Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 14.04.2011, 07:27:08
ANCA PO ANCA PO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2011
Mesaje: 3
Implicit

Eu ma intreb de ce biserica nu e dispusa - dupa atatea si-atatea intreruperi de sarcina in randul populatiei - sa coboare putin stacheta si sa accepte, de exemplu, prezervativul (sau in orice caz, o metoda contraceptiva non-abortiva).[/quote]

Pentru inceput vreau sa subliniez ca nu judec pe nimeni si nimic ci imi spun doar parerea.
Fara suparare dar ceea ce propui tu imi suna a tocmeala cu Dumnezeu.
Hai sa fim seriosi!
Se pare ca Biserica Ortodoxa Romana nu prea mai ia atitudine .Accepta microcipuri in acte si mai tarziu va accepta implantarea acestora pe mana sau pe frunte, curand vor accepta asemeni Vaticanului existenta OZN-urilor,mai nou dau bani cu camata, nu mai e o problema intrarea in Biserica cu capul descoperit asa ca nu m-ar mira ca ceea ce propui tu intr-o buna zi sa nu mai fie considerat pacat .
Nu Biserica a lasat legile pe Pamant ci Dumnezeu si nu le putem schimba noi oamenii.Dumnezeu ne-a dat constiinta pentru a putea discerne ce e rau si ce e bine restul tine de noi.
Uitati-va la musulmani si vedeti cati copii fac in timpul casniciei.De aceea devin puternici.Sunt multi, isi respecta religia si se sprijina unul pe celalalt.Motiv pentru care au impanzit lumea.
Nu vreau sa ma abat de la subiect dar eu lucrez cu ei ii vad zi de zi si vreau sa va spun ca atunci cand vine ora de rugaciune (si nu e doar una pe zi sunt vreo 5 )daca nu se duc la moschee ,merg intr-un apartament de la cel mai mic la cel mai mare cu zecile.Nu ma intelegeti gresit nu sustin nici o alta religie decat cea Ortodoxa am dat doar un exemplu pentru a intelege ca ei nu se tocmesc.
Alta idee care se incearca indoctrinata este ca suntem prea multi dar Dumnezeu daca credea ca pamantul nu e indeajuns nu ne sfatuia sa mergem si sa ne inmultim.
Unde mananca doua guri mananca si a treia , unde mananca trei guri mananca si a patra si tot asa.
Cati stim invatatura ortodoxa?
De ce cautam sa alegem calea mai simpla?
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #72  
Vechi 14.04.2011, 10:40:27
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit pt Anca Po

Si prin ce anume sunt acesti musulmani deosebiti?Ce calitati deosebite le aduc acele ore de rugaciune?Orele de rugaciune,nu spun nimic,vrem fapte!
Sunt oameni minunati?iubitori?iertatori?politicosi?prietenosi?
Lamuriti-va dvs ca doar locuiti printre ei...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 15.04.2011, 02:08:18
ANCA PO ANCA PO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2011
Mesaje: 3
Implicit

Eu nu am spus ca sunt deosebiti.Nu cred ca ai inteles mesajul meu.Am vrut sa subliniez ca ei nu se tocmesc cu Dumnezeu.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 15.04.2011, 10:37:53
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Fratilor copiii sunt darul lui Dumnezeu pentru om, sunt binecuvantare nu povara.
Pacat mare este sa doresti doar activitatea sexuala in sine, exclusiv placerea trupeasca, refuzand acest dar al vietii de la Dumnezeu care sunt pruncii.
Acest lucru este evident in cazul familiilor care nu doresc sa aiba deloc copii sau care au doar 1,2,3 copii. Insa in cazul familiilor care au deja mai multi copii (peste 5) este oare acelasi lucru? Raspunsul nu este chiar asa de simplu. Familia nu este doar o "fabrica de facut copii".
Desigur ca aceasta este o problema teologica ortodoxa extrem de importanta si de actuala, discutata la cel mai inalt nivel.

Este gresit sa gandim "Doamne pruncul s-a zamislit dupa legea TA, Tu ii dai suflarea de viata in momentul zamislirii trupesti, atunci ia-l TU Doamne ca noua nu ne trbuie, noi nu am cerut asta. Ti-l dam tie prin avort, sau alte metode contraceptive care ucid ceea ce ce zamisleste (ovulul fecundat), dupa voia si legea TA."

Doresc sa precizez ca Onan a fost omorat de Dumnezeu nu pentru ca intretinea relatii sexuale firesti de familie ci pentru ca nu dorea sa aiba nici un copil cu sotia lui (cea dupa legea leviratului), ferindu-se de zamislire prin aruncarea "semintei" (masculine). Problema morala ce se pune, ar fi fost el omorat de Dumnezeu pentru ca se ferea sa faca copii chiar daca ar fi avut 12 copii spre exemplu, cu acea sotie?

Putem oare spune familiilor tinere care s-au casatorit dupa randuiala Bisericii, a Sfintilor Parinti si a Sfintei Scripturi (adica in jurul varstei de 20 de ani) si care pana la varsta de 30 de ani au deja 4 sau 5 sau mai multi copii, ca daca nu mai doresc copii atunci sa se abtina de la viata sexuala fireasca de familie?
Desigura ca unii ortodocsi crestini mai "evlaviosi" ar raspunde: bineinteles ca da, trebuie sa se abtina, ina eu i-as ruga sa se abtina... caci doar cei care sunt in aceasta situatie pot sa raspunda. Hristos insusi spune depsre farisei ca "punu pe popor juguri cu anevoie de purtat pe care ei nu le ating cu un deget".
In acest caz trebuie tinut cont de avasul stiintei mai ales al medicinei care a dus la cresterea sperantei de viata si la scaderea drastica a mortalitatii infanitile. Intrebati bunicii vosti depsre mortalitatea infantila in vremea lor si o sa vedeti ca poate era peste 50%.

Dupa cum am precizat si in alte postari, scopul casatoriei nu este nasterea de pruci ci mantuirea intregii familii (nu o sa reiau argumentele teologie care Sfantului Pavel, parintele Arsenie Boca si parintele Dumintru Staniloae).

Last edited by Eugen7; 15.04.2011 at 10:42:45.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 15.04.2011, 12:08:47
lrina Georgeta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Chiar și copilul cu malformații are dreptul la viață.

Să ne gândim puțin: oamenii se pot naște perfect sănătoși iar după ceva timp, în urma unui accident nefericit să rămână cu sechele mari, grave și mai ales vizibile. Atunci ce le-am face? I-am ucide pentru că sunt anormali? I-am părăsi pentru că nu mai sunt ca noi? Eu cred că nu... pentru că unii din ei ne sunt părinți, frați, soți și chiar copii, persoane pe care ajungem să le cunoaștem, să le iubim. Deci... ce ne/drept au aceștia, în plus, față de cei nenăscuți sau proaspăt născuți să trăiască? Nici unul.

Sănătate, tuturor, vă doresc!
Reply With Quote
  #76  
Vechi 17.04.2011, 22:34:06
Claudiu_Zel Claudiu_Zel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2011
Mesaje: 18
Implicit

Fiecare percepe divinitatea in felul lui ... cat timp vorbim de embrioni sau de fiinte cu malformatii avem dreptul de a curma dupa initiativa noastra vieti si destine. Daca totul e ok, copil sanatos, o vila si 2 masini in garaj, exista Dumnezeu, e capodopera Lui acest destin plin de bunatati. Ca sa o pun in termeni mai generali, din introspectiile mele si din ce am vazut la oamenii din jur, am realizat ca omul se naste cu o cunostinta despre Dumnezeu, ceva ne sopteste ca va veni o zi cand se va trage o linie si se va ''omogeniza'' totul. Un copil se naste cu malformatii iar altii sunt perfect sanatosi desi sunt niste oameni decazuti. Nu cred ca un om rational, ca si spectator nu se revolta in fata inegalitatilor coplesitoare care sunt intre oameni, sa nu mai zic atunci cand traiesti drama asta, umilit pe nedrept de aproapele tau. Eu cred in Dumnezeu si cred ca va veni o zi cand voi privi cu invidie la acesti oameni cu malformatii, care voi ii renegati, cand vor primi o masura buna indesata de bunatati vesnice, iar mie mi se va cere socoteala ce am facut cu sanatatea mea, cu talantul meu. Oare un om este numai mancare, apa, somn, munca, familie, bucurie si tristete? Privesc la viata mea si a multora din jur, interactiunile dintre oameni ... un prieten bun, o mana de ajutor cand nu te astepti, un fiu ce aduce parintilor lor batrani o cana de apa cand sunt insetati, un sfat bun, idei, talent etc. Deci daca eu am anulat o viata, pe cati oameni lipsesc de aceste bunatati care puteau veni prin semenul lor?
Si eu am o viata sexuala activa, respect prea putin din canoanele bisericii, folosesc prezevativul, evit implicit la varsta asta sa fac un copil, insa daca s-ar intampla sa fiu pus in situatia de a accepta o situatie de genu, chiar nu mi-as permite sa duc povara unui asemenea pacat, acceptat de societate: avortul. Asteapta lumea ca biserica sa dea o solutie care sa impace pe toti, dar nu e asa. Lumea nu intelege ca Biserica si legile ei au fost create de oameni pentru oameni. Acum Dumnezeu a ales sa lase noul Ierusalim sa descopere calea Adevarului prin cuget, nu mai intervine in mod direct decat rareori. A facut asta cu poporul evreu si uite cat de mult L-au urmat. Fiecare om e o bucata de infinit, deci hai sa nu mai gandim asa de limitat: embrioni, biserica ( ziduri ), malformatii etc ... Am incercat sa fac o aluzie prin acest post la mai multe lucruri dezbatute in aceste subiect, nu am mai citat pe fiecare in parte. Daca m-am inselat cu ceva, corectati-ma, iar daca am spus ceva bun sper sa fie de folos cuiva.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 17.04.2011, 23:15:38
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_Zel Vezi mesajul
Fiecare om e o bucata de infinit,
Ce frumos..
Reply With Quote
  #78  
Vechi 18.04.2011, 03:16:19
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit precizare:)

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Ce frumos..
Omul ARE DOAR POTENTIALUL de a deveni o bucata din infinit.
Daca nu iti cresti un suflet, si se poate sa treci prin viata fara sa ti-l cresti, esti tarina nici pe departe infinit :)
Reply With Quote
  #79  
Vechi 18.04.2011, 03:18:46
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lrina Georgeta Vezi mesajul
Chiar și copilul cu malformații are dreptul la viață.

Să ne gândim puțin: oamenii se pot naște perfect sănătoși iar după ceva timp, în urma unui accident nefericit să rămână cu sechele mari, grave și mai ales vizibile. Atunci ce le-am face? I-am ucide pentru că sunt anormali? I-am părăsi pentru că nu mai sunt ca noi? Eu cred că nu... pentru că unii din ei ne sunt părinți, frați, soți și chiar copii, persoane pe care ajungem să le cunoaștem, să le iubim. Deci... ce ne/drept au aceștia, în plus, față de cei nenăscuți sau proaspăt născuți să trăiască? Nici unul.

Sănătate, tuturor, vă doresc!
Irina deviezi, si abordezi un subiect cu totul DIFERIT de cel de fata adica, avortul monstrilor si acelor FETUSI cu grave probleme de sanatate carora NU le faci un serviciu NASCINDU-I ci DIN CONTRA!
acum intelegi?
sanatate si la mai mare!
Reply With Quote
  #80  
Vechi 18.04.2011, 04:20:10
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Putem sa facem ca strutul care isi baga capul in nisip si pentru ca el nu se mai vede,i se pare ca s-a ascuns cu totul.
Neamurile zise caucaziene,popoarele europene,sunt pe cale de disparitie datorita faptului ca nu se nasc copii de ajuns.
Mai sunt si alte nu stiu cate probleme economice care apar de aci - de la imbatranirea varstei populatiei,ca nu mai exista suficienti care sa munceasca.
Cel putin asa zic niste sondaje.
Apoi daca e voie sa se foloseasca prezervativul pentru ce se accepta in Europa civilizata asemenea metode barbare,insuflate de draci,sa omori o fiinta fara aparare cum e pruncul in pantecele mamei?
Cine nu pofteste sa aibe copii si sa impreuneze nu are decat sa foloseasca prezervativul sau alte metode contraceptive neavortive.
Fatul din pantecele mamei nu are dreptul sa ii fie aplicate legile in vigoare ale statelor europene?
Care zic ca nu e voie sa ucizi?
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Radiestezie pro sau contra? mirabela Generalitati 52 26.07.2012 15:32:28
Despre avort... amatyyy Homosexualitatea 173 23.09.2011 12:37:36
Solutie contra avort! ladyanda Generalitati 44 24.12.2010 20:13:14