Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 16.01.2012, 16:48:15
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Ar fi trebuit sa precizez ca asta nu e parerea mea personala ci e ceea ce mi-au spus unii barbati, deci din discutii cu toate ca ceva adevar nu se poate sa nu fie in asta! Ma gandesc ca un barbat normal n-ar avea de ce sa insele daca ar gasi tot ce trebuie acasa.
Da. Daca ar gasi acasa mai mutle femei. Pe bune??? Aste e o aberatie. E pretextul perfect.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 02.03.2012, 01:20:30
acvilla77's Avatar
acvilla77 acvilla77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.06.2011
Locație: Romania<Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 68
Send a message via Skype™ to acvilla77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
:)))))
Multumesc de sfaturi, am gasit prin raspunsurile voastre niste sfaturi foarte frumoase si folositoare.
ce frumos iti sta , ca albinuta.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 05.03.2012, 23:08:57
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Fiind eu cu nebăgare de seamă, purcelușul meu Ghiță a intrat pe forum și, dând de acest topic s-a simțit tare jignit, văzând că specia lui e asemuită bărbaților. Prin urmare, considerându-și imaginea grav afectată, a făcut plângere la Consiliul pentru Combaterea Discriminării, solicitând ca de acum înainte să nu se mai folosească cuvântul „porc” (din cauza conotației peiorative) pentru a desemna specia lui, ci să se găsească o formulă corectă politic. Încă ne consultăm cu privire la noul termen.
:)) "like"
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu
Reply With Quote
  #174  
Vechi 05.03.2012, 23:18:39
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Daca ne intoarcem totusi la subiectul topicului as avea si eu ceva de spus. Eu cred ca e vina doamnelor. Cand doamnele au incetat sa mai fie doamne domnii s-au conformat.

Din pacate pentru mine, trebuie sa recunosc ca vina cam este a femeilor. Ele accepta sa se "arate", sa se puna in tot felul de ipostaze indecente si vulgare, iar mintea barbatului slab de inger o ia razna.

Daca nu oferi "lemn" focului nu are ce sa mai arda.
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu
Reply With Quote
  #175  
Vechi 06.03.2012, 04:05:42
Liliana82 Liliana82 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.03.2012
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da,da,da...
Stricata de Eva,obsedata sexual s-ar fi autosatisfacut cu bananele tale si morcovii lui DragosP...
Degeaba vrei s-o ridici la nivel de gluma,ramane tot un comentariu de gust indoielnic scris de un misogin!
Glumesc desigur.
Ati uitat de Castraveti...
Reply With Quote
  #176  
Vechi 06.03.2012, 10:33:17
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de korinna Vezi mesajul
Daca ne intoarcem totusi la subiectul topicului as avea si eu ceva de spus. Eu cred ca e vina doamnelor. Cand doamnele au incetat sa mai fie doamne domnii s-au conformat.

Din pacate pentru mine, trebuie sa recunosc ca vina cam este a femeilor. Ele accepta sa se "arate", sa se puna in tot felul de ipostaze indecente si vulgare, iar mintea barbatului slab de inger o ia razna.

Daca nu oferi "lemn" focului nu are ce sa mai arda.
un punct de vedere foarte corect pe care unele doamne nu vor sa-l recunoasca. In gereral vina este a intregului cuplu daca relatia lor incepe sa scartaie. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #177  
Vechi 09.03.2012, 18:51:06
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Anna, depinde cum privesti oamenii, daca te uiti la ei fara dragoste, pacatele lor evidente iti vor parea scarboase si de nesuferit, daca ii privesti cu dragoste o sa ti se faca mila si judecata dispare.

Mie imi place un citat foarte mult, nu stiu de unde l-am retinut : "Nu judeca omul. Pacatul poate i-l cunosti, dar nu-i cunosti si pocainta".
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu
Reply With Quote
  #178  
Vechi 10.03.2012, 13:30:51
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
AnnaKarenina, ce am scris aici e un fel de "spovedanie", pentru a arata ce se intampla in sufletul meu, felul in care reactionez si cum vede sufletul meu lucrurile (gresit, banuiesc si sper) nu de a jigni pe cineva...Eu cel mai mult imi doresc sa imi arate cineva cat de mult gresesc. Asta ma va face fericita. Pentru ca eu vreau sa cred in barbat, asta imi doresc, si nu pot. E neputinta mea si ma face nefericita. Imi pare rau daca s-a inteles altceva
Nu in barbat trebuie sa crezi ci in Dumnezeu.Daca vrei un barbat bun,roaga-te pentru asta si o sa-l ai,nu trebuie sa te lamentezi pe internet.
Lumea intr-adevar e urata,dar si sufletul nostru,Inainte de a dori sa curatam lumea,trebuie sa facem eforturi sa ne curatam pe noi insine.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 03.04.2012, 03:03:57
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Daca vezi ca esti fertila si faci copil in fiecare an si nu mai vrei,e de ajuns sa te opresti,trimite-ti sotul in alt pat!!!Gasiti un hobby ceva...
Ai atins un punct sensibil. Dorinta femeii de a-si trimite sotul in alt pat, trebuie sa fie si dorinta lui de a se muta in acel pat.

Barbatul sa-i dea femeii iubirea datorata, asemenea si femeia barbatului.
Femeia nu este stapana pe trupul sau, ci barbatul; asemenea nici barbatul nu este stapan pe trupul sau, ci femeia.
Sa nu va lipsiti unul de altul, decat cu buna invoiala pentru un timp, ca sa va indeletniciti cu postul si cu rugaciunea, si iarasi sa fiti impreuna, ca sa nu va ispiteasca satana, din pricina neinfranarii voastre.

Este gresit sa credem ca venirea unui copil tine doar de lucrarea omeneasca.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 03.04.2012, 11:49:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Ai atins un punct sensibil. Dorinta femeii de a-si trimite sotul in alt pat, trebuie sa fie si dorinta lui de a se muta in acel pat.

Barbatul sa-i dea femeii iubirea datorata, asemenea si femeia barbatului.
Femeia nu este stapana pe trupul sau, ci barbatul; asemenea nici barbatul nu este stapan pe trupul sau, ci femeia.
Sa nu va lipsiti unul de altul, decat cu buna invoiala pentru un timp, ca sa va indeletniciti cu postul si cu rugaciunea, si iarasi sa fiti impreuna, ca sa nu va ispiteasca satana, din pricina neinfranarii voastre.

Este gresit sa credem ca venirea unui copil tine doar de lucrarea omeneasca.
Ma refeream la abstinenta periodica care chiar se impune in posturi,zile de post si liturghie , iar nu la separarea sotilor in camere diferite,pe viata.
Idea este ca nimeni nu vb despre abstinenta ca despre o cale corecta,justa de a nu avea copii.Unele femei au avut probleme de sanatate ramanand insarcinate la scurt timp dupa ce au nascut,o pauza intre nasteri de cel putin 1 an fiind benefica refacerii organismului.

Nu tine doar de lucrarea omeneasca,dar daca nu indeplinesti niste conditii pur fizice,acel copil nu apare doar din miracole ceresti,fara unire trupeasca( a fost o singura exceptie in istorie!).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce nu (prea) merg barbatii la biserica? N.Priceputu Reguli in Biserica 113 19.11.2012 14:12:39
De ce barbatii vor doar aspectul fizic? AGabriela Nunta 151 09.11.2012 10:24:09
barbatii pot fi fideli unei singure femei? Jamaica Nunta 133 10.09.2012 17:06:38