Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.01.2011, 11:11:58
mela me's Avatar
mela me mela me is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 98
Implicit Biserici de gheata si sare

In frumoasa noastra Romanie, stiu ca exista in saline de sare si colturi in care sunt amenajate bisericute, cu icoane si alte cele, plus ca am auzit doar, dar nu am reusit sa ajung inca, exista si biserici de gheata; mie mi se par locuri de reculegere, regasire si bun popas duhovnicesc; voi ce parere aveti despre bisericile de gheata? oare se oficiaza si Sfanta Liturghie acolo?
__________________
Nihil sine Deo.
Primim ceea ce oferim.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.01.2011, 11:20:42
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Biserica trebuie sa incurajeze pelerinajul, nu turismul. Din nefericire, prin ridicari si sfintiri de biserici de gheata, se promoveaza turismul si nu importanta unirii omului cu Dumnezeu. Din cate stiu, Biserica Ortodoxa nu mai participa la astfel de sfintiri, asa ca din punct de vedere ortodox putem spune ca nu se oficiaza Liturghii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.01.2011, 11:23:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Am vazut si eu o parte din reportajul de aseara.

M-a socat ca acea "biserica" a fost "sfintita" de preoti ortodocsi SI catolici SI de pastori evanghelici.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.01.2011, 11:53:12
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De unde tragem cocluzia si noi,asa cum au facut-o si altii inaintea noastra,si anume ca,pentru unii crestinismul e sminteala.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.01.2011, 13:17:24
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Decat sa ridice biserici de gheata in fiecare an la Balea, daca tot s-ar tine seama de nevoile spirituale, mai bine ar ridica un mic paraclis, dupa randuiala.

Dar tare ma tem ca nu problema duhovniceasca, nu nevoia spirituala reala a turistului se are in vedere, cat problema "imaginii". Se urmareste ineditul, excentricul.

Din acest punct de vedere, prezenta si participarea la slujbe a unui preot ortodox intr-un astfel de context, fie ele si din pogoramant, trebuie sa ne dea de gandit.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.01.2011, 14:23:10
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Exact acelasi soc l-am avut si eu Florin. Cik au fost patru preoti ortodocsi, unul romano- catolic, unul greco-catolic si parca un evanghelist. Vor oficia pe rand slujbe... Dar totusi, nu stiu ce fel de sfintire este asta, tinand cont ca am fost la sfintiri de biserici si era necesara cel putin prezenta mitropolitului. Sfintirea acelei biserici mi s-a parut asemanatoare ca cea de sfintire a unei masini.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.01.2011, 14:47:48
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Dar totusi, nu stiu ce fel de sfintire este asta, tinand cont ca am fost la sfintiri de biserici si era necesara cel putin prezenta mitropolitului. Sfintirea acelei biserici mi s-a parut asemanatoare ca cea de sfintire a unei masini.
Nu trebuie sa intelegem ca ar fi avut loc sfintirea sau tarnosirea bisericii dupa randuiala ce se savarseste pentru un locas de cult obisnuit. A fost cel mult o slujba de binecuvantare a "bisericii".
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.01.2011, 10:08:03
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Biserica de gheata de la Balea Lac

Un articol, cu atitudine crestina. Asa este, Biserica trebuie sa fie o expresie a vesniciei, nu a vremelniciei.
http://www.crestinortodox.ro/editoriale/biserica-gheata-la-balea-lac-123167.html
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.01.2011, 12:00:00
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit

Construită pentru cel de-al cincelea an, în Masivul Făgăraș, biserica a fost ridicată în imediata apropiere a Hotelului de Gheață, după aproape trei săptămâni de muncă.

La fel ca și anul trecut, slujba de sfințire a fost, de fapt, o îmbinare a mai multe slujbe diferite, cei șapte preoți prezenți prezentând serviciile religioase potrivite și permise pentru un asemenea eveniment de rânduielile și canoanele fiecărei biserici. Slujbele au fost oficiate în limbile română și germană.Slujba de sfințire a Bisericii de Gheață a fost oficiată de preoții ortodocși Ioan Chidu, Mihaiu Resiga (Parohia Avrig 3), Liviu Mujat (Parohia Oprea- Cârțișoara) și Constantin Avram (Parohia Glâmboaca), Ștefan Ioan Crișan (Biserica Greco-Catolică, Parohia Bradu), Michael Ștefan Reger (Biserica Evanghelică, Parohia Cârța) și Oscar Raicea (Biserica Romano-Catolică, Biserica Romano-Catolică Sibiu), numărul preoților prezenți fiind cel mai mare înregistrat vreodată la evenimentele de aici“, spune Adelina Grigoroiu, director de marketing al firmei care s-a ocupat de proiect.Lăcașul de cult are ca model o veche biserică din satul sibian Mălâncrav. “Construcția” a fost realizată în întregime din zăpadă, apă și calupuri mari de gheață de gheață (pereții au o grosime ce depășește un metru), extrase din lacul Bâlea, tehnologia de construire fiind aceeași cu cea folosită la Hotelul de Gheață. În interior, Biserica de Gheață are un mic altar, bănci de gheață, icoane în basorelief sculpate în gheață iar iluminatul este asigurat de leduri ecologice, ce nu degajă căldură și un candelabru.Biserica de Gheață poate găzdui diverse evenimente, dar pentru toate acestea este nevoie de programare. În sezoanele trecute, la bisericile de gheață construite la Bâlea Lac au fost oficiate două botezuri, o cununie religioasă și mai multe slujbe sau momente de rugăciuni.
Biserica de Gheață și Hotelul de Gheață sunt principalele obiective ale Proiectului de Marketing Turistic “Hotel of Ice- Bâlea Lac”. Aceasta promovează ecumenismul și este deschisă, în mod gratuit, oricărui doritor, indiferent de religie sau orientare.

Inițial, inaugurarea obiectivului a fost programată pentru jumătatea lunii ianuarie, dar condițiile meteorologice nefavorabile au determinat organizatorii să amâne acest moment.(ADEVARUL)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.01.2011, 12:04:10
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Prezenta acelor preoti ortodocsi spune mult despre cat de bine inteleg ei ce inseamna o biserica. Dar e mai la indemana sa fii pe placul celui ce are hotelul din apropiere, decat pe placul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
acatiste la 9 biserici??? onyx235 Generalitati 25 08.01.2013 14:10:54
tinuta in biserici marlene Tinuta in Biserica 203 21.04.2012 12:14:21
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 23:34:48
biserici de lemn prflorin Stiri, actualitati, anunturi 2 03.06.2007 21:48:37