Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #411  
Vechi 28.03.2010, 22:00:07
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Grabriella - iar si iar discutam de sfinte si femei din scripturi. Noi vorbeam aici de femeile obisnuite din ziua de azi.
Esti barbat?

As dori tare mult sa puneti totusi un raspuns concret: ce anume nu vedem noi si ce drepturi avem in biserica si nu stim.
Nu vorbim nici de Maica Domnului, nici de alte sfinte, nici de hirotonie.
Dar veniti cu ceva concret.
Draga mea, tu ai cu adevarat o problema ! Mi-ai ascultat sfatul ? Ai vorbit cu Maica Siluana?
Eu nu vorbeam numai de sfintele femei din scripturi. Care mai inainte sa fie chemate la o misiune speciala erau femei ca si noi.Femeile obisnuite ca si noi ( cele nascute din nou din apa si din Duh si care isi sfintesc viata si inimile prin pocainta si ascultare) au aceasta imensa menire de a naste fii de Dumnezeu, frati ai Domnului nostru Iisus Hristos,mostenitori ai imparatiei Lui Dumnezeu.Si asta acum si aici in vremea aceasta. Cele care nu pot avea copii fizic din diverse motive de sanatate ,sau sunt calugarite, sau necasatorite au aceeasi mare, imensa si de neinlocuit misiune de nascatoare de fii de Dumnezeu dar in plan spiritual. Nu cred ca ai avut nici o clipa acesta perspectiva ca obiectiv in viata,dar gandeste-te putin, exista ceva mai maret si mai sublim?
Noi suntem create si functionam doar intr-un intreg, "jumatati" fiind. In acest contest ori avem un barbat ca jumatate, ori avem pe Domnul.Deci ori cum ai lua-o tot nu poti functiona corect de sine statatoare.Decat, poate, ca un "organ' in vederea transplantului.E dureros sa nu vezi ce valoare inestimabila ai de a fi un singur trup cu sotul tau si de a implini toate golurile lui ,iar in Biserica de a fi "celula" care intregeste si face sa functioneze trupul mistic al Lui Hristos.
La evrei femeia avea misiunea de a naste fii pentru a putea sa se nasca Mesia si fiecare astepta ca ea sa fie cea aleasa. In Biserica crestina noi nu mai avem ca scop in sine nasterea de fii ci formarea de oameni si crestini adevarati pentru imparatia Lui Dumnezeu, deci de mantuirea oamenilor.Si apoi cine are atata gangasie si indelunga rabdare si iubire neconditionata si altruism si tact si o anume finete si diplomatie cat are o femeie.Deci toate aceste calitati ar trebui sa le sfintim in noi pentru a putea fi folosite de Duhul Sfant in lucrarea de mantuire a oamenilor.
Oare nici acest raspuns nu te multumeste?

Last edited by Grabriella; 28.03.2010 at 22:09:08.
Reply With Quote
  #412  
Vechi 28.03.2010, 23:45:53
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Draga mea, tu ai cu adevarat o problema ! Mi-ai ascultat sfatul ? Ai vorbit cu Maica Siluana?
Eu nu vorbeam numai de sfintele femei din scripturi. Care mai inainte sa fie chemate la o misiune speciala erau femei ca si noi.Femeile obisnuite ca si noi ( cele nascute din nou din apa si din Duh si care isi sfintesc viata si inimile prin pocainta si ascultare) au aceasta imensa menire de a naste fii de Dumnezeu, frati ai Domnului nostru Iisus Hristos,mostenitori ai imparatiei Lui Dumnezeu.Si asta acum si aici in vremea aceasta. Cele care nu pot avea copii fizic din diverse motive de sanatate ,sau sunt calugarite, sau necasatorite au aceeasi mare, imensa si de neinlocuit misiune de nascatoare de fii de Dumnezeu dar in plan spiritual. Nu cred ca ai avut nici o clipa acesta perspectiva ca obiectiv in viata,dar gandeste-te putin, exista ceva mai maret si mai sublim?
Noi suntem create si functionam doar intr-un intreg, "jumatati" fiind. In acest contest ori avem un barbat ca jumatate, ori avem pe Domnul.Deci ori cum ai lua-o tot nu poti functiona corect de sine statatoare.Decat, poate, ca un "organ' in vederea transplantului.E dureros sa nu vezi ce valoare inestimabila ai de a fi un singur trup cu sotul tau si de a implini toate golurile lui ,iar in Biserica de a fi "celula" care intregeste si face sa functioneze trupul mistic al Lui Hristos.
La evrei femeia avea misiunea de a naste fii pentru a putea sa se nasca Mesia si fiecare astepta ca ea sa fie cea aleasa. In Biserica crestina noi nu mai avem ca scop in sine nasterea de fii ci formarea de oameni si crestini adevarati pentru imparatia Lui Dumnezeu, deci de mantuirea oamenilor.Si apoi cine are atata gangasie si indelunga rabdare si iubire neconditionata si altruism si tact si o anume finete si diplomatie cat are o femeie.Deci toate aceste calitati ar trebui sa le sfintim in noi pentru a putea fi folosite de Duhul Sfant in lucrarea de mantuire a oamenilor.
Oare nici acest raspuns nu te multumeste?
1. Nu inteleg partea cu ""celula"...."
2. Pe care oameni sa-i formam si cum? Ce fii pot eu sa nasc spiritual?
Concret Grabriella: ce pot eu sa fac in biserica? N-am voie nimic.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #413  
Vechi 29.03.2010, 00:00:39
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Nu inteleg partea cu ""celula"...."
2. Pe care oameni sa-i formam si cum? Ce fii pot eu sa nasc spiritual?
Concret Grabriella: ce pot eu sa fac in biserica? N-am voie nimic.

Sophia, uite cateva lucruri pe care le poti face:
1. Poti sa vii la biserica de una singura (sunt tari si religii unde asa ceva nu se poate).
2. Poti sa te rogi.
3. Poti sa canti.
4. Poti sa te spovedesti/impartasesti/casatoresti/etc.
5. Poti sa ajuti la curatenia/amenajare bisericii.
6. Poti sa inveti despre credinta cat vrei tu si cat de tine mintea (din nou, in alte religii asta nu-i posibil pentru femei). Poti sa faci si Teologie Pastorala daca vrei.
7. Poate mai completeaza si altii...
Reply With Quote
  #414  
Vechi 29.03.2010, 00:25:50
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Nu inteleg partea cu ""celula"...."
2. Pe care oameni sa-i formam si cum? Ce fii pot eu sa nasc spiritual?
Fii spirituali - fini. Asadar,
7. poti boteza copii, adica le poti da o educatie spirituala (sa ii inveti sa creada in Dumnezeu, sa se roage, sa faca fapte bune, sa ai grija de educatia lor, sa ii ajuti cu ce poti...)
8. ii poti invata pe altii, mai nestiutori decat tine, ce sa faca.
9. poti alina durerea altora cu o vorba buna, cu un suras, orice... asta e specific feminin!
10. poti darui afectiune oricui are nevoie si iti cere asta - si asta e specific feminin.
11. mai completati si voi.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #415  
Vechi 29.03.2010, 00:32:35
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Sophia, Gabriella facea aluzie la faptul ca Biserica este Trupul lui Hristos, deci noi putem fi considerati ca fiind celule din acest trup.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #416  
Vechi 29.03.2010, 00:46:51
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Sophia, Gabriella facea aluzie la faptul ca Biserica este Trupul lui Hristos, deci noi putem fi considerati ca fiind celule din acest trup.
Nu inteleg ce inseamna asta.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #417  
Vechi 29.03.2010, 01:09:44
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Multumesc pentru raspunsuri.

Da, anumite lucruri pot sa le fac (in anumite conditii insa) - impartasit, intrat in biserica, icoane, atins de Daruri etc.etc.. Barbatii pot tot timpul, fara restrictii.
Eu ma refeream mai mult la activitati lucrative.
Curat/amenajare in biserica au voie sa faca numai barbatii (ca femeile nu au voie sa mearga/intre peste tot).
Cateheza n-am voie sa fac (mi se pare ca numai preotesele mai au voie).
Citit si cantat stiu ca teoretic nu au voie femeile. Sunt niste reguli speciale.
Numai daca nu sunt barbati s-o faca.
Din fericire pe alocuri se mai incalca niste canoane.
Noesissaa - in alte religii femeile au voie sa invete pe femei si copii: coran de ex. La noi nu au voie decat preotii sau daca au studiat teologia.
La iudei femeile ajuta cu diverse lucruri (tot la femei) - cam cum erau diaconitele la noi. Numai ca la noi au disparut.

Menire/rol in credinta/biserica au fie fecioarele, fie mamele. Pentru noi restul nu este nimic clar definit. Suntem cumva pedepsite de Dumnezeu.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #418  
Vechi 29.03.2010, 01:25:05
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu inteleg ce inseamna asta.
Citeste la sf. Pavel despre Biserica ca trupul lui Hristos. Nu mai am timp sa iti dau acum pasajele, cauta in biblia orthodoxa online si da search 'trup' de ex.
El vorbeste apoi de 'madulare', nu de celule, sigur.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #419  
Vechi 29.03.2010, 03:25:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Da, anumite lucruri pot sa le fac (in anumite conditii insa) - impartasit, intrat in biserica, icoane, atins de Daruri etc.etc.. Barbatii pot tot timpul, fara restrictii.
Mai demult existau niște canoane și pentru bărbații care ar avea poluții. A renunțat Biserica Ortodoxă la ele și le-a menținut doar pe cele pentru femei ?


Citat:
Curat/amenajare in biserica au voie sa faca numai barbatii (ca femeile nu au voie sa mearga/intre peste tot).
Da, pentru curățenia în altar, în principiu trebuie un bărbat. Dar altarul (presbiteriul) ocupă o mică parte a spațiului consacrat. Mai există pridvor, pronavă și navă. Uneori gropniță. Mai există spațiile non-consacrate. E loc destul de făcut curat !

Citat:
Cateheza n-am voie sa fac (mi se pare ca numai preotesele mai au voie).
Nu ? E ceva nou pentru mine. Nu știam că femeile nu pot face cateheză. Nu neg, dar mă miră, trebuie să fie o prevedere foarte nouă.

Citat:
Citit si cantat stiu ca teoretic nu au voie femeile. Sunt niste reguli speciale.
Numai daca nu sunt barbati s-o faca.
Nu e așa: de cântat nu numai că au voie femeile, dar de obicei ele o fac. În orice biserică ortodoxă intru, femeile formează corul în proporție de cel puțin 80 %.
Nu aveți voie să citiți Apostolul. Dar nici bărbații nu au voie, afară de cazul în care sunt consacrați pentru asta.

Citat:
Menire/rol in credinta/biserica au fie fecioarele, fie mamele. Pentru noi restul nu este nimic clar definit. Suntem cumva pedepsite de Dumnezeu.
Un rol vi s-a spus deja: acela de a fi nașă de botez. Mai există multă nevoie de implicare în opera caritabilă a Bisericii dv. Ce-ar fi să participați la distribuirea ajutoarelor pentru săraci ? Ce-ar fi să mergeți de Crăciun să duceți cadouri copiilor din parohie ?
Dar grup de rugăciune există în parohia dv ? Cereți preotului binecuvântare de a înființa unul. Sunt sigur că i-ar surâde ideea.
Ieșiri la iarbă verde se fac ? Curând va începe sezonul. Ocupați-vă de munca de organizare. E destul să reuniți 10 familii de credincioși și să stabiliți cine aduce fleicile și cine îl duce pe preot să sfințească bucatele. Asta va mări mult coeziunea din parohia dv.
Dar pelerinaje, când s-au organizat ultima dată la parohia dv ? Poate că preotul paroh e trist și se gândește: "de când slujesc aici, iacă nu a venit nimeni să ceară să se facă un pelerinaj și să se ocupe de înscrieri, de găsit autocar, de traseu și de atâtea. Eu nu mai prididesc cu spovezile, nu am cum să fac asta ! Ce păcat !"
Pagină web parohială aveți ? Dacă nu, faceți-o, nu e mare brânză. Întreținerea ei, însă, e MULT mai dificilă. Dacă deja aveți, verificați: precis nu e adusă la zi și ultima știre e aceea cu alegerea PF ca patriarh. Mereu e nevoie de cineva să actualizeze paginile.
Însă munca poate cea mai grea, și aceea de care unui preot îi e groază să o facă, este strângerea fondurilor pentru parohie. Probabil că nici membrii Curiei Parohiale (sau cum se numesc stâlpii parohiei la dv) nu și-au plătit taxa anuală. Aveți o ocazie ideală de a-i stressa un pic pentru o idee nobilă: a strânge bani pentru opera lui Cristos în lume.

Și mai sunt atâtea și atâtea de făcut, încât mă întreb uimit: cum se poate ca cineva să spună că nu e nimic ce ar putea face ???
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 29.03.2010 at 03:40:50.
Reply With Quote
  #420  
Vechi 29.03.2010, 04:22:55
eugenia petre eugenia petre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Locație: nuthouse
Mesaje: 26
Implicit

Eu nu cred ca Biserica discrimineaza femeia, ci consider ca femeia discrimineaza Biserica, adoptand o tinuta necorespunzatoare, ispitind sfintii calugari, lasand tampoane in toaletele manastirilor, refuzand sa poarte acele sorturi nespalate si urat mirositoare pe care calugarii le intind generos tuturor depravatelor care in scopuri diabolice intra in pantaloni scurti ca sa intarate poftele carnale ale preasfintilor barbati. Ei nu fac toata ziua altceva decat sa se roage, iar gandul lor nu sta la fundurile desfranatelor, dar ele continua sa ispiteasca. Cu ce scopuri ascunse vin acele femei imbracate in fuste scurte? Nu este cumva o discriminare la adresa Sfintei Biserici? De ce vor sa darame echilibrul milenar al unei Biserici care exclude femeile la menstruatie pentru ca in trecut lasau pete?
Eu am intrat in pamant de rusine cand am purtat o fusta trei sferturi in fata parintelui duhovnic cu care am o legatura foarte speciala.
Oricat de smerite am fi, nu putem cere de la Sfanta Biserica sa fim tratate egal cu barbatii pentru ca pana cand nu vor dispare aceste uscaturi, ele ne vor reprezenta si pe noi, cuvioasele.
PS. Eu am citit undeva ca si femeile au polutie. Puteti sa imi spuneti cum se manifesta si care este canonul? Pentru ca eu cred ca s-ar putea sa am si nu m-am spovedit pentru asta, eu doar am povestit gandurile necurate cu duhovnicul duhovnicului.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intinaciune, moliftelnic, nastere, pacat

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 16:47:33
Discriminarea și prigonirea Ortodoxiei și a ortodocșilor de către catolicism Decebal Biserica Romano-Catolica 37 25.08.2013 16:06:04
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 13:47:06
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 07:11:46