Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.08.2008, 22:55:25
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

s_snape, sintagma "rob al lui Dumnezeu", pe care o folosesc toti crestinii ortodocsi, se refera la faptul ca ortodocsii trag din greu, in lumea aceasta, pentru a pastra si marturisi Cuvantul dintai al lui Dumnezeu, indiferent de greutatile pe care le intampina, indiferent de virulenta atacurilor diavolului, indiferent daca sunt ironizati, considerati primitivi, depasiti de realitatile vremii si, de ce nu, indiferent de riscurile dinamice sau potentiale la care se supun. Cu alte cuvinte sunt cei care robesc, aici in lume, pentru slava lui Dumnezeu Cel Unic in Sfanta Treime - Tatal, Fiul si Sfantul Duh care de la Tatal purcede. Iata, asadar, de ce crestinul ortodox este robul lui Dumnezeu. El se lupta cu pacatul si, om fiind, cade in gresala, se ridica din nou, dupa care iar cade si iar se ridica. Imagineaza-ti acest gen mers prin lume al crestinului ortodox si vei vedea ca semana a rob. El are intotdeauna taria sa marturiseasca faptul ca este un pacatos si ca nu are vreun merit anume, rugandu-l pe Dumnezeu sa-l ierte si sa-l mantuiasca. Pentru cel care traieste cu toata inima in ortodoxie, acest fel de a fi nu este de loc un chin ci o mare bucurie a sufletului. Este singura postura de rob fericit.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.08.2008, 22:58:46
s_snape s_snape is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2008
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155
s_snape, sintagma "rob al lui Dumnezeu", pe care o folosesc toti crestinii ortodocsi, se refera la faptul ca ortodocsii trag din greu, in lumea aceasta, pentru a pastra si marturisi Cuvantul dintai al lui Dumnezeu, indiferent de greutatile pe care le intampina, indiferent de virulenta atacurilor diavolului, indiferent daca sunt ironizati, considerati primitivi, depasiti de realitatile vremii si, de ce nu, indiferent de riscurile dinamice sau potentiale la care se supun. Cu alte cuvinte sunt cei care robesc, aici in lume, pentru slava lui Dumnezeu Cel Unic in Sfanta Treime - Tatal, Fiul si Sfantul Duh care de la Tatal purcede. Iata, asadar, de ce crestinul ortodox este robul lui Dumnezeu. El se lupta cu pacatul si, om fiind, cade in gresala, se ridica din nou, dupa care iar cade si iar se ridica. Imagineaza-ti acest gen mers prin lume al crestinului ortodox si vei vedea ca semana a rob. El are intotdeauna taria sa marturiseasca faptul ca este un pacatos si ca nu are vreun merit anume, rugandu-l pe Dumnezeu sa-l ierte si sa-l mantuiasca. Pentru cel care traieste cu toata inima in ortodoxie, acest fel de a fi nu este de loc un chin ci o mare bucurie a sufletului. Este singura postura de rob fericit.
Pana acum n-am mai vazut "rob fericit"...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.08.2008, 23:06:20
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Acum il vezi.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.08.2008, 23:07:07
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de s_snape

Pana acum n-am mai vazut "rob fericit"...
Asta pentru ca tu iei totu motamo, intelegi numai sensu propriu al insusirii de rob. Da oricum ne batem capu degeaba cu tine, ca am impresia ca tu iti bati joc de noi iscodindu-ne cu subiectu asta al vrajitoriei, stiind ca e mare pacat si alte chestii numai ca sa vezi ce spunem si cum reactionam.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.08.2008, 23:07:40
s_snape s_snape is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2008
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155
Acum il vezi.
A, te dai drept exemplu...fie tu esti fricit in postura de rob...eu sigur nu sunt.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.08.2008, 23:26:09
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Eu nu ma dau exemplu, s_snape. Am vorbit de crestinul ortodox, in general. Cred ca ai trecut cam ca fulgerul peste primul meu raspuns. Sensul acestuia era ca, de fapt, robul lui Dumnezeu nu este rob asa dupa cum este definit in DEX, ci este un om cu adevarat liber. Este vorba de libertatea sufletului. Aici trebuie sa intelegi diferenta. Daca ai citit cumva Sfanta Evanghelie dupa Ioan, ai gasit acolo: "veti cunoaste Adevarul si Adevarul va va face liberi". Crestinul ortodox cunoaste Adevarul, pentru ca Adevarul este Cuvantul lui Dumnezeu, nemodificat si neinterpretat. Ca urmare, crestinul ortodox este liber. Iata de ce este un rob fericit in libertatea sufletului sau. De aceea, la ortodoxie nu vine nimeni ademenit, atras cu promisiuni, platit sau prin alte procedee. La ortodoxie omul vine in deplina libertate a alegerii sufletului sau. Numai prin deplina libertate a alegerii sale, crestinul ortodox este un rob ferit al lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.08.2008, 23:28:58
s_snape s_snape is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2008
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155
Eu nu ma dau exemplu, s_snape. Am vorbit de crestinul ortodox, in general. Cred ca ai trecut cam ca fulgerul peste primul meu raspuns. Sensul acestuia era ca, de fapt, robul lui Dumnezeu nu este rob asa dupa cum este definit in DEX, ci este un om cu adevarat liber. Este vorba de libertatea sufletului. Aici trebuie sa intelegi diferenta. Daca ai citit cumva Sfanta Evanghelie dupa Ioan, ai gasit acolo: "veti cunoaste Adevarul si Adevarul va va face liberi". Crestinul ortodox cunoaste Adevarul, pentru ca Adevarul este Cuvantul lui Dumnezeu, nemodificat si neinterpretat. Ca urmare, crestinul ortodox este liber. Iata de ce este un rob fericit in libertatea sufletului sau. De aceea, la ortodoxie nu vine nimeni ademenit, atras cu promisiuni, platit sau prin alte procedee. La ortodoxie omul vine in deplina libertate a alegerii sufletului sau. Numai prin deplina libertate a alegerii sale, crestinul ortodox este un rob ferit al lui Dumnezeu.
Da, ori la ortodoxie crestinii sunt "facuti" de mici fara sa fie intrebati macar daca asta vor...nici n-ai cum sa-i intrebi daca vor, ca doar au cateva zile cand sunt botezati ortodocsi!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.08.2008, 23:29:29
s_snape s_snape is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2008
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 78
Implicit

E normal asa ceva?!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.08.2008, 23:35:09
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de s_snape
E normal asa ceva?!
Da. Pentru ca nici la creatie nu ne-a intrebat nimeni. Botezul este ca si nasterea sau aducerea la existenta. aici este paradixul liberatatii: "La inceput a exista o singura libertate- a lui Dumnezeu, la sfarsit sunt doua si cea a omului" (Sfantul Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.08.2008, 23:38:34
s_snape s_snape is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2008
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Citat:
În prealabil postat de s_snape
E normal asa ceva?!
Da. Pentru ca nici la creatie nu ne-a intrebat nimeni. Botezul este ca si nasterea sau aducerea la existenta. aici este paradixul liberatatii: "La inceput a exista o singura libertate- a lui Dumnezeu, la sfarsit sunt doua si cea a omului" (Sfantul Vasile cel Mare)
Da pai cum sa ne intrebe la creatie daca nici nu existam!? E ilogic!...Dar la botez ar putea sa mai astepte sa ne intrebe, din punctul meu de vedere. De ce sa ne grabim?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Robii pacatelor florin.oltean75 Alte Religii 5 22.01.2012 18:10:33
ce rugaciune spunem pt servici nou? Mirela0110 Generalitati 7 21.11.2011 15:35:25
Suntem robii placerii. alexdu Generalitati 41 20.03.2010 00:49:29
Suntem nematurizati, cei ce credem in Dumnezeu? daniel_iordache Teologie si Stiinta 55 26.09.2008 18:58:54
Noi toti suntem fiii lui Dumnezeu danyel Generalitati 9 04.01.2007 15:16:42