Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.12.2009, 19:02:55
KKokos KKokos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Mesaje: 1
Implicit Cine stie?

Am fost in concediu la manastirile din Moldova.
La manastirea Neamt,la libraria acesteia am gasit o biblie subtire,o biblie mai groasa (diferau doar de hartia pe care erau tiparite) si una mult mai groasa care avea si poze.
Aceasta avea pe prima pagina un inscris care spunea ca biblia respectiva era scrisa cu acordul inaltei conduceri bisericesti si era scrisa intrun fel mai usor de citit pentru cei care nu sunt preoti,calugari,etc.
Marea mea greseala a fost ca...nu am cumparat-o si pe care o doresc.
Alte indicii pe care le-am tinut minte sunt :este tiparita la Episcopia Alexandriei si Teleormanului si costa 150 ron.
Daca cineva stie de unde o pot procura,v-as mutumi mult.
CF
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.12.2009, 19:23:56
gabriela_iagar's Avatar
gabriela_iagar gabriela_iagar is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Locație: Romania, Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Post

Citat:
În prealabil postat de KKokos Vezi mesajul
Am fost in concediu la manastirile din Moldova.
La manastirea Neamt,la libraria acesteia am gasit o biblie subtire,o biblie mai groasa (diferau doar de hartia pe care erau tiparite) si una mult mai groasa care avea si poze.
Aceasta avea pe prima pagina un inscris care spunea ca biblia respectiva era scrisa cu acordul inaltei conduceri bisericesti si era scrisa intrun fel mai usor de citit pentru cei care nu sunt preoti,calugari,etc.
Marea mea greseala a fost ca...nu am cumparat-o si pe care o doresc.
Alte indicii pe care le-am tinut minte sunt :este tiparita la Episcopia Alexandriei si Teleormanului si costa 150 ron.
Daca cineva stie de unde o pot procura,v-as mutumi mult.
CF
O cauti defapt pe cea cu ilustratii?Eu am gasit ceva, sper sa-ti fie de folos
http://www.libertaspublishing.ro/car...tratii-in-text
__________________
Invierea lui Hristos vazand sa ne inchinam Sfantului Domn Iisus, Unuia Celui fara de pacat. Crucii Tale ne inchinam Hristoase si Sfanta Invierea Ta o laudam si o marim, ca Tu esti Dumnezeul nostru, afara de Tine pe altul nu stim, numele Tau numim.
Veniti toti credinciosii sa ne inchinam Sfintei Invierii lui Hristos; ca iata a venit prin Cruce bucurie la toata lumea.
Totdeauna binecuvantand pe Domnul, laudam Invierea Lui, ca rastignire rabdand pentru noi, cu moartea pe moarte a calcat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.12.2009, 19:24:33
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de KKokos Vezi mesajul
Am fost in concediu la manastirile din Moldova.
La manastirea Neamt,la libraria acesteia am gasit o biblie subtire,o biblie mai groasa (diferau doar de hartia pe care erau tiparite) si una mult mai groasa care avea si poze.
Aceasta avea pe prima pagina un inscris care spunea ca biblia respectiva era scrisa cu acordul inaltei conduceri bisericesti si era scrisa intrun fel mai usor de citit pentru cei care nu sunt preoti,calugari,etc.
Marea mea greseala a fost ca...nu am cumparat-o si pe care o doresc.
Alte indicii pe care le-am tinut minte sunt :este tiparita la Episcopia Alexandriei si Teleormanului si costa 150 ron.
Daca cineva stie de unde o pot procura,v-as mutumi mult.
CF

Nu-mi dau seama daca exista o Scriptura tiparita de Episcopia Alexandriei
dar iti dau linkuri unde sunt Biblii de vanzare, poate te ajuta

http://www.cartiortodoxe.ro/rezultate-nou.php

http://www.editurapatriarhiei.ro/mag...0380f945ce8596
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine are rude, copii la departare sau la scoli si rea sa-i stie in siguranta spre_rasarit Generalitati 1 14.09.2011 08:22:38
Cine stie? Adriana Cluj Generalitati 2 26.08.2010 22:36:05
ajutor urgent !!cine stie sofiaiuga Generalitati 11 14.07.2009 01:13:37
Stie cineva? caesar Generalitati 4 21.03.2009 08:00:05