Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 01.03.2010, 12:41:35
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Esti catolica?
Niste teologi marginali? De fapt a fost aproape un conciliu:

"Sunt vreo 1400 de ani de cand s-a tinut la Macon in Franta (581), un sobor de preoti, pentru a se hotari asupra mult discutatei controverse de atunci, daca femeia are sau nu are suflet si daca ea poate fi pusa pe aceeasi treapta cu oamenii, adica barbatii. Dupa lungi discutii, Consiliul de la Macon a decretat ca femeia are suflet si prin urmare poate fi considerata ca o fiinta omeneasca. Un mare filozof si economist englez de la inceputul secolului trecut, Stuart Mill, spunea ,,experienta dovedeste ca fiecare pas in calea progresului este intotdeauana intovarasit de inaltarea situatiei sociale a femeii, ceea ce a dus pe filozofi si istorici sa judece gradul de civilizatie al unui popor, dupa starea in care este tinuta femeia."
Avocat Ella Negruzzi (in conferinta ,,Situatia juridica a femeii”, 1937)
Nu sunt catolica, sunt ortodoxa.

Recunosc ca nu am auzit de acest sinod de la Macon. Precizare: Un conciliu (sinod) nu este compus dintr-un 'sobor de preoti', ci din episcopi.

Pe Wikipedia am gasit ca este o legenda propagata de un teolog protestant, Lucas Osiander, deci nu este nici macar un fapt istoric atestat ca ar fi fost pusa in mod serios o asemenea problema absurda. De altfel ar fi chiar absurd, dupa ce sinodul al treilea ecumenic (recunoscut deci si in occident) a hotarat ca poate numi o femeie 'Maica Domnului'... si Biserica venera deja mai multe sfinte.

A doua, ca din afirmatia lui Stuart Mill se vede ca societatea din evul mediu si renasterea occidentale era mai departe pe calea progresului decat secolul lui, al 19lea, in care repet, femeia era un copil dpdv juridic, nu avea voie sa posede averi daca era casatorita de ex...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #82  
Vechi 01.03.2010, 12:45:37
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Acum am vazut ca esti catolic.
Pai daca s-a ajuns pana acolo incat sa aiba loc aceasta dezbatere, nu e clar ca a fost o problema in acest sens.
Conciliile ecumenice pentru ce s-au tinut? Nu atunci cand au aparut probleme de ordin teologic?
Da, dar asta nici macar nu a fost consiliu ecumenic, in caz ca intr-adevar s-a discutat aceasta problema.
Si daca s-a discutat: sa nu uitam ca tocmai, la sinoade s-au discutat idei eretice. S-a discutat daca Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu sau nu, si s-a hotarat ca este.
Ce scrii tu aici este ca si cum ai afirma, din cauza ca s-a discutat aceasta problema la un sinod (de data asta existent si ecumenic, totusi, intaiul sinod ecumenic) : 'sa nu uitam ca multa vreme s-a considerat ca Iiisus Hristos nu ar fi fost fiul lui Dumnezeu'....
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #83  
Vechi 01.03.2010, 12:47:37
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu sunt catolica, sunt ortodoxa.

Recunosc ca nu am auzit de acest sinod de la Macon. Precizare: Un conciliu (sinod) nu este compus dintr-un 'sobor de preoti', ci din episcopi.

Pe Wikipedia am gasit ca este o legenda propagata de un teolog protestant, Lucas Osiander, deci nu este nici macar un fapt istoric atestat ca ar fi fost pusa in mod serios o asemenea problema absurda. De altfel ar fi chiar absurd, dupa ce sinodul al treilea ecumenic (recunoscut deci si in occident) a hotarat ca poate numi o femeie 'Maica Domnului'... si Biserica venera deja mai multe sfinte.

A doua, ca din afirmatia lui Stuart Mill se vede ca societatea din evul mediu si renasterea occidentale era mai departe pe calea progresului decat secolul lui, al 19lea, in care repet, femeia era un copil dpdv juridic, nu avea voie sa posede averi daca era casatorita de ex...
In primul rand ma refeream la Mihnea cand am spus ca e catolic.
Iar in al doilea rand am spus "aproape un conciliu" nu conciliu.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 01.03.2010, 12:53:29
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da, dar asta nici macar nu a fost consiliu ecumenic, in caz ca intr-adevar s-a discutat aceasta problema.
Si daca s-a discutat: sa nu uitam ca tocmai, la sinoade s-au discutat idei eretice. S-a discutat daca Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu sau nu, si s-a hotarat ca este.
Ce scrii tu aici este ca si cum ai afirma, din cauza ca s-a discutat aceasta problema la un sinod (de data asta existent si ecumenic, totusi, intaiul sinod ecumenic) : 'sa nu uitam ca multa vreme s-a considerat ca Iiisus Hristos nu ar fi fost fiul lui Dumnezeu'....
Dupa parerea ta acei preoti s-au intalnit asa, ca niste prieteni la o bere si din lipsa de alte subiecte s-au gandit za dezbata, probabil mai mult ca o gluma, daca femeia are suflet sau nu?
Reply With Quote
  #85  
Vechi 01.03.2010, 12:58:22
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Vorbind de catolicii de acum 1500 de ani, mai bine ne-am uita in ograda noastra. Eu cel putin am auzit/citit, si nu numai dintr-un loc, si in mediu mai "cucernic" cum ca pacatele unei femei sunt mai usor iertate fiindca ea e "mai slaba la minte, mai cu sentimentele...etc", pe cand un barbat are mai multa minte, asa ca pacatele lui au greutate mai mare. Adica o femeie, o fi avand ea suflet, ca daca nu ai suflet nu poti sa faci pacate, dar nu prea stie ce face oricum, ca e cam prostuta. Si asta nu e din evul mediu, ci din era noastra de acum.
Dar faptul ca sunt cativa calugari care cred asa ceva nu inseamna ca asta e pozitia oficiala a bisericii, nici pe departe. Dar asta nici nu inseamna ca nu exista discriminare, chiar si neoficial.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 01.03.2010, 12:58:44
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Dupa parerea ta acei preoti s-au intalnit asa, ca niste prieteni la o bere si din lipsa de alte subiecte s-au gandit za dezbata, probabil mai mult ca o gluma, daca femeia are suflet sau nu?
Repet, nu este un fapt atestat istoric ca s-a discutat aceasta chestiune la acest sinod, asa ca mi se pare ca se fac valuri pentru nimic. este un subiect bun de umflat pe siturile anticlericale.

Dupa parerea ta, episcopii de la Niceea s-au intamlnit asa, la un pahar de bere si in lipsa de alte subiecte s-au gandit sa dezbata problema diovinitatii lui Iisus Hristos? Sau din cauza ca aparuse un preot, Arius, care o contesta?

Bun, sa zicem ca intr-adevar s-a discutat candva in mod serios aceasta problema. Si? Inseamna pur si simplu ca ideile absurde trebuie si ele discutate, pentru ca altfel creaza tulburare. Omul este adesea absurd in parerile lui. S-au crezut multe absurditati de-a lungul istoriei, si Biserica a trebuit sa-si dea cu parerea si despre ele.
Nu inseamna ca Biserica ar fi vrut de fapt sa dovedeasca ca femeile nu au suflet si nu i-a mers, cum pari tu sa insinuezi... de loc, nu mi se pare.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #87  
Vechi 01.03.2010, 13:02:03
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Vorbind de catolicii de acum 1500 de ani, mai bine ne-am uita in ograda noastra. Eu cel putin am auzit/citit, si nu numai dintr-un loc, si in mediu mai "cucernic" cum ca pacatele unei femei sunt mai usor iertate fiindca ea e "mai slaba la minte, mai cu sentimentele...etc", pe cand un barbat are mai multa minte, asa ca pacatele lui au greutate mai mare. Adica o femeie, o fi avand ea suflet, ca daca nu ai suflet nu poti sa faci pacate, dar nu prea stie ce face oricum, ca e cam prostuta. Si asta nu e din evul mediu, ci din era noastra de acum.
Dar faptul ca sunt cativa calugari care cred asa ceva nu inseamna ca asta e pozitia oficiala a bisericii, nici pe departe. Dar asta nici nu inseamna ca nu exista discriminare, chiar si neoficial.
Vezi ca pentru asemenea afirmatii, in ziua de azi, poti fi usor dat in judecata de miscarile feministe. ;-)
Reply With Quote
  #88  
Vechi 01.03.2010, 13:02:46
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Vorbind de catolicii de acum 1500 de ani, mai bine ne-am uita in ograda noastra. Eu cel putin am auzit/citit, si nu numai dintr-un loc, si in mediu mai "cucernic" cum ca pacatele unei femei sunt mai usor iertate fiindca ea e "mai slaba la minte, mai cu sentimentele...etc", pe cand un barbat are mai multa minte, asa ca pacatele lui au greutate mai mare. Adica o femeie, o fi avand ea suflet, ca daca nu ai suflet nu poti sa faci pacate, dar nu prea stie ce face oricum, ca e cam prostuta. Si asta nu e din evul mediu, ci din era noastra de acum.
Dar faptul ca sunt cativa calugari care cred asa ceva nu inseamna ca asta e pozitia oficiala a bisericii, nici pe departe. Dar asta nici nu inseamna ca nu exista discriminare, chiar si neoficial.
Este adevarat, trebuie facuta deosebirea intre doctrina oficiala si greselile de pe teren, influentele mentalitatii de alte origini care s-au infiltrat si in mentalitatea crestinilor.
Biserica se afla in lume si chiar daca ea va fi biruitoare in veac, cum ne-a promis Hristos, nu va fi deci cucerita de ideile false care circula, suntem inca in lupta si trebuie sa discernem ce este cu adevarat crestin si ce nu chiar in spusele unor reprezentanti cat se poate de oficiali.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #89  
Vechi 01.03.2010, 13:04:46
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Repet, nu este un fapt atestat istoric ca s-a discutat aceasta chestiune la acest sinod, asa ca mi se pare ca se fac valuri pentru nimic. este un subiect bun de umflat pe siturile anticlericale.

Dupa parerea ta, episcopii de la Niceea s-au intamlnit asa, la un pahar de bere si in lipsa de alte subiecte s-au gandit sa dezbata problema diovinitatii lui Iisus Hristos? Sau din cauza ca aparuse un preot, Arius, care o contesta?

Bun, sa zicem ca intr-adevar s-a discutat candva in mod serios aceasta problema. Si? Inseamna pur si simplu ca ideile absurde trebuie si ele discutate, pentru ca altfel creaza tulburare. Omul este adesea absurd in parerile lui. S-au crezut multe absurditati de-a lungul istoriei, si Biserica a trebuit sa-si dea cu parerea si despre ele.
Nu inseamna ca Biserica ar fi vrut de fapt sa dovedeasca ca femeile nu au suflet si nu i-a mers, cum pari tu sa insinuezi... de loc, nu mi se pare.
Vedeti ca va contraziceti.
Eu ce am afirmat pana acum?
Episcopii de la Niceea de ce s-au intalnit? Pentru ca au avut un motiv.
Asa si cei de la Macon. Dar Mihnea spunea ca nu a fost nici o problema. Acolo stabilindu-se doar ca femeia are suflet.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 01.03.2010, 13:06:23
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Vezi ca pentru asemenea afirmatii, in ziua de azi, poti fi usor dat in judecata de miscarile feministe. ;-)
Hai sa fim seriosi. In Romania? Un calugar sa fie dat in judecata pentru afirmatii misogine? Pai asa ar trebui dati in judecata retroactiv si pr Cleopa, si pr A Boca, si pr Argatu, plus multi altii care inca traiesc...sigur, au sa sara unii sa spuna ca defapt unele afirmatii de ale lor nu sunt misogine, ci doar par, ca discriminarea e cu totul neauzita in Biserica, hahahaha, pe ce lume traiti?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intinaciune, moliftelnic, nastere, pacat



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
Discriminarea și prigonirea Ortodoxiei și a ortodocșilor de către catolicism Decebal Biserica Romano-Catolica 37 25.08.2013 15:06:04
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 12:47:06
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46