Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 07.03.2010, 20:21:26
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Pai au, manastirile din Athos fiind singurele unde femeile nu pun piciorul, din cate stiu eu.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #172  
Vechi 07.03.2010, 20:47:21
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Tocmai, pentru ca in perioada Imperiului Bizantin, erau trimisi acolo oameni si pe criterii politice, oameni fara chemare si care cadeau usor in ispita.

Pe Ceahlau, "Athosul romanesc" (fostul Kogaionon), accesul femeilor este permis la toate schiturile, se poate discuta si cu pustnicii, etc. La fel si in multe alte parti.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 07.03.2010, 20:58:20
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul
Pune mana si citeste inainte sa iei pe sus pe altii care au citit.

a) In Sfanta Scriptura se spune clar ca abtinerea de la viata sexuala este un dar special, ceilalti e mai bine sa se casatoreasca.

b) Pana nu demult, la manastiri erai trimis si pe criterii politice, daca deranjai in vreun fel sau altul stapanirea. Mai ajungeau acolo si tot felul de tineri trimisi cu forta de familiile lor dar si o gramada de pierde-vara care nu aveau nimic in comun cu monahismul. Cand vedeau vreo femeie, era mare pericol pentru saraca de ea.... si nu numai, faptul ca s-a interzis si accesul animalelor de sex femeiesc dovedeste fara putinta de tagada ca unii nefericiti lipsiti de dar au fost tentati sa practice si unele trebusoare foarte, foarte urate in ochii lui Dumnezeu...

c) Daca esti puternic in credinta nimic nu te poate clinti, cu atat mai putin imaginea unei femei. Marii duhovnici cand privesc o femeie nu mai vad invelisul de carne, ci vad dincolo de el, sufletul !

ba baiatu'! fugi cu cercu'!
citeste tu mai bine si vezi in paterice cum parinti care stateau cate 40 de ani in pustie erau ispititi de satana si cadeau in pacatul curviei!
tu crezi ca ne nastem sfinti? esti de-a dreptul amuzant...
ti-a citit mama povesti si tu chiar le iei de bune... ai sa cresti mare si ai sa intelegi... of! copiii astia...
Doamne ajuta!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #174  
Vechi 07.03.2010, 20:59:30
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul
Tocmai, pentru ca in perioada Imperiului Bizantin, erau trimisi acolo oameni si pe criterii politice, oameni fara chemare si care cadeau usor in ispita.

Pe Ceahlau, "Athosul romanesc" (fostul Kogaionon), accesul femeilor este permis la toate schiturile, se poate discuta si cu pustnicii, etc. La fel si in multe alte parti.
Femeie fiind, vad faza cu Athosul (la fel si cu altarul) ca o porunca a ascultarii - am voie peste tot numai acolo nu, la fel cum si Eva avea voie sa manance orice numai dintr-un pom nu.

Explicatia asta functioneaza pentru mine pentru ca a) nu inteleg adevarata natura a acestei interdictii; si b) pentru ca nu cred in explicatiile astea de natura politica si asa mai departe. Sunt convinsa ca daca monahii de la Athos au instituit interdictia asta si o tin in picioare d 1000 de ani, ba inca si cu suport legal laic, de prin anii '50, au niste motive foarte puternice, chiar daca nu mi-e mie dat a le intelege.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #175  
Vechi 07.03.2010, 21:21:41
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Femeie fiind, vad faza cu Athosul (la fel si cu altarul) ca o porunca a ascultarii - am voie peste tot numai acolo nu, la fel cum si Eva avea voie sa manance orice numai dintr-un pom nu.

Explicatia asta functioneaza pentru mine pentru ca a) nu inteleg adevarata natura a acestei interdictii; si b) pentru ca nu cred in explicatiile astea de natura politica si asa mai departe. Sunt convinsa ca daca monahii de la Athos au instituit interdictia asta si o tin in picioare d 1000 de ani, ba inca si cu suport legal laic, de prin anii '50, au niste motive foarte puternice, chiar daca nu mi-e mie dat a le intelege.
jane,
in prima explicatie pe care am dat-o tipului de mai sus gasesti si raspunsul pentru tine. nu-ti mai bate capul...
n-are treaba politica... baiatul aiureste ori e sub aburii lui Bachus (un prieten de-al lui Zalmoxis)...
in manastire nu te duci ca te trimite politic, mama sau tata, sau de durerea cotului... te duci daca ai chemare, logic. insa, asta nu inseamna ca ajuns acolo ai certificat de absolvire a ispitelor. din contra! ispitele sunt si mai mari. si ele vin si prin femei.
la noi, pentru informatia aceluiasi amic de mai sus, e altceva. in Athos e altceva. dar, tot spre informatia tipului, iti spun ca in multe manastiri din Romania, inainte, nu aveau voie femeile exact ca in Athos.
dar... mai discutam din astea... imi place ca, desi nu ai un raspuns, intelegi in felul tau sa respecti aceste decizii. bravo tie!
Doamne ajuta!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #176  
Vechi 08.03.2010, 00:38:07
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
jane,
in prima explicatie pe care am dat-o tipului de mai sus gasesti si raspunsul pentru tine. nu-ti mai bate capul...

dar... mai discutam din astea... imi place ca, desi nu ai un raspuns, intelegi in felul tau sa respecti aceste decizii. bravo tie!
Doamne ajuta!
19. Au mers odata niste batrani la avva Antonie si era avva Iosif cu dansii. Si vrand batranul ( Antonie ) sa-i cerceteze pe ei, a pus inainte un cuvant din Scriptura si a inceput de la cei mai mici a intreba care este cuvantul acesta si fiecare zicea dupa puterea sa. Iar batranul zicea fiecaruia : inca n-ai aflat. Mai pe urma de toti a zis catre avva Iosif : tu cum zici ca este cuvantul acesta ? Raspuns-a : Nu stiu. Deci a zis avva Antonie : cu adevarat a aflat calea, caci a zis nu stiu.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 08.03.2010, 02:21:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Femeie fiind, vad faza cu Athosul (la fel si cu altarul) ca o porunca a ascultarii - am voie peste tot numai acolo nu, la fel cum si Eva avea voie sa manance orice numai dintr-un pom nu.

Explicatia asta functioneaza pentru mine pentru ca a) nu inteleg adevarata natura a acestei interdictii; si b) pentru ca nu cred in explicatiile astea de natura politica si asa mai departe. Sunt convinsa ca daca monahii de la Athos au instituit interdictia asta si o tin in picioare d 1000 de ani, ba inca si cu suport legal laic, de prin anii '50, au niste motive foarte puternice, chiar daca nu mi-e mie dat a le intelege.

Frumoase cuvinte și frumoasă credință ! Citind rândurile dv, văd în ele credincioșie și feminitate. Glumind numai pe jumătate: uneori îmi pare rău că sunt însurat !

Acuma în registru serios: în materie de credință, Isus ne îndeamnă să fim mereu copii. Multe lucruri, pe care acum nu le înțelegem, poate că le vom înțelege vreodată și dealtfel înțelegerea noastră nu are legătură cu ascultarea pe care o datorăm Bisericii, ca maică și învățătoare a noastră.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #178  
Vechi 08.03.2010, 23:22:51
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ma tot gandesc ce discutam noi fara sa stim, ca sa n-adormim.
Eu una habar n-am cum sunt monahii de acolo din Athos, cat de buni sau ispititi sunt si pe ce criterii sunt admisi.
Nici nu mi se pare asa un loc grozav. Am senzatia ca (si ma includ si pe mine aici, de fapt), noi facem ca vulpea care n-ajunge la struguri. Zicem ca sunt acri si gata.
N-ajungem la Athos si visam. Cred ca pana la urma este mai mare interdictia, decat ce este acolo.
Sunt locuri (crestine) pe lumea asta care merita mai mult: Israel (locurile Lui), Meteora (ceva chiar deosebit), si alte locuri chiar crestine si istorice si frumoase.
Sunt si manastirile noastre frumoase, de vazut.
Deranjant este mai degraba, si de asta am deschis acest subiect, sa tot prigonim femeile si sa ne gandim numai la ispitele barbatilor.
Iar si iar ajungem al acestea.
Eu vreau sa stiu cum rezista femeile la ispite si ce ar trebui sa schimbam la barbati ca sa nu ne mai ispiteasca.
Sa fie domle, egalitate.
Adica noi n-avem ispitiri si suflet si hormoni? Si totusi nu cerem ceva special de la barbati ca sa ne aparam, asa cum ne cer ei (ba manastiri separate, pana si animalele saracele prigonite (da cum s-or inmulti la ei vaci si capre si gaini, sau n-au asa ceva in Athos), ba sa ne infasuram, aia nu, aia nu).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #179  
Vechi 09.03.2010, 02:53:38
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
ba baiatu'! fugi cu cercu'!
citeste tu mai bine si vezi in paterice cum parinti care stateau cate 40 de ani in pustie erau ispititi de satana si cadeau in pacatul curviei!
Aia nu mai erau "parinti" si nici "sfinti". Prin Evul Mediu multi "monahi" ieseau de prin manastiri si fugeau direct la bordele....

Citat:
n prima explicatie pe care am dat-o tipului de mai sus gasesti si raspunsul pentru tine. nu-ti mai bate capul...
n-are treaba politica... baiatul aiureste ori e sub aburii lui Bachus (un prieten de-al lui Zalmoxis)...
in manastire nu te duci ca te trimite politic, mama sau tata, sau de durerea cotului... te duci daca ai chemare, logic. insa, asta nu inseamna ca ajuns acolo ai certificat de absolvire a ispitelor. din contra! ispitele sunt si mai mari. si ele vin si prin femei.
Cunosti ISTORIE ?
Daca da, spune-mi si mie ce ai citit, nu de alta, dar ca sa imi dau seama daca mai merita sa incerc sa iti explic, sau imi pierd vremea.


Citat:
la noi, pentru informatia aceluiasi amic de mai sus, e altceva. in Athos e altceva. dar, tot spre informatia tipului, iti spun ca in multe manastiri din Romania, inainte, nu aveau voie femeile exact ca in Athos.
Dovada ?
Si daca da, de ce aici e voie si acolo nu ?
Cu ce e mai sfant Athosul decat Ceahlaul ?

Citat:
Explicatia asta functioneaza pentru mine pentru ca a) nu inteleg adevarata natura a acestei interdictii; si b) pentru ca nu cred in explicatiile astea de natura politica si asa mai departe. Sunt convinsa ca daca monahii de la Athos au instituit interdictia asta si o tin in picioare d 1000 de ani, ba inca si cu suport legal laic, de prin anii '50, au niste motive foarte puternice, chiar daca nu mi-e mie dat a le intelege.
Daca fraza "crede si nu cerceta" te caracterizeaza....
Reply With Quote
  #180  
Vechi 09.03.2010, 03:33:24
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul
Dovada ?
Si daca da, de ce aici e voie si acolo nu ?
Cu ce e mai sfant Athosul decat Ceahlaul ?
Mai sunt si in Romania manastiri unde nu este permis accesul femeilor: Frasinei parca... dar stiu sigur ca sunt. De ce nu se respecta pur si simplu aceasta regula? Daca cineva iti spune ca nu esti primit la el in casa nu cred ca mai trebuie sa insisti cu nesimtire si sa ceri atatea explicatii, sa vrei sa intri cu forta. Sunt manastiri in care oamenii aia vor sa traiasca in liniste nu asaltati de turisti de multe ori nesimtiti.

De ce compari tu Ceahlaul cu Athosul? Zi mai concret la ce te referi. La Kogaionon? De aici i se trage sfintenia? Nu le amesteca ca sunt ca cerul de pamant. "Nu locul sfinteste omul ci omul sfinteste locul" de aceia e asa deosebit Athosul, adica prin sfintenia celor care au vietuit si vietuiesc acolo.

Last edited by iana; 09.03.2010 at 04:05:05.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatul, capul femeii? Traditie Nunta 426 07.11.2011 20:45:03
Ispitele postului heaven Postul 17 11.03.2011 11:46:50
De asta ce ziceti? Vor sa schimbe si data Pastelui :( BogdanF2 Generalitati 41 10.10.2010 23:43:21
Ispitele dupa spovedanie Elena78 Pocainta 8 29.10.2009 18:40:59