Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1491  
Vechi 07.03.2011, 21:19:59
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Gionelee...

Daca ne-am fi apucat noi sa scriem despre ortodocsii betivi, curvari si criminali, tu te-ai fi vaitat pe aici vreo doua saptamani:
„ - Vai, , ce rai e np-eii estia! Nu va spusei io? ”
Daca ai vazut ca noi nu umblam cu astfel mizerii, le-ai adus tu si le-ai pus plocon pe masa. Si inca in plin post.

Una prostioara daca mai zici despre penticostali, scot de la catastif vreo 15 video cu betivi si curvari. Ortodocsi. Dar nu mireni din gloata. Direct preoti. Si nu din America. De-ai nostri, romanasi, . Filmati direct in altar. In altarul Bisericii, adica.
Al Biserici Ortodoxe Romane, ca sa fiu mai precis.

Vezi, vezi, !
In primul rand nu-ti permit sa-mi spui Gionel , pt ca eu nu ti-am pocit numele...Doriana (Dorina sau Rain) are dreptul pt ca ne cunoastem, ...

Apoi, nici un ortodox nu sustine ca Duhul Sfant vine la toti curvarii si la toate curvele si betivele...BO sustine ca Duhul Sf. da daruri la omul bland si smerit...
Prin exemplele date de mine , am vrut sa o fac pe Dorina (nu pe tine, ca pe tine nimeni nu mai are sanse sa te scape de la Iad) sa inteleaga ca doar satana isi poate lasa daruri la asemenea persoane, Duhu Sfant in nici un caz..

Noi stim ca satana umbla sa piarda pe oameni de la calea mantuirii (asa cum spune se spune in I Pt. 5, 8), dar voi NP nu mai faceti nici o diferenta : tot ce vine e de la D-zeu...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #1492  
Vechi 08.03.2011, 00:22:15
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Exclamation Avertisment pentru Geony

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
In primul rand nu-ti permit sa-mi spui Gionel , pt ca eu nu ti-am pocit numele...
Uite Geony, pentru ca eu sunt un gentleman, n-am sa-ti mai spun gionel.
Pentru ca vad ca te supara.

Dar cu o conditie: sa nu mai zici minciuni despre penticostali.
Nu ca le-ar pasa penticostalilor ce zici tu, dar stii ca mincinosii au drept destinatie iezerul de foc si pucioasa.

Pana acum ai spus o multime de minciuni despre penticostali si alti NP:
- iau bani la inmormantari.
- o familie a trebuit sa vanda 2 vaci ca sa poata plati pe cei 3 pastori carea au venit sa le inmormanteze matusa...
- merg la pomeni si beau wiski
- majoritatea cultelor NP se prevede excluderea...dar nu se practica.
- Multe fete curvesc, avorteaza,ucid - ISI TRAIESC VIATA LA MAXIM
- unii, trecand la penticostali sau imbolnavit fie de diabet , fie au paralizat , fie li s-au "golit capul".
- ce oameni "virtuosi" sunt si penti? Toti curvarii si toate curvele au daruri care mai de care mai alese....
- la penticostali, sa stii ca au diavol...ala bolboroseste in ei.
Si muuulte alte minciuni inutile, inventate si sfruntate.


Acum tu „nu-mi permiti” mie sa-ti zic Gionel. Ok, te voi asculta, insa:
- daca mai repeti ca un robot prostioare smintite, precum cele de mai sus, nu-ti voi spune doar gionel. Ci... Gionel Robotel
Sa te inveti minte!

Gionel - de la Geoana. De fapt ar trebui sa te onoreze comparatia cu presedintele senatului
Robotel - de la mania ta de a repeta sistematic precum o placa zgariata aceleasi minciuni.

Last edited by Iosif77; 08.03.2011 at 01:14:20.
  #1493  
Vechi 08.03.2011, 09:52:50
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Iosif, esti un mare MINCINOS si vei arde tu in iazul de foc. Sa-ti spun de ce: vorbirea in limbi de la voi, penticostalii, este ceva provocat, pentru ca folositi mantre exact ca yoghinii, nicio diferenta, pana se incurca limba si spuneti tampenii. Urlati repetand mecanic acelasi cuvant, "sange" sau "glorie", desi Domnul a spus sa nu folosim repetitii fara rost ca paganii. Vrei verset? cred ca il stii, dar iti bati joc de Biblie. Sectantule periculos ce esti.
  #1494  
Vechi 08.03.2011, 10:37:55
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Uite Geony, pentru ca eu sunt un gentleman, n-am sa-ti mai spun gionel.
Pentru ca vad ca te supara.

Dar cu o conditie: sa nu mai zici minciuni despre penticostali.
Nu ca le-ar pasa penticostalilor ce zici tu, dar stii ca mincinosii au drept destinatie iezerul de foc si pucioasa.

Pana acum ai spus o multime de minciuni despre penticostali si alti NP:
- iau bani la inmormantari.
- o familie a trebuit sa vanda 2 vaci ca sa poata plati pe cei 3 pastori carea au venit sa le inmormanteze matusa...
- merg la pomeni si beau wiski
- majoritatea cultelor NP se prevede excluderea...dar nu se practica.
- Multe fete curvesc, avorteaza,ucid - ISI TRAIESC VIATA LA MAXIM
- unii, trecand la penticostali sau imbolnavit fie de diabet , fie au paralizat , fie li s-au "golit capul".
- ce oameni "virtuosi" sunt si penti? Toti curvarii si toate curvele au daruri care mai de care mai alese....
- la penticostali, sa stii ca au diavol...ala bolboroseste in ei.
Si muuulte alte minciuni inutile, inventate si sfruntate.


Acum tu „nu-mi permiti” mie sa-ti zic Gionel. Ok, te voi asculta, insa:
- daca mai repeti ca un robot prostioare smintite, precum cele de mai sus, nu-ti voi spune doar gionel. Ci... Gionel Robotel
Sa te inveti minte!

Gionel - de la Geoana. De fapt ar trebui sa te onoreze comparatia cu presedintele senatului
Robotel - de la mania ta de a repeta sistematic precum o placa zgariata aceleasi minciuni.
Eu cred ca aici pe forum nu intram sa radem de numele nimanui, intram sa dezbatem probleme teologice.
Voi NP nu faceti decat sa atacati asupra BO toate ponoasele betivilor si a curvarilor, de parca BO ar fi ca NP "masina de spalat creiere"...
Asa cum voi NP nu aveti nimic frumos de spus la adresa BO, de ce as avea eu la adresa cultelor randuite de apostolii mincinosi?
Tot ce am spus, si vad ca ti-ai luat notite, sunt parte din virtutie caracteristice voua, sunt exemple de oameni "pocaiti" si sa nu mai pacatuiasca...
Nu expun ca un robotel....ideile se aseamana, pt ca sunt ale unei persoane...asa cum sunt si invataturile NP, multe, dupa cum au fost si cei care le-au intemeiat.

Prin pocirea numelui consider ca faci atac la persoana mea, iar daca o mai faci am sa ma retrag de forum.
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #1495  
Vechi 08.03.2011, 12:24:00
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
Iosif, esti un mare MINCINOS si vei arde tu in iazul de foc.
Este adevarat ca uneori, in viatra mea am spus minciuni. Prea multe. Imi pare rau de ele si m-am pocait. Continuu sa o fac.
Nu cred ca am spus nici macar o (1) singura minciuna pe forum.
Daca tu crezi ca am spus, selecteaz-o si pune-o aici pe topic, te rog!

Daca n-ar fi mila Domnului voi arde intr-adevar in iazul de foc.

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
Sa-ti spun de ce: vorbirea in limbi de la voi, penticostalii, este ceva provocat, pentru ca folositi mantre exact ca yoghinii, nicio diferenta, pana se incurca limba si spuneti tampenii.
Fiti un pic mai echilibrata in exprimare. Acel „exact ca” presupune ca dumneavoastra ati observat si yoghinii si penticostalii.
Din cate intuiesc eu nu-i cunoasteti nici pe unii nici pe ceilalti.

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
Urlati repetand mecanic acelasi cuvant, "sange" sau "glorie", desi Domnul a spus sa nu folosim repetitii fara rost ca paganii.
Este adevarat ca in unele biserici penticostale (putine) inca se mai practica rugaciunea prin repetarea unui cuvant. Nu o apar. Dar precizez ca in destule confesiuni se practica rugaciunea cu un cuvant sau cu o expresie.
„ - Doamne, Iisuse Hristoase ,Fiul lui Dumnezeu,miluiește-mă pe mine ,păcătosul/a!” repetat la rand de zeci, de sute sau de mii de ori...va spune ceva?

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
Vrei verset? cred ca il stii, dar iti bati joc de Biblie.
Intotdeauna am respectat Biblia. Asa am fost invatat. Daca Biblia spune ceva aceasta are, pentru mine, autoritate mai mare decat a oricarui om. Ea este Cuvantul lui Dumnezeu. Intotdeauna am citat-o cu acuratete si am incercat sa o interpretez in litera si spiritul ei.
Daca vedeti vreo bataie dejoc la adresa Bibliei in postarile mele, selectati-o si puneti-o aici pe topic.

Pana veti gasi vreo minciuna de-a mea sau vreo bataie de joc la adresa Bibliei va rog fiti un pic mai cumpanita si mai cu dreapta socoteala!
Post binecuvantat!
  #1496  
Vechi 08.03.2011, 12:44:36
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Eu cred ca aici pe forum nu intram sa radem de numele nimanui, intram sa dezbatem probleme teologice.
Am selectat in postarea mea anterioara doar cateva neadevaruri (care n-au nici o legatura cu teologia) spuse de tine.
Spunand acele minciuni sfruntate la adresa penticostalilor tu consideri ca faci teologie? Inceteaza cu „teologia” asta Geony! E sfatul meu.
Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Voi NP nu faceti decat sa atacati asupra BO toate ponoasele betivilor si a curvarilor, de parca BO ar fi ca NP "masina de spalat creiere"...
Asa cum voi NP nu aveti nimic frumos de spus la adresa BO...
Din nou, precum un robotel spui aceleasi inexactitati. In postarile mele niciodata nu am cautat sa innegresc Biserica Ortodoxa. De multe ori am adus aprecieri. In postarea in care te-am amenitat (dar n-am pus in practica) tu ai fost cel care a inceput sa vorbesti despre betivi si curvari in Biserica Penticostala. Nu ai fost provocat de nimeni. Nici un sectar nu spusese nimic despre betivi si curvari in BO.
Tu ai inceput, ca de obicei.

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Prin pocirea numelui consider ca faci atac la persoana mea, iar daca o mai faci am sa ma retrag de forum.
Tin sa-ti reamintesc: Pe forumul crestinortodox.ro postarile care au ca tema barfa, cat si cele menite sa produca afectarea integritatii unei institutii, sunt interzise.

Daca mai spui barfe si minciuni la adresa Institutiei - Biserica Penticostala din Romania, eu tot NU ma voi retrage de pe forum. Si nici nu te voi raporta. Decat daca vei incepe cu cuvinte vulgare sau expresii obscene. Doar acestora nu le pot face fata.
  #1497  
Vechi 08.03.2011, 13:14:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Este adevarat ca in unele biserici penticostale (putine) inca se mai practica rugaciunea prin repetarea unui cuvant. Nu o apar. Dar precizez ca in destule confesiuni se practica rugaciunea cu un cuvant sau cu o expresie.
„ - Doamne, Iisuse Hristoase ,Fiul lui Dumnezeu,miluiește-mă pe mine ,păcătosul/a!” repetat la rand de zeci, de sute sau de mii de ori...va spune ceva?
Mie de exemplu imi spune ca dvs. sau penticostalii nu cunosc rugaciunea si pentru ei e la fel daca spun "Tatal nostru" sau spun "scaun". Cum este sa spui orice ca sa sustii o ratacire?
Eu nu am stiut ca ei repeta si mantre, asta ca sa nu mai fie nicio deosebire intre o pratica pagana si practica penticostala. Asadar ceea ce fac ei se aseamana pana in micile amanunte cu practicile pagane. In schimb nu exista nicio asemanare cu crestinismul.
Ca sa respectam Biblia , acolo Iisus a spus "rugati-va neincetat". Repetarea unui cuvant se foloseste (si se folosea si pe timpul lui Iisus) pentru chemarea unui duh, pentru a intra mintea in rezonanta cu acel duh. Probabil un fel de hipnoza. La alte practici se folosea direct ceva halucinogen.
  #1498  
Vechi 08.03.2011, 13:35:44
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Mie de exemplu imi spune ca dvs. sau penticostalii nu cunosc rugaciunea si pentru ei e la fel daca spun "Tatal nostru" sau spun "scaun".
Pentru dumneavoastra „Glorie lui Dumnezeu” inseamna „scaun”?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu nu am stiut ca ei repeta si mantre
Din punctul meu de vedere nici „ - Doamne, Iisuse Hristoase ,Fiul lui Dumnezeu,miluiește-mă pe mine ,păcătosul/a!” nici „Glorie lui Dumnezeu” nu sunt mantre.

Daca dumneavoastra doriti sa le considerati asa, va priveste.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
La alte practici se folosea direct ceva halucinogen.
Noi nu le recomandam. Dimpotriva se sugereaza abstinenta de la tot ce ia mintile omului, inclusiv alcoolul.

Dar, asa cum am mai spus-o, dumneavoastra luati propriile decizii in folosirea lor.
  #1499  
Vechi 08.03.2011, 13:40:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere nici „ - Doamne, Iisuse Hristoase ,Fiul lui Dumnezeu,miluiește-mă pe mine ,păcătosul/a!” nici „Glorie lui Dumnezeu” nu sunt mantre.
In mesajul precedent spuneati ca se repeta si un singur cuvant. Si "Doamne ajuta" e o rugaciune.
Citat:
Noi nu le recomandam. Dimpotriva se sugereaza abstinenta de la tot ce ia mintile omului, inclusiv alcoolul.
Aici nu ma refeream la penticostali, ci la pagani.
Asadar se poate spune in timpul adunarii rugaciunea "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul".
  #1500  
Vechi 08.03.2011, 13:58:00
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul

Fiti un pic mai echilibrata in exprimare. Acel „exact ca” presupune ca dumneavoastra ati observat si yoghinii si penticostalii.
Din cate intuiesc eu nu-i cunoasteti nici pe unii nici pe ceilalti.
am facut studii despre diferite secte eretice si stiu foarte bine ce se intampla acolo.


Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul

Este adevarat ca in unele biserici penticostale (putine) inca se mai practica rugaciunea prin repetarea unui cuvant.
e, aici vad ca incepeti sa mai spuneti si lucruri adevarate, desi repetarea unui cuvant este ceva generalizat, o "tehnica" prin care noii veniti la penticostalism sunt determinati sa primeasca o bolboroseala.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10