Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.08.2011, 14:57:49
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ai vrea tu, da' părerea mea e că nu-i cum vrei tu.
Asa scrie in canoanele bisericesti. Vrei sa ti le arat sa le citesti?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.08.2011, 15:00:02
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Vrei sa ti le arat sa le citesti?
Bineînțeles, mai aflăm lucruri noi.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.08.2011, 15:01:03
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

ok, caut si-ti dau sa citesti. dar nu este nimic nou. ma si mir ca nu stiai. dar vorba ta, vei afla lucruri noi.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.08.2011, 15:01:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ai vrea tu, da' părerea mea e că nu-i cum vrei tu.

De la Părintele Cleopa citire: " " Casatoria a doua nu se binecuvanteaza cu cununie, ci se canoniseste doi ani sa a nu se impartasi, iar a treia casatorie trei ani " , zice Sfantul Nichifor in canonul 2."

Asta e, dar nu te supăra, treaba asta este probabil o bucățică din crucea pe care s-o porți.
Pentru cel care a mai fost casatorit se da canon dar canonul este la latitudinea duhovnicului, nu e batut in cuie.
Este o pilda care arata ca pentru pocainta sincera 20 ani de canon se pot reduce si la o zi.

Si intr-adevar, daca unul din ei nu a mai fost casatorit, se face slujba cununiei.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.08.2011, 15:03:05
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
ok, caut si-ti dau sa citesti. dar nu este nimic nou. ma si mir ca nu stiai. dar vorba ta, vei afla lucruri noi.
Aștept, cu toate că mi se pare o "nedreptate".
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.08.2011, 15:05:22
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

ce anume ti se pare o nedreptate?

ti se pare drept ca un om care a fost parasit si caruia i s-a interzis dreptul sau de a fi casatorit sa mai iubeasca? sau sa se mai casatoreasca?

ti se pare drept ca acel om nu-si mai poate vedea copilul decat daca-si da in judecata fosta sotie?

dupa parerea ta ce ar fi trebuit sa faca? sa doarma pe pres in fata usii ei? asta presupunand ca ar fi aflat unde locuieste dupa ce a plecat din casa?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.08.2011, 15:05:43
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Talking

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Adica tu dai divort pentru trecutul lui sa inteleg?
Sau cum?
Pai vreau in fata Lui Dumnezeu sa fiu doar eu sotia. Si legat de el prin Taina Cununiei.

De trecutul lui nu ma intereseaza sa divortez, fiecare am avut propria viata.

Dar sunt egoista.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.08.2011, 15:06:08
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

pana gasesc ceea ce ti-am promis iata alte informatii legate de topicul de fata:

Motivele canonice de divort sunt:

I.a. Adulterul (preacurvia), adica violarea credintei conjugale de catre sot sau sotie. Acest motiv de divort se bazeaza pe Sfanta Evanghelie, adica pe dreptul divin (Matei 19, 9).
b. Pe langa adulter, sotul poate sa divorteze cand i se pun curse care pericliteaza viata, indreptate contra existentei casatoriei, de catre un sot impotriva celuilalt, cum ar fi refuzul sotului sau sotiei de a naste copii. In acest caz partea nevinovata are drept sa solicite divortul.
c. Iarasi, sotul poate divorta cand sotia se face vinovata de avort intentionat si prin aceasta impiedica scopul casatoriei.
d. Cand femeia sau barbatul participa fara voia celuilalt la ospete si petreceri necuviincioase.
e. Pentru sotie exista motiv de a cere divort cand barbatul sau o acuza public pe nedrept de adulter cand sotul ei greseste in public sau in ascuns, in casa sau in alta parte cu o alta femeie.

II. Al doilea motiv principal de divort, dupa adulter, este caderea unui sot din dreapta credinta - apostazie, necredinta, secta etc. (I Corinteni 7, 15).

III. Cand unul din soti sau amandoi intra in monahism, "ca o moarte superioara, fata de lumea pusa in slujba pacatului" (Sinodul VI Ecumcnic, canonul 12 si 48). Insa "cel ce-si lasa (prin divort neingaduit)sotia sa legitima si ia pe alta, trebuie sa fie canonisit ca un preacurvar, dupa porunca Domnului (Matei 19, 9), adica sa fie oprit pana la 15 ani de la Sfanta Impartasanie", dupa Sfantul Vasile cel Mare.

134. Cand se considera incheiat divortul canonic? Adica in ce moment cei doi soti sunt liberi sa se casatoreasca, din punct de vedere canonic?

Divortul canonic se considera incheiat cand intre soti au urmat motivele de divort aratate mai sus (adica: adulterul, lepadarea de credinta, intrarea in monahism etc). Trebuie, insa, pe langa motivele canonice aratate mai sus, sa se tina seama si de motivele de divort hotarate de legislatia civila.

135. Care sunt efectele divortului canonic?

Efectele de drept ale divortului canonic se refera pe de o parte la sotii divortati, iar pe de alta parte la copiii nascuti din casatorie. Divortul canonic desface in orice privinta legatura conjugala si pune pe soti in acel raport in care se gaseau inainte de casatorie (dupa Dreptul bisericesc oriental de episcopul Nicodim Milas, cap. 202).
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.08.2011, 15:07:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul
Pai vreau in fata Lui Dumnezeu sa fiu doar eu sotia. Si legat de el prin Taina Cununiei.

De trecutul lui nu ma intereseaza sa divortez, fiecare am avut propria viata.

Dar sunt egoista.
..si te impaci foarte bine cu asta..stim povestea :)

Oricum n-am inteles prea bine ce ai vrut sa zici cu mesajul anterior astuia..
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.08.2011, 15:08:47
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
..si te impaci foarte bine cu asta..stim povestea :)

Oricum n-am inteles prea bine ce ai vrut sa zici cu mesajul anterior astuia..
nu cred ca-ti este dat tie sa judeci cum s-ar impaca ea sau nu cu aceasta.... numai sufletul omului stie, sufletul lui si Bunul Dumnezeu, si cel mai bine ar fi sa stie si duhovnicul. Nu avem noi voie sa judecam sau sa propunem retete de cum e mai bine sa vedem lucrurile.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Povesti de divort costel Nunta 61 18.08.2011 14:47:22
divort recunoscut de biserica? alex190 Nunta 48 05.10.2009 20:54:05
Divort mai usor fllorina Stiri, actualitati, anunturi 9 12.09.2008 18:28:24
despre divort fyr Generalitati 28 10.03.2008 22:55:07
Divort nemtesc Laurentiu Generalitati 1 31.03.2007 12:52:07