Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.12.2011, 17:54:10
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Sfântul Ștefan - primul martir al Domnului Hristos

Doamne ajută!
În data de 27 decembrie a fiecărui an, Biserica lui Hristos îl pomenește, cu dragoste și profund respect, pe cel care a fost primul diacon și întâiul mucenic creștin. El a fost primul credincios al lui Hristos, care a pus în practică până la capăt, cu prețul vieții sale, cuvintele Mântuitorului: "Oricine va Mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, mărturisi-voi și Eu pentru el înaintea Tatălui Meu Care este în Ceruri" (Matei10, 32).
Poate că, văzând rubrica în care am ales să încadrez acest topic, mulți dintre cititorii forumului se vor întreba de ce n-am postat thread-ul dedicat Sfântului Ștefan la secțiunea despre "Diverse sărbători". Am optat pentru crearea topic-ului în rubrica dedicată Crăciunului, pentru că praznicul Sfântului Mucenic și Arhidiacon Ștefan a fost stabilit de către Biserică (nu întâmplător) chiar a treia zi după marea Sărbătoare a Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos.
De ce-l sărbătorim pe primul martir creștin chiar în a treia zi a Crăciunului?
De ce viața și moartea sa martirică reprezintă un exemplu desăvârșit de trăire a Evangheliei lui Hristos?
Cum putem interpreta minunata mărturisire a Sfântului Ștefan: "iată, văd cerurile deschise și pe Fiul Omului stând la dreapta lui Dumnezeu"?
Ne răspunde la toate aceste întrebări vrednicul de pomenire părinte Nicolae Steinhardt, într-una dintre cele mai frumoase și emoționante predici din volumul "Dăruind vei dobândi". această predică MINUNATĂ poate fi citită aici:

http://www.crestinortodox.ro/predici...fan-71680.html

Sfinte Ștefan, Martirule al lui Hristos, precum cu sinceră compasiune și iubire te-ai rugat pentru mântuirea ucigașilor tăi, așa mijlocește la Domnul și pentru mântuirea noastră, a celor care te cinstim pe tine și după vrednicie lăudăm moartea ta cea mucenicească!

Pentru rugăciunile Sfântului întâiului Mucenic Ștefan, Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Viața și Bucuria inimilor noastre, nu ne părăsi pe noi, ci ne învrednicește de Împărăția Ta cea din Ceruri! Amin.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Maxim Marturisitorul- martir pentru dreapta credinta georgeval Diverse Sarbatori 7 03.04.2012 00:34:34
Intrebare: Sfantul Petru era un apostol al Domnului Hristos? 52ZIZO Despre Sfanta Scriptura 7 25.08.2010 23:57:21
CRESTINISMUL SAU BISERICA? de Sfantul Ierarh si Nou Martir Ilarion Troitki andrei_im Generalitati 1 18.01.2010 18:30:28
Sfântul Ștefan cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 12 29.12.2009 07:30:00
Prohodul Domnului Dumnezeului Iisus Hristos mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 2 02.05.2008 23:48:47