Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.05.2010, 14:02:10
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit In Topraisar

Doamne-ajuta!

Vremurile aduc sub ele oameni. Sunt incercari grele care incheaga crucea unora spre mantuire.

In Topraisar, comuna Biruinta, un parinte incearca sa-si scoata frumoasa sa familie deasupra incercarilor aduse de valul de greutati care ne dau zilnic extemporale la credinta, nadejde si dragoste. Se numeste Nicolae Nistorenco si va asteapta pe cei care puteti sa-i ajutati cu gandul, cu vorba si cu fapta. M-am gandit ca este mai bine ca dansul sa va vorbeasca celor care simt si le pasa. Telefonul sau este 0766.315.433.

Dumnezeu sa va intareasca in bine si frumos.
Cu tot dragul si cu nadejde,
Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.06.2010, 18:19:29
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

O adresa se poate? (mail sau postala)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.06.2010, 19:28:56
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forfota Vezi mesajul
O adresa se poate? (mail sau postala)
Doamne-ajuta!

Se poate. Adresa este: Comuna Topraisar, sat Biruinta, str. Unirii, nr 1, jud Constanta. Cu ocazia aceasta fac si rectificarea cuvenita. Adresa de mail este agromar_nico@yahoo.com Pe parinte il puteti contacta si la 0762.125.281.

Pentru ca au fost crestini care m-au sunat pe mine sa ma intrebe amanunte. si pentru ca lucrurile se precipita foarte grav, va pot spune pe scurt ca este vorba de un preot care a girat cu casa sa reparatiile la biserica. A venit criza, au mai venit si alte probleme si acum banca i-a trimis scrisoare de anuntare ca va fi executat silit, pentru ca nu a achitat ratele. Asta inseama ca se va muta in strada cu sotia si copiii. Concret, are nevoie cat se poate de urgent de 10.000 RON, sub forma de imprumut, pana isi vinde recolta. Probabil ca este vorba de una, doua, trei luni ragaz pana isi vinde produsele. O singura persoana e greu azi sa acorde un imprumut atat de mare. Dar, daca mai multi dintre noi cei de pe forum, sau cunostinte de ale noastre care au o situatie mai buna pot face ceva, cat de putin, de la mai multi ne va ajuta Dumnezeu sa strangem acesti bani.

Dragii mei, cu un pic de efort, sunt convins ca il vom putea scoate din necaz pe acest om care a imbratisat preotia ca pe o misiune si nu ca pe o afacere. Sunati-l si va veti convinge ca este un preot incercat si nu unul pedepsit.

Va rog frumos, cine vrea sa ajute, sa-l sune. Discutii si pareri pline de vorbe nu ii sunt de nici un folos.

Cu tot dragul si cu nadejdea ca sunt inca oameni cu suflet,
Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.06.2010, 14:51:02
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Se poate. Adresa este: Comuna Topraisar, sat Biruinta, str. Unirii, nr 1, jud Constanta. Cu ocazia aceasta fac si rectificarea cuvenita. Adresa de mail este agromar_nico@yahoo.com Pe parinte il puteti contacta si la 0762.125.281.

Pentru ca au fost crestini care m-au sunat pe mine sa ma intrebe amanunte. si pentru ca lucrurile se precipita foarte grav, va pot spune pe scurt ca este vorba de un preot care a girat cu casa sa reparatiile la biserica. A venit criza, au mai venit si alte probleme si acum banca i-a trimis scrisoare de anuntare ca va fi executat silit, pentru ca nu a achitat ratele. Asta inseama ca se va muta in strada cu sotia si copiii. Concret, are nevoie cat se poate de urgent de 10.000 RON, sub forma de imprumut, pana isi vinde recolta. Probabil ca este vorba de una, doua, trei luni ragaz pana isi vinde produsele. O singura persoana e greu azi sa acorde un imprumut atat de mare. Dar, daca mai multi dintre noi cei de pe forum, sau cunostinte de ale noastre care au o situatie mai buna pot face ceva, cat de putin, de la mai multi ne va ajuta Dumnezeu sa strangem acesti bani.

Dragii mei, cu un pic de efort, sunt convins ca il vom putea scoate din necaz pe acest om care a imbratisat preotia ca pe o misiune si nu ca pe o afacere. Sunati-l si va veti convinge ca este un preot incercat si nu unul pedepsit.

Va rog frumos, cine vrea sa ajute, sa-l sune. Discutii si pareri pline de vorbe nu ii sunt de nici un folos.

Cu tot dragul si cu nadejdea ca sunt inca oameni cu suflet,
Doamne-ajuta!

Doamne ajuta! Multumim!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.06.2010, 16:06:49
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Doamne-ajuta!

Pentru cei care au o acuta lipsa de timp, dar prinos de iubire, mai jos este contul parintelui Nicolae Nistorenco, unde puteti trimite foarte usor, orice suma:

RO54 MIRO 0000 5048 9021 0101
BANCA PRO CREDIT BANK - CONSTANTA
pe numele NICOLAE NISTORENCO

Repet, parintele va multumeste si va garanteaza ca dupa vinderea recoltei va inapoia banii.

Haideti frati si surori, cat de putin de la fiecare, daca ne pasa si vrem, ii salvam!

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.06.2010, 12:54:07
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Haideti frati si surori. Saptamana viitoare ii evacueaza daca nu strange banii!!!

Doamne-ajuta!

Pentru cei care pot trimite bani mai usor prin mandat postal, adresa completa este: sat Biruinta, str. Unirii, nr 1, Comuna Topraisar, judetul Constanta, Romania, cod postal 907286. Parintele se numeste Nicolae Nistorenco.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.06.2010, 03:05:27
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit "Timpul nu mai are rabdare"

Doamne-ajuta!

Zilele se risipesc grabite. Apuca cu ele ce mai pot inainte de a se pierde in urma noastra. Griji, sperante, dorinte, tot ce ne scapa noua, aduna ele. Mai au cateva clipe pana la uitare. Intalnesc cu ziua ce vine si nu vor sa ii dea nimic. "Sa asude daca vrea!" Si, cand credeau ca pot pleca cu traista plina, ne trezim si ne bucuram de familie, de soare, de mancare, de aer, de zarva de ciripituri din fereastra, de cate si mai cate, adica de mila lui Dumnezeu. Ne inchinam si ne spunem rugaciunile de dimineata. Le spunem cu nadejde, cu credinta si cu dragoste.

Nu uitati, va rog, ca aceeasi dimineata, vine si in casa familiei parintelui Nistorenco Nicolae. Numai ca la Biruinta (nume parca invelit in puterea celor uniti), pentru parinte aduce si poarta de la strada mai aproape de familia sa. Inca 4-5 rasarituri si ea se va inchide ferm in spatele lor aruncandu-le agoniseala in indiferenta zilelor trecute.

Dragii mei, v-am suparat cu mesaje pe privat. Iertare sa aveti pentru mine. Am dat citatul din Luca 21, 1-4 pentru ca am vrut sa ne fie clar ca Dumnezeu ne miluieste (si cerem asta zilnic de nenumarate ori: "Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiste-ma pe mine, pacatosul!") precum si noi miluim pe altii. Asa cum ne si iarta, precum si noi iertam pe altii. Si ne si judeca, precum ii judecam noi pe altii.

Stim, intelegem, dar greu ne hotaram sa si facem. Si pana nu facem, degeaba stim si intelegem, caci nu vom ajunge sa si traim ceea ce pricepem si chiar simtim.

E vineri. Nu eu va rog sa ajutam familia acesta. Hristos ne roaga de pe Sfanta Cruce. El s-a sacrificat pentru noi ca sa traim iubirea. Nu doar sa stim ce e iubirea, nu doar sa intelegem ce e iubirea ci sa faptuim iubirea ca mod de a fi.

"Veniti, binecuvantatii Tatalui Meu, mosteniti Imparatia cea pregatita voua de la intemeierea lumii. Caci flamand am fost si Mi-ati dat sa mananc; insetat am fost si Mi-ati dat sa beau; strain am fost si M-ati primit; gol am fost si M-ati imbracat; bolnav am fost si M-ati cercetat; in temnita am fost si ati venit la Mine. (...) Adevarat zic voua, intrucat ati facut unuia dintr-acesti frati ai Mei, prea mici, Mie Mi-ati facut." (Matei 25, 34-36, 40).

Doi banuti. Atata costa.
Dar, cat bine si frumos pot face!!!

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."

Last edited by laurschepsis; 04.06.2010 at 03:26:05.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.06.2010, 21:41:44
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Se poate. Adresa este: Comuna Topraisar, sat Biruinta, str. Unirii, nr 1, jud Constanta. Cu ocazia aceasta fac si rectificarea cuvenita. Adresa de mail este agromar_nico@yahoo.com Pe parinte il puteti contacta si la 0762.125.281.

Pentru ca au fost crestini care m-au sunat pe mine sa ma intrebe amanunte. si pentru ca lucrurile se precipita foarte grav, va pot spune pe scurt ca este vorba de un preot care a girat cu casa sa reparatiile la biserica. A venit criza, au mai venit si alte probleme si acum banca i-a trimis scrisoare de anuntare ca va fi executat silit, pentru ca nu a achitat ratele. Asta inseama ca se va muta in strada cu sotia si copiii. Concret, are nevoie cat se poate de urgent de 10.000 RON, sub forma de imprumut, pana isi vinde recolta. Probabil ca este vorba de una, doua, trei luni ragaz pana isi vinde produsele. O singura persoana e greu azi sa acorde un imprumut atat de mare. Dar, daca mai multi dintre noi cei de pe forum, sau cunostinte de ale noastre care au o situatie mai buna pot face ceva, cat de putin, de la mai multi ne va ajuta Dumnezeu sa strangem acesti bani.

Dragii mei, cu un pic de efort, sunt convins ca il vom putea scoate din necaz pe acest om care a imbratisat preotia ca pe o misiune si nu ca pe o afacere. Sunati-l si va veti convinge ca este un preot incercat si nu unul pedepsit.

Va rog frumos, cine vrea sa ajute, sa-l sune. Discutii si pareri pline de vorbe nu ii sunt de nici un folos.

Cu tot dragul si cu nadejdea ca sunt inca oameni cu suflet,
Doamne-ajuta!
In numele dragostei crestine..sant mai mult ca sigur ca Patriarhia,impreuna cu ceilalti preoti vor sari imediat in ajutorul fetei bisericesti in dificultate,si chiar nu va mai fi nevoie de ajutorul nostru.Puteti apela chiar la IPS Pimen..care are posibilitati materiale uriase..ne poate scoate chiar din criza pe toti...daramite pe un preot cu necazuri.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.06.2010, 22:41:31
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Ne simtirea ca mod de a fi

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
In numele dragostei crestine..sant mai mult ca sigur ca Patriarhia,impreuna cu ceilalti preoti vor sari imediat in ajutorul fetei bisericesti in dificultate,si chiar nu va mai fi nevoie de ajutorul nostru.Puteti apela chiar la IPS Pimen..care are posibilitati materiale uriase..ne poate scoate chiar din criza pe toti...daramite pe un preot cu necazuri.
Doamne-ajuta!

Repet: Discutii si pareri pline de vorbe nu ii sunt de nici un folos.

Multumesc pentru participare. Va doresc sa nu ajungeti sa fiti singur in fata unui obsatacol mai mare decat cinismul pe care il afisati.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.06.2010, 15:40:50
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Am intrat in linie dreapta

Doamne-ajuta!

Parintele Nicolae nu avea cuvinte sa exprime ce simtea fata de toti cei care au gasit o rugaciune, un banut, un gand si s-au alaturat familiei sale in fata necazulului. Si pentru ca era intraductibil ce ii spunea inima, pentru ca emotia i-a inecat in lacrimi cuvintele discutia s-a frant.

Dragii mei, ati pus inceput bun acestei uniri in bine. Iertati-ma ca am reinnoit apelul la solidaritate si pe privat. Am indraznit pentru ca timpul e foarte scurt. Saptamana aceasta, in cazul in care nu reusim sa adunam suma de 10.000 RON, incepe procedura de executare silita.

Va rog, nu ezitati sa faceti bine.

Azi a mai deschis un cont la BRD Constanta, o banca care are filiale in toata tara. Parintele Nicolae roaga pe toti cei care doresc sa ajute sa depuna in acest cont ajutorul, pe numele sotiei sale:

CONT BRD: RO51 BRDE 140S V316 7221 1400
BRD CONSTANTA
PE NUMELE: NISTORENCO MARIA

Dumnezeu sa ne ajute sa ducem la bun sfarsit aceasta incercare. Pentru ca este - doar Dumnezeu poate masura just - si o incercare a noastra.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare