Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.04.2009, 09:14:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Ai incercat sa te duci la bioblioteca si sa citesti si ai fost refuzat?
De unde ai stiut? Am fost intr-adevar me mai multe ori la biblioteca Mitropoliei sa imprumul o carte pe care n-o gaseam niciunde si nu era nimeni acolo niciodata. Ba ca bibliotecara era bolnava, ba ca era la Chisinau, ba ca inlocuitoarea tinea ceva cursuri samd. Fara speranta. Bine ca am gasit-o intr-un sfarsit la o manastire.

Problema este ce facem cu tanti Maria? O catehizam sau o lasam in voia sortii?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.04.2009, 10:08:01
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De unde ai stiut? Am fost intr-adevar me mai multe ori la biblioteca Mitropoliei sa imprumul o carte pe care n-o gaseam niciunde si nu era nimeni acolo niciodata. Ba ca bibliotecara era bolnava, ba ca era la Chisinau, ba ca inlocuitoarea tinea ceva cursuri samd. Fara speranta. Bine ca am gasit-o intr-un sfarsit la o manastire.

Problema este ce facem cu tanti Maria? O catehizam sau o lasam in voia sortii?
Tanti Maria are nevoie de cuvinte de alinare si folositoare in viata de zi cu zi, pe care le primeste de la parintele ei duhovnic. Nu cred ca o intereseaza cate trepte are rugaciunea sau ce s-a stabilit in primele sinoade al crestinatatii.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.04.2009, 22:48:29
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Și de ce neoprotestanții sunt așa de uniți, iar ortodocșii nu?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.05.2009, 00:08:57
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parerea mea este, ca ortodocsii, care trec la NP nu sunt inca ortodocsi practicanti, ci doar botezati, cu talantul ingropat. Daca ar fi ortodocsi si ar sti ce bogatie reprezinta ortodoxia, nu ar face-o niciodata. Unii isi mai revin si regreta apoi gestul. Dar greu le e sa-si faca cruce!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.05.2009, 08:02:51
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Parerea mea este, ca ortodocsii, care trec la NP nu sunt inca ortodocsi practicanti, ci doar botezati, cu talantul ingropat. Daca ar fi ortodocsi si ar sti ce bogatie reprezinta ortodoxia, nu ar face-o niciodata. Unii isi mai revin si regreta apoi gestul. Dar greu le e sa-si faca cruce!
-Daca-l gasesti pe Hristos, cu adevarat,restul nu mai conteaza. Ortodoxie, catolicism, protestantism, etc., sunt doar niste sisteme religioase.
"Pot totul in Hristos, care ma intareste". (Filipeni 4:13)

- Nu are importanrta daca-ti faci sau nu semnul crucii. Nici Sfintii Apostoli nu-si faceau cruce. Important este sa porti in inima Crucea lui Hristos.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.05.2009, 08:55:59
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Parerea mea este, ca ortodocsii, care trec la NP nu sunt inca ortodocsi practicanti, ci doar botezati, cu talantul ingropat. Daca ar fi ortodocsi si ar sti ce bogatie reprezinta ortodoxia, nu ar face-o niciodata. Unii isi mai revin si regreta apoi gestul. Dar greu le e sa-si faca cruce!
Asa este. Insa unii probabil ca se smintesc de neregulile care sunt pe alocuri in unele parohii in care preotii nu-si indeplinesc misiunea cum trebuie s-o faca si de aia incearca sa vada noutatea care li se ofera la casele de intalnire sau cum le zice. Pacat ca autoritatile BOR nu taie uscaturile care, sa fim realisti, exista si lasa la voia sortii oamenii care, mai ales pe la tara, nu pot sa mearga usor kilometri intregi pana la urmatoarea biserica ortodoxa, in caz ca preotul de acolo ii sminteste.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.05.2009, 09:22:27
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul

- Nu are importanrta daca-ti faci sau nu semnul crucii. Nici Sfintii Apostoli nu-si faceau cruce. Important este sa porti in inima Crucea lui Hristos.
[COLOR=maroon]Dar va zice cineva: Tu ai credință, iar eu am fapte; arată-mi credința ta fără fapte și eu îți voi arăta, din faptele mele, credința mea.[…][/COLOR][COLOR=maroon]Vedeți dar că din fapte este îndreptat omul, iar nu numai din credință.(Iacov 2, 18,24)[/COLOR]
Dar va zice cineva: Tu ai crucea în inimă, iar eu am cruce la gât; arată-mi crucea din inima ta și eu îți voi arăta, prin crucea mea de la gât, crucea din inima mea.[…] Vedeți dar că și din crucea văzută este îndreptat omul, iar nu numai din crucea închipuită în inima lui.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.05.2009, 11:21:29
nedelciuc nedelciuc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
[COLOR=maroon]Dar va zice cineva: Tu ai credință, iar eu am fapte; arată-mi credința ta fără fapte și eu îți voi arăta, din faptele mele, credința mea.[…][/COLOR][COLOR=maroon]Vedeți dar că din fapte este îndreptat omul, iar nu numai din credință.(Iacov 2, 18,24)[/COLOR]
Dar va zice cineva: Tu ai crucea în inimă, iar eu am cruce la gât; arată-mi crucea din inima ta și eu îți voi arăta, prin crucea mea de la gât, crucea din inima mea.[…] Vedeți dar că și din crucea văzută este îndreptat omul, iar nu numai din crucea închipuită în inima lui.
Comparatia dvs., vorba unui simpatic interlocutor de pe acest forum, nu pusca deloc. Faptele bune ale cuiva pot spune ceva despre credinta lui, insa crucea de pe piept de multe ori nu indica nimic despre ce a inteles persoana respectiva din jertfa Mantuitorului.
Memorabile cuvintele unei vanzatoare de la raionul de bijuterii: "Cum doriti cruciulita, cu omulet pe ea sau fara?"
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.05.2009, 12:17:46
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Da, se pare că e prea subtilă comparația ca s-o vezi dintr-o pușcătură, adică fără să mai și gândești. Mai este unii care zic așa: Eu nu mă rog cu cuvinte la Dumnezeu, că Știe El de ce am eu nevoie. Ăia care se roagă cu cuvinte vor să se arate oamenilor, dar eu am rugăciunea în inima mea. Nu mă mai rog deloc la Atotștiitorul, pentru că rugăciunea e o pierdere de vreme și aș putea face multe fapte bune în timpul ăsta.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.05.2009, 14:18:18
nedelciuc nedelciuc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Da, se pare că e prea subtilă comparația ca s-o vezi dintr-o pușcătură, adică fără să mai și gândești. Mai este unii care zic așa: Eu nu mă rog cu cuvinte la Dumnezeu, că Știe El de ce am eu nevoie. Ăia care se roagă cu cuvinte vor să se arate oamenilor, dar eu am rugăciunea în inima mea. Nu mă mai rog deloc la Atotștiitorul, pentru că rugăciunea e o pierdere de vreme și aș putea face multe fapte bune în timpul ăsta.
Indiferent ca v-ati suparat (si-mi cer iertare ca postarea mea v-a tulburat),formele fara fond raman la fel... Gesturi formale, obiecte de cult, participarea la niste ritualuri, toate acestea in ciuda faptului ca sut observate de majoritatea crestinilor nu au nici o valoare in absenta ascultarii de Dumnezeu. Si aceasta ascultare trebuie sa fie intocmai cum cere Dumnezeu prin Cuvantul Sau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor (2) - culte heterodoxe ioanna Arta bisericeasca in general 2 20.03.2014 17:05:04
Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie? faniela Secte si culte 439 20.01.2012 13:35:47
Cultele protestante si neoprotestante il iubesc pe Hristos fara Cruce. georgeval Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 102 20.01.2011 13:59:30
Cu ce criterii se determina care este credinta corecta si ceea falsa? Bast-et Generalitati 14 30.09.2010 16:26:07