Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 08.07.2010, 19:25:17
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Draga mea ,daca cineva nu scrie pe acest forum sa se laude ca se roaga ,asta nu inseamna ca nu se roaga.
Poate in momentul in care citesc cererea de rugaciune foarte multi crestini inalta o rugaciune catre Dumnezeu pentru acea persoana.
Eu cred ca sunt destui care au oferit si ajutor material fara ca macar sa scrie un rand aici.
Nu stiu ,mi se pare ca esti cam pripita in afirmatii ,trebuie sa te maturizezi un pic.
Cred ca esti foarte tanara ,altfel nu te-ai supara asa.
Asa e,sunt f f f imatura.si tanara.am...5 ani.dar nici tu nu stai very well,de vreme ce crezi ca daca un om scrie ca se roaga ptr cineva,se lauda.la umanitare ar trebui sa fie plin de :''ma rog ptr tine'',ptr a da curaj.cand toti tac si fac,din smerenie,cam pare ca nu e nimeni acasa,ca sunt indiferenti si te intrebi daca chiar esti pe un forum crestin....TE apuca deznadejdea.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 09.07.2010, 07:02:11
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Va rog,nu va mai certati...
Asta este,nu poti forta pe nimeni sa ajute pe careva daca nu simte,iar cine are aceasta deschidere o va face.
Eu mai preocupata sunt sa gasesc solutii,relatii,contacte catre care sa pot scrie despre situatia lui.
Imi este imposibil sa cred ca pe un forum crestin-ortodox unde activeaza atatea persoane nimeni nu are idee despre astfel de contacte.
Va rog,totusi,sa va mai ganditi sa imi dati si mie niste sugestii in acest sens.
Multumesc totodata celor care s-au implicat cu ce si cat au putut pentru Nicolae,insa au dorit sa ramana anonimi!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #53  
Vechi 09.07.2010, 10:51:04
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Da,contul este bun.Chiar ieri a trimis cineva niste banutzi in el.
Eu am mai incercat si astazi sa discut cu cateva persoane despre el,iar una din ele a zis ca i-a trimis un mail lui Nicolae cu numarul fundatiei lui Dan Voiculescu,dupa ce in prealabil s-a vorbit despre el acolo.
Eu mi-as fi dorit,sincera sa fiu,ca acesti oameni sa discute intai cu reporterul care probabil ar fi expus problema mai bine decat el,dar,cam asta s-a putut face.
Nu stiu daca se va concretiza ceva,insa trebuie batut la cat mai multe usi posibil.
De asta va rog si pe voi sa incercati sa imi dati niste contacte de la biserici,manastiri,fundatii care s-ar putea implica si sa le scriu despre situatia lui.
Nu cred ca o fundatie este solutia, desi Doamne ajuta sa fie una receptiva! Eu am lucrat mai demult la o fundatie unde primeam zeci, chair sute de scrisori zilnice cu cazuri care mai de care mai socante. Ce alegi intre o fetita desfigurata cu 3 luni de a trai, o mama bolnava de leucemie care are nevoie de transplat urgent si o persoana care nu are adapost? Deveneam aproape imun, un caz fericit era cel in care cineva avea cancer/leucemie si mai avea o gramada de trait...cam 2 ani.
Vreau sa zic ca fundatiile sunt asaltate de cereri si, din pacate, multe din persoanele ce solicita ajutorul sunt dubioase si se dovedesc a fi un esec ajutorul pe care il primesc.
Am mai incercat anul trecut sa obtin o finantare pentru cineva cu o operatie, si in cel mai bun caz mi s-a trantit usa in nas politicos.
Eu as merge pe calea Bisericii pentru ca, sa analizam pragmatic:nu are o familie in intretinere si nici nu este bolnav in faza terminala; iar in acest sens o parohie s-ar putea ocupa de el cu un loc unde sa se adaposteasca si sa ajute la treburi cotidiene din parohie,mai ales ca este tanar, iar eventual sa primeasca si niste banuti pentru asta.
In concluzie cred ca solutia mai simpla ar fi de a vorbi la o Biserica din apropiere.
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #54  
Vechi 09.07.2010, 10:53:10
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
Asa e,sunt f f f imatura.si tanara.am...5 ani.dar nici tu nu stai very well,de vreme ce crezi ca daca un om scrie ca se roaga ptr cineva,se lauda.la umanitare ar trebui sa fie plin de :''ma rog ptr tine'',ptr a da curaj.cand toti tac si fac,din smerenie,cam pare ca nu e nimeni acasa,ca sunt indiferenti si te intrebi daca chiar esti pe un forum crestin....TE apuca deznadejdea.
E bine ca ne-am insusit smerenia iar duhul maniei sta departe de noi
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #55  
Vechi 10.07.2010, 07:32:16
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerinul Vezi mesajul
Nu cred ca o fundatie este solutia, desi Doamne ajuta sa fie una receptiva! Eu am lucrat mai demult la o fundatie unde primeam zeci, chair sute de scrisori zilnice cu cazuri care mai de care mai socante. Ce alegi intre o fetita desfigurata cu 3 luni de a trai, o mama bolnava de leucemie care are nevoie de transplat urgent si o persoana care nu are adapost? Deveneam aproape imun, un caz fericit era cel in care cineva avea cancer/leucemie si mai avea o gramada de trait...cam 2 ani.
Vreau sa zic ca fundatiile sunt asaltate de cereri si, din pacate, multe din persoanele ce solicita ajutorul sunt dubioase si se dovedesc a fi un esec ajutorul pe care il primesc.
Am mai incercat anul trecut sa obtin o finantare pentru cineva cu o operatie, si in cel mai bun caz mi s-a trantit usa in nas politicos.
Eu as merge pe calea Bisericii pentru ca, sa analizam pragmatic:nu are o familie in intretinere si nici nu este bolnav in faza terminala; iar in acest sens o parohie s-ar putea ocupa de el cu un loc unde sa se adaposteasca si sa ajute la treburi cotidiene din parohie,mai ales ca este tanar, iar eventual sa primeasca si niste banuti pentru asta.
In concluzie cred ca solutia mai simpla ar fi de a vorbi la o Biserica din apropiere.
Ma gandesc ca ai dreptate in privinta fundatiilor,insa trebuie incercat...niciodata nu poti sti de unde se deschide o usa.
M-am gandit si la varianta cu biserica,dar nu stiu unde ar putea fi primit,de asta aveam nevoie de niste recomandari.
Nu pot veni eu pur si simplu sa ma duc la Manastirea Sinaia,spre exemplu,sa ii rog sa primeasca sa stea acolo ca nu are unde locui.Nu ma cunoaste nimeni si ca el sunt multi altii pe strazi.Mi-ar trebui cineva care sa puna o vorba buna.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #56  
Vechi 10.07.2010, 15:51:59
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Draga heaven,
vin si eu cu o idee, macar atat sa fac pe langa efortul tau admirabil.
Daca baiatul tot e talentat la poezii si povestiri, de ce n-ar fi angajat
de un ziar (local?) sa publice acolo din poeziile sale sau mici povestiri
din copilaria sa, sau reportaje de pe strada, ma rog, orice se cere
in ziarul respectiv. Iar cu cazarea cred ca la o parohie ar fi mai bine
si ar putea avea si al doilea salar lucrand si la acea parohie. Din pacate
n-am relatii de niciun fel, mi-am simplificat viata la maxim si n-am mai
pastrat nicio relatie in lumea "buna", asa ca, din pacate, nu te pot
ajuta mai mult.
Poate gasesti vreun reporter inimos care sa faca un pic de "valva"
in Sinaia si sa sensibilizeze pe localnici.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 10.07.2010, 19:32:46
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb sa fim realisti

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Draga heaven,
vin si eu cu o idee, macar atat sa fac pe langa efortul tau admirabil.
Daca baiatul tot e talentat la poezii si povestiri, de ce n-ar fi angajat
de un ziar (local?) sa publice acolo din poeziile sale sau mici povestiri
din copilaria sa, sau reportaje de pe strada, ma rog, orice se cere
in ziarul respectiv. Iar cu cazarea cred ca la o parohie ar fi mai bine
si ar putea avea si al doilea salar lucrand si la acea parohie. Din pacate
n-am relatii de niciun fel, mi-am simplificat viata la maxim si n-am mai
pastrat nicio relatie in lumea "buna", asa ca, din pacate, nu te pot
ajuta mai mult.
Poate gasesti vreun reporter inimos care sa faca un pic de "valva"
in Sinaia si sa sensibilizeze pe localnici.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Ideea aceasta ramane cu siguranta doar o idee.
1. O revista, oricare ar fi aceea, NU PLATESTE NICIODATA colaborarile cu texte literare. Si stiu ce spun. Asa se fac revistele literare sau culturale in Romania, cu participarea benevola a creatorilor, criticilor etc., exclusiv de "amorul artei", ca sa folosesc o expresie mult vehiculata.

2. Pentru a lucra ca redactor la un ziar, la un saptamanal sau la o revista, trebuie sa aiba studii apropiate domeniului - minimum bacalaureat obtinut pe filiera filologie, stiinte umane si sociale. Nu stiu ce studii are Nicolae.

Trebuie sa aflam ce studii are, pe care sa le poata dovedi, ce stie sa faca pentru a avea o orientare spre un sector.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 11.07.2010, 07:47:33
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Va multumesc pentru raspunsuri si celor care mi-au dat cateva sugestii pe privat!
Orice idee este binevenita.
MariS,iti multumesc,insa deocamdata nu am reusit sa depun nici un efort admirabil,mai mult de acela ca am mai incercat sa scriu si sa vorbesc in dreapta si stanga pentru el.
Am vorbit si cu prietenul meu care mi-a spus ca cel mai indicat este sa il vedem intai si sa discutam cu el,ca apoi sa ne formam o parere si sa stim ce vorbim mai departe.
Cel mai probabil saptamana asta ce urmeaza voi ajunge sa discut cu baiatul.
Va tin la curent oricum si multumesc inca o data pentru suportul moral! :*
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #59  
Vechi 19.07.2010, 09:12:05
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Buna dimineatza,dragi utilizatori ai acestui forum!
Ieri la amiaza m-am hotarat sa merg singurica sa vorbesc cu Nicolae,pentru ca prietenul meu era prins cu niste probleme si nu stiam pe nimeni altcineva sa fie dispus sa vina cu mine la o astfel de intrevedere.
L-am sunat inainte si i-am spus sa vina in parcul Postei Sinaia,il asteptam acolo pe o banca.
A venit destul de repede si l-am vazut cum la un moment dat s-a oprit (l-am recunoscut din pozele de pe internet),apoi incepuse sa zambeasca ca un soare si s-a apropiat incet cu o amestecatura de prudenta,dar si speranta in acelasi timp.
E mititel de statura,slabutz,aparent un om matur,dar dincolo de care se vede limpede baiatul suferind,temator si totodata cu o speranta copilareasca in ochi.
Am facut cunostinta,l-am poftit sa ia loc langa mine pe banca si am vrut sa aflu de la el personal cam ce isi doreste.
I-am spus ca suntem cateva persoane care ne-am dori sa incercam sa facem ceva pentru el,ca nu ii pot promite marea cu sarea pentru ca nu depinde doar de noi,insa pentru asta trebuie sa cunoastem mai multe.
Trebuie sa spun ca mai mult eu am vorbit,pentru ca mi s-a parut destul de timid,saracul,insa am reusit sa aflu de la el faptul ca are pregatire ca zidar si tamplar,mai ales la cea din urma fiind mai priceput.La intrebarea mea daca si-ar dori sa stea pe langa o manastire sa ii ajute pe fratii de acolo mi-a spus ca da si ca ar putea sa ii ajute cu orice i-ar cere,ca el face orice.Spera ca si vreo fundatie l-ar putea ajuta.
A trebuit sa ii explic,desi am citit dezamagirea in ochii lui,ca nu toate aceste fundatii vor oferi un ajutor real,dar ca noi vom bate la cat mai multe usi posibile pentru el.
Trebuia sa ii spun aceste lucruri pentru ca nu imi place sa dau sperante false si ulterior sa fie dezamagit.
Tragea deasemenea nadejde sa ii ofere cineva un loc de munca,asta mi-a spus ca isi doreste tare mult inainte de orice si bineinteles un acoperis cat de cat deasupra capului pentru ca aici unde locuieste,in vila aflata in constructie,proprietarul nu stie de existenta lui si a aflat din niste zvonuri faptul ca acesta a pierdut vila,aceasta fiind revendicata de catre o alta persoana.
Am intrebat de existenta vreunor alte cunostinte,rude care ar putea pune macar o vorba pentru el,insa mi-a spus ca nu are asa ceva,decat matusa din Bucuresti cu care este in relatii bune,dar care nu il mai poate ajuta cu nimic pentru ca are copilul casatorit si un nepotel,stand toti in acelasi apartament.
I-am spus sa se gandeasca la ce lucruri ar avea el nevoie pentru uz personal in afara de haine,pantofi (avea,bietul de el in picioare o pereche de adidasi jerpeliti ca vai de ei!),care oricum sunt foarte necesare chiar si pentru o prezenta rezonabila in cazul in care cineva si-ar dori sa ii ofere un loc de munca si i-am spus sa imi trimita pe email o lista cu acestea,precum si cu masurile pe care le poarta la incaltaminte si haine,ca sa stim ce am putea strange pentru el.Ma gandesc ca in cursul zilei de astazi ar trebui sa primesc raspunsul de la el.
L-am intrebat,deasemenea daca este sanatos,in caz contrar sa incerc sa ii fac rost si de ceva medicamente,insa mi-a spus ca nu este cazul,ca nu are vreo problema de acest fel.
Ca si concluzie,Nicolae este un copil,cel putin eu asa l-am vazut,chiar daca are 30 de ani cu traume adanci sapate in suflet,care i se citesc pe chip,in neincrederea pe care o are fata de semeni,dar dincolo de care am perceput o mare vointa si sete de autodepasire si de o sansa care sa ii dea aripile sa poata zbura catre acea viata mai buna pentru care,probabil se roaga el in fiecare seara la iconita care ii este atat de draga.
Ce va tine omeneste posibil de mine voi face pentru acest baiat,voi posta in momentul in care voi primi raspunsul pe mail de la el lucrusoarele de care ar avea nevoie si mai departe pot doar sa imi doresc ca Dumnezeu sa deschida usile si sufletele oamenilor pentru ca acest suflet mult prea chinuit sa aiba parte in sfarsit de o soarta mai buna!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 19.07.2010 at 09:14:28.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 19.07.2010, 13:28:51
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Lightbulb

Asadar trebuie gasita o Manastire pentru Nicolae.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poetul si omul ADRIAN PAUNESCU dorinastoica14 Generalitati 560 15.11.2010 15:44:51
Muzica la manastirea Sinaia Micky Muzica Bisericeasca 0 28.05.2007 14:09:31
Imagini din biserica cea noua a Manastirii Sinaia cod_gabriel Intamplari adevarate 8 27.04.2007 15:03:35