reply With Quote
  #512  
Vechi 04.10.2017, 22:35:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Toată argumenția legată de sfințirea icoanelor am adus-o pentru că mi s-a cerut, nu pentru că m-am trezit eu să aduc argumente împotrivă. Hai să o luăm invers, o icoană este sau nu sfințită fără a fi stropită cu agheasmă în urma unei slujbe? Nu ocoli răspunsul! Poți răspunde cu da sau nu.
Mi-ai scris o multime de mesaje, nu stiu daca o sa am timp sa raspund la celelalte mesaje. Mai ales ca imi spui aceleasi lucruri, desi ti-am scris de zeci de ori raspunsul. Eu spus ce spune si Biserica, tu spui ca Biserica se insala, la fel ca si alte dati. Sfinteste Biserica icoanele? Da sau nu? Tu nu esti de acord cu ce face Biserica, asa cum ai mentionat.
Ce este o icoana? Cine stabileste ce e o icoana, credinciosul? Din ce spui tu asta reiese. Daca cineva face un desen si spune ca e o icoana este chiar icoana? Legat de continuarea mesajului, ti-am scris de atatea ori despre sfintirea raclei cu sfintele moaste, dar tu nu intelegi nimic (la fel ca cei din grupul tau). De ce se sfinteste racla?
Asadar, normal e ca preotul sa vada icoana si, cu aceasta ocazie o si sfinteste. Daca sfinteste o pictura laica nu devine icoana. Pana si parintele Pruteanu e de acord cu sfintirea icoanelor, numai tu te-ai contrazis zile intregi, pretinzand si ca tu ai renunta de fiecare data. Dupa cum ai vazut, peste tot se sfintesc icoanele si tu imi spui mie ca eu sunt pe o cale gresita.
Reply With Quote
  #513  
Vechi 04.10.2017, 22:43:19
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenoirmiro Vezi mesajul
Doamne ajuta ,

As fi vrut sa întreb cum poate fi găsit partenerul de viață /viitorul soț - cu aceleași valori creștin ortodoxe-în zilele noastre.Dacă are cineva niște sfaturi as aprecia. Nu doresc sfaturi despre rugăciuni acestea le stiu de la duhovnic și din cărți. De asemenea nu cred ca trebuie doar sa te rogi și atât pentru ca oamenii nu apar la ușă. Eu am 30 de ani. Lucrez. Viața mea e intre serviciu și acasa. Și duminica la biserica. Am fost în studenție în asociații am făcut voluntariat etc.La baruri și discoteci nu merg evident.Chiar nu îmi dau seama cum poate fi cunoscut cineva în vederea căsătoriei. Am încercat site.uri de matrimoniale dar acolo se cam caută altceva. Nu prea știu ce sa mai fac.As aprecia sfaturi oneste fără critici dacă se poate.
Elena Dumnezeu sa te aiba in paza sa.Un prim pas l-ai facut ca ai deschis subiectul asta.Am un coleg de servici nu e genul Bisericos, dar este ceva special in felul lui de a fi,noi colegii ne-am oferit de ani buni sa fim nasi, daca e ceva, dar pana acum nimic. Problema este ca are 40 sau 41 de ani.
Nu sunt foarte incantat cand cineva are la CV "sunt aproape in fiecare duminica la Biserica". Poti sa faci prezenta dar sa nu fii un om schimbat cu adevarat. Nu vreau sa iti reprosez cu asta ceva , eu vreau sa spun despre el caci chiar daca nu e prezent duminica de duminica e un om deosebit. Mai putem vorbi pe pe Pm si eventual sa iti dau adresa de Facebook a lui.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #514  
Vechi 04.10.2017, 22:53:18
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Mi-ai scris o multime de mesaje, nu stiu daca o sa am timp sa raspund la celelalte mesaje.

Atunci nu te mai băga ca musca-n lapte într-o discuție fără înțelegi contextul în care am făcut anumite afirmații.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Mai ales ca imi spui aceleasi lucruri, desi ti-am scris de zeci de ori raspunsul. Eu spus ce spune si Biserica, tu spui ca Biserica se insala, la fel ca si alte dati.
Să vedem unde am spus. Iarăși faci afirmații gratuite.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sfinteste Biserica icoanele? Da sau nu?
Da, Biserica sfințește icoane de aproximativ 350 de ani.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu nu esti de acord cu ce face Biserica, asa cum ai mentionat.
Nu am spus că nu sunt de acord, am adus argumente la afirmațiile grauite făcute de de tine și Flying la adresa părintelui Pruteanu când am adus în discuție acel articol.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ce este o icoana? Cine stabileste ce e o icoana, credinciosul? Din ce spui tu asta reiese.
Greșit, am spus că cei cei comercializează icoanele (pangarele bisericești) să nu mai pună în vânzare reprezentări necanonice, dar "sfințite".

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca cineva face un desen si spune ca e o icoana este chiar icoana? Legat de continuarea mesajului, ti-am scris de atatea ori despre sfintirea raclei cu sfintele moaste, dar tu nu intelegi nimic (la fel ca cei din grupul tau). De ce se sfinteste racla?
Nu am studiat acest aspect.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asadar, normal e ca preotul sa vada icoana si, cu aceasta ocazie o si sfinteste.
Deci, să înțeleg că o icoană (canonică) nesfințită de preot prin stropiea cu agheasmă în urma unei slujbe, nu este icoană?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca sfinteste o pictura laica nu devine icoana.
Bravo! De acord cu tine.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pana si parintele Pruteanu e de acord cu sfintirea icoanelor, numai tu te-ai contrazis zile intregi, pretinzand si ca tu ai renunta de fiecare data. Dupa cum ai vazut, peste tot se sfintesc icoanele si tu imi spui mie ca eu sunt pe o cale gresita.
Aha, păi eu ți-am pus în față poziția părintelui Pruteanu, să înțeleg că nu mai e ecumenist cu idei protestante? Dacă numai eu intru în această categorie nu este nicio problemă. :))

Nu ți-am spus că e o cale greșită, ci că această practică nu are rădăcini în Tradiția Bisericii și că sunt preoți și locuri unde nu se practică sfințirea icoanelor. În schimb tu ai caterisi toți preoții care nu sfinșesc icoane.

Last edited by simpllu; 04.10.2017 at 23:16:49.
Reply With Quote
  #515  
Vechi 04.10.2017, 23:15:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Și uite așa, în loc să te concentrezi pe subiectul discuției, amintești de alte discuții pe care, la fel, nu le-ai înțeles. Chiar și eu aveam o percepție greșită, dar am înțeles imediat când au intervenit "ecumeniștii" forumului: AlinB, Mihailc, CristianR, Delia și alții. Tu continuă pe contrasens!
Acelasi lucru pe care l-am mai mentionat, unii iau ca reper ce spun altii (de exemplu alti forumisti), pe cand ortodocsii iau ca reper doar ce spune Biserica.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Stropirea cu apă sfințită nu înseamnă automat sfințire, ci binecuvântare, mai ales când nu avem o slujbă specială cu rugăciuni de sfințire.
Cred ca o sa ramai surprins de faptul ca sunt indemnati credinciosii sa-si stropesca locuinta cu apa sfintita. De ce crezi ca dau ei cu apa pe pereti? Ce efect poate avea?
Nu era mai bine sa citesti ce inseamna apa sfintita sau sfintirea, in loc sa discutam degeaba despre parerile unuia sau altuia? http://www.crestinortodox.ro/sarbato...ta-128165.html
Citez: "Pravila bisericeasca" ne invata urmatoarele: "Aghiasma, apa sfintita prin slujba bisericeasca, se face cand preotul cheama asupra ei puterea Duhului Sfant, pentru ca ea sa aiba puterea de a sfinti viata oamenilor si a naturii inconjuratoare, pentru ca ele sa capete binecuvantarea Domnului. Apa este simbolul curatirii sufletesti, a promovarii si a sfintirii vietii."

Ce efect are sfintirea cu apa sfintita: "Aghiasma, aceasta apa sfintita prin unirea ei cu harul Duhului Sfant, in urma rugaciunilor rostite de preot, are multe feluri de lucrari duhovnicesti. Astfel, dupa cum spune chiar rugaciunea rostita in cadrul slujbei de sfintire, aghiasma are puterea de a alunga duhurile necurate din casele crestinilor si de a curati mintea de gandurile cele rele de peste zi.
Cu aceasta apa sfintita, preotii stropesc spre sfintire credinciosii, biserica si casele acestora. "Cu aghiasma se stropesc: casa si lucrurile din ea, curtea si gradina, masinile, vitele, ogoarele, viile si livezile, pentru a le feri Dumnezeu de rele."
Reply With Quote
  #516  
Vechi 04.10.2017, 23:32:02
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acelasi lucru pe care l-am mai mentionat, unii iau ca reper ce spun altii (de exemplu alti forumisti), pe cand ortodocsii iau ca reper doar ce spune Biserica.
Mihailc a adus în discuție argumente din învățătura Bisericii, parcă chiar un canon de care nu știam.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cred ca o sa ramai surprins de faptul ca sunt indemnati credinciosii sa-si stropesca locuinta cu apa sfintita.
Și eu obișnuiesc să stropesc casa cu apă sfințită.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De ce crezi ca dau ei cu apa pe pereti? Ce efect poate avea?
Nu unul magic. Poți stropi zilnic casa cu apă sfinșită, că tot degeaba, dacă nu facem/vorbim/gândim ceea ce trebuie. Poate ne explici tu de ce stropim casa cu apa sfințită, oricum văd că eviți să răspunzi la câteva întrebări simple.
Reply With Quote
  #517  
Vechi 04.10.2017, 23:42:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Atunci nu te mai băga ca musca-n lapte într-o discuție fără înțelegi contextul în care am făcut anumite afirmații.
Cum sa ma bag ca musca in lapte cand tu mi-ai adresat acele mesaje mie? Nu mai stii ce faci?
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Da, Biserica sfințește icoane de aproximativ 350 de ani.
Icoanele nu au inceput sa fie sfintite de la Sinodul VII, pentru ca atunci a fost vorba de acest lucru. Posibil ca acest lucru sa se fi practicat dinainte, doar ca Molitfelnicul Sfantului Petru Movila a fost cel mai cunoscut in epoca si cel mai bogat, a fost luat ca reper. Asa cum s-a mentionat ca doar in 1730 ar fi aparut in Molitfelnicul grecesc, dar autorul a spus ca existau rugaciunile, dar n-au fost incluse in molitfelnicele de pana atunci. Oricum , conteaza ca Biserica sfinteste icoanele.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nu am spus că nu sunt de acord, am adus argumente la afirmațiile grauite făcute de de tine și Flying la adresa părintelui Pruteanu când am adus în discuție acel articol.
Mie asa mi s-a parut, ca ai spus ca nu trebuie sa se sfinteasca icoanele, ca a fost o inovatie, ca ar trebui eliminata aceasta inovatie.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nu am studiat acest aspect.
Dar aici e toata intelegerea sfintirii icoanelor, nu ar mai fi fost nevoie sa discutam degeaba.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Deci, să înțeleg că o icoană (canonică) nesfințită de preot prin stropiea cu agheasmă în urma unei slujbe, nu este icoană?
Iar eu te-am mai intrebat odata, credinciosul stabileste ce e icoana si ce nu e, dupa intelegerea lui? Sfintele moaste sunt sfinte moaste inaintea sfintirii raclei? Da. Cu toate acestea se sfintesc.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Aha, păi eu ți-am pus în față poziția părintelui Pruteanu, să înțeleg că nu mai e ecumenist cu idei protestante? Dacă numai eu intru în această categorie nu este nicio problemă. :))
Sustien multe alte lucruri gresite. In plus, aici sustine acele lucruri doar pentru ca ar fi intr-o pozitie dificila, sustinand ceva impotriva Bisericii. Dar nu pare convins ca asa e.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nu ți-am spus că e o cale greșită, ci că această practică nu are rădăcini în Tradiția Bisericii și că sunt preoți și locuri unde nu se practică sfințirea icoanelor. În schimb tu ai caterisi toți preoții care nu sfinșesc icoane.
Iar eu ti-am spus ca e o eroare, nici alte multe practici nu s-au facut la inceput sau in acelasi fel. Nu exista reintorcere in trecut in privinta acasta. Biserica este perfecta in orice timp, nu a fost in trecut si acum e mai putin.
Nu as putea sa caterisesc pe nimeni, dar parintele Pruteanu tocmai de aceea spune ca e de acord cu ce spune Biserica. Pentru ca daca cineva se impotriveste inseaman neascultare si opozitie fata de Biserica, nici nu s-ar pune problema necaterisirii.
P.S. Nu mai pot raspunde acum mesajelor din urma, oricum am pierdut azi prea mult timp, degeaba.
Reply With Quote
  #518  
Vechi 04.10.2017, 23:53:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Mihailc a adus în discuție argumente din învățătura Bisericii, parcă chiar un canon de care nu știam.
A dat exact aceleasi lucruri, din aceleasi surse, ca doar nu i-au venit prin revelatie. Dar tu nu mai stii care erau argumentele pe care le-ai sustinut nici chiar tu.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nu unul magic. Poți stropi zilnic casa cu apă sfinșită, că tot degeaba, dacă nu facem/vorbim/gândim ceea ce trebuie. Poate ne explici tu de ce stropim casa cu apa sfințită, oricum văd că eviți să răspunzi la câteva întrebări simple.
De aceea am dat acele citate, acolo scrie foarte clar ce este apa sfintita, ce se face cu ea si ce efect are. Sfintirea inseamna alungarea ingerilor cazuti, aducerea intelegerii, etc. Prin stropirea cu apa sfintita se sfinteste casa, in acel sens, nu ca devine sfanta sau biserica.
Reply With Quote
  #519  
Vechi 04.10.2017, 23:55:28
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cum sa ma bag ca musca in lapte cand tu mi-ai adresat acele mesaje mie? Nu mai stii ce faci?
...:)) Discuția a început adresându-mi un mesaj, deși știai că "pierzi timpul degeaba".

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
P.S. Nu mai pot raspunde acum mesajelor din urma, oricum am pierdut azi prea mult timp, degeaba.
Să fii sănătos!
Reply With Quote
  #520  
Vechi 05.10.2017, 00:28:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Nu am reusit sa (re)citesc cele 52 de pagini ale acestui topic. Totusi, avand in vedere ultimele replici, imi dau seama cat este de greu sa gasesti un partener de viata...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie