Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.07.2010, 17:29:02
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

De la cazul cu copilul decedat la Botez, se tot fac presiuni ca pruncii sa nu mai fie scufundati in cristelnita, se spune ca e de ajuns sa fie stropiti. Daca mergem pe un astfel de principiu, vom ajunge sa acceptam orice, in conditiile in care toate se cer dupa o randuiala. Scufundarea exprima mult mai bine moartea si renasterea la o noua viata, lucru care se petrece in Taina Botezului. Nu doresc sa se creada ca pledez pentru alte posibile decese, fereasca Dumnezeu. Dar de atata timp se tot boteaza si nu s-au intamplat astfel de cazuri, incat marturisesc ca accept cu rezerva ca acel copil a murit prin inec la Botez.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.07.2010, 18:00:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu cred că adminsitrarea Sf Taine a Botezului trebuie să se facă potrivit tradiției rituale particulare a fiecărui rit. Pentru Bisericile de rit apusean, aceasta înseamnă prin turnare. Pentru Bisericile de rit răsăritean, aceasta înseamnă prin scufundare.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.07.2010, 17:40:41
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Parerea mea e ca unii preotii au devenit foarte comozi ei zic ca si prin turnare e tot botez. Rugaciunile le mai scurteaza sau le taie de tot si uite asa mergem inainte.

Doamne iarta-ma ca iar am judecat.
Daca este asa e tare rau pentru pruncul in cauza! Este foarte important Botezul cu intreaga lui randuiala pentru cresterea si sanatatea trupeasca si sufleteasca a viitorului crestin; cand constatati asemena situatii sesizati preotul nu va faceti partasi ori mergeti in alt loc ...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.07.2010, 04:41:45
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Daca este asa e tare rau pentru pruncul in cauza! Este foarte important Botezul cu intreaga lui randuiala pentru cresterea si sanatatea trupeasca si sufleteasca a viitorului crestin; cand constatati asemena situatii sesizati preotul nu va faceti partasi ori mergeti in alt loc ...
Mai atentionez citeodata dar ma abtin.......si nu cred ca e pacatul meu.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.07.2010, 13:40:55
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Mai atentionez citeodata dar ma abtin.......si nu cred ca e pacatul meu.
Cred ca devine pacatul nostru atunci cand stim ca sunt incomplete si totusi beneficiem de aceste servicii; daca nu avem de ales, atunci e altceva...parerea mea. Si totusi e bine de evitat, sa facem lucrurile cum trebuie! Nu putem sa ne jucam cu sufletele!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.08.2010, 01:29:18
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Unhappy

Copii mei au fost botezati tarziu: baiatul avea 2 ani si fetita 8 ani. Si pentru ca au fost asa maricei nu au fost scufundati doar stropiti. Asta inseamna ca nu au beneficiat pe deplin de botez?
Daca este asa cum spuneti ce am de facut pentru ca sa beneficieze copiii mei pe deplin de botez, cand nu cunosc nici o biserica ortodoxa care sa aiba loc amenajat indeajuns de mare pentru orice varsta sa fie botezat prin scufundare.
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.08.2010, 01:46:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de speranta1970 Vezi mesajul
(...)ce am de facut pentru ca sa beneficieze copiii mei pe deplin de botez, (...)
Gândul că ai dv nu ar beneficia pe deplin de botez, nu vine de la Dumnezeu. Sfintele Taine nu pot fi "parțial valide", ci sunt sau nu sunt valide. Este ca și când ați spune despre o femeie că este "oarecum însărcinată".
Biserica garantează validitatea Tainelor, în calitatea ei de administratoare a lor. Pentru ca o Taină să fie validă, trebuie întrunite cele patru condiții privind: materia proprie, intenția, formula și celebrantul. În cazul Botezului aceasta înseamnă: apa, dorința de a boteza, formula prescrisă și existența unui creștin care să boteze.
Dacă sunt întrunite aceste condiții, botezul este valid indiferent că s-a făcut în cristelniță sau la baltă, că s-a afundat copilul sau i s-a turnat cu ibricul, că nașa avea la ea haine albe sau de culoare potrivită sexului, că au existat lumânări sau lămpi cu carbid. Desigur, există și îndrumări exacte despre ritualul botezului, care trebuie urmate nu deoarece contrariul ar duce la invaliditate, ci fiindcă toate au semnificație, frumusețe și tradiție. Spre exemplu, cântarea "câți în Cristos v-ați botezat, în Cristos v-ați și-mbrăcat" semnifică ceva ce un apostol a spus, nu înseamnă că dacă nu se cântă așa botezul nu mai de deplin, ci pe jumătate.

Frecvent în bisericile răsăritene, adulții și copii mari care nu încap în cristelnița existentă se botează prin turnare, ca la apuseni. Stropirea (care e altceva decât turnarea) este folosită numai în cazuri absolut speciale.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 01.08.2010 at 01:54:18.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.08.2010, 02:44:41
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit

[quote=Mihnea Dragomir;273725]Gândul că ai dv nu ar beneficia pe deplin de botez, nu vine de la Dumnezeu.

NU AM ACEST GAND, dar prin posturile anterioare implicit se relata ca botezul daca nu este prin scufundare nu ar fii deplin. Eu mereu am simtit ca amindoi copiii au fost botezati pe deplin in ortodoxie. Dar daca altii mai stiutori de religie considera ca nu este asa, atunci doresc sa se dea si sfaturi cum trebuie urmat exact pentru a beneficia cu totul de botez.
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.08.2010, 15:39:04
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Indicat e sa fie facut botezul prin scufundare...scufundarea in apa reprezinta Pogorarea la iad si Invierea Mantuitorului...acum nu putem spune ca cei botezati prin turnare nu sunt de fapt botezati...caci toate se fac din iconomia Bunului Dumnezeu...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.08.2010, 11:02:26
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Nu stiu ce sa zic, in ultimul timp, am tot gasit si prin ziare si la stiri articole despre bebelusi inecati in timpul botezului. In curand voi fi si eu mama, si nu cred ca as putea risca viata copilului; sincera sa fiu, as prefera ca preotul sa faca botezul prin stropire, si nu prin afundare.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prin fire si prin har anonim30 Dogmatica 174 26.01.2012 15:29:37
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 14:09:26
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 11:02:22
botez gabryy Botezul 2 26.06.2009 20:14:56
Botez marius007 Generalitati 7 11.08.2008 18:31:00