Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.12.2009, 19:55:34
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Este posibil sa fie un blestem sau farmece peste familie. Nu ma pricep, dar eu cumva cred ca este posibil. Sunt oameni care pot face rau. De ce si ce puteri au si de la cine nu stiu.
Daca se platesc niste pacate ale stramosilor? Si asta ar fi posibil, dupa multi.
Mie nu-mi este clar insa.
Ce poti sa faci tu si era bine daca o faceau parintii tai.
1. Sa te duci la un preot si sa vorbesti cu el. Sa te impartasesti si sa te duci pe 1 ianuarie la moliftele Sf. Vasile.
2. Sa vina preotul si sa va sfinteasca locuintele, tie si familiei tale. Sa-ti si citeasca si tie. Exista rugaciuni ce se citesc in situatii speciale.
Roage-te si tu si schimba-ti viata.
3. Poti in paralel sa apelezi si la un terapeut ca sa te ajute sa te intaresti si sa scapi de dorinta de bautura.
Tu n-ai avut-o in sange, in gene, ci ai cautat o cale in slabiciunea ta psihica.
Unul fumeaza, altul roade dulciuri, altul e bulimic, sau anorexic, etc.
Fiecare cauta un mod, chiar daca este nesanatos, de a echilibra psihicul instabil de la greutati, necazuri, etc.
Rugcaciunea si iubirea pot salva familia voastra si invinge necazurile.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.12.2009, 21:05:54
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Victor, ne-am intors.
Veti fi pomeniti timp de 40 de zile la manastire, incepand de astazi dimineata, iar luni, marti si miercuri o sa fac ce-am promis, dar n-o sa ma vezi online pana joi. Acum trebuie sa faci si tu la fel - sa postesti, cum ai zis, si sa te rogi ca sa-ti scoata Dumnezeu in cale un duhovnic imbunatatit, de care sa asculti.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.12.2009, 23:32:38
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Victor, ne-am intors.
Veti fi pomeniti timp de 40 de zile la manastire, incepand de astazi dimineata, iar luni, marti si miercuri o sa fac ce-am promis, dar n-o sa ma vezi online pana joi. Acum trebuie sa faci si tu la fel - sa postesti, cum ai zis, si sa te rogi ca sa-ti scoata Dumnezeu in cale un duhovnic imbunatatit, de care sa asculti.
Doamne ajuta!
multumesc...o sa postesc si eu...Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.12.2009, 23:34:38
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

multumesc tuturor celor care mi-au raspuns...o sa tin cont de toate sfaturile...Dumnezeu sa va binecuvinteze!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.12.2009, 14:19:24
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan-Victor Vezi mesajul
multumesc tuturor celor care mi-au raspuns...o sa tin cont de toate sfaturile...Dumnezeu sa va binecuvinteze!
Dumnezeu sa te binecuvinteze si sa iti dea pace sufleteasca, intarire in credinta si tot ce stie El ca ai nevoie, atat tu cat si familia ta!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.12.2009, 14:55:02
constantin1 constantin1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2009
Mesaje: 17
Implicit pentru Ioan-Victor

Parerea mea este ca daca ai ajuns la nivelul de sevraj, ai probleme serioase cu alcoolul si dependenta asta nu se rezolva asa usor, ai sa vezi ca te vei lasa o zi, doua , trei, o saptamana si iar vei incepe; te sfatuiesc sa apelezi la alcoolicii anonimi( trebuie sa fie si in orasul tau-poti sa-i cauti pe net), au scapat pe multi de patima asta. Trebuie sa-ti rezolvi aceasta problema inainte de a cauta raspunsuri.
Numai bine!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.12.2009, 16:33:22
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Victor, se pare ca ne-ai miscat pe toti cu povestea ta. Din pacate problemele tale sunt destul de mari, iar cea mai mare este alcoolul. Sper din suflet sa realizezi pericolul si sa te poti stapani. Altfel, crede-ma, esti un om iremediabil pierdut. Am avut prieteni care... nu mai sunt!! Deosebit de inteligenti si sufletisti! Ai mare grija!!
In ce priveste solutia, ma bucur ca ai gasit mare intelegere din partea celor de pe-aici, dar in mod deosebit apreciez foarte mult pe elizabeta pentru tot ce face si intentionaeaza sa mai faca. Nu intalnesti la tot pasul oameni ca ea! Ti-as mai sugera inca ceva, ce te-ajuta in orice-mprejurare mai grea. Eu cel putin am avut TOT ajutorul la mare nevoie: si cand am fost la mai putin de un pas de moarte, si cand nu aveam casa, si cand eram departe de tara, iar unul dintre copii parea sa "ne paraseasca": "Paraclisul Maicii Domnului". Pentru asta ai nevoie de vointa dar si conditii. Nu stiu unde locuiesti si imi inchipui ca daca locuiesti in vreun camin cu mai multi in camera, nu prea iti este la indemana sa faci ceea ce iti propui. Ideea este sa te spovedesti, sa-ti accepti si sa-ti recunosti pacatele si slabiciunile si sa faci o intelegere cu tine insuti si cu Dumnezeu ca o sa te stapanesti. Apoi, cu toata vointa de care esti capabil, aprinde o lumanare in fiecare seara la dupa 23.30, si citeste Paraclisul in fata icoanei Sfintei Fecioare, timp de 40 de nopti. Sa nu te astepti la minuni in primele zile sau saptamani. Dimpotriva, o sa ai tot felul de sicane, tentatii sau oboseala exagerata, neincredere, dezamagire, etc. Dar sa nu cedezi sub nici o forma. Cand o sa te apropii de finalul celor 40 de nopti (de subliniat ca in timpul asta se mai roaga si altii pentru tine prin manastiri) o sa fii uluit de ce vei avea parte. Ai toata viata inainte, iar de asta depinde soarta ta. Din experienta iti spun ca Sfanta Fecioara, NICIODATA n-a dezamagit pe nimeni, iar tu se pare ca ai un "aluat" bun!... Daca vei indrazni sa incepi si mai ales daca vei si duce pana la capat aceste rugaciuni, o sa vezi ca in viata o sa mai fii si altadata tentat sa repeti "experimentul". Ceea ce la om este cu neputinta, este cu putinta la Dumnezeu. Indrazneste si te vei convinge. Eu, daca traiesc acum, daca am o familie cu totul deosebita, daca am o casa, pe toate le datorez bunatatii Maicii Domnului care s-a milostivit sa ma asculte si sa-mi fie mijlocitoare. Si careia ii multumesc din suflet in fiecare seara.
Dumnezeu sa te binecuvanteze si sa-ti dea rabdare, tarie in credinta si gandul cel bun!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.12.2009, 17:14:29
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu cred ca o sa ma reapuc de bautura...dupa cum am mai zis am ramas cu niste probleme de sanatate si chiar zilele astea imi fac niste analize pentru ca simt dureri frecvente in zona abdomenului...inainte sa intru in sevraj, dupa fiecare bauta dadeam afara tot alcoolul care il bagam in mine si adormeam destul de brusc(era un fel de lesin mai mult)...ajunsesem intr-o stare deplorabila...practic eram binedispus doar atunci cand beam(in restul timpului ma aflam intr-o depresie continua)...dar trebuia sa se intample ceva ca sa imi bag si eu mintile in capu asta mare si gol...in primavara asta am pacatuit cam mult si cand ma gandesc la persoana care eram in acea perioada parca simt prezenta necuratului in ea...atatea tentatii pe care nu puteam sa le tin sub control...atatea ganduri intunecate...atatea sentimente contradictorii...atatea gesturi inexplicabile...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.12.2009, 17:16:43
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Victor, se pare ca ne-ai miscat pe toti cu povestea ta. Din pacate problemele tale sunt destul de mari, iar cea mai mare este alcoolul. Sper din suflet sa realizezi pericolul si sa te poti stapani. Altfel, crede-ma, esti un om iremediabil pierdut. Am avut prieteni care... nu mai sunt!! Deosebit de inteligenti si sufletisti! Ai mare grija!!
In ce priveste solutia, ma bucur ca ai gasit mare intelegere din partea celor de pe-aici, dar in mod deosebit apreciez foarte mult pe elizabeta pentru tot ce face si intentionaeaza sa mai faca. Nu intalnesti la tot pasul oameni ca ea! Ti-as mai sugera inca ceva, ce te-ajuta in orice-mprejurare mai grea. Eu cel putin am avut TOT ajutorul la mare nevoie: si cand am fost la mai putin de un pas de moarte, si cand nu aveam casa, si cand eram departe de tara, iar unul dintre copii parea sa "ne paraseasca": "Paraclisul Maicii Domnului". Pentru asta ai nevoie de vointa dar si conditii. Nu stiu unde locuiesti si imi inchipui ca daca locuiesti in vreun camin cu mai multi in camera, nu prea iti este la indemana sa faci ceea ce iti propui. Ideea este sa te spovedesti, sa-ti accepti si sa-ti recunosti pacatele si slabiciunile si sa faci o intelegere cu tine insuti si cu Dumnezeu ca o sa te stapanesti. Apoi, cu toata vointa de care esti capabil, aprinde o lumanare in fiecare seara la dupa 23.30, si citeste Paraclisul in fata icoanei Sfintei Fecioare, timp de 40 de nopti. Sa nu te astepti la minuni in primele zile sau saptamani. Dimpotriva, o sa ai tot felul de sicane, tentatii sau oboseala exagerata, neincredere, dezamagire, etc. Dar sa nu cedezi sub nici o forma. Cand o sa te apropii de finalul celor 40 de nopti (de subliniat ca in timpul asta se mai roaga si altii pentru tine prin manastiri) o sa fii uluit de ce vei avea parte. Ai toata viata inainte, iar de asta depinde soarta ta. Din experienta iti spun ca Sfanta Fecioara, NICIODATA n-a dezamagit pe nimeni, iar tu se pare ca ai un "aluat" bun!... Daca vei indrazni sa incepi si mai ales daca vei si duce pana la capat aceste rugaciuni, o sa vezi ca in viata o sa mai fii si altadata tentat sa repeti "experimentul". Ceea ce la om este cu neputinta, este cu putinta la Dumnezeu. Indrazneste si te vei convinge. Eu, daca traiesc acum, daca am o familie cu totul deosebita, daca am o casa, pe toate le datorez bunatatii Maicii Domnului care s-a milostivit sa ma asculte si sa-mi fie mijlocitoare. Si careia ii multumesc din suflet in fiecare seara.
Dumnezeu sa te binecuvanteze si sa-ti dea rabdare, tarie in credinta si gandul cel bun!
cu siguranta o sa ma apuc de aceste rugaciuni, dar atunci cand ma voi intoarce acasa pentru ca aici nu am conditiile necesare...adica de pe la jumatatea lunii decembrie...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.12.2009, 17:34:24
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit






Acatistul Maicii Domnului - La icoana Sporirea Mintii





Acatistul Maicii Domnului - Bucuria tuturor celor necajiti




Dumnezeu sa te ocroteasca pentru rugaciunile Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu, ale Sfintilor Arhangheli, ale Tuturor Sfintilor, ale Ingerului Pazitor si ale tuturor celor care se roaga pentru tine.

Victor, fa rost de cartile parintelui Arsenie Boca si citeste-le. Vei gasi raspuns la absolut toate intrebarile tale.

Problema e complexa. Practic te afli pe muchea prapastiei. Un pas gresit si aluneci in vagauna. De aceea, cauta sa mergi drept. Bautura peste masura iti intuneca mintea si nu mai poti vedea calea dreapta. Cat despre blesteme, n-ar fi rau sa participi la mai multe Sfinte Masluri, dar nu oricum. Spovedeste-te mai intai dupa Indreptarul de spovedanie la un duhovnic bun. Apoi posteste si te roaga dupa cum te povatuieste.

Roaga-te cu multa ravna, caci rugaciunea ta alaturi de cainta ta sincera pentru pacate nu va zadarnica. Roaga-te asa ca pentru tine. Iarta-i pe toti cei care ti-au gresit si priveste inainte. Deznadejdea ca si betia este de la diavol. Numai cu ajutorul lui Dumnezeu poti vedea rolul mantuitor al necazurilor. Fara ispite si fara necazuri nu ne putem mantui. Fii barbat adevarat, nu-ti plange de mila si nu-ti ineca amarul in bautura. Ai facut foarte bine ca ne-ai spus problema ta, dar acum nu uita ca Iisus Hristos si Preasfanta Fecioara Maria ii iubesc foarte mult pe orfanii intelepti si credinciosi. Strange dintii si mergi mai departe, dar nu oricum ci cu intelepciune.

Ti-am postat si doua acatiste utile care, alaturi de Paraclisul Maicii Domnului, te pot ajuta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Probleme in a-mi gasi o partenera.... Blestem? mirceab26 Sectiune dedicata profesorilor de religie 32 28.04.2014 13:30:37
Blestem in molitfele Sfantului Trifon costel Generalitati 14 31.01.2013 15:34:04
Cum sa-mi apar fratele de Blestem Ovidiu_26 Rugaciuni 4 25.05.2012 10:57:46
Despre blestem hmiron Generalitati 16 13.10.2009 09:43:09
Blestem sau ghinion ?? electrogpm Generalitati 10 07.10.2009 18:14:48