Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.05.2009, 12:59:21
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Scrabble, e o carte foarte cunoscuta, de ce nu o cauti prin librarii? Pe undeva sigur o gasesti. Sau la ceva biblioteca nu esti inscris? Si in biblioteci se gaseste.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.05.2009, 13:47:13
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Are cineva cartea "The Problem of Pain" a lui C. S. Lewis? Este o teodicee care ma intereseaza.
Da, este buna cartea asta pentru problema celuilalt topic, '"Dumnezeu a creat raul?'
Mie mi-a placut.
Din cate stiu eu cartile lui Lewis nu se gasesc pe internet pentru ca mai are familia drepturi din vanzari. Cum a zis windorin insa, cartea se gaseste si in Romania.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.05.2009, 15:18:17
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Se gasesc si pe net, multe din cartile lui, insa nu asta.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.05.2009, 15:26:01
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Se gasesc si pe net, multe din cartile lui, insa nu asta.
Oh, multumesc de informatie! No, ca unghie?? :-)) (stii bancul?) Ai vreo adresa?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.05.2009, 15:30:46
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu imi doresc atat de mult s-o citesc incat sa dau banii pe ea. Daca e din 2007, e oricum epuizata. Si in bibliotecile publice nu prea se gasesc carti, replica e aceeasi: nu sunt bani.

Totusi, daca o gaseste cineva, rog mult sa mi-o trimita pe mail: faradumnezeu [AT] gmail [DOT] com.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.05.2009, 15:46:05
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Foarte multe carti de'ale lui se gasesc pe scribd.com, alaturi de multe altele, din orice domeniu.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.06.2009, 00:57:02
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit cateva citate din C.S. Lewis

Cred în Dumnezeu așa cum cred în soare, nu pentru că îl pot vedea, ci pentru că, datorită lui, toate lucrurile se pot vedea.

Am găsit în mine o dorință pe care nicio experiență din această lume nu o poate satisface; cea mai probabilă explicație este că am fost făcut pentru altă lume.

Curajul nu este, pur și simplu, una din virtuți, ci forma pe care o ia fiecare virtute când e pusă la încercare.

Creștinismul, dacă este fals, nu are nicio importanță, iar dacă este adevărat, are o importanță covârșitoare. Dar nu poate avea o importanță moderată.

Nu m-am născut ca să fiu liber. M-am născut ca să venerez și ca să mă supun.

Dacă vei citi istoria, vei vedea că creștinii care au făcut cel mai mult pentru lumea aceasta sunt cei care s-au gândit cel mai mult la lumea de dincolo.

A ierta înseamnă a elibera un prizonier și a descoperi că prizonierul erai tu.

Există două feluri de oameni: cei care îi spun lui Dumnezeu "Facă-se voia Ta" și cei cărora Dumnezeu le spune "Bine, acționează după cum crezi".

Țintește spre ceruri, și te vei pricopsi cu pământul. Țintește spre pământ, și nu te vei pricopsi cu niciuna din cele două.

Cel mai sigur drum către iad este cel progresiv - panta lină, ușor de parcurs, fără curbe neașteptate, fără pietre de hotar, fără indicatoare.

Chiar și în literatură sau artă, nimeni care se preocupă de originalitate nu va fi vreodată original, pe când, dacă încerci, pur și simplu, să spui adevărul (fără să îți pese nici cât negru sub unghie cât de des a mai fost spus până acum), în nouă cazuri din zece, vei deveni original fără măcar să-ți dai seama.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.06.2009, 07:19:05
naephius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Cele patru iubiri" e geniala. :)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.06.2009, 22:17:21
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cred în Dumnezeu așa cum cred în soare, nu pentru că îl pot vedea, ci pentru că, datorită lui, toate lucrurile se pot vedea.

Am găsit în mine o dorință pe care nicio experiență din această lume nu o poate satisface; cea mai probabilă explicație este că am fost făcut pentru altă lume.

Curajul nu este, pur și simplu, una din virtuți, ci forma pe care o ia fiecare virtute când e pusă la încercare.

Creștinismul, dacă este fals, nu are nicio importanță, iar dacă este adevărat, are o importanță covârșitoare. Dar nu poate avea o importanță moderată.

Nu m-am născut ca să fiu liber. M-am născut ca să venerez și ca să mă supun.

Dacă vei citi istoria, vei vedea că creștinii care au făcut cel mai mult pentru lumea aceasta sunt cei care s-au gândit cel mai mult la lumea de dincolo.

A ierta înseamnă a elibera un prizonier și a descoperi că prizonierul erai tu.

Există două feluri de oameni: cei care îi spun lui Dumnezeu "Facă-se voia Ta" și cei cărora Dumnezeu le spune "Bine, acționează după cum crezi".

Țintește spre ceruri, și te vei pricopsi cu pământul. Țintește spre pământ, și nu te vei pricopsi cu niciuna din cele două.

Cel mai sigur drum către iad este cel progresiv - panta lină, ușor de parcurs, fără curbe neașteptate, fără pietre de hotar, fără indicatoare.

Chiar și în literatură sau artă, nimeni care se preocupă de originalitate nu va fi vreodată original, pe când, dacă încerci, pur și simplu, să spui adevărul (fără să îți pese nici cât negru sub unghie cât de des a mai fost spus până acum), în nouă cazuri din zece, vei deveni original fără măcar să-ți dai seama.
Se vede de la distanta ca Lewis este un anglican ortodox dupa aceste cuvinte,spre deosebire de ortodocsii ( ecu ) anglicani.

Poate ca Dumnezeu va lua celui cu un talant,talantul ( Botezul ) si-l va da celor cu fapte...dar fara talant.Poate....
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.06.2009, 00:30:13
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Se vede de la distanta ca Lewis este un anglican ortodox dupa aceste cuvinte,spre deosebire de ortodocsii ( ecu ) anglicani.

Poate ca Dumnezeu va lua celui cu un talant,talantul ( Botezul ) si-l va da celor cu fapte...dar fara talant.Poate....
Si eu sper!
Poate se poate si fara sa-l ia de la un ortodox ;-)
Dar eu cu placere i-as da unul.

Dar din kallistos Ware ai citit? Ortodox fost anglican... Si el are haz si simtul englezesc aml paradoxului.
Sau din Mitropolotul Antonie, tot din Anglia? Scoala Rugaciunii de ex.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare