Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 16.07.2012, 19:27:06
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
eu daca as fi in locul mihaelei as pleca cu copii cu tot. Asa gandesc acum....si sa ma fereasca Dumnezeu sa ajung intr-o asemenea situatie(nu e un sfat!).
Eu traiesc in alta cultura si desi aici oamenii inseala si mint mult, totusi observ ca majoritatea femeilor incearca sa salveze casnicia, nu fug.
Si abordarea este diferita. In general romancele spun: "ia copiii si pleaca" (unde? Nu e loc sub soare unde sa nu cari problemele cu tine). In sua ti se spune: "gandeste cu grija si ia ce decizie ti se potriveste cel mai bine" sau "alege cu grija, eu te sprijin in orice directie o iei".. etc.. Adica primul pas este: gandeste ce vrei cu adevarat.
Copiii nu sunt un accesoriu, ei sunt in egala masura ai tatalui si ei nu sunt pregatiti (si nici nu este cinstit) sa preia si sa aplice "etichetele" mamei.

Si in general, divortul este un act de egoism.
Aaa, imi amintesc un articol interesant despre asta (este in engleza):
http://blog.penelopetrunk.com/2012/0...sh-dont-do-it/
(Am vrut sa dau si linkuri catre replici, artiolul ei a facut valuri pe net, dar in replici limbajul nu este chiar politicos.. )

Eu cred ca din fiecare lucru care se intampla trebuie invatata o lectie (sau mai multe). Nu poti sa o iei la goana fara sa intelegi ce si de ce.. risti sa cazi in aceeasi groapa sau mai rau.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 16.07.2012, 19:39:10
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

femeile in general sunt mai inclinate catre impacare, dar eu sincer nu stiu cum mai pot trai langa un barbat care calca stramb. daca divortul este un act de egoism, adulterul ce mai e?
copii apartin celor doi, dar in general femeia este cea care se ocupa mai bine de cresterea lor , desi sunt multe cazuri in care ei raman alaturi de tata. daca o relatie nu mai functioneaza cel mai bine este sa te desparti, copii nu cresc sanatos intr-o familie in care este mereu scandal, in care parintii nu se inteleg. loc sub soare este pt fiecare in parte!

in viata invatam din toate, dar daca cineva pe strada imi da una in cap si fuge cu geanta, ce sa invat de aici?
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”

Last edited by Jamaica; 16.07.2012 at 19:41:41.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 16.07.2012, 19:41:11
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
copii nu cresc sanatos intr-o familie in care este mereu scandal, in care parintii nu se inteleg

este loc sub soare pt fiecare in parte!
CORECT...FOARTE bine spus!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 16.07.2012, 19:44:19
Suzana's Avatar
Suzana Suzana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2012
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
femeile in general sunt mai inclinate catre impacare,
exact, cu toate ca barbatii sunt cei care, in familie, gresesc cel mai mult !

de cele mai multe ori, femeia (mama si sotie), trece peste multe pentru a avea liniste in familie.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 16.07.2012, 19:52:45
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Suzana Vezi mesajul
exact, cu toate ca barbatii sunt cei care, in familie, gresesc cel mai mult !

de cele mai multe ori, femeia (mama si sotie), trece peste multe pentru a avea liniste in familie.
ce le mai place la unele femei sa se victimizeze...
Reply With Quote
  #56  
Vechi 16.07.2012, 19:53:10
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

suzana, da asa e, dar aici este si un avantaj. e bine ca unul dintre cei doi sa stie sa lase de la el, altfel nu se poate. asa e si in mediul de afaceri:) .
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #57  
Vechi 16.07.2012, 20:39:45
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Desi eu nu stiu cum as reactiona la o asemenea experienta sinistra,gandurile de acum dinspre maturitate imi vor spune sa ma sacrific macar pt o perioada si sa incerc sa salvez familia,macar sa nu zic ca am dat bir cu fugitii si sa nu port eu vina destramarii unei familii incropite cu atatea greutati si ispite in ziua de azi.

Am spus o perioada,adica as stabili un termen pt cat as putea sa astept restabilirea echilibrului in casnicie;apoi cantarirea minutioasa a detaliilor,in ce circumstante s-a produs adulterul,in unele cazuri nu este decat accidental unde barbatul este un soi de victima,mai slab,mai usor de pacalit,ademenit-in alte cazuri,barbatii care comit adulterul sunt cei care traiesc o obsesie permanenta a relatiilor sexuale,deci traiul cu asemenea specimene nu reprezinta chiar o surpriza!
In cazul de pe urma,vina nu mai este totalitara a adulterinului ci si a celui care l-a acceptat in casatorie cu bunastiinta,cunoscand faptul ca este curvar.

Insa nimeni nu prea este dispus sa-si asume partea lui de vina(dealtfel,eu nici nu caut vinovati ci doar oameni cu o gandire matura care sa duca mai departe firele logicii in asemenea cazuri de esec)!

Oricine isi poate lua lucrurile care-i apartin(mai nou aici intra si copiii)si tranti usa;aceasta alegere este una foarte usoara si convenienta,cel mai greu este sa fi un supraom,sa ierti,sa astepti,sa ai rabdare,sa iubesti,sa nu cazi in deznadejde,sa te sacrifici.
La un singur lucru bun nu se gandeste nimeni...Dar daca cel care a intrat in pacat se caieste,se transforma si poate devine chiar mai bun ca tine?Cum te vei bucura de familia ta atunci?

Copiii pot spune multe intr-o familie dezbinata,la urma urmei te pot chiar invinui ca nu ai avut mai mult tact,dragoste si spirit sa sacrificiu pe care sa-l oferi unui om debusolat=sotului tau,tatal copiilor!
Daca te desparti de el,copiii iti spun de ce ai facut-o;daca nu te desparti,tot ei iti spun de ce nu,asa ca nu cred cum intelepciunea in aceasta problema delicata a cuplului sta in asteptarile copiiilor.

Daca ne luam proprii copiii ca si consultanti este lesne de vazut cat de puerile sunt reactiile noastre in fata problemelor!
Nici nu este vina lor,lasati copiii sa-si traiasca nevinovat copilaria,nu-i mai implicati in problemele voastre si nu le mai cereti parerea in scenarii la care nici voi nu stiti cum sa raspundeti!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 16.07.2012, 20:45:54
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ce le mai place la unele femei sa se victimizeze...
Stati linistit ca nu se victimizeaza nimeni...
Cel mai intelept cedeaza intotdeauna(ceea ce pare cedat pe termen scurt,inseamna castigat pe termen lung).
Iar cel mai iubitor iarta intotdeauna!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 16.07.2012, 20:52:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
Doi doctori mi-au recomandat sa am relatii cu un barbat anul trecut (unul la urgente in Galati si celalalt in Bucuresti -am crezut ca sunt la menopauza deoarece imi scazuse progesteronul foarte mult)...daca nu, pot face cancer mamar sau alte boli.
Probabil se gandeau sa-ti aplice chiar ei o prima faza de "tratament"..

Citat:
In ceea ce priveste barbatii..cu parere de rau sunt putine exemple bune in jurul meu...majoritatea rele.
Schimba mediul.
Daca se poate.
Sau macar alterneaza-l cu altceva.

Last edited by AlinB; 16.07.2012 at 20:55:31.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 16.07.2012, 20:54:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Suzana Vezi mesajul
exact, cu toate ca barbatii sunt cei care, in familie, gresesc cel mai mult !

de cele mai multe ori, femeia (mama si sotie), trece peste multe pentru a avea liniste in familie.
Eu as indrazni sa zic ca de multe ori femeile sunt cele care gresesc cel mai mult, inainte sa greseasca barbatul o data si bine.

Inca n-am intalnit femeia cuvioasa, cu frica de Dumnezeu care s-a maritat cu un barbat ales din aceleasi considerente, pe care il iubeste si il respecta si sa fie dezamgita mai tarziu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatii Anna Nunta 268 30.05.2013 18:22:26
doua batrane,vaduve ,singure si bolnave au nevoie de ajutor Alexuta Umanitare 61 24.01.2013 13:57:40
De ce barbatii vor doar aspectul fizic? AGabriela Nunta 151 09.11.2012 09:24:09
Valoarea unei femei zoridezi Generalitati 3 31.05.2010 13:28:16
Poemul unei singure respiratii vichy Rugaciuni 2 07.08.2008 15:14:49