Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #491  
Vechi 24.12.2015, 00:43:23
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Aia ar fi posibil. - sa fi legat sarbatorirea nasterii de chestia cu soarele. Dar ma enerveaza ideea asta de complot - adica pe timpul ala crestinii se uitau la pagani cum sarbatoreau cine stie ce si se ofticau. Si atunci s-au gandit ei sa le transforme toate sarbatorile - ( ba sa le fure si brazii si instalatiile de pom ) in sarbatori crestine.
Dar nu-i vorba de complot, nici de mascaradă sau spoială creștină la practici păgâne. Biserica a biruit păgânismul prin încreștinarea păgânilor, nu i-a exterminat, stămutând apoi din alte teritorii creștini fabricați după rețetă. Intrumentele Bisericii au fost și sunt transfigurarea, metanoia, trecerea vieții persoanei în alt mod de existență, or aceste instrumente presupun procese complexe, dificile, desfășurate pe intervale mari de timp.
Știm foarte bine pe pielea noastră cât de greu e să ne integrăm în aceste procese mântuitoare, noi, care ne-am botezat creștini și am trăit într-o ambianță culturală puternic influențată de ethos-ul creștin.
Darmite păgânii convertiți la maturitate, deja formatați în cadre mentalitare consacrate, total străine de Evanghelia Bisericii lui Hristos.
Ar fi loc de o discuție bine informată despre consecințele Edictului de la Milan asupra eclessiei...!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #492  
Vechi 24.12.2015, 01:43:20
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiuran Vezi mesajul
De acord.
Denumirea vine de la slavonul Korochiun care inseamna 'moartea' si se refera la 'moartea' soarelui la solstitiul din 21 dec. In zonele Malorossiei (Donbass) se cocea o paine mare pt aceasta sarbatoare. Practic era vorba de o credinta in deitatea solara (sun worshipping). Evident pagana.
Inainte de Constantin cel Mare pe 22-25 decembrie se sarbatoreau Saturnaliile. Traditional in acele zile toti oamenii (si sclavii) aveau zile libere si-si faceau unii altora cadouri. Pentru a opri aceasta sarbatoare pagana (Saturn se pare ca era chiar Satan) Constantin a fixat sarbatoarea Nasterii Domnului exact pe 25 Decembrie. Unele din obiceiurile vechi s-au transferat noii sarbatori. Deci nu, sarbatoarea Craciunului nu este crestina, pe 25 se sarbatoreste Nasterea Domnului.
Inca un istoric de buzunar care da vina pe Constantin pentru ca i-a stricat crestinismul lui idealizat si cauta zei romani sau babilonieni care poate, poate aveau o festivitate prin perioada aia. Nu, Craciunul nu vine de la Saturnalii/Korochiun/Yule/Soarele neinfrant sau Mithra.
Pur si simplu atunci se sarbatoare Nasterea din varii motive. Ca oamenii de pe cuprinsul Europei(chiar si cei care nu au aveau sa cunoasca crestinismul pentru inca 1000 de ani) tind sa traga un festin cand e ziua mica si granele in hambar tine mai mult de natura umana decat de vreo conspiratie de cripto-pagani care s-au decis sa strice petrecerea noastra pura si monoteista.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 24.12.2015 at 01:45:24.
Reply With Quote
  #493  
Vechi 24.12.2015, 01:49:30
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Bre n-auziti.... Da' demonstația Sfântului Ioan Gură de Aur relativ la data nasterii Domnului n-a citit-o nimeni?
Care demonstrație? Dacă te referi la Cuvântarea I la Nașterea Domnului, atunci nu vorbim despre o demonstrație propriu-zisă, ci de o mărturie extinsă adresată unei comunități dezbinate tocmai din cauza mutării praznicului din ziua de 6 ianuarie în 25 decembrie. Existau încă de pe-atunci sensibilități tradiționaliste rezistente la modificări ale habitusurilor credinței, fie ele impuse cu autoritate ecleziastică (și imperială, să fim cinstiți până la capăt), iar sfântul Ioan Hrisostom și-a valorificat credibilitatea de care se bucura în Biserica Antiohiei, în încercarea de a pune capăt tulburărilor cu potențial schismatic, iscate în enoriile din metropolă și împrejurimi. Nicăieri nu spune că orientalii s-au aflat în înșelare prăznuind Nașterea în aceeaiași zi cu Botezul, ba chiar face niște distincții profunde în înțelegerea timpului așa cum îl valorifică liturgic Biserica, numai bune ca teme de reflecție pentru stiliști.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #494  
Vechi 24.12.2015, 02:41:00
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Ma, amu' frumos e cand vorbiti asa pi forum! Da greu ii cand deshchideti mijiti ochii afara ...

Sa nu va ieie blitzu' ...

Reply With Quote
  #495  
Vechi 24.12.2015, 03:17:07
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Oare pe 6 ianuarie ce sarbatoare pagana era de au furat-o crestinii ?
Reply With Quote
  #496  
Vechi 24.12.2015, 03:51:03
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Da, nu ma refeream la un partz de flama stilista, ci in jeneral la un partz de idelogie forumista...
Reply With Quote
  #497  
Vechi 24.12.2015, 08:05:43
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiuran Vezi mesajul
Frate, tu esti o victima a cartilor! Exista si asa ceva. Cartea e frumoasa dar trebuie sa stii sa o domini, sa o stapanesti. E un instrument vital dar la fel ca cutitul in bucatarie, daca nu-l stapanesti iti tai deshtele.
Mai exista si varianta in care esti de fapt foarte constient de ce spui si vii cu viclenie si te faci intr-o ureche. Adica esti cu intunericul dar o faci pe bufonul si asa esti lasat sa-ti trantesti mucii pe un forum crestin.
Pe lumea asta exista doua forte: Dumnezeu si potrivnicul. Dumnezeu este Sfanta Treime. Potrivnicul este cel despre care probabil ati mai citit.
Nu exista a treia forta. Nu exista zeitati care sa nu se inscrie in una din cele doua forte. Ori este cu Hristos ori este impotriva. PUNCT.
Elucubratiile astea de 2 lei ca lasa ca e bun samanismul, hinduismul, yazidi etc etc sunt pur si simplu aberatii. Orice nu este cu Hristos, care este din Tatal, ori nu este cu Duhul Sfant, care si el purcede din Tatal, este de la cel rau. Punct. Orice divinitate din orice colt al lumii daca nu e din Treime e de la Diavol. Nu te amagi ca s-ar putea sa fie altfel.
Daca tot vrei sa te dai carturar si vad ca dai semne ca ai cunoaste si engleza, mergi si te documenteaza serios. Desi sunt 99% sigur ca varianta a doua ti se aplica. Ca din toate te-ai gandit taman la Zeus nu cred ca e o intamplare.
Te inseli in privinta mea. Pur si simplu, nu sunt aglutinat sub steagul Intunericului, sau al oricarui alt steag/oricarei alte cauze (detest chiar inregimentarea in sine). Nu am cum sa te conving, dar poate ai sa intelegi asta din postarile mele. Si nu sunt sau fac pe bufonul :)))))))))))) , ci asta e felul meu de exprimare.
Detest impunerea prin forta, fie si a unui adevar de credinta (evident e adevar u la modul obiectiv, ci subiectiv pentru cei ce cred, logic). Ortodoxia nu a convertit politeisti sau samanisti prin forta, spre deosebire de crestinii occidentali. Dovada: pe pamantul sfant al Rusiei inca exista religia Mari sau samanismele siberiene. Ori, pluralismul religios si toleranta religioasa sunt dovezi de maturitate a unei societati. Chestie de umanitate si respect elementar: sunt tot un om, ca fratele meu, si deci nu pot hotari ce sa creada el, ca asa cred eu ca e bine.
Pur si simplu, pentru mine edictul de la Tesalonic, sau mai bine zis spiritul in care a fost redactat ("asa cred eu, imparatul, si asa trebuie sa credeti si voi, supusii mei"), este pe acelasi plan ca intentie cu Holocaustul sau genocidul asupra poporului armean, siriac, sau cu revolutiile burghezo-masonice, cruciadele impotriva balticilor, genocidele veterotestamentare, sau cu actiunile Statului Islamic: teroare si fortare, "legale" (!!!) desigur, in numele subiectivismului. Crima si silnicie au fost toate evenimentele citate si multe altele, nimic mai mult.
Nu sunt o victima a cartilor. Privesc in jur, la realitatea de acum, si gandesc la ce am citit despre realitatea de mai demult. Concluziile nu mi-au fost trepanate ideologic. :) Asta simt, gandesc, cred, deci asta spun si scriu.
Reply With Quote
  #498  
Vechi 24.12.2015, 11:15:52
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Oare pe 6 ianuarie ce sarbatoare pagana era de au furat-o crestinii ?
Am gasit ! Ce usor a fost ! Pe 6 ianuarie, paganii de stil vechi sarbatoreau Sol Invictus. :)

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Detest impunerea prin forta, fie si a unui adevar de credinta (evident e adevar u la modul obiectiv, ci subiectiv pentru cei ce cred, logic). Ortodoxia nu a convertit politeisti sau samanisti prin forta, spre deosebire de crestinii occidentali. Dovada: pe pamantul sfant al Rusiei inca exista religia Mari sau samanismele siberiene. Ori, pluralismul religios si toleranta religioasa sunt dovezi de maturitate a unei societati. Chestie de umanitate si respect elementar: sunt tot un om, ca fratele meu, si deci nu pot hotari ce sa creada el, ca asa cred eu ca e bine.
Ne intoarcem amandoi la Zamolxe dupa care eu te arunc in suliți.
Reply With Quote
  #499  
Vechi 28.12.2015, 03:50:49
sergiuran's Avatar
sergiuran sergiuran is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Pur si simplu, pentru mine edictul de la Tesalonic, sau mai bine zis spiritul in care a fost redactat ("asa cred eu, imparatul, si asa trebuie sa credeti si voi, supusii mei"), este pe acelasi plan ca intentie cu Holocaustul sau genocidul asupra poporului armean, siriac, sau cu revolutiile burghezo-masonice, cruciadele impotriva balticilor, genocidele veterotestamentare, sau cu actiunile Statului Islamic: teroare si fortare, "legale" (!!!) desigur, in numele subiectivismului. Crima si silnicie au fost toate evenimentele citate si multe altele, nimic mai mult.
Nu reusesc sa vad paralela intre edictul de la Tesalonic si Holocaust sau SI. Nu stim daca mortii au fot victimele acestui edict.
Reply With Quote
  #500  
Vechi 01.01.2016, 18:10:03
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Mos Craciun este o scanteie din bunatatea Lui Dumnezeu, care lumineaza sufletul la toti copiii cuminti - fie saraci, fie bogati.

Mos Craciun este el insusi un dar de la Dumnezeu, de care sa ne minunam si sa multumim din adancul sufletului.
Daca romanii sarbatoreau Saturnaliile in cinstea lui Saturnus Senex adica Saturn batranul din 17 pana in 21 parca luna care corespunde azi cu decembrie , atunci in 20 spre 21 era solstitiul de iarna dupa care ziua incepea sa creasca deci Soarele sa straluceasca mai tare. Craciunul a fost fixat putin mai tarziu cu cateva zile pe 25 decembrie dar semnificatia lui e aceeasi. Deci Mos Craciun nu are nici o legatura , nici o bunatate cu Hristos Iisus sau cu Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cine este aproapele meu? luminitarodina Despre Biserica Ortodoxa in general 30 27.07.2016 12:28:12
cine din voi este in Bruxelles? TIBS Generalitati 9 17.06.2010 01:27:49
cine este din iasi? bogdan_222 Calugarul 0 14.05.2010 14:22:05
Cine este responsabil? eclat_de_lune Generalitati 1 07.11.2009 15:57:06
Cine este cel mai puternic om? amatyyy Teologie si Stiinta 29 16.09.2009 14:49:04