Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 08.03.2010, 17:03:52
cojanete cojanete is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

invatatura ortodoxa ne spune ca nu noi suntem cei care avem dreptul sa judecam . deci sa fim smeriti si sa lasam pe judecatorul cel vesnic sa judece.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 08.03.2010, 21:15:02
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit Bilibox?

Citat:
În prealabil postat de Bilibox_ Vezi mesajul
Dupa cum zice intrebarea. Ce averi are preotul din localitatea voastra ?

In localitatea mea preotul are doua-trei masini straine, Rover, Volkswagen, o vila cu aprox. 12 camere, aproape la fel de mare ca biserica . Mai are si alte afaceri dar vilele si masina se vad.
Ma jurasem sa nu intru in discutia asta dar uite nu pot. La noi parintele locuieste intr-un apart. cu doau dormitoare cu sotia si doua fetite, primeste $1000 din care isi plateste chiria $800 noi ii platim internetul si telefonul. Mai avea pe linga.... un job acum la pierdut si pe ala se uita dupa altul cu ajutorul Domnului poate v-a gasi.Traieste in America asa ca nu e cel mai bogat preot de pe aici dar sincer nu l-am auzit odata se se vaite ca vai ce greu e.
In schimb am colege baptiste si imi povestesc cum traieste pastorul lor: casa mare la care el nu plateste nimic toata intretinerea este suportata de comunitatea lui, limuzina la scara, vacante platite de comunitate in cele mai scumpe resorturi, el nu mai presteaza alt job si nici sotia lui si cite beneficii care nu mi le-au spus colegele. Asa ca... hai sa nu mai vorbim de preotii ortodocsi care putini au ceea ce tu ai mentionat mai sus si tu nu stii de unde are, poate o mostenire sau alt venit.
Plus de asta parca indemna un parinte:sa nu judecam preotii.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 08.03.2010, 21:32:35
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bilibox Vezi mesajul
Judecatoriile or fi de forma. Mai dar puteti sa raspundeti la obiect fara s-o luati pe aratura ?
Da de ce ? Ești cumva de la DNA?
Reply With Quote
  #44  
Vechi 08.03.2010, 21:43:15
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Probabil ca omul s-a referit la cazuri particulare, la cazurile cu adevarat grave ale unor clerici care sfideaza, efectiv, saracia enoriasilor acumuland sume mari de bani pe spinarea sponsorilor in beneficiu personal, exista si astfel de cazuri.
Este adevarat ca nu trebuie sa judecam preotii, dar daca unul te lasa cu mortul pe masa o saptamana pe premiza ca nu i-ai dat cati bani ti-a cerut, atunci nu stiu cat de tare te mai bati cu pumnul in piept ca nu trebuie sa judecam preotii.
Exista cazuri( de regula, in mediul urban ) in care unii preoti au pus stapanire pe cimitire si vand locurile de veci cu sume variabile si, uneori destul de mari, fara sa le pese de nimic, ajungand sa se razboiasca cu cei care, de fapt le plateste existenta, ca la usa cortului...Bine-nteles, cazuri particulare, dar nu vrednice de ignorat fiindca, daca ne-am afla in situatia data nu ne-am mai da atat de viteji. Dar sunt si cazuri in care crestinii, mizand si abuzand de faptul ca preotul trebuie sa fie smerit, isi bat joc de el, mint si-i neaga imputernicirea fizica si spirituala.
Si, cu adevarat exista si preoti fara scrupule, niste oameni simpli imbracati in straie stralucitoare, dar, Slava Domnului, acestia sunt destui de putini, astfel ca nu trebuie sa le fie categorisit statutul si celor ce, cu adevarat vindeca suflete si dau dovada de smerenie.
Oricum, de regula preotii sunt oameni modesti...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #45  
Vechi 08.03.2010, 23:37:18
amatyyy amatyyy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bilibox_ Vezi mesajul
Dupa cum zice intrebarea. Ce averi are preotul din localitatea voastra ?

In localitatea mea preotul are doua-trei masini straine, Rover, Volkswagen, o vila cu aprox. 12 camere, aproape la fel de mare ca biserica . Mai are si alte afaceri dar vilele si masina se vad.
"Judecatile Lui Dumnezeu nu sunt ca judecatile oamenilor".
Ar fi bine sa citesti Sfanta Scriptura si poate atunci vei intelege mai mult.
Ma revolta mult, ca sunt multi oameni in lume care judeca preotii, in locul Lui Dumnezeu.
"Daca ne-am uita la noi la neputintele noastre nu am avea timp sa-l judecam pe aproapele".
Doamn e ajuta!
__________________
"Credința face totul posibil, dragostea face totul ușor."

"Dumnezeu fiind iubire, revarsă peste toți dragostea Sa."
Reply With Quote
  #46  
Vechi 08.03.2010, 23:56:17
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Averile de bani nu le da Preasanta Treime ci Satana ca banii nascocirea Satanei sunt.
Vedeti ca Dumnezeu Iisus Hristos nu a avut nicio avere.
Lui Dumnezeu Iisus Hristos ii bine place sa iei apararea celor prigoniti si sa mustri pe cei nemilosi (mustrarea adica vorbesti cu ei cand sunt de fata nu ii barfesti pe la spate.)
Banii nu aduc fericirea si aceasta e foarte clar.

Credeti ca puteti sa cumparati cu bani fericire sau bucurie sau pace sufleteasca sau intelepciune sau altele ca acestea?
Nicidecum.
Poti sa le obtii prin bani daca imparti cu smerenie la saraci milostenii.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 09.03.2010, 00:26:47
ar14rai
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

daca il prinzi ca a furat, du-te la Politie!
dar daca ii dai tu 100 de lei sa se roage pentru tine, mai bine du-te la Biserica.
In rest.... are cine sa il judece. Sau esti tu Hristos? sau cum zicea cineva, esti de la DNA?
De ce esti asa de invidios pe acel preot?
"Sa nu doresti nimic din ce este al aproapelui tau".
Tu? (Nu le vrei pe ale lui, ci unele ca ale lui, nu? :) )
Doamne iarta-ne!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 09.03.2010, 01:01:58
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bilibox_ Vezi mesajul
Dupa cum zice intrebarea. Ce averi are preotul din localitatea voastra ?

In localitatea mea preotul are doua-trei masini straine, Rover, Volkswagen, o vila cu aprox. 12 camere, aproape la fel de mare ca biserica . Mai are si alte afaceri dar vilele si masina se vad.
Am cunoscut multi preoti,

Unii traiesc dupa cuvantul lui Hristos, ii slujesc lui Hristos, si traiesc simplu ca Hristos si Sfintii Apostoli. Nu iau bani cand vin sa sfinteasca, nu cer bani la inmormantare. Am vazut cu ochii mei situatii in care preotul nu lua bani nici cand dadeai pomelnice. Am vrut sa ii intinde "suta", mi-a dat-o inapoi. Genul acesta de preoti nu au masini, cel mult o Dacie amarata. Si aia, 1300 sau 1310.

Mai sunt insa si care slujesc la doi stapani. Am vazut destule cazuri de genul. La un parastas era unul care cu o mana intorcea paginile la citit, si cu cealalta baga in buzunar banii.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 09.03.2010, 01:29:49
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit suna ciudat

sunt nou pe acest forum dar dupa ce am citit tot ce au scris ceilalti am cate ceva de spus.. sunt ortodox si provin dintr-o familie care nu lipseste de la biserica nici o duminica.eu fiind mai tanar nu pot spune ca sunt atat de constant..dar am fost in multe biserici si am vorbit cu multi preoti calugari si "frati".cred ca mai multe persoane care posteaza pe acest forum desi au cunostinta de ceea ce se intampla ocolesc discutia si folosindu-se de cunostintele temeinice de religie cauta sa infiereze opiniile altor postatori care nu au aceeasi maiestrie in folosirea cuvintelor.desi se spune ca sunt cazuri izolate ..coruptia este omniprezenta in BOR la fel de mult ca in alte organisme nationale..si acesta este un adevar pe care nu al poate contesta nimeni..la fel cum nu poate contesta nimeni ca marea majoritate a preotilor vad parorhia ca pe o afacere..si se dau spagi grase pentru a deveni parorh la o biserica unde vin multi enoriasi..daca veti cere..voi da si exemple...la fel cum stim cu totii ca sunt foarte rare bisericile unde poti fi bagat in seama pentru o inmormantare sau botez daca nu ai bani suficienti..si iar pot da exemple..lucruri intamplate si mie..nu ma intereseaza de unde au facut ei bani.poate sunt foarte buni afaceristi..si administratori..ma deranjeza ca nu mai sunt langa oamenii pe care ar trebui sa-i reprrezinte..si nu sunt cazuri izolate..nu incerc sa desfac firul in patru si nici sa aflu de unde a facut avere un anume preot ..incerc sa cer o parere realista a voastra despre aceste lucruri..este adevarat..ca am vazut si lucruri care m-au miscat de-a dreptul..si au intarit credinta din mine..dar aceste fapte nu le-am vazut la oportunistii care sunt la 4 ace..si in masini scumpe..despre calugari si "frati"..este adevarat ca in mare parte este alegerea lor sa fie acolo ..o parte din ei provin din familii sarace..si au un trai mai bun la manastire..dar de ce trebuie ca cineva sa profite de ei..acei cineva fiind superiorii din aceeasi manastire care se presupune ca sunt indrumatorii si exemplele lor..aduna in numele bisericii averi fabuloase.care sunt folosite in mica proportie la ajutorarea nevoiasilor si in rest la huzurul personal..
Reply With Quote
  #50  
Vechi 12.03.2010, 10:19:02
geanina stress geanina stress is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2010
Mesaje: 1
Implicit Harul lui Dumnezeu

Dragoste de tata, inima de mama... si restul, consider ca nu mai intereseaza pe nimeni.
Cu durere constat, ca asa e firea noastra de oameni neputinciosi, avem mereu deschiderea spre pacat, spre judecata.
Spunea un Sf Parinte ca atunci cand "te iei" de un preot, sau il judeci, te iei de lumina ochilor lui Dumnezeu. Indiferent de faptele sau purtarea lui, harul lui Dumnezeu, harul preotiei ramane. Doamne ajuta!


__________________________
"Medicina inseamna stiinta si constiinta, incalzite de iubirea de oameni" (Iuliu Hatieganu)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cate minciuni spui zilnic? absolutep0wer Generalitati 22 19.06.2012 15:22:07
Cate kilograme de aur vedeti aici ? cocacoc Generalitati 71 02.11.2011 09:42:00
Cate nume dam copiilor la Botez ? cartib Intrebari utilizatori 9 15.01.2011 14:03:33
Dumnezeu cel ascuns in cate un vers... inorog Arta bisericeasca in general 4 31.01.2010 22:49:41