Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.01.2007, 16:28:24
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

O intrebare mq? tu ce crezi ca este Iisus? o creatura mai evoluata ca noi? sau un "Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat"?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.01.2007, 16:41:27
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Cred ca este fiul lui Dumnezeu asa cum zice Biblia
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.01.2007, 17:09:22
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
O intrebare mq? tu ce crezi ca este Iisus? o creatura mai evoluata ca noi? sau un "Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat"?
Danyel uite aici putina matematica: "Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat" rezulta "Dumnezeu adevarat", in termeni matematici "O submultime infinita a unei multimi infinite da o multime infinita". Deci ar fi fost extrem de simplu chiar si pentru oamenii de acum 2000 de ani sa se spuna in Bibilie ca insusi Dumnezeu s-a intrupat intr-un om pe Pamant. Dar, probabil ca infinitul nu se poate regasi in plenitudinea lui intr-o forma finita, asa ca Dumnezeu a folosit una dintre creatiile sale finite sa se intrupezee. Tine minte ca si tu esti tot o creatie finita (deocamdata) a lui dumnezeu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.01.2007, 15:26:18
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Cand vorbesti despre Dumnezeu in termeni matematici, inseamna ca tu vrei sa-l intelegi pe Dumnezeu printr-o cale rationala, adica prin mintea umana limitata, ceea ce nu se poate, a spune despre Iisus Hristos ca nu este Dumnezeu inseamna al renega pe insusi Dumnezeu!, Hristos nu e ceva mai mic in cer, el e de o fiinta cu Tatal, iar lucrurile din cer nu le putem intelege noi cu mintea noastra de tarana, Biserica Ortodoxa marturiseste dogma Sf Treimi si bine face, eu marturisesc acelasi lucru, si mai cred ca Dumnezeu ni se descopera prin Harul Sau in Sfintele Taine, nu prin simpla citire a Scripturii!, mq daca esti ortodox/a, fi cu adevarat, daca nu incearca sa devii, ca umbland in ratacire si punandu-ti intrebari care s-au pus de aproape 2000 de ani, nu rezolvi nimic, Domnul sa ne ajute sa-l descoperim prin har nu prin minte Amin
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.01.2007, 19:08:07
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Celula primordiala poate fi considerata creatorul nostru. A spune zeul si oamenii sint nemuritori, nu este raspuns.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.01.2007, 19:10:47
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Si atunci, Danyel, ce sfat dai tu, ce sa facem cu mintea? S-o dam la cosul de gunoi? Pai, mintea de la Dumnezeu o avem. Oare de ce?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.01.2007, 20:45:09
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Cand vorbesti despre Dumnezeu in termeni matematici, inseamna ca tu vrei sa-l intelegi pe Dumnezeu printr-o cale rationala, adica prin mintea umana limitata, ceea ce nu se poate, a spune despre Iisus Hristos ca nu este Dumnezeu inseamna al renega pe insusi Dumnezeu!, Hristos nu e ceva mai mic in cer, el e de o fiinta cu Tatal, iar lucrurile din cer nu le putem intelege noi cu mintea noastra de tarana, Biserica Ortodoxa marturiseste dogma Sf Treimi si bine face, eu marturisesc acelasi lucru, si mai cred ca Dumnezeu ni se descopera prin Harul Sau in Sfintele Taine, nu prin simpla citire a Scripturii!, mq daca esti ortodox/a, fi cu adevarat, daca nu incearca sa devii, ca umbland in ratacire si punandu-ti intrebari care s-au pus de aproape 2000 de ani, nu rezolvi nimic, Domnul sa ne ajute sa-l descoperim prin har nu prin minte Amin
Danyel,

Da intradevar, eu cred ca creatia lui Dumnezeu are o matematica foarte simpla la baza ei, complicatiile aparand atunci cand ne afundam tot mai mult in materia creata.

Iti dau dreptate apoi si spun ca Dumnezeu nu poate fi cunoscut 100% de nici una din creatiile Sale. In schimb putem cunoaste creatia prin deductie matematica, si cunoscand creatia ne apropiem de cunoasterea modului in care Dumnezeu a creat lumea.

Atat timp cat lucrurile din cer sunt tot creatia lui Dumnezeu, atunci ele sunt cogniscibile, nu de altceva decat din simplul motiv ca respecta legile create de Domnul.


Chestiunea cu Isus ca fiind Dumnezeu este o mare nebuloasa pentru mine.
Da, Danyel eu cred ce zice Bibilia ca Isus e fiul lui Dumnezeu.
Si mai cred tot ce zice Biblia ca e insusi Dumnezeu.
Poate fi Isus si Dumnezeu si propriul lui fiu in acelasi timp. Probabil ca poate, ca este atotputernic, dar asta ramane in suspans pana la un upgrade al religiei crestine.

Iar daca tu crezi ca revelatia Harului Sau din Sfintele Taine te duce la cunostinte care sunt in contradictie cu matematica, atunci imi pare rau pentru tine, tu il suspectezi pe Dumnezeu ca ar fi inconsistent cu propriile Sale legi.

Daca a fi ortodox inseamna a fi complet lipsit de ratiune, atunci eu ma declar total neortodox, dar din nefericire pentru tine nu asta inseamna ortodox. A ajunge sa-l cunosti pe Dumnezeu inseamna si a cunoaste modul in care El lucreaza fie aceasata prin revelatie divina sau prin efort propriu, nu conteaza.

Eu totusi cred ca Dumnezeu ii pretuieste in egala masura si pe cei care se straduiesc sa-l cunoasca din proprie convingere, mai stii ? poate pana la urma acestia sunt mai credinciosi decat ortodocsii. Pentru ca una e sa ajungi tu singur la acceptarea necesitatii ca ceva suprem sa existe si alta e sa-ti dea cineva mura in gura aceste adevaruri, care e meritul tau ?













Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.01.2007, 23:23:21
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Draga mq, Iisus Hristos prin Sf Apostoli, a infintat Biserica Crestina, despre care spune ca nici portile locuintei mortilor nu o vor putea darama si biruii, a incerca sa-l cunosti pe Dumnezeu altfel decat prin Biserica, este erezie, si oricat de mult am crede ca avem dreptate, nu putem sa-l avem pe Dumnezeu inafara Bisericii, daca se putea, El nu o mai infinta!
Nu, ortodoxia nu este lipsita de ratiune, dar vroiam sa-ti spun ca pe Dumnezeu nu-l poti invata si cunoaste la fel cum poti invata formulele derivatelor sau integralelor defintie, intelegi? Prin Sf Taine, Dumnezeu isi revarsa Harul Sau peste noi, ni se impartaseste noua cu Trupul si Sangele Sau, de asfel de cunoastere am eu nevoie, nu de una rationala, caci prin gandirea pur omeneasca nu-l vei putea cunoaste pe Dumnezeu niciodata, in materie de credinta nu-i chiar indicat sa-ti faci propriile tale pareri ca se ajunge la o dezbinare uriasa, uita-te in lumea crestina, cate secte sunt, astea toate s-au format din interpretari proprii despre Dumnezeu, daca Domnul a infintat o Biserica prefer sa ascult de ea decat sa-mi fac tot felul de idei "interesante" despre Divinitate si Dumnezeu, intelegi? Cu Dragoste Danyel, Domnul sa fie alaturi de noi Amin

Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.01.2007, 15:12:33
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Draga mq, Iisus Hristos prin Sf Apostoli, a infintat Biserica Crestina, despre care spune ca nici portile locuintei mortilor nu o vor putea darama si biruii, a incerca sa-l cunosti pe Dumnezeu altfel decat prin Biserica, este erezie, si oricat de mult am crede ca avem dreptate, nu putem sa-l avem pe Dumnezeu inafara Bisericii, daca se putea, El nu o mai infinta!
Nu, ortodoxia nu este lipsita de ratiune, dar vroiam sa-ti spun ca pe Dumnezeu nu-l poti invata si cunoaste la fel cum poti invata formulele derivatelor sau integralelor defintie, intelegi? Prin Sf Taine, Dumnezeu isi revarsa Harul Sau peste noi, ni se impartaseste noua cu Trupul si Sangele Sau, de asfel de cunoastere am eu nevoie, nu de una rationala, caci prin gandirea pur omeneasca nu-l vei putea cunoaste pe Dumnezeu niciodata, in materie de credinta nu-i chiar indicat sa-ti faci propriile tale pareri ca se ajunge la o dezbinare uriasa, uita-te in lumea crestina, cate secte sunt, astea toate s-au format din interpretari proprii despre Dumnezeu, daca Domnul a infintat o Biserica prefer sa ascult de ea decat sa-mi fac tot felul de idei "interesante" despre Divinitate si Dumnezeu, intelegi? Cu Dragoste Danyel, Domnul sa fie alaturi de noi Amin
Daca am gresit sau m-am exprimat eronat pana acum, o sa fac o corectie: nu insusi Dumnezeu poate fi cunoscut prin metode rationale, ci creatia acestuia. Cunoscand din ce in ce mai bine creatia poti face afirmatii din ce in ce mai precise legate de existenta acestuia si modul cum lucreaza El.

Dar pentru cei care doresc sa-si castige nemurirea nu recomand aceasta cale. Se pare ca Dumnezeu nu vrea sa fim persoane rationale, ca altfel nu l-ar fi izgonit pe Adam din gradina Edenului.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.01.2007, 15:16:42
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Danyel, apropo, iata cum eu care ma declar un rationalist convins, am ajuns la concluzia ca Biserica Crestina este singura cale spre mantuire. Pentru a ajunge la aceasta concluzie am mers din aproape in aproape si am combinat informatii din mai multe surse. Poate a fost o relevatie a Duhului Sfant , nu am de unde sa stiu.

Dar in orice caz un lucru imi pare destul de sigur: eu nu o sa aleg aceasta cale.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa nu judecam, caci toti suntem pacatosi! sofronie Generalitati 28 12.02.2011 20:41:11
Oare toti cei din Rai pot sa-l vada nemijlocit pe Dumnezeu? sergiu Din Noul Testament 51 06.03.2010 12:31:10
Fiii lui Dumnezeu si fiii oamenilor,... voxdei55 Generalitati 18 12.02.2010 10:47:53
Suntem nematurizati, cei ce credem in Dumnezeu? daniel_iordache Teologie si Stiinta 55 26.09.2008 18:58:54
De ce spunem ca suntem "robii" lui Dumnezeu? s_snape Generalitati 49 01.09.2008 22:26:14