Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #861  
Vechi 23.04.2015, 19:13:58
nectarios nectarios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Mesaje: 23
Implicit

Talharul a avut botezul dorintei si din cauza aceasta a intrat in Rai. Insa nu a avut fapte bune ca doar era talhar, si nu l-au pus pe cruce de multimea faptelor bune pe care le-a facut. Insa noi trebuie sa fim constienti ca aproape fiecare om neortodox poate avea dorinta de a se boteza, insa noi ca ortodocsi trebuie sa-i atragem la botez prin dialog, prin tact. Daca incepem sa-i certam ca sunt eretici, ca sunt mai rai ca noi, etc... e posibil ca ei sa nu mai vina la credinta ortodoxa. Si din pacate stiu cazuri de oameni penticostali si baptisti care au venit duminica la liturghie, dupa ce au discutat cu preotul respectiv de botez si preotul a inceput sa certe respectivele credinte la predica; urmarea: persoanele nu s-au mai botezat la ortodocsi. Va las pe voi sa trageti concluziile.
  #862  
Vechi 23.04.2015, 19:50:58
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nectarios Vezi mesajul
Talharul a avut botezul dorintei si din cauza aceasta a intrat in Rai. Insa nu a avut fapte bune ca doar era talhar, si nu l-au pus pe cruce de multimea faptelor bune pe care le-a facut. Insa noi trebuie sa fim constienti ca aproape fiecare om neortodox poate avea dorinta de a se boteza, insa noi ca ortodocsi trebuie sa-i atragem la botez prin dialog, prin tact. Daca incepem sa-i certam ca sunt eretici, ca sunt mai rai ca noi, etc... e posibil ca ei sa nu mai vina la credinta ortodoxa. Si din pacate stiu cazuri de oameni penticostali si baptisti care au venit duminica la liturghie, dupa ce au discutat cu preotul respectiv de botez si preotul a inceput sa certe respectivele credinte la predica; urmarea: persoanele nu s-au mai botezat la ortodocsi. Va las pe voi sa trageti concluziile.
Aud prima dată în viața mea de botezul dorinței, cred că e o înșelare.
Arată-mi te rog la Sfinții Părinți, despre botezul dorinței, sunt curios să aflu mai multe, sau să mă feresc de acest gând mincinos.

Tâlharul nu a avut botezul dorinței, a avut botezul sângelui. Orice om, care este ucis de alt om, se mântuiește, fiindcă devine ortodox, prin botezul sângelui. Cu condiția să fi avut cea mai mică dorință de a ajunge la Hristos, înaintea morții sale.

Fapta bună a tâlharului, a fost tocmai pocăința lui, recunoașterea lui Hristos, ca Dumnezeu și Mântuitor, recunoașterea dimensiunii Sale, a Bisericii, în care știa și vedea că este Hristos. Smerenia tâlharului, i-a atras harul și iată, acestea toate 3, de care avea nevoie pentru mântuire.

Nu trebuie să atragem pe nimeni la dialog prin tact, ci prin exemplul vieții noastre, prin cunoașterea credinței noastre, mărturisirea ei, ridicare împotriva ereziilor, cu blândețe, dar cu discernământ și trezvie, dreaptă socoteală.

Nu spunem că sunt mai răi ca noi, ci doar că ascultă și cred ereziilor, nu-i osândim, îi iubim și le spunem Adevărul.
Scopul este să îi zdruncinăm, să-i trezim, săi scuturăm din întunericul în care sunt, să îi invităm la un dialog viu, lucid, treaz, conștient, în care să vadă și să înțeleagă erezia, față în față cu Adevărul și să aleagă.

Nu trebuie să fim lingușitori și prefăcuți, ci trebuie să știm ce apărăm și mărturisim, de cine apărăm și mărturisim, cum apărăm și mărturisim, cu ce scop apărăm și mărturisim.
Și apoi Hristos, prin sinceritatea și iubirea noastră față de toți oamenii, va lucra cu harul Său.

Preotul face foarte bine că ceartă acele confesiuni eretice, la predică, fiindcă turma lui Hristos, trebuie avertizată, păzită, adunată, hrănită, ajutată, sprijinită, ferită de toate prăpăstiile în care poate cădea.

Penticostalii, baptiștii, toți ereticii, nici nu au ce să caute la Liturghie.

Ectenia celor chemați, îi dă afară pe eretici din Biserică, înainte de Epicleză, la Sfânta Liturghie. Crezi că e întâmplător?

"Cei chemați ieșiți, toți cei chemați ieșiți, ca nimeni din cei chemați să nu rămână."

Personal, dacă voi fi preot, după această ectenie, voi ieși din Sfântul Altar, și voi spune, toți cei ce nu sunt ortodcși, îi rog să iasă din Biserică.
Pentru ei, Liturghia, s-a încheiat.

Și asta nu degeaba, ci prin Duhul Sfânt, Sfinții Părinți, care au scris Liturghiile, au știut de ce ereticii trebuie dați afară de la Liturghie. Ereticii sunt un alt duh, tulbură liniștea, rugăciunea, mântuirea creștinilor; mintea lor, aruncă ură și iad, peste tot.
Și tocmai, apoi, după această Ectenie, începe Ecipcleza, Prefacerea, pogorârea Sfântului Duh, Cincizecimea, tainic, care se repetă la fiecare Sfântă Liturghie.

De aceea este dat afară de Sfinții Părinți, de la Liturghie, un eretic, sau păgân, sau ateu, în acel moment.
Un eretic, urâtor al Bisericii lui Hristos, sau un spectator, un curios, nu are ce să caute la aceste Taine.


Preotul, va face o seară pentru ei, în care va apăra credința, le-o va prezenta, îi va ajuta să iasă din ereziile lor, îi va chema acasă, le va dovedi Adevărul, față de înșelările lor. Dacă nu poate face asta, nu e bun în acel moment, să fie preot.

Acestea sunt concluziile de tras, nectarios...

Fi vrednic de numele care l-ai ales ca pseudonim.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 23.04.2015 at 20:08:37.
  #863  
Vechi 23.04.2015, 20:08:03
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Tâlharul nu a avut botezul dorinței, a avut botezul sângelui. Orice om, care este ucis de alt om, se mântuiește, fiindcă devine ortodox, prin botezul sângelui. Cu condiția să fi avut cea mai mică dorință de a ajunge la Hristos, înaintea morții sale.
Deci am rezolvat-o si cu kenienii atunci. Sunt toti in rai.
  #864  
Vechi 23.04.2015, 20:09:44
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Deci am rezolvat-o si cu kenienii atunci. Sunt toti in rai.
Da, firesc. Kenienii, au devenit ortodocși, în momentul când au fost omorâți. La fel și milioanele de evrei, la Holocaust, cei care L-au rugat pe Hristos să îi ierte de înșelarea și minciuna evreiască că nu au crezut în El și L-au rugat să-i mântuiască, înainte de-a muri, acela a devenit ortodox, dacă a fost ucis de alt om și acel evreu, devenit creștin, deci ortodox, s-a mântuit.

Pentru că prin ucidere, i se ia omului, șansa de-a mai vedea, de-a mai căuta, de-a mai cerceta și de-a afla, Adevărul, Biserica lui Hristos, fără erezie, Ortodoxia, și de aceea, cel care este ucis, devine ortodox, și se mântuiește.

Dar dacă mori de moarte bună, sau în accident de mașină sau la lucru, sau de avion, sau înecat, sau altfel și nu ești adevărat creștin, fără erezie, botezat ortodox, te duci în iad. Ăsta-i Adevărul. Iertare pentru că sunt prea direct.

La fel și Sirienii de azi, peste 150.000 uciși în ultimii 3 ani, aceia sunt din start ortodocși. Ei sunt cu adevărat fericiți, vor sta de vorbă cu Sfânta Treime, precum Adam în Rai, și multe alte taine, peste mintea noastră de înțelegere.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 23.04.2015 at 20:21:13.
  #865  
Vechi 23.04.2015, 21:12:59
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Deci Emilian e masterand in teologie si nu a auzit de botezul dorintei. Priceless.

Dar, Emiliane, daca cineva moare ucis, dar nu a auzit niciodarta de Hristos, si deci nu are cum sa-L roage nimic, ala unde se duce ? Conform cu teologia lui Botos Remus Emilian, evident...

Dar copii evrei care au murit in lagare, unii din ei sub varsta intelegerii, unde se duc ?

A, si inca ceva, se vede ca Emilian nu-i de acord nici cu modul in care se slujeste Liturghia. Daca va fi el preot, o sa faca altfel decat restul Bisericii. Halal ortodox. Si halal doctorand, nici la Liturgica nu trece de nivelul unui student de anul I. Emiliane, cei care erau poftiti afara in Liturghia Bisericii primare erau catehumenii, nu ereticii.

Last edited by GMihai; 23.04.2015 at 21:21:13.
  #866  
Vechi 23.04.2015, 21:31:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Da, firesc. Kenienii, au devenit ortodocși, în momentul când au fost omorâți. La fel și milioanele de evrei, la Holocaust, cei care L-au rugat pe Hristos să îi ierte de înșelarea și minciuna evreiască că nu au crezut în El și L-au rugat să-i mântuiască, înainte de-a muri, acela a devenit ortodox, dacă a fost ucis de alt om și acel evreu, devenit creștin, deci ortodox, s-a mântuit.

Pentru că prin ucidere, i se ia omului, șansa de-a mai vedea, de-a mai căuta, de-a mai cerceta și de-a afla, Adevărul, Biserica lui Hristos, fără erezie, Ortodoxia, și de aceea, cel care este ucis, devine ortodox, și se mântuiește.

Dar dacă mori de moarte bună, sau în accident de mașină sau la lucru, sau de avion, sau înecat, sau altfel și nu ești adevărat creștin, fără erezie, botezat ortodox, te duci în iad. Ăsta-i Adevărul. Iertare pentru că sunt prea direct.

La fel și Sirienii de azi, peste 150.000 uciși în ultimii 3 ani, aceia sunt din start ortodocși. Ei sunt cu adevărat fericiți, vor sta de vorbă cu Sfânta Treime, precum Adam în Rai, și multe alte taine, peste mintea noastră de înțelegere.
O prostie atat de cumplita rar mi-a fost sa aud, asta cu Fericitul Augustin m-a lasat rece, sunt obisnuit si cu sectari, si cu stiliti, dar la faza asta nu pot sa lesin de ras.

Deci dupa mintea lui botos emilian, care chipurile ar fi facut si o facultate de teologie, chiar si aia executati pentru crima de sistemul legal, devin si ei automat ortodocsi si se duc in Rai

Ce pocainta, important e sa fie omorati (dar nu accidental!) si sa vrea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.04.2015 at 21:47:00.
  #867  
Vechi 23.04.2015, 21:38:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Aud prima dată în viața mea de botezul dorinței, cred că e o înșelare.
Arată-mi te rog la Sfinții Părinți, despre botezul dorinței, sunt curios să aflu mai multe, sau să mă feresc de acest gând mincinos.
Recunoaste, diploma aia in teologie, ti-ai scos-o singur la imprimanta.

Citat:
Tâlharul nu a avut botezul dorinței, a avut botezul sângelui. Orice om, care este ucis de alt om, se mântuiește, fiindcă devine ortodox, prin botezul sângelui. Cu condiția să fi avut cea mai mică dorință de a ajunge la Hristos, înaintea morții sale.
Vino si arata de la Sfintii Parinti, care au zis asta, daca nu, fereste-te de acest gand mincinos.

Care va sa zica nu doar ca n-ai habar de botezul dorintei, dar si confuzi botezul sangelui (adica mucenicia pentru Hristos) cu asasinatul/executia indiferent de motive (chiar ca si pedeapsa legala pentru crima).
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.04.2015 at 21:48:32.
  #868  
Vechi 23.04.2015, 21:41:00
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Si, atentie, cu conditia ca acel om sa fi avut cea maimica dorinta sa ajunga la Hristos. Aicea, emilianul aproape ca a a intuit adevarul, dar a dat cu batul in balta cu privire la cealalta conditie.

Deci, conform cu teologia lui BRE, un catehumen care moare intr-un accident se duce direct in iad, (evident ca BRE a chiulit la cursul despre botezul dorintei), dar unul care a fost catehumen, dar este executat pentru crime impotriva umanitatii, ajunge automat in rai.
  #869  
Vechi 23.04.2015, 21:45:13
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Deci Emilian e masterand in teologie si nu a auzit de botezul dorintei. Priceless.

Dar, Emiliane, daca cineva moare ucis, dar nu a auzit niciodarta de Hristos, si deci nu are cum sa-L roage nimic, ala unde se duce ? Conform cu teologia lui Botos Remus Emilian, evident...

Dar copii evrei care au murit in lagare, unii din ei sub varsta intelegerii, unde se duc ?

A, si inca ceva, se vede ca Emilian nu-i de acord nici cu modul in care se slujeste Liturghia. Daca va fi el preot, o sa faca altfel decat restul Bisericii. Halal ortodox. Si halal doctorand, nici la Liturgica nu trece de nivelul unui student de anul I. Emiliane, cei care erau poftiti afara in Liturghia Bisericii primare erau catehumenii, nu ereticii.
A-ți venit amândoi, Marian și Alin :) Mă bucur mult. Îmi era dor de voi, vă așteptam. Vă răspund cu drag:

Mariane, dă-mi citate din Sfinții Părinți cu "botezul dorinței", că precum vezi sunt prost și nu știu nimic. Ajută-mă tu.

Da, cel care nu Îl roagă nimic pe Hristos, înainte să fie ucis de cineva, merge în iad. Cu Teologie lui Hristos, evident, nu a unei persoane. Uite:

Ioan 6, 53-57:
53 Și le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veți mânca trupul Fiului Omului și nu veți bea sângele Lui, nu veți avea viață în voi.
54 Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viață veșnică, și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.
55 Trupul este adevărată mâncare și sângele Meu, adevărată băutură.
56 Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu rămâne întru Mine și Eu întru el.
57 Precum M-a trimis pe Mine Tatăl cel viu și Eu viez pentru Tatăl, și cel ce Mă mănâncă pe Mine va trăi prin Mine.

Omul ce nu Îl roagă nimic pe Mântuitorul Dumnezeu Hristos, înainte să fie ucis de cineva, merge în iad. Iar dacă moare din alte pricini, afară că a fost ucis de cineva, și nu e ortodox, merge în iad. Ia-te de piept cu Hristos, dacă te ține, altfel, taci și rușinează-te că ești eretic, că te îndoiești de unicul Adevăr, ortodox și vino acasă, în Biserică, ca să nu te prindă moartea în erezii.

Vârsta înțelegerii, e la fel. Dacă e bebelaș și nu poate rosti nici un cuvânt, atunci, merge în Rai, ca și copii avortați sau uciși de mici, nu li s-a dat șansa să cunoască pe Hristos. Dar un copil care poate vorbi, poate spune înainte să fie ucis: Iisuse, ai milă de mine. Și s-a mântuit.

Și ca idea ta de final, cei care erau poftiți afară, în Biserica Primară, care este și astăzi, Primară, se numește Ortodoxă, erau nu catehumenii, ci TOȚI, repet, toți, care nu erau creștini, care nu erau creștini, care nu erau botezați și care nu se putea Împărtăși cu Sfintele Taine, Trup și Sânge, al lui Hristos.

Chiar și Împăratul Deciu, al Imperiului Roman, a fost dat afară din Biserică, de Sfântul Martir Vavila, al Antiohiei, care a ieșit afară din Sfântul Altar când a intrat Împăratul Deciu, din timpul Sfintei Liturghii, ia pus mâna în piept Împăratului și ia spus să iasă afară de la Liturghie, că nu are voie, până nu va deveni creștin.

Normal că a doua zi, Episcopul Antiohiei, Vavila, devenea Sfânt Martir, dar asta-i partea frumoasă.
Citește-i viața.

Cu ce te mai pot ajuta, Mariane?
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 23.04.2015 at 21:58:34.
  #870  
Vechi 23.04.2015, 21:51:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Mariane, dă-mi citate din Sfinții Părinți cu "botezul dorinței", că precum vezi sunt prost și nu știu nimic. Ajută-mă tu.
Da tu citate din care rezulta ca botezul sangelui = asasinat oarecare.

Citat:
Da, cel care nu Îl roagă nimic pe Hristos, înainte să fie ucis de cineva, merge în iad. Cu Teologie lui Hristos, evident, nu a unei persoane. Uite:

Ioan 6, 53-57:
53 Și le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veți mânca trupul Fiului Omului și nu veți bea sângele Lui, nu veți avea viață în voi.
54 Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viață veșnică, și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.
55 Trupul este adevărată mâncare și sângele Meu, adevărată băutură.
56 Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu rămâne întru Mine și Eu întru el.
57 Precum M-a trimis pe Mine Tatăl cel viu și Eu viez pentru Tatăl, și cel ce Mă mănâncă pe Mine va trăi prin Mine.
Bati campii mai cumplit ca un sectar. La ei se mai leaga cat de cat, chiar daca sunt scoase din context.

Ce legatura are moartea prin asasinat (oarecare) cu Sf. Impartasanie?

Si parca pe teologie.net tineai sa convingi pe altii ca Sf. Impartasanie nu e importanta.
Doar faptele bune sunt.
S-a razgandit Sf. Sinod Emilian?

Citat:
Vârsta înțelegerii, e la fel. Dacă e bebelaș și nu poate rosti nici un cuvânt, atunci, merge în Rai, ca și copii avortați sau uciși de mici, nu li s-a dat șansa să aleagă pe Hristos. Dar un copil care poate vorbi, poate spune înainte să fie ucis: Iisuse, ai milă de mine. Și s-a mântuit.
Sfintii Parinti care au zis asta?

Citat:
Și ca idea ta de final, cei care erau poftiți afară, în Biserica Primară, care este și astăzi, Primară, se numește Ortodoxă, era nu catehumenii, ci TOȚI, care nu erau creștini.
Pe ce criteriu? Ca de botezat nu erau botezati.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.04.2015 at 22:03:58.
Subiect închis