Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 09.03.2010, 22:54:00
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Dragii mei, ateii sunt tot oameni ca si noi. Au dreptul si libertatea absoluta de a-si exprima opiniile ca si noi. Prezenta ateilor pe acest forum este folositoare atat pentru noi cat si pentru ei. Pentru noi fiind ca ne ajuta sa ne intarim in trairea ortodoxa marturisind Adevarul, iubind, iertand, ingaduind, rabdand. Pentru ei fiind ca, luand contact cu marturisirea ortodoxa, ar putea sa primeasca de la Dumnezeu aceea strafulgerare in suflet, care sa-i trezeasca, chiar daca se straduiesc sa ne contrazica. Daca macar unul inviaza este mare bucurie in cer pentru el. Nu trebuie sa ne straduim sa-i convingem. Nu este in firea crestinului ortodox acest lucru. Simpla marturisire este suficienta. Fiecare este absolut liber sa aleaga calea pe care vrea sa mearga. Sa ne rugam pentru toti ateii care intra pe acest forum. Dumnezeu sa-i lumineze cu mila Sa. Iertati-ma ca m-am amestecat in aceasta discutie.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 09.03.2010, 23:03:38
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Frate,in caz ca nu ai observat eu nu sant ateu..cred in existenta unui Creator..dar un pic divers de cum se straduiesc sa-l faca unii sa-l faca si mult mai bun decat il prezinta biserica noastra ortodoxa.In definitiv umanitatea are cateva miliarde de suflete si dupa unii trei sferturi din ele sant condamnate la infern...neavand .."dreapta credinta"Asa sa fie oare...ar ingadui Dumnezeu asta sau IIsus?Eu refuz sa cred.Lumea e plina de nedreptate...asa o fost intotdeauna si nimeni sa nu-mi spuna ca din vina lui Adam...ca ma faceti sa rad.Mai scurt...cred in Dumnezeu si in Hristos..dar am mari rezerve in biserica..si fariseismul multor preoti..(nu la toti..)Total deacord...intre Dumnezeu si stiinta nu sant cotradictii..exista doar ignoranta si habotnicie care ne impiedica sa vedem adevarul.
O curiozitate sincera: din ce vina crezi tu ca e lumea plina de nedreptate?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 09.03.2010, 23:06:14
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Frate,in caz ca nu ai observat eu nu sant ateu..cred in existenta unui Creator..dar un pic divers de cum se straduiesc sa-l faca unii sa-l faca si mult mai bun decat il prezinta biserica noastra ortodoxa.In definitiv umanitatea are cateva miliarde de suflete si dupa unii trei sferturi din ele sant condamnate la infern...neavand .."dreapta credinta"Asa sa fie oare...ar ingadui Dumnezeu asta sau IIsus?Eu refuz sa cred.Lumea e plina de nedreptate...asa o fost intotdeauna si nimeni sa nu-mi spuna ca din vina lui Adam...ca ma faceti sa rad.Mai scurt...cred in Dumnezeu si in Hristos..dar am mari rezerve in biserica..si fariseismul multor preoti..(nu la toti..)Total deacord...intre Dumnezeu si stiinta nu sant cotradictii..exista doar ignoranta si habotnicie care ne impiedica sa vedem adevarul.
Un dumnezeu mai bun decat Dumnezeu?
Ce poate fi mai bun.. eu nu vad. Iisus s-a intrupat, s-a smerit pana la moarte pentru iertarea pacatelor noastre!
Dar noi vrem ceva mai bun?
Asta nu este invatatura crestina, vox populi.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 09.03.2010, 23:14:28
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

E foarte bine ca vin ateii pe forum....
Si e bine ca in general cei care sunt, par a fi seriosi.
Daca nu ar veni, m-as duce eu pe atei.ro sau tlp.ro sa recrutez vreo cativa :)

Avem nevoie de dialog. In cele din urma, si ateii si credinciosii sunt oameni aflati in cautare - fara un schimb constant de idei, fara dialog, nu putem progresa.

Prezenta ateilor pe acest forum din cate am vazut a impulsionat foarte mult discutiile pe subiecte mai dificile, chiar incomode, care altminterea ar fi fost neglijate.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 10.03.2010, 00:44:06
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Wink oameni fara speranta

Asa numesc eu ateii si spun asta pentru ca am cunoscu cativa..sunt de obicei oameni care au prea multa incredere inspiritul lor practic si in capacitatea de a intelege lucrurile.ori-cum cred ca este o dovada de egocentrism faptul ca nu accepta ideea de divinitate superioara..pentru simplul fapt ca nu suntem in stare sa intelegem in totalitate lucrarea domnului..dar sa afirmam ca ceea ce ne inconjoara este atat de simplu incat vedem tot..si nu a fost creat de nimeni..a lucrat doar hazardul..chiar nu vad cat de obtuz privesc lucrurile?daca intra sa se amuze..mai degraba sa-si faca un pic de curaj..este ca atunci..cand te arunci in apa rece..sa arati ca potzi..:)copilaresc asi spune..di partea mea sunt de-a dreptul bine venitzi..
Reply With Quote
  #36  
Vechi 10.03.2010, 06:11:05
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Din punctul meu de vedere, cat ar fi de atei si …oh..au incredere doar in spiritul lor..in adancul inimii n-au curajul (sau poate au?) sa-si marturiseasa faptul ca si ei cred…. in ce???…inca nu se pot defini, redefini..dar sunt in cautare!
Zbuciumul, uneori poate insolentza...dau dovada ca vor raspunsuri cat mai rapide si apropiate de logica personala…dar si de ADEVAR.!!!
Imi e greu sa cred faptul, ca in ziua de azi exista atei ,,adevarati’’..poate doar ,,in declaratii’’..ce-i in suflet….e alta problema…….

Dumnezeu sa-i ajute si sa-i lumineze atat pe ei, cat si pe noi toti!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 10.03.2010, 09:39:23
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit

1. Sfantul Vasile si (unul dintre) atei(i)

"[...] Eubul, om preaînțelept și mai bun decît toți filosofii cei din Atena, se minuna; iar Vasile vrînd să-l vîneze și să-l aducă la cunoștința de Dumnezeu, apoi un dar neprețuit ca acesta să-i dăruiască, pentru osteneala lui, l-a aflat odată înaintea cetății, vorbind cu ceilalți filosofi și întrebîndu-se despre filosofie [...]. Întrebîndu-se Eubul cu filosofii, pentru un cuvînt, a venit Vasile și îndată a dezlegat acel sofism și l-a deslușit. Apoi ziceau ceilalți: “Cine este cel care a deslușit cuvîntul filosofului?“. Răspuns-a Eubul, zicînd: “Ori Dumnezeu, ori Vasile.

Văzînd Eubul pe Vasile, a lăsat pe prietenii și pe ucenicii săi, iar el a șezut cu Vasile, și au petrecut trei zile în vorbă, întrebîndu-se de filosofie. Drept aceea, a întrebat Eubul pe Vasile: “Care este firea filosofiei?” Iar el a răspuns: “Firea filosofiei este pomenirea morții”. "[...] pe cît ne arată puterea bunătății, să împărțim la cei flămînzi pîinea înțelegerii; și pe cei ce s-au lipsit, pentru răutatea lor, de acoperămîntul faptei bune, pe aceia să-i aducem sub acoperămîntul lucrurilor celor bune; căci pe care-l vedem gol, îl îmbrăcăm și nu defăimăm trupul nostru.

Vasile grăind acestea, Eubul a strigat: O! Vasile, arătătorule de cele cerești, prin tine cred într-unul Dumnezeu, Tatăl Atotțiitorul, Făcătorul a toate, aștept învierea morților și viața veacului ce va să fie, Amin! Acesta este semnul credinței mele în Dumnezeu: toată averea ce o am, în mîinile tale o dau și cealaltă vreme a vieții mele cu tine o voi petrece, căci doresc nașterea din apă și din Duh”.'

2. Pilda egositului (cu aproximatie ...)
Odata, Dumnezeu a lasat o sfoara din cer, pe care oamenii sa se urce direct rai. Si primul care a gasit acea sfoara a fost un om egoist. Acesta, bucurandu-se ca a gasit-o, a inceput sa se catere pe ea, cu speranta ca va ajunge in rai. Intre timp, au mai vazut si altii sfoara si s-au agatat de ea; insa egoistul, vazandu-i, a inceput sa dea din picioare ca sa-i dea jos pe acestia, pentru ca franghia era subtire si se temea sa nu se rupa. La primul picior, franghia, care il tinuse pana atunci pe acela, s-a rupt imediat, iar un glas s-a auzit zicand: cu cat mai multi se urcau pe ea, cu atat ea tinea mai tare; acum, ca ai voit sa ramai singur pe ea, s-a rupt cu totul.

3. ... din păgâni mucenici
Sfintii Parinti ne invata sa fugim cat putem de tare de eretici, insa din 'pagani' a facut mucenci (a se vedea si sinaxarul): "Mare este puterea Crucii Tale, Doamne, că s-a înfipt în loc și lucrează în lume; și a arătat, din pescari, Apostoli, și din păgâni mucenici, ca să se roage pentru sufletele noastre." Sa nu uitam ca viata este dinamica, in schimbare si ca poate si noi am fost candva 'atei', insa harul botezului si mila lui Dumnezeu au lucrat asupra noastra. Acestia de ce n-ar avea dreptul? "Mila voiesc, iar nu jertfa"

Scuzati 'cantitatea' de cuvinte si, poate, tonul.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 10.03.2010, 10:20:28
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Atei pe forum? In realitate sunt credinciosi nedeclarati si care cauta raspunsuri ca oricare dintre noi.Chestiunea este ca anumite intrebari par atat de "lipicioase" si raspunsurile atat de "reci" incat se tot pun,din cate am vazut,la anumite intervale.Daca ar fi atei,cum spun ei,de ce cauta raspunsuri aci,pe forum si nu pe forumurile stiintifice?
Reply With Quote
  #39  
Vechi 10.03.2010, 11:26:22
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Cineva, referindu-se la atei, spunea despre acestia ca au un singur cusur: vorbesc prea mult despre Dumnezeu! Asadar, si cei care cred si cei care nu cred, tot despre Dumnezeu vorbesc. Se pare ca pe Dumnezeu nu-L putem evita: ori il afirmam, ori il negam.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 10.03.2010, 12:12:03
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Administratorul a procedat corect,..in vreme ce tu nu ai inteles nimic din rostul acestui forum de discutii.Tu vrei sa pari "inradacinat in dreapta credinta(?),dar esti departe de invataturile lui Iisus.In fata cui vrei sa promovezi ortodoxia,..in fata ortodocsilor sau a celor care au altor convingeri?Eu cred ca atunci cand ai sa ai argumente solide,..altele decat mult vehiculatele si contestatele hotarari ale sinoadelor egumenice,..atunci vei convinge pe necredinciosi(!) de adevarurile tale.
Ce promovare, mai frate? Cine ti-a zis tie ca forumul asta promoveaza ceva pentru cineva? Te contrazici singur, mai sus ai zis "forum de discutii" si apoi ai inceput cu promovarea...Una-i un forum de discutii, alta-i "promovarea ortodoxiei".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce credeti despre diferenta de varsta? Sonrisa Nunta 117 29.03.2013 18:42:18
Pentru crestini:de ce credeti ca intra ateii pe un forum crestin? flying Generalitati 21 11.04.2010 23:23:37
Ce credeti despre vedenii? lacrimi Din Noul Testament 42 28.03.2010 20:48:52
Ce credeti despre noul Patriarh andorueca Generalitati 14 19.05.2008 21:33:56
Prezenta catolicilor pe Forum PadreCory Biserica Romano-Catolica 71 29.04.2008 17:24:37