Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.02.2008, 13:41:03
GIULIX18 GIULIX18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2008
Mesaje: 16
Implicit

Ce parere aveti despre discoteci?Poate fi considerat ``crestin`` un om ce frecventeaza astfel de locuri?Va multumesc.Sper ca nu deranjez.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.02.2008, 14:11:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

In nici un caz nu deranjezi si bine ai venit pe forum. O mica problema ar fi ca sa citesti atent titulatura topicului ca pe viitor sa sti unde postezi. Referitor la intrebarea ta, discotecile, barurile, cazinourile , indeamna trupul la desfrau, la pacate, iar cei ce vor sa-L urmeze pe Hristos intru smerenie si pocainta, evita pe cat posibil astfel de locatii, ce smintesc , ispitesc intru cele pacatoase noua. Deci de evitat pe cat posibil, iar de nu se poate, un autocontrol de sine se impune a fi la maxim.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.02.2008, 16:25:36
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Crestin, necrestin, o persoana care frecventeaza astfel de locuri nu prea are gusturi in primul rand, pentru ca practic in ceea ce se cheama "discoteca" pe romanaeste, se canta manele si cel mult muzica house care iarasi este o prostie...nu am gasit nici o "discoteca" in care sa se puna muzica buna(veche, rock, jazz,reggae), ci doar un fel de pub-uri, sau terase.....acolo se mai asculta si rock, si oricum pe astfel de muzica nici n-ai cum da dansezi dand din fund si din nuri, ci dansul nu poate fi decat din maini, picioare sau dand din cap(dar astfel de persoane care dau din cap daca nu sunt fanatice care asculta heavy metal si rock 24 din 24 devin extraordinar de penibile, deci mai bine lasam datul din cap pentru cunoscatori:D)...ceea ce nu prea duce "la desfrau"...in schimb, ceea ce "indeamna trupul la pacate" nu este decat atitudinea si eventual imbracamintea...si poti sa fii imbracata si ca o calugarita, ca daca ai o privire provocatoare sau vulgara nu faci decat sa atati un barbat...Deci totul este respectul pe care il impui si atitudinea pe care o ai, nu pub-urile si terasele pe care le frecventezi;)...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.02.2008, 16:46:14
GIULIX18 GIULIX18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2008
Mesaje: 16
Implicit

Nu stiu ce fel de muzica asculti u dar, ti-as recomanda sa te duci pe danionvasile.ro, cartea cu sexualitatea si sus iti vor aparea mai multe subiecte printre care ``muzica rock`` si dupa mai vorbim.Asta e valabil si pt alti oameni interesati de ce pot ascunde niste versuri APARENT atat de inofensive...Uite ca in discoteca la mine se pun toate genurile de muzica, e adevarat ce primeaza manelele dar depinde de dj ul din acea sear...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.02.2008, 16:49:08
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Eu am incercat-o pe propria piele.Eu nu sunt o persoana ffff amatoare de distractii,dar cand a trebuit sa mai ies pe ici pe colo ca era ziua cuiva,ca era nu stiu ce eveniment am simtit cum nu imi mai gasesc timp de rugaciune,de citit o carte...nu mai am timp de suflet. de altfel asta mai patesc si cu televizorul.De regula nu ma uit la TV dar cand se intampla sa ma uit la cate ceva,apoi gasesc inca si inca ceva...si maine si poimaine si ma trezesc iar ba ca am uitat sa spun rugaciunea...si situatiile continua...Probabil ca efectul asta nu l-ar avea sa spunem daca as frecventa sa spun o ceainarie cu biblioteca,linistita,sa poti citi una alta..dar...cum am spus...nu prea agreez iesirile...parca nimik nu e mai bun decat linistea de acasa,cand citesti o carte...sau la padure,vai!asa imi place cel mai mult.Sa merg la padure sa imi iau si o carte....ABIA ASTEPT!:)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.02.2008, 17:49:56
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Dar de mersul la banchetul de final al facultatii ce spuneti?Am un coleg care nu merge deoarece este un prilej de a se vatama sufleteste...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.02.2008, 21:16:18
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

daca puteti cititi ,,De ce se sting luminile in discoteca" de pr savatie bastovoi.cautati pe net eu am rams muta dupa ce am citit acel articol.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.02.2008, 23:03:02
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Citand GIULIX18
[quote]Nu stiu ce fel de muzica asculti u dar, ti-as recomanda sa te duci pe danionvasile.ro, cartea cu sexualitatea si sus iti vor aparea mai multe subiecte printre care ``muzica rock`` si dupa mai vorbim.Asta e valabil si pt alti oameni interesati de ce pot ascunde niste versuri APARENT atat de inofensive...Uite ca in discoteca la mine se pun toate genurile de muzica, e adevarat ce primeaza manelele dar depinde de dj ul din acea sear... [/b]
Nici eu nu stiu ce muzica asculti tu, dar se vede ca ai luat contact cu muzica rock numai din auzite...oricum, nu spun ca toata muzica rock e buna...nah, acum eu ma refeream mai mult la aia veche si care abordeaza subiecte diverse, gen Deep Purple, Abba, Red Hot Chili Peppers...probabil tu te gandesti la aia care rag si il pomenesc la tot pasul pe dracul.In orice caz, am citit articole de genul asta si pe www.sfaturiortodoxe.ro si stiu ca si alea mai inofensive sunt uneori legate indirect de religie si ca au diferite mesaje subliminale, dar cred ca daca stii sa selectezi nu e asa de periculor.Dar eu nu am mentionat numai muzica rock, mi se pare f bun si jazz-ul, si reggae-ul, si anumite fragmente din muzica clasica...sunt multe, ideea era:NU MANELE si NU HOUSE!Si, in general:NU MUZICA PROASTA!(gen melodiile tuturor formatiilor tampite din Romania cu fustite scurte sau cu versuri"te iubesc, te doresc, te vreau, nu ma vrei bla bla bla" care nu exprima nimic;) )
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.02.2008, 00:00:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Asa ca mai bine ,Ony organizati voi intre voi tinerii ceva de genul ceaiurilor de alta data, numai sa va reuniti cei care aveti cam aceleasi gusturi muzicale si totul o sa fie OK !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.02.2008, 01:31:48
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Da, e foarte buna ideea ta, cristiboss, mai ales ca eu cand aud cum erau ceaiurile de altadata mi se pare foarte tare, cu rochite si palarii si muzica pariziana...asa as vrea si eu, oricum era mai stilata lumea...punem si noi niste cd-uri cu Edith Piaf si cu Joe Dassin si gata(nici nu e nevoie de rock, vedeti?:) )...acum de unde facem rost de rochite nu stiu, poate ne dau aia de la teatru:D...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Merge si Dumnezeu la discoteca? windorin Generalitati 85 10.03.2010 17:17:47