Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.07.2012, 09:35:48
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

POKEMON, UN ALT TIP DE INITIERE IN STIINTELE OCULTE:

http://www.despreharrypotter.go.ro/pokemon.html
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.07.2012, 09:37:41
Suzana's Avatar
Suzana Suzana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2012
Mesaje: 123
Implicit

Cand eram mica, m-am uitat la aceste desene.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.07.2012, 12:35:35
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Suzana Vezi mesajul
Cand eram mica, m-am uitat la aceste desene.
Si eu m-am uitat pana intr-o zi cand a anuntat la tv nu mai stiu pe ce canal, ca sunt sataniste si de atunci nu m-am mai uitat.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.07.2012, 12:43:20
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Tie trebuie sa-ti spuna aia de la televizor ce si cum sa faci? Exista si judecata proprie, nu trebuie sa te iei numai dupa televizor.

Daca maine vine unu la tv si spune ca pokemonii sunt divini, il crezi?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.07.2012, 13:01:39
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Tie trebuie sa-ti spuna aia de la televizor ce si cum sa faci? Exista si judecata proprie, nu trebuie sa te iei numai dupa televizor.

Daca maine vine unu la tv si spune ca pokemonii sunt divini, il crezi?
Fireste ca nu, atunci eram copil, aveam alta gandire.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.07.2012, 17:19:07
Eduard254 Eduard254 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2012
Mesaje: 2
Implicit

Indiferent cum e eu ma uitam la acest serial decand eram foarte foarte mic, si mi-a fost o mare parte din copilarie alaturi acest desen animat.Dar indiferent cum ar fi eu continui sa ma mai uit la episoade, sa imi reamistesc de trecut.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.07.2012, 18:38:58
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eduard254 Vezi mesajul
Indiferent cum e eu ma uitam la acest serial decand eram foarte foarte mic, si mi-a fost o mare parte din copilarie alaturi acest desen animat.Dar indiferent cum ar fi eu continui sa ma mai uit la episoade, sa imi reamistesc de trecut.
Citat:
În prealabil postat de Eduard254 Vezi mesajul
Din cate am vazut din numeroasele articole la care m-am uitat pe net despre acest desen Pokemon transmite mesaje subliminare si chiar in unele state a fost interzis.http://comuniune.blogspot.ro/2008/03...or-mesaje.html
Ma intreb de ce suntem intr-o lume in care slujitorii raului incearca sa ne corupa in halul acesta.Si cei care sunt mai mari sa zicem ca ei constientizeaza ce se intampla dar un copil de 5-13 ani nu constintizeaza.

Si uite asa se plictisea trollul.
Cam cum se impaca cele doua afirmatii? Pai, nu prea. Vai, vai ce lumea rea unde slujitorii raului incearca sa ne manipuleze... dar stai... mie imi place sa fiu manipulat.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.08.2012, 09:32:53
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
ar trebui sa ne facem ca purtam ochelari, daca nu am recunoaste ca desenele Tom si Jerry au un grad ridicat de violenta.

Nu stiu care dintre dvs s-ar bucura ca micutii dvs sa imite comportament "prietenesc" al inofensivilor Tom si Jerry.
Sa iti vezi copii ca se lovesc cu tigai in cap, isi prind unul altuia manutele la usa, se lovesc "amical" cu bate, ciocane etc...

Nu stiu cum sunt desenele pokemon. Am vazut doar personajele...mi se pareau urate.

Imi aduc aminte de o situatie...Eram in Ucraina. Una din doamnele care ma insotea imi cereau parerea deoarece a vrut s acumpere o iconita cu sfinti protectori ai familiei, ptr o prietena care la peste 40 de ani facuse al doilea copilas.
Asa tarziu?am intrebat.
Da...O ,saraca, prin ce a mai trecut. Mai are un baiat , de vreo 5-6 anisori in afara de mezinul de cateva luni. In urma cu vreo 2 ani s-a intamplat o nenorocire. Obisnuiau sa lase baiatul sa se uite destul de mult la televizor, la desene animate.Mama se bucura ca reusea si ea sa-si faca treaba in liniste. Probelma a parut ca la desene baiatul a vazut un personaj,care avea pe mana un ceas iar atunci cand activa ceasul putea sa zbora. Se autopropulsa.In timp ce mama trebaluia prin bucatarie,baiatul se duce la geam,stateau la etajul patru,iese pe geam activeaza ceasul de pe manuta si.....isi da drumul.A avut marele noroc ca pana la parter a tot aterizat printre crengile pomilor. oricum a ajuns jos cu o multime de oase rupte, in coma. In disperarea aceea, mama a promis Domnului ca daca ii salveaza baietelul va mai face un copil, cu toate ca era destul de inaintata in varsta. Prin mila lui Dumnezeu,copil se face bine,desi medicii nu ii mai dadeau vreo sansa. Si asa hotaraste sa il faca pe cel de-al doilea.


M-am infiorat. Am reusit doar sa ingan un "Slava lui Dumnezeu".

Recomand parintilor,chiar daca sunt foarte ocupati sa vizioneze desenele animate impreuna cu copii lor. E incredibil cat de multe situatii neprevazute,uneori socante apar in timpul desenelor nevinovate. Nu poti priva copilul de aceste desene animate.Dar poti face o selectie a lor si le puteti urmari impreuna.Iar atunci cand intalniti o situatie neobisnuita, explicati-o. Nu-llasati sa si-o explice singur,sau sa perceapa msg pe care altii vor sa il transmita. Redirectionati voi insiva msg.
Eu am o prietena care, atunci cand era copil, vazand filmul Mary Poppins, a luat o umbrela si a sarit cu ea de pe geam fiind convinsa ca functioneaza la fel ca in film. Era la etajul 2 si din fericire nu a patit mare lucru, tot copacii au salvat-o si poate si umbrela intr-o oarecare masura.
Copiii se hranesc cu imaginatia, pentru ei absolut totul este real si posibil de aceea exista atatea povesti pentru copii. Imi aduc aminte ca atunci cand am citit "Fetita cu chibriturile" m-a luat un plans din care cu greu a reusit sa ma opreasca mama. Ea incerca sa imi explice ca nu este adevarat, ca totul este doar o poveste dar eu nu o credeam si plangeam soarta bietei fete. Lasand la o parte faptul ca in realitate fetita chiar a existat, ideea este ca intr-adevar copilului trebuie sa i se explice ceea ce tine de realitate si ce anume poate sa faca si ce nu. Altfel cu imaginatia lui intotdeauna gaseste tot felul de nazdravanii de facut. Oricum gaseste, de aceea grija parinteasca trebuie sa il insoteasca permanent pana invata sa aiba discernamant.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.08.2012, 11:43:12
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Eu am o prietena care, atunci cand era copil, vazand filmul Mary Poppins, a luat o umbrela si a sarit cu ea de pe geam fiind convinsa ca functioneaza la fel ca in film. Era la etajul 2 si din fericire nu a patit mare lucru, tot copacii au salvat-o si poate si umbrela intr-o oarecare masura.
Copiii se hranesc cu imaginatia, pentru ei absolut totul este real si posibil de aceea exista atatea povesti pentru copii. Imi aduc aminte ca atunci cand am citit "Fetita cu chibriturile" m-a luat un plans din care cu greu a reusit sa ma opreasca mama. Ea incerca sa imi explice ca nu este adevarat, ca totul este doar o poveste dar eu nu o credeam si plangeam soarta bietei fete. Lasand la o parte faptul ca in realitate fetita chiar a existat, ideea este ca intr-adevar copilului trebuie sa i se explice ceea ce tine de realitate si ce anume poate sa faca si ce nu. Altfel cu imaginatia lui intotdeauna gaseste tot felul de nazdravanii de facut. Oricum gaseste, de aceea grija parinteasca trebuie sa il insoteasca permanent pana invata sa aiba discernamant.
Asa si ? Trebuie sa punem toate accidentele astea pe seama povestilor sau a desenelor animate???
Si eu am avut un copil vecin care s-a inspirat din povestea"Alladin si covorul fermecat" si dus a fost pe balcon,cu pres cu tot de la etajul 4... Nu s-a mai ales nimic de el!
Eu am facut o gramada de boacane fara a ma inspira de niciunde.Pai in care desen animat eroul"gusta" lesie ramasa de la facutul sapunului?
Ca o ironie a sortii(ca acum nu-mi plac sporturile) cand eram copil eram obsedata de gimnaste si patinatoare :)
Faceam fel de fel de exercitii toata ziua,pana cand mi-a venit idea sa folosesc sarma de rufe a bunicilor;a mers o zi,doua pana cand intr-o zi s-a rupt si mi-am rupt si nasul,mi-am fracturat si barba,m-au bandajat doctorii fata ca ai unei mumii (
Asa m-am dus la serbarea de sfarsit de an...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.08.2012, 11:53:16
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Asa si ? Trebuie sa punem toate accidentele astea pe seama povestilor sau a desenelor animate???
Si eu am avut un copil vecin care s-a inspirat din povestea"Alladin si covorul fermecat" si dus a fost pe balcon,cu pres cu tot de la etajul 4... Nu s-a mai ales nimic de el!
Eu am facut o gramada de boacane fara a ma inspira de niciunde.Pai in care desen animat eroul"gusta" lesie ramasa de la facutul sapunului?
Ca o ironie a sortii(ca acum nu-mi plac sporturile) cand eram copil eram obsedata de gimnaste si patinatoare :)
Faceam fel de fel de exercitii toata ziua,pana cand mi-a venit idea sa folosesc sarma de rufe a bunicilor;a mers o zi,doua pana cand intr-o zi s-a rupt si mi-am rupt si nasul,mi-am fracturat si barba,m-au bandajat doctorii fata ca ai unei mumii (
Asa m-am dus la serbarea de sfarsit de an...
Offf ce trist, Dumnezeu sa il odihneasca in pace!

Cat despre partea a 2 a, cea legata de tine...m-a amuzat mult stilul in care ne-ai relatat boacanele!:D

Ca morala extrasa: trebuie sa avem mare grija cu ai nostri copii, ca nu stim cum percep ei ceea ce vad in desenele animate!!!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
desen coliva andrada3 Sfanta Liturghie 4 12.05.2011 21:52:43