Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Vezi rezultatele sondajului: La cine ne ducem sa ne tratam/ajutam?
Preoti 2 8,33%
Medici, psihologi,farmacisti 4 16,67%
Si la unii si la altii, sa conlucreze 17 70,83%
Altii (terapii alternative si alte solutii)-spuneti care 1 4,17%
Votători: 24. Nu poti vota in acest sondaj

Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 04.02.2014, 12:52:01
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sophia, nu stau acum sa iti raspund la toate intrebarile tale, doar iti atrag atentia ca opiniile lui X si Y de pe forumul crestin ortodox nu reprezinta opinia oficiala Bisericii Ortodoxe Romane, ci doar parerea lui X si Y.

Biserica Ortodoxa Romana - ca institutie, zic - nu a interzis niciodata medicamentele sau ecografiile sau nasterea la spital, Doamne, fereste! Una e ca ortodocsii X, Y, Z din BOR nu sunt ei personal de acord, din anumite motive, cu medicamentele sau cu ecografiile, si alta e parerea oficiala a Bisericii, care, in principiu, nu isi baga nasul in treburile medicinii.

Cat despre transplantul de organe, Biserica are o luare de pozitie oficiala - http://www.patriarhia.ro/ro/opera_so...ioetica_3.html.
La fel si in privinta avortului si a eutanasiei - a se vedea aceeasi pagina.
Exact asta este Glykys! Asta este ceea ce ma deranjeaza si ceea ce poate produce multa smintire oamenilor. Ca vin oameni, ortodocsi care sustin ca ei sunt buni ortodocsi si ca ei reperezinta exact pe BOR, pe preoti, scripturile si aduc niste pareri. Si te mai si terfelesc ca tu (daca ai o alta opinie decat ei) nu esti ortodoxa, nu spui lucruri ale bisericii.
Si pana la urma nu mai stim ce este bine, ce este cu adevarat de la BOR, din ortodoxie, de la preoti si ce este numai o parere/experienta personala.

Unul sustine ca cel mai bun tratament este postul negru de luni de zile, ca asa scrie in scripturi, altul ca medicamentele nu sunt bune, sa luam numai leacuri naturiste, altul ca psihologia nu este buna (sau psihiatria, ca nici asta nu este clar), altul ca numai preotii ne pot vindeca, sa nu mergem la medici sau la farmacisti, altul sustine anumite diete (cu denumirea aditionala de ortodoxe). Nu dau nume, nu asta este important.

Sunt multi care se duc si se roaga la sfinti pentru tamaduirea lor si a celor dragi si le ajuta. Altii dimpotriva, spun ca nici asta nu e bine (ceva in sensul asta este in mesajele lui Zaharia de pe acest fir), ca nu suntem vrednici, ca ne ducem la Ei ca la vraci, sau ceva de genul asta.

Si toti sustin ca ei fac numai cum spune biserica. Sa ma ierte Dumnezeu, dar sunt cai total diferite, nu pot sa fie toate ale bisericii...

Partea asta cu medicina si tratamentele nici nu prea este clara in BOR. La unele aspecte exista pozitii oficiale, unitare. La altele nu si fiecare preot gandeste altfel.

Eu nu m-am lamurit in anumite privinte, cand sa ne ducem la medic si cand la preot si mi-e greu sa fac o delimitare.
Si nu am inteles de ce psihologia nu este buna in acceptia bisericii, a ortodoxiei.

Si inteleg ca fiecare si-a ales un drum potrivit lui, ziceam sa ne mai sfatuit in aceasta privinta. Dar ma rog, nu e posibil sa avem o discutie normala.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
  #32  
Vechi 04.02.2014, 13:06:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si pana la urma nu mai stim ce este bine, ce este cu adevarat de la BOR, din ortodoxie, de la preoti si ce este numai o parere/experienta personala.
Si te-ai gandit ca ai sa afli asta, dintr-un sondaj ca cel de mai sus..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #33  
Vechi 04.02.2014, 14:33:16
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit va rog frumos sa ma iertati

Imi incep postarea prin a-mi cere iertare, sunt un om sarac si prost,nu vreau nimic de la nimeni, dar daca a-si avea un leu in buzunar si merg la preot si-l rog sa ma spovedeasca ,va garantez ca o va face , daca cu acelasi leu merg la dentist cu o durere de masea si-l rog sa mi-o aline , nu v-a vrea ptr ca nu am destui bani si nu-mi ramane decit sa suport durerea si sa apelez la pastilute ieftine si la metode babesti….
  #34  
Vechi 04.02.2014, 19:09:17
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Tu ai votat in sondaj?
2. Parerea mea am spus-o in mesajul initial, dar cred ca nu cine nimeni cu atentie (ca de obicei).
Deci eu merg la ambii. Totusi am unele dubii si asta pentru ca vad si alte opinii in jur care deruteaza.
Acest fir si sondaj l-am deschis insa si pentru altii. Am vrut sa lamurim niste lucruri aici.

Exista oameni care nu se duc la medici, la tratamente. Se duc numai la biserica si se roaga. Si obtin si asa macar o ferire de boli, daca nu si vindecare. Credinta muta si muntii din loc, se spune.
Totusi in acest caz ma intreb de ce unii oameni foarte buni in credinta (monahi, preoti) sufera de boli grele. Unde este problema? Caci nu la credinta lor...
Biserica insasi nu accepta anumite sepcialitati medicale, anumite tratamente.
Multi oameni refuza tocmai din acest motiv.

Alti oameni se duc numai la medici. Nu mai explic.

Altii aleg alte feluri de tratamente (naturiste), mai mult sau mai putin acceptate de biserica.

Si am mai pus o intrebare, dar vad ca nimeni nu o ia in serios (in cazul in care o citeste):

Mergem la control preventiv, sau ne incredem in Dumnezeu ca ne fereste de boala.
Voi cum faceti?

Si Anca, sa-ti dau exemple de forum: exista oameni (din care vreo doi medici) care refuza medicina.
A mai fost o discutie legata de tratament pentru o anumita boala femeiasca (ovare polichistice). Au sarit multi in sus ca tratamentul medical nu este bun, desipe multe femei le vindeca, sau macar le ajuta (si pot avea chiar copii). Ei prefera tratament naturist. Dar nimeni n-a dat exemple concrete.

In cazul infertilitatii biserica si multi oameni pe aici se impotrives medicinii, desi sunt atatia copii sanatosi nascuti cu ajutorul medicului. Ei nu, mai bin este sa nu te duci la medic. Si in multe cazuri copilul nu vine nici dupa ani de rugaciuni.

Nu stiu de ce te iei de mine personal. Mi se pare un subiect foarte important.
Te rog urmareste si sondajul si vezi ce opinii diverse exista.
Anumite raspunsuri, sophia, cred ca nu le vei afla niciodata, daca nu le-ai aflat pana la varsta aceasta. Din pacate.
Nu m-am luat de tine personal, ci m-am adresat tie, ca initiatoare de topic.
Vad ca faci acest sondaj si pentru altii. Cam cati crezi ca au dilemele tale, adica cati sunt atat de nepractici, ca sa ma exprim politicos, incat sa nu stie cand sa se duca la medic, si cand sa se duca la preot?!?
In final vad ca Il acuzi si pe Dumnezeu: copilul nu vine nici dupa ani de rugaciuni, spui. Sa ne amintim totusi de rugaciunea fierbinte a Sf. Ana, pe care Dumnezeu a ascultat-o si i-a daruit copil la batranete: pe Fecioara Maria, Maica Domnului. Deci rugaciunea nu e niciodata in van!
Dar noi nu ne rugam decat asa: Pica para malaiata...
Da, exista oameni, care refuza medicina, cum zici, dar atunci isi asuma suferinta fara sa se planga.
  #35  
Vechi 05.02.2014, 10:07:26
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Ca tot veni vorba de copii; daca nu ti-e dat sa ai copiii, n-o sa-i ai oricate fertilizari in vitro si tratamente ai face.

Iar medicii si preotii au o munca diferita, dar care se intretaie uneori. Nici medicii, fara ajutorul lui Dumnezeu nu pot face nimic, nici psihologii, nici preotii. Toate ne sunt date de la Dumnezeu; prin toate Dumnezeu lucreaza; acum ramane la latitudinea noastra daca si cand apelam la fiecare.
  #36  
Vechi 05.02.2014, 13:39:25
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Sunt convinsa ca exista situatii in care multi nu stiu incotro s-o apuce si ce sa faca, Anca.
Vorbesti cam in afara unor sfere reale, sa ma ierti daca-ti spun.
E vorba aici de lucruri mai profunde.
Am si spus ca fiecare la anumite momente ia niste decizii, si sub influenta unei stari de spirit.
Sunt monahi si preoti care refuza medici, spitale, tratamente medicale, altii nu.
Pe unii ii vindeca totusi credinta lor, pana cand ii ia totusi Dumnezeu.
Nu pot sa explic niste lucruri de suflet, unora care nu le inteleg.
Exista si teama de medici, de boala, de tratamente, exista si credinta si speranta, pe urma
exista totusi si gandul la tratamentul medical. Oscilezi, cazi, te ridici.
Noi nu stim nici ce ne este dat fiecaruia de la Dumnezeu.
In fine....Este usor de trantit niste fraze pe un forum.

Iar legat de copil, eu n-am spus niciodata ca rugaciunea ar fi in van. Am spus doar ca exista o Voie a lui Dumnezeu si acolo nu mai conteaza voia si rugaciunea noastra, ori cata ar fi.
Cu Sfanta Ana si Sfanta Elisabeta a fost alta situatie, sa nu comparam. A face copii la peste 70 ani (Sf. Ana era batrana, nu stiu ce varsta avea Sf. Elisabeta), este ceva biblic.
La fel ca si la Maica Domnului, sunt lucruri care nu se mai repeta. Au fost niste minuni ale vremii.
Nu stim noi amanunte.
Nu stiu de ce se tot fac aceste comparatii.
Bine si azi mai apare cate un caz de femeie care peste 50 ani are brusc ciclu si ramane insarcinata, chiar cu gemeni.
Dar mai tarziu...nu se mai poate pe cale naturala. Se inchide usa.

2.Da Corinusha, asa este. Si eu spun ca este vorba de o conlucare medic-preot.
Si da, totul este dat de Dumnezeu, inclusiv medicina si stiinta.
Cu copiii - depinde.
Daca nu e sa ai copii nu ai in nici un fel, nici macar adoptati. Voia lui Dumnezeu. Totusi sunt milioane de cupluri care au copii macar cu ajutorul medicului si a lui Dumnezeu (numai El da viata, fie in pat acasa, fie in cabinetul medical). Nu mai intram in polemica. Am doat doar un exemplu de asistenta medicala neacceptata de biserica. Nu vreau sa discutam aici alte aspecte.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 05.02.2014 at 13:51:34.
  #37  
Vechi 05.02.2014, 14:15:55
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Samy02 Vezi mesajul
daca a-si avea un leu in buzunar si merg la preot si-l rog sa ma spovedeasca ,va garantez ca o va face
Pricipiul de a merge la preot cu bani pentru a te spovedi e greșit. Preotul nu spovedește pentru bani, iar acela care ia bani la spovedit, din punctul meu de vedere, prezintă un semn de întrebare.
  #38  
Vechi 05.02.2014, 15:03:40
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Pr. Rafail Noica - Pe cine sa alegem intre preot si psiholog?

https://soundcloud.com/radioot/preot-psiholog
  #39  
Vechi 05.02.2014, 16:03:11
lena20 lena20 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2013
Mesaje: 14
Implicit

Toate vin de la Dumnezeu, rugaciunea e importanta, insa cand sunt intr-o stare grava de sanatate fizica merg la medic, apelez la medicina alternativa. Nu putem face exces de zel. Atunci cand efortul nostru conlucreaza cu credinta si rugaciunea la Domnul, bine sigur va fi. Dumnezeu poate trimite semne pentru noi prin medici sau intamplari care ne trimit in locuri unde ne putem trata o problema fizica. Iar legat de pretextul josnic prin care unii preoti spun ca aceasta catedrala a mintuirii neamului este spitalul de care natiunea are nevoie nu dovedeste decat parsivitatea si lacomia. Dumnezeu te ajuta si prin semenii tai. Iar faptul ca exista bani doldora in BOR, iar in sanatate abia se tin pe picioare unele spitale, unde personalul isi bate joc de oameni, este evident si in contrast flagrant cu faptul ca Dumnezeu nu a oferit unor asistenti dreptul de a batjocori alti oameni, dar nici un sistem in care Biserica este politizata!
  #40  
Vechi 05.02.2014, 16:37:18
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Sunt convinsa ca exista situatii in care multi nu stiu incotro s-o apuce si ce sa faca, Anca.
Vorbesti cam in afara unor sfere reale, sa ma ierti daca-ti spun.
E vorba aici de lucruri mai profunde.
Am si spus ca fiecare la anumite momente ia niste decizii, si sub influenta unei stari de spirit.
Sunt monahi si preoti care refuza medici, spitale, tratamente medicale, altii nu.
Pe unii ii vindeca totusi credinta lor, pana cand ii ia totusi Dumnezeu.
Nu pot sa explic niste lucruri de suflet, unora care nu le inteleg.
Exista si teama de medici, de boala, de tratamente, exista si credinta si speranta, pe urma
exista totusi si gandul la tratamentul medical. Oscilezi, cazi, te ridici.
Noi nu stim nici ce ne este dat fiecaruia de la Dumnezeu.
In fine....Este usor de trantit niste fraze pe un forum.

Iar legat de copil, eu n-am spus niciodata ca rugaciunea ar fi in van. Am spus doar ca exista o Voie a lui Dumnezeu si acolo nu mai conteaza voia si rugaciunea noastra, ori cata ar fi.
Cu Sfanta Ana si Sfanta Elisabeta a fost alta situatie, sa nu comparam. A face copii la peste 70 ani (Sf. Ana era batrana, nu stiu ce varsta avea Sf. Elisabeta), este ceva biblic.
La fel ca si la Maica Domnului, sunt lucruri care nu se mai repeta. Au fost niste minuni ale vremii.
Nu stim noi amanunte.
Nu stiu de ce se tot fac aceste comparatii.
Bine si azi mai apare cate un caz de femeie care peste 50 ani are brusc ciclu si ramane insarcinata, chiar cu gemeni.
Dar mai tarziu...nu se mai poate pe cale naturala. Se inchide usa.

2.Da Corinusha, asa este. Si eu spun ca este vorba de o conlucare medic-preot.
Si da, totul este dat de Dumnezeu, inclusiv medicina si stiinta.
Cu copiii - depinde.
Daca nu e sa ai copii nu ai in nici un fel, nici macar adoptati. Voia lui Dumnezeu. Totusi sunt milioane de cupluri care au copii macar cu ajutorul medicului si a lui Dumnezeu (numai El da viata, fie in pat acasa, fie in cabinetul medical). Nu mai intram in polemica. Am doat doar un exemplu de asistenta medicala neacceptata de biserica. Nu vreau sa discutam aici alte aspecte.
sophia (ma intreb de ce ti-ai luat acest ID la cate nelamuriri ai), cum vrei sa patrunzi tu mai in profunzime, cand tu nu vezi nici ce e la suprafata. Tot timpul astepti ca altii sa iti descopere niste adevaruri, pe care le stie orice copil. Ia, intreaba un copil unde se duce daca e bolnav si iti va spune : la doctor. Deci pentru durerile fizice te duci la doctor. Pentru durerile sufletesti te duci la preot. Sau la amandoi.
Daca vrei profunzimi, citeste carti duhovnicesti, din care exista nenumarate pe internet. Materialul il gasesti deci gratis; totul e sa vrei sa citesti si sa te documentezi. Inca nu am vazut ca vrei acest lucru.
De cand esti pe forum ne chinui cu acelasi fel de intrebari, la care invariabil adaugi: Nu stiu, nimeni nu stie. Ba, sa stii ca se stie, caci sfintii ne-au descoperit de multe secole raspunsul la toate intrebarile tale. Trebuie doar sa rasfoiesti macar cartile ortodoxe, macar cele de pe acest site.
Daca ai vrea sa stii, ai pune mana sa citesti; dar eu nu cred ca vrei cu adevarat sa afli ceva, ci doar ne rapesti timpul, si asa scurt pe care il avem cu intrebari puerile. In loc sa discutam despre lucruri cu adevarat importante legate de ortodoxie, stam sa despicam firul in patru: unde sa ma duc la medic sau la preot? si alte intrebari de acest gen. Pai, daca nu stii, mergi la amandoi si vezi ce iti spune fiecare; poate ca unul dintre ei, sau chiar amandoi te vor ajuta sa iesi din nestiinta aceasta artificiala pe care ne-o fluturi pe forum de mai multi ani. Bine totusi, ca ai depasit acele intrebari, in care te indoiai de tot ce era ortodox... Slava Domnului! Ai mai ramas doar cu dilema legata de conceperea copiilor cu ajutorul medicului. Inteleg ca dupa tine medicul acesta este mai bun decat Dumnezeu... Oare?!? Am citi ca si Antihrist va fi conceput in vitro...
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare