Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.01.2009, 20:08:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Nunta ( petrecerea dupa oficierea Tainei Cununiei )

Am citit si auzit multe nedumeriri privind organizarea petrecerii , a nuntii , dupa oficierea Tainei Cununiei. Multi spuneau ca un bun crestin nu petrece sau joaca la nunta, altii ca nu-i bine a bea nu stiu ce, altii se refereau la atmosfera si multe altele. De aceea am deschis un nou topic legat tocmai de acest moment. Am rasfoit cam tot ce se putea rasfoi in materie de nunta, am cerut parerea, sfatul parintelui Duhovnic si concluzia a fost cam aceeasi :dansul si vinul ( in cumpatare) nu contravine moralei crestine . Deci cel de-al doilea moment imortant este nunta sau petrecerea, care, de obicei, se organizeaza indata dupa cununie. Sf. Evanghelie ne relateaza ca la un astfel de eveniment a participat si Mantuitorul Hristos, insotit fiind de Maica Domnului si de apostoli. Desi inca nu sosise momentul sa-si inceapa activitatea de propovaduire, Domnul Hristos savarseste la nunta din Cana Galileii prima minune : pentru ca se terminase vinul, El preface apa din sase vase de piatra in vin. Astfel , a salvat familia din situatia neplacuta de a nu mai avea vin pentru cei prezenti la petrecere. Alaturi de consumul de vin, cantecul si jocul sunt alte elemente care se intalnesc la o petrecere, inclusiv la nunta. De altfel, in randuiala cununiei s-a pastrat pana in zilele noastre dansul ritual. Ca o expresie a bucuriei, preotii , mirii si nasi inconjoara masa pe care se afla cele necesare ceremoniei ( Sf.Evanghelie, Sf.Cruce, sfesnic. . . ) sub forma de hora. Dansul si utilizarea vinului la petrecere ( fara excese) nu sunt de condamnat. Tot ce am citit si cele auzite, nu condamna cele mai inainte scrise.Ele fac parte din traditia culturala si spirituala a noastra si trebuie respectate ca atare.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.02.2009, 06:42:27
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Am rasfoit cam tot ce se putea rasfoi in materie de nunta, am cerut parerea, sfatul parintelui Duhovnic si concluzia a fost cam aceeasi :dansul si vinul ( in cumpatare) nu contravine moralei crestine .
da, buna concluzia. pacat insa ca, in zilele noastre, aceste petreceri care se numesc "nunti" aduc tot mai mult cu un tur de forta, o corvoada de indeplinit pentru a onora un anume statut social, si mai putin cu un prilej de adevarata bucurie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.02.2009, 11:24:57
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Da, asa e. O nunta (petrecere) decenta nu contravine moralei crestine. Nici bautura, nici dansul nu sunt rele in sine ci doar daca se intrece masura. Crestinii echilibrati stiu ce au de facut la nunta.
Fac unii in ultima vreme nunta fara muzica, unii cu muzica psaltica! E tare bizar...In pilda cu Fiul risipitor se spune ca se auzea muzica dinauntru...
Pr Teofil de la Man Sambata spune ca "Nunta nu-i pomana!".
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.02.2009, 12:14:36
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit Parintele Ilie Cleopa - Despre nunta crestina

Am gasit un clip video cu Parintele Cleopa in care pomeneste de unsprezece randuiele canonice de care trebuie sa tinem seama intr-o nunta crestina. Spre final, ne spune si cum trebuie sa decurga masa de dupa Cununie. Mai respecta oare cineva, in ziua de astazi, aceste randuieli?

[COLOR=#800080]Parintele Ilie Cleopa - Despre nunta crestina[/COLOR]
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.02.2009, 12:25:47
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule, prin ale 6 vase cu vin nou a vrut Domnul sa ne arate defapt cum se nashte fiul faradelegii ala din tatal minciunii shi maica patimashe a patimii, caci am impresia ca 666 ascunde acest trist adevar, faptul ca noi facem din Taina sfanta a casatorie o casa cu bar-bordel, ca avem impresia ca e liber la toate spurcaciunile daca ne-am cununat religios ori suntem cu acte in regula....

poi nu a spus Domnul ca vor fi ca ingerii in Ceruri? deci cei casatoritzi sub Sfanta Taina trebuie sa ajunga sa fie, sa formeze cu dragoste, smerenie shi rabdare sfant un singur Trup Ingeresc, neadulterin shi nedesfranat shi necurvesc... caci raspunderea celor casatoritzi este mai mare decat a celor necasatoritzi caci lor li se incredintzeaza suflete de copii...

deci dintr-o casatorie din asta de forma, formala doar pentru a obtzine certificatul de vrednic shi prin asta avand liber la toate spurcaciunile sub umbrela casatoriei, deci de aici apare fiul faradelegii.... shi de aia au fost necesare 6 vase... dar pentru traditzaia asta mai sunt necesare inca 6 shi pentru cardashia preotzimii cu aceste faradelegi inca 6 shi astfel iata 666... ar putea fi o explicatzie caci copilul daca nu se boteaza intru sfanta Treime, asha cum a fost botezat Hristos, cum sarbatorim noi in 6 ianuarie, atunci nu i se shterg faradelegile parintzilor, shi Dumnezeu o sa le arunce peste copii pana la al 4-lea neam, celor ce il urasc pe Dumnezeu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.02.2009, 13:20:24
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Mai frate , ce mai talcuire!! Ma lasi masca, nu altceva ! 666 peste tot, pana si la nunta din Cana Galileii! Zi-mi, te rog, la ce sfant parinte ai citit astea ? In ce carte a Bisericii apare o asemena talcuire? M a gandesc ca nu-s talcuirile tale, ca n-ai fi avut curaj sa le postezi asa, pur si simplu...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.02.2009, 13:30:44
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kosmy022 Vezi mesajul
Mai frate , ce mai talcuire!! Ma lasi masca, nu altceva ! 666 peste tot, pana si la nunta din Cana Galileii! Zi-mi, te rog, la ce sfant parinte ai citit astea ? In ce carte a Bisericii apare o asemena talcuire? M a gandesc ca nu-s talcuirile tale, ca n-ai fi avut curaj sa le postezi asa, pur si simplu...
asa zic aia de la pucioasa
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.02.2009, 13:39:06
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

cine-s aia? ce e la pucioasa?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.02.2009, 13:57:17
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kosmy022 Vezi mesajul
cine-s aia? ce e la pucioasa?
citeste threadul Fenomenul Noul Ierusalim si o sa afli cam cu ce se ocupa.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.02.2009, 14:19:40
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Este pur statut social, motiv de cunoastere intre cele 2 familii. Poate unii isi doresc sa fie asa, cu petrecere. Daca nu e in post, eu nu inteleg de ce sa nu se faca. Totusi, betiile, certurile, barfele care apar mai mereu la nunti, ma indispun.
Poate toti ati auzit, dar nu gasesc pe-aici mentionat, despre:
- petrecere la cateva luni dupa nunta religioasa insotita de o mica petrecere, careia tot nunta ii zice si necesita cotizare;
- 2 nunti facute si in locul ei de apartenenta, si la el (o singura cununie in biserica, insa)
- invitati cu bani, cu stare, nunta fara rudele mai sarace
- amnarea nuntii, pentru ca nu au bani, timp sa organizeze, sau chiar amanare cu 2 ani pentru ca nu au gasit local bun
- munca, alergat, stress, rude nemultumite- totdeauna se gasesc- de organizare
Si tot revin la ideea de bani, si de conventie sociala!
Spuneti-mi idealista, dar sunt multumita cu ceva simplu, intre cei apropiati. Insa, din motive diferite de altii, pentru ca nu inteleg unde este pacatul petrecerii numita nunta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ruprea tainei casatoriei lungu9 Nunta 15 27.12.2012 06:15:00
Sfanta Taina a Cununiei anagnoste Intrebari utilizatori 15 14.04.2012 16:05:20
Petrecerea Sfintelor Pasti caliyo Sfintele Pasti - Invierea Domnului 8 10.04.2011 16:51:27
Taina Cununiei - Casatoria multiscan Intrebari utilizatori 0 18.08.2010 22:08:06
Dupa cat timp se poate face nunta? AlainaRai Nunta 2 23.01.2010 19:06:00