Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1501  
Vechi 08.03.2011, 15:13:28
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In mesajul precedent spuneati ca se repeta si un singur cuvant. Si "Doamne ajuta" e o rugaciune.

Aici nu ma refeream la penticostali, ci la pagani.
Asadar se poate spune in timpul adunarii rugaciunea "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul".
sigur ca da, una e sa repeti o rugaciune si alta un cuvant, ba chiar cuvinte ciudate, precum "sange" - sa zbieri 2 ore incontinuu sange sange sange sange pari un obsedat, un criminal.
  #1502  
Vechi 08.03.2011, 16:29:08
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Am selectat in postarea mea anterioara doar cateva neadevaruri (care n-au nici o legatura cu teologia) spuse de tine.
Spunand acele minciuni sfruntate la adresa penticostalilor tu consideri ca faci teologie? Inceteaza cu „teologia” asta Geony! E sfatul meu.

Din nou, precum un robotel spui aceleasi inexactitati. In postarile mele niciodata nu am cautat sa innegresc Biserica Ortodoxa. De multe ori am adus aprecieri. In postarea in care te-am amenitat (dar n-am pus in practica) tu ai fost cel care a inceput sa vorbesti despre betivi si curvari in Biserica Penticostala. Nu ai fost provocat de nimeni. Nici un sectar nu spusese nimic despre betivi si curvari in BO.
Tu ai inceput, ca de obicei.


Tin sa-ti reamintesc: Pe forumul crestinortodox.ro postarile care au ca tema barfa, cat si cele menite sa produca afectarea integritatii unei institutii, sunt interzise.

Daca mai spui barfe si minciuni la adresa Institutiei - Biserica Penticostala din Romania, eu tot NU ma voi retrage de pe forum. Si nici nu te voi raporta. Decat daca vei incepe cu cuvinte vulgare sau expresii obscene. Doar acestora nu le pot face fata.
Eu nu incerc sa aduc nici o supare vreunui cult, doar am vrut sa spun prin exemplele date ca, pocainta si darurile Duhului Sfant nu sta in persoane pacatoase.

Nu fac teologie cu nimeni, doar ca discutiile au ajuns pana la momentul in care sa-ti spun cine sunt cei ce vb in limbi.
Nu vreau sa ma creada nici un NP in ce spun, doar vreau sa vorbesc pe ce detin (Biblia) si pe ce vad (unele capre negre din lumea NP) ... ce sa fac eu ca nu "lumineaza lumina voastra asa de bine ca sa-L pot slavi si eu pe D-zeu" asa cum il slaviti voi?

Daca nu erai penticostal si nu aveam de aface cu asemenea oameni in viata de zi cu zi, nici nu-i pomeneam ... eu vb in general de NP , si nu aveam de gand sa supar pe nimeni. Ti se pare ca vorbesc de nazarei? de crestinii dupa evanghelie? de adventistii reformisti? nu!

Asa cum NP trateaza subiecte pe forumurile care ar implica si pe cei din BO, si daca intra cineva (un ortodox) si isi apara Biserica, imediat incep cu vorbele grele ca la usa cortului...
tot asa si eu consider ca, aici macar pe acest forum al marii familii crestine ortodoxe, sa pot sa spun fratilor mei cat de "roza" e viata in lumea NP (cazul penti.)...
Am venit in fata cu citate din Biblie si m-ai facut "robotel", poate ca si Apostolii au fost robotei ca spuneau acelasi lucru pe unde mergeau, sau poate nu...

Cu Cultul Penticostal din Romania nu am nimic, aveti la Timisoara un specimen rar: d-l pastor R. Tipei, un "pocait" convins...si asta o stiu de pe un forum NP...

Cuvinte vulgare si obscenitati nu vorbesc, ca nu ma lasa credinta si Domnul meu...acum ce fac eu, ca Biblia ii numeste pe cei care triseaza sotii sau sotiile : curve sau curvari!

Sa ne auzim cu bine!
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #1503  
Vechi 08.03.2011, 21:15:59
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
Iosif, esti un mare MINCINOS si vei arde tu in iazul de foc. Sa-ti spun de ce: vorbirea in limbi de la voi, penticostalii, este ceva provocat, pentru ca folositi mantre exact ca yoghinii, nicio diferenta, pana se incurca limba si spuneti tampenii. Urlati repetand mecanic acelasi cuvant, "sange" sau "glorie", desi Domnul a spus sa nu folosim repetitii fara rost ca paganii. Vrei verset? cred ca il stii, dar iti bati joc de Biblie. Sectantule periculos ce esti.
Nu stiu cat esti tu de in masura sa faci pe cineva mincinos. Tu, un barbat ne-ortodox care se da femeie ortodoxa... Asta daca tot suntem la ora de sinceritate...Sau si acum faci glume nevinovate care nu fac rau nimanui?

Eu sunt aici sa spun ca minti [si] cu ce ai scris mai sus. Ai umblat prin cine stie ce grupari obscure si acum generalizezi. Eu am primit botezul in Duh Sfant rugandu-ma ca orice copil care cere Tatalui sau ceva, fara toate prostiile pe care le enumeri mai sus. Si l-am primit la penticostali. Nu vrei sa renunti odata la imaturitatea si resentimentele astea? Imbatranesti rapid si in curand vei sta in fata lui Dumnezeu. Si focul vesnic e chiar vesnic, chiar daca in conceptia ta se termina repede.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 08.03.2011 at 21:22:24.
  #1504  
Vechi 08.03.2011, 21:50:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Eu sunt aici sa spun ca minti [si] cu ce ai scris mai sus. Ai umblat prin cine stie ce grupari obscure si acum generalizezi. Eu am primit botezul in Duh Sfant rugandu-ma ca orice copil care cere Tatalui sau ceva, fara toate prostiile pe care le enumeri mai sus. Si l-am primit la penticostali. Nu vrei sa renunti odata la imaturitatea si resentimentele astea? Imbatranesti rapid si in curand vei sta in fata lui Dumnezeu. Si focul vesnic e chiar vesnic, chiar daca in conceptia ta se termina repede.
Pai Iosif ne acuza intr-un mesaj ca noi nu avem botezul cu Duhul Sfant si aducem hula. Sa ne intelegem: noi stim ca harul lucrator e doar in Biserica Ortodoxa. Voi nu ati primit niciun har, primiti doar o posedare care va face sa vorbiti ca mediumii din ocultism. Tot ce se intampla la voi e perfect asemanator cu ceea ce se intampla in ocultism si nimic asemanator cu crestinismul. Spunand ca acelea sunt manifestari ale Duhului Sfant aduceti hula si blasfemie (nu ortodocsii).
In afara de acele manifestari paranormale nu aveti minuni, adica alte daruri ale Duhului Sfant.
Voi nu ati auzit de minuni ale sfintilor? De ce credeti ca americanii au descoperit roata?
  #1505  
Vechi 08.03.2011, 22:02:47
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In afara de acele manifestari paranormale nu aveti minuni, adica alte daruri ale Duhului Sfant.
Voi nu ati auzit de minuni ale sfintilor? De ce credeti ca americanii au descoperit roata?
Am auzit de minuni petrecute in viata mea si a celor de langa mine, verificabile si palpabile, nu numai de minuni care au fost odata si nu mai sunt. Atat timp cat exista Dumnezeu va face si minuni; si in prezent, nu numai in trecut.

Catalin, sa ne intelegem de la inceput: nu vreau sa incepem sa ne aratam muschiii spirituali sa ne luam la intrecere care din noi este mai tare. Nu te risca, e posibil sa te pun jos la primul skandenberg. :)

M-au deranjat doar niste minciuni spuse aiurea si cu rautate; altfel nici nu ma bagam in vorba.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #1506  
Vechi 08.03.2011, 22:14:13
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Eu am primit botezul in Duh Sfant rugandu-ma ca orice copil care cere Tatalui sau ceva, fara toate prostiile pe care le enumeri mai sus. Si l-am primit la penticostali.
De unde stii ca ai primit Duhul Sfant? stiind bine ca Diavolul e sarlatan, si asa cum a inselat pe om in Rai , de ce n-ar insela si pe altii...daca diavolul a facut minuni si in istoria poporului evreu (vezi minunile vrajitorilor lui Faraon)...
De unde stiti ca Duhul Sfant vine la niste oameni care au credinta din 1907...?
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #1507  
Vechi 08.03.2011, 22:16:41
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Am auzit de minuni petrecute in viata mea si a celor de langa mine, verificabile si palpabile, nu numai de minuni care au fost odata si nu mai sunt. Atat timp cat exista Dumnezeu va face si minuni; si in prezent, nu numai in trecut.
Minuni gasesti si la alte religii ale lumii; si nu se inchina lui D-zeu.
La Matei 7, 22-23 Iisus vb despre unii care fac minuni si totusi spune ca nu-i cunoaste...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #1508  
Vechi 09.03.2011, 09:23:57
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
De unde stii ca ai primit Duhul Sfant? stiind bine ca Diavolul e sarlatan, si asa cum a inselat pe om in Rai , de ce n-ar insela si pe altii...daca diavolul a facut minuni si in istoria poporului evreu (vezi minunile vrajitorilor lui Faraon)...
De unde stiti ca Duhul Sfant vine la niste oameni care au credinta din 1907...?
Asa este, Geony, noi ortodocsii avem o Biserica mare si frumoasa, iar cei din alte culte sunt invidiosi pe noi, si cauta sa vina cu te miri ce, ca sa para mai deosebiti pentru a atrage oameni la ei. Se duc numai uscaturile ! Cei buni raman in ortodoxie. Noi avem pe Domnul Iisus si nu ne trebuie altceva, precum gargara penticostala.
  #1509  
Vechi 09.03.2011, 09:33:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Am auzit de minuni petrecute in viata mea si a celor de langa mine, verificabile si palpabile, nu numai de minuni care au fost odata si nu mai sunt. Atat timp cat exista Dumnezeu va face si minuni; si in prezent, nu numai in trecut.
Minunile sunt cele care ies din normal. Altfel minuni sunt si viata, nasterea, natura, etc. Dar astea le au si chinezii.
Minunile crestine nu au fost si nu mai sunt, asta spun neoprotestantii. De exemplu iata minuni ale Parintelui Paisie Aghioritul, care s-a dus la Domnul in 1994. Iata cum arata harul Duhului Sfant, acel Duh Sfant de care vorbesc penticostalii. http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-...traluceste.htm
"O lumină s-a răspândit pretutindeni, umplând toată curtea. Oriunde priveam în jurul meu, vedeam această lumină. Bătrânul era izvorul din care ea se revărsa. în ciuda intensitătii ei, ochii nu mă dureau; era imaterială si nespus de dulce. Nu mă săturam privind-o. Desi avea însusiri cu totul supranaturale, nu simteam uimire, ci mă bucuram de ea în chipul cel mai firesc. Eram îmbătat de această lumină pe care o absorbeam cu întreaga mea fiintă, în acelasi timp, mintea îmi rămăsese complet lucidă, receptivă la toate elementele din mediul înconjurător. De altfel, cele cinci simturi functionau normal, cu singura deosebire că li se adăugase unul nou: „vederea duhovnicească“.
  #1510  
Vechi 09.03.2011, 09:37:03
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Minunile sunt cele care ies din normal. Altfel minuni sunt si viata, nasterea, natura, etc. Dar astea le au si chinezii.
Minunile crestine nu au fost si nu mai sunt, asta spun neoprotestantii. De exemplu iata minuni ale Parintelui Paisie Aghioritul, care s-a dus la Domnul in 1994. Iata cum arata harul Duhului Sfant, acel Duh Sfant de care vorbesc penticostalii. http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-...traluceste.htm
"O lumină s-a răspândit pretutindeni, umplând toată curtea. Oriunde priveam în jurul meu, vedeam această lumină. Bătrânul era izvorul din care ea se revărsa. în ciuda intensitătii ei, ochii nu mă dureau; era imaterială si nespus de dulce. Nu mă săturam privind-o. Desi avea însusiri cu totul supranaturale, nu simteam uimire, ci mă bucuram de ea în chipul cel mai firesc. Eram îmbătat de această lumină pe care o absorbeam cu întreaga mea fiintă, în acelasi timp, mintea îmi rămăsese complet lucidă, receptivă la toate elementele din mediul înconjurător. De altfel, cele cinci simturi functionau normal, cu singura deosebire că li se adăugase unul nou: „vederea duhovnicească“.
asa este, orice minune de la Dumnezeu este ziditoare, dar minunile tip show sunt de la diavolul, care nu aduc smerenie ci ingamfare si nu atrag spre o viata religioasa.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 23:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 23:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 13:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 22:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 18:09:10