Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.05.2009, 11:30:59
izmenuzza izmenuzza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2009
Locație: galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Unhappy caut un raspuns

se spune ca odata ce te-ai casatorit esti legata si in cer si pe pamant,problema mea ar fi ca sunt divortata legal de primul sot cu care am facut casatorie religioasa dar care acum e decedat si recasatorita cu al doilea tot cu ,cununie religioasa cu tot fastul sau ce cuprinde casatoria ....e...primul sot al meu a fost casatorit doar cu mine iar pentru al doilea sot eu sunt prima si unica casatorie ...atunci..eu incer sunt legata de primul sot sau de al doilea adica asta actualul?..primul cel decedat e legat de cine? sus in cer dar al doilea cu cine va fi legat ?...acuma eu cand voi muri cu cine voi fi cu primul sau cu al doilea tinand cont ca cu amandoi am casatorie legala si religioasa.preotul la a ll a casatorie m-a dezlegat de prima?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.05.2009, 11:39:49
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Grozav! Dar la viata nu te gandesti? Biserica, preotul a acceptat casatoria cu actualul sot, iar tu ii pui la indoiala aceasta!
Afla ca eu i-am spus sotului meu sa se casatoreasca daca mor, pentru ca il iubesc si nu vreau sa ramana singur.
Mai e si pasajul din biblie, cu care a fost ispitit Manuitorul: despre femeia careia ii moare sotul si se casatoreste cu fratele sotului- asa era legea, si tot asa pana la al 7-lea, cauta raspunsul: cu care din frati va ramane?
Mi se par remuscari lumesti, motivul postarii tale. Nu cred ca e cazul sa simti ca il inseli pe primul sot, care a murit.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.05.2009, 13:36:40
izmenuzza izmenuzza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2009
Locație: galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit ....

cred ca nu a-ti inteles....am divortat de primul deci ...nu am nici un regret sau remuscare tocmai de aceea as fi vrut o lamurire asa ca pentru mine in lumea de dincolo fiind casa torita cu ambii religios voi fi cu primul sau cu al ll lea ...dar ei separat ei cum vor fi? in cazul in care vom trai impreuna pana la adanci batraneti , odata si odata v-om muri ,el sau eu.primul cu cine e legat ,al doilea cu cine ,si eu cu care din ei?nu ca ma pregatesc eu acum de moarte...si are actualul nevoie de acordul meu...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.05.2009, 13:58:57
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Izmenuzza, cred ca toata lumea a inteles foarte bine ce vrei sa spui. Numai ca lumea de dincolo nu e ca lumea de aici. In Imparatia lui Dumnezeu nu este casatorie, nici barbati, nici femei. In viata de apoi nu esti legat de nimeni. Nu-ti inchipui ca pe lumea cealalta fiecare on umbla legat de mana cu sotul/sotia.

Mai bine iti vezi de viata de aici si de casatoria actuala, si lasa babismele la babe.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.05.2009, 14:09:40
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

18. Și au venit la El saducheii care zic că nu este înviere și-L întrebau zicând: 19. Învățătorule, Moise ne-a lăsat scris, că de va muri fratele cuiva și va lăsa femeia fără copil, să ia fratele său pe femeia lui și să ridice urmaș fratelui. 20. Și erau șapte frați. Și cel dintâi și-a luat femeie, dar, murind, n-a lăsat urmaș. 21. Și a luat-o pe ea al doilea, și a murit, nelăsând urmaș. Tot așa și al treilea. 22. Și au luat-o toți șapte și n-au lăsat urmaș. În urma tuturor a murit și femeia. 23. La înviere, când vor învia, a căruia dintre ei va fi femeia? Căci toți șapte au avut-o de soție. 24. Și le-a zis Iisus: Oare nu pentru aceasta rătăciți, neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.05.2009, 14:10:13
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Marcu, cap. 12
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.05.2009, 14:11:17
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
18. Și au venit la El saducheii care zic că nu este înviere și-L întrebau zicând: 19. Învățătorule, Moise ne-a lăsat scris, că de va muri fratele cuiva și va lăsa femeia fără copil, să ia fratele său pe femeia lui și să ridice urmaș fratelui. 20. Și erau șapte frați. Și cel dintâi și-a luat femeie, dar, murind, n-a lăsat urmaș. 21. Și a luat-o pe ea al doilea, și a murit, nelăsând urmaș. Tot așa și al treilea. 22. Și au luat-o toți șapte și n-au lăsat urmaș. În urma tuturor a murit și femeia. 23. La înviere, când vor învia, a căruia dintre ei va fi femeia? Căci toți șapte au avut-o de soție. 24. Și le-a zis Iisus: Oare nu pentru aceasta rătăciți, neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu?
Am omis sfarsitul :

25. Căci, când vor învia din morți, nici nu se mai însoară, nici nu se mai mărită, ci sunt ca îngerii din ceruri.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.05.2009, 15:22:33
JaffaStar JaffaStar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Mesaje: 4
Implicit Ce e dincolo de linia Orizontului

Sper ca nu crezi ca daca vei ajunge dincolo tocmai acest lucru iti va pus la socoteala ...
Viata ficica nu prea are nici o legatura cu existenta spirituala sau "energetica" , mai bine ti-ai pune intrebarea daca esti pregatita sa vezi "Lumina" , sau daca D-zeu te crede vrednica sa te aiba pe Langa El ...
Ar fi bine sa te pui in oglinda si sa te intrebi acest lucru ...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.05.2009, 16:47:35
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Totusi, in ortodoxie se spune ca ne casatorim pentru eternitate, casatoria nu se termina cu moartea unuia din soti. Se admite recasatorirea vaduviloir, dar din cauza slabiciunii omenesti. (La preoti nu se admite pt ca ei trebuie sa dea exemplu) Si tot numai pana la 3. Casatoria nu e privita ca la catolici ca un contract care se destrama odazta cu moartea.
Si eu sunt nelamurita aici. Pt ca intr-adevar Hristos zice ca vom fi ca ingerii din ceruri.
Ce inseamna de fapt asta?
Ma gandesc ca poate se va pastra o legatura puternica dar ea va fi foarte diferita de ce ne inchipuim noi. Trupurile inviate vor fi cu totul altfel decat cele de acum, de altfel, ca sa nu mai vorbim de suflete.
Cum va fi cand avem mai mult soti sau sotii (daca mor sau divortam)? Nu stiu..
Ma gandsc ca in cazul divortului Biserica recunoaste ca Taina nu si-a facut efectul si suntem casatoriti cu al doilea deplin.
Niste ganduri.. Sa nu considere cineva ca vreau sa-i judec pe cei recasatoriti. Dumnezeu are multe cai..
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.05.2009, 17:23:08
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Ar fi tare frumos sa nu se termine legatura dintre soti odata cu moartea. Doar toata lumea vrea sa iubeasca vesnic.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un raspuns va rog ! cristian98 Botezul 10 08.01.2013 01:11:14
intrebare. Caut raspuns Bogdan N Calugarul 24 15.02.2012 22:39:36
Caut un raspuns Mit_I Botezul 10 26.11.2007 00:53:33
raspuns pompi Vrajitoria 1 06.07.2006 15:20:47