Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 09.04.2010, 10:49:00
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanabadea Vezi mesajul
Ieri, s-a-ntamplat din nou: avem in hol, la intrarea in casa,o icoana a Sfantului. Este ultimul lucru pe care il vedem cand plecam de acasa, este primul lucru pe care il vedem cand venim in casa. La El am pus candela cu Lumina luata de la Slujba de Inviere. Dimineata, la ora 5, sotul meu a fost trezit de niste zgomote ciudate,si in fum gros: icoana luase foc, de la lumanare, si jumatate de perete. Cartea cu viata Sf Nectarie a fost neatinsa, desi se afla in imediata vecinatate a icoanei. Nici sigurantele electrice tot din vecinatate! Ii multumim Sf Nectarie pentru ca ne-a salvat viata,din nou!
Ce-i drept sunt eu cam curios si de aceea nu pot sa nu intreb de ce Sf Nectarie nu a facut minunea sa nu ia foc nimic din casa? Ceea ce scrii tu se cheama selectie observationala si este cat se poate de ilogica. Pana la urma o icoana a luat foc de la lumina de la inviere. Daca si asta e minune aveti niste standarde destul de joase.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 09.04.2010, 11:07:44
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Ce-i drept sunt eu cam curios si de aceea nu pot sa nu intreb de ce Sf Nectarie nu a facut minunea sa nu ia foc nimic din casa? Ceea ce scrii tu se cheama selectie observationala si este cat se poate de ilogica. Pana la urma o icoana a luat foc de la lumina de la inviere. Daca si asta e minune aveti niste standarde destul de joase.
Sa nu uitam ca 2 adulti si un copil au murit in noaptea de Paste din cauza unei lumanari lasate aprinse. Ce bun prilej de facut minuni ...
Reply With Quote
  #123  
Vechi 09.04.2010, 12:13:40
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Sa nu uitam ca 2 adulti si un copil au murit in noaptea de Paste din cauza unei lumanari lasate aprinse. Ce bun prilej de facut minuni ...
Nu inteleg ce vrei sa spui.
Cand Hristos l-a vindecat pe paraliticul adus de prieteni ,acela era credincios si curatat de pacate.
La fel ,slabanogul vindecat de Hristos la scadatoarea Vitezda a fost atentionat sa nu mai pacatuiasca.
Dumnezeu nu face minuni celor care nu ii cer ajutorul.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 09.04.2010, 12:14:31
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Sa nu uitam ca 2 adulti si un copil au murit in noaptea de Paste din cauza unei lumanari lasate aprinse. Ce bun prilej de facut minuni ...
Pai ar fi fost o minune sa le treaca prin cap ca le poate lua foc casa de la lumanare si sa ia masuri.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 09.04.2010, 12:18:12
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dieter_Eckhardt Vezi mesajul
Si eu am avut o perioada grea. Sunt neamt dar locuiesc partial in romania. In 2004 m-am casatorit cu o romanca si vroiam sa intemeiem o familie. Am cunoscut-o intr-un loc pacatos, era stripteusa. Dupa ce si-a primit cetatenia germana a disparut imediat ca sa traiasca cu un alt barbat si ca sa lucreze in germania unde incerca sa castige bani multi intr-un timp scurt.. Banii au fost si sunt cel mai important lucru in viata ei a trebuit sa observ..

Inainte sa ma casatoresc cu ea a fost in Italia dar a fost expediata.. Nu mi-a spus niciodata dece. Vroia o familie dar nu putea sa ramana gravida. A fost de multe ori bolnava de la diferite boli sexuale. Sper ca nu au mai fost alti barbati cu ea.. Ma bucur ca nu a ramas gravida, s-a casatorit cu mine doar ca sa insele.. Da, pot sa zic ca SF. Nectarie m-a ajutat, m-am despartit de ea si documentul de divort este lucrul care as putea sa-l dau cu mir.. Si ma rog ca ea sa fie rasplatita dupa fapte dar totusi poate isi gaseste drumul drept si nu mai inseala prietenii, familia si justitia.
Nu inteleg ,cand te-ai casatorit nu stiai pe cine vei lua de sotie?
Si acum ,daca a intrat in viata ta ,desi era de asteptat sa ai aceste necazuri ,o blestemi?
Noi adesea cautam vinovati ,dar singuri ne cream anumite probleme si nu vedem care e adevaratul vinovat.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 09.04.2010, 12:27:31
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Nu inteleg ce vrei sa spui.
Cand Hristos l-a vindecat pe paraliticul adus de prieteni ,acela era credincios si curatat de pacate.
La fel ,slabanogul vindecat de Hristos la scadatoarea Vitezda a fost atentionat sa nu mai pacatuiasca.
Dumnezeu nu face minuni celor care nu ii cer ajutorul.
Aha, m-am prins cum sta treaba.
Nu s-a intamplat o minune pentru ca dormind nu au mai avut si cum sa-I ceara ajutorul.
In plus, probabil ca nu erau nici prea credinciosi si curati, mai ales copilul.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 09.04.2010, 12:36:24
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Aha, m-am prins cum sta treaba.
Nu s-a intamplat o minune pentru ca dormind nu au mai avut si cum sa-I ceara ajutorul.
In plus, probabil ca nu erau nici prea credinciosi si curati, mai ales copilul.
Nu m-am referit la aceasta familie ,am spus ca sfantul Nectarie face minuni acelora care ii cer ajutorul.
Deci se presupune ca sunt si credinciosi.
Si de fapt Dumnezeu ajuta la rugaciunile sfantului.
Pe vremea lui Ceausescu si chiar si in vremurile noastre multi au murit deoarece se incalzeau cu gaze ,au murit sufocati.
Acum au uitat lumanarea aprinsa.
Dumnezeu ajuta dar nu iti baga in traista.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 09.04.2010, 12:42:31
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Nu m-am referit la aceasta familie ,am spus ca sfantul Nectarie face minuni acelora care ii cer ajutorul.
Deci se presupune ca sunt si credinciosi.
Si de fapt Dumnezeu ajuta la rugaciunile sfantului.
Pe vremea lui Ceausescu si chiar si in vremurile noastre multi au murit deoarece se incalzeau cu gaze ,au murit sufocati.
Acum au uitat lumanarea aprinsa.
Dumnezeu ajuta dar nu iti baga in traista.
Cum nu te refereai la acea familie? Doar m-ai citat.
Si care era ajutorul in cazul de fata?
Reply With Quote
  #129  
Vechi 09.04.2010, 12:44:52
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Nu m-am referit la aceasta familie ,am spus ca sfantul Nectarie face minuni acelora care ii cer ajutorul.
Deci se presupune ca sunt si credinciosi.
Si de fapt Dumnezeu ajuta la rugaciunile sfantului.
Pe vremea lui Ceausescu si chiar si in vremurile noastre multi au murit deoarece se incalzeau cu gaze ,au murit sufocati.
Acum au uitat lumanarea aprinsa.
Dumnezeu ajuta dar nu iti baga in traista.
Si bune si rele se intampla. Daca vrei sa vezi semne in statistica nu e greu deloc.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 09.04.2010, 12:50:36
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Cum nu te refereai la acea familie? Doar m-ai citat.
Si care era ajutorul in cazul de fata?
Tu asteptai sa fie facuta o minune in acest caz.
Si pentru ca s-a intamplat de Paste dai vina pe Dumnezeu .
Sau pe noi ca laudam ajutorul primit de Sus ?
Vezi ca Dumnezeu ne lasa liberi.
Avem libertatea de a crede sau nu in El.
Acum nimeni nu iti impune sa crezi sau sa traiesti conform invataturilor lui Hristos.

Last edited by anita; 09.04.2010 at 12:53:31.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 01:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 06:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 22:47:33