Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.06.2008, 03:08:02
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

De ce a fost ispitita prima data Eva si nu Adam? sau de ce nu au fost ipititi amandoi deodata?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.06.2008, 16:57:50
TFL TFL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.04.2008
Mesaje: 111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
De ce a fost ispitita prima data Eva si nu Adam? sau de ce nu au fost ipititi amandoi deodata?
crezi ca cel rau nu stie unde sa loveasca eficient?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.06.2008, 17:47:11
partenie partenie is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 97
Implicit

Yannaras:"Sarpele adreseaza provocarea sa mai intai femeii. Nici aici simbolismul nu este intamplator. In limbajul arhetipurilor vietii pe care il foloseste Scriptura (limbajul imaginilor arhetipale care "inseamna" mult mai mult decat notiunile), femeia este imaginea naturii, spre deosebire de barbat care este simbolul logosului. Aceasta punere fata in fata a naturii si a logosului, a femininului si masculinului, nu reprezinta o distinctie axiologica, ci infatiseaza experienta pe care o are omul despre felul in care se realizeaza viata naturala. Natura poseda o disponibilitate "feminina" de a intrupa faptul de viata, insa are nevoie de samanta logosului pentru ca sa poata realiza aceasta intrupare. Fara imperecherea masculinului cu femininul nu poate exista viata naturala. Fara interventia logosului, natura ramane numai o posibilitate, nu este un fapt existential. Fara intruparea sa in natura, logosul ramane numai o notiune abstracta, fara ipostas.

Astfel, tentatia pentru deturnarea realizarii vietii, tocmai pentru ca nu constituie numai o provocare teoretica, ci posibilitate naturala, este acceptata mai intai de femeie. Cuvintele care ii sunt adresate de sarpe sunt revelatoare pentru contrafacerea "logica" a binelui - revelatoare ale unui logos care vrea sa insele natura, sa falsifice posibilitatile vietii: "Dumnezeu a zis, oare, sa nu mancati roade din orice pom din rai? Femeia reactioneaza: " Roade din pomii raiului putem sa mancam; numai din rodul pomului celui din mijlocul raiului ne-a zis Dumnezeu "Sa nu mancati din el, nici sa nu va atingeti de el, ca sa nu muriti!". Sarpele nu insista in insinuarea sa grosolana, o paraseste rapid si trece la o a doua: "Nu veti muri", spune, "dar Dumnezeu stie ca in ziua in care veti manca din el vi se vor deschide ochii si veti fi ca Dumnezeu, cunoscand binele si raul" (Geneza 3, 1-6). Imaginea biblica nu merge mai departe. La cea de a doua tentatie, cea a asemanarii cu Dumnezeu si a indumnezeirii prin sine, femeia cedeaza - natura accepta sa incerce realizarea vietii in sine, autonom. Primii oameni gusta din rodul autonomiei si al autosuficientei existentiale." Sper sa te ajute in a obtine raspunsul dorit.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.06.2008, 22:14:47
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
De ce a fost ispitita prima data Eva si nu Adam? sau de ce nu au fost ipititi amandoi deodata?
Fiindca Eva era mai greu de convins. A trebuit sarpele sa vorbeasca mult ca sa o convinga, insa Adam a acceptat marul fara nici un cuvant. Decat sa-l convinga pe Adam primul si apoi Adam sa nu reuseasca sa o convinga pe Eva, mai bine invers.

Eva:
Citat:
Geneza 3:1 Sarpele era mai siret decat toate fiarele campului pe care le facuse Domnul Dumnezeu. El a zis femeii: "Oare a zis Dumnezeu cu adevarat: "Sa nu mancati din toti pomii din gradina?"
Apoc 12.9;Apoc 20.2;Mat 10.16;2Cor 11.3;
Geneza 3:2 Femeia a raspuns sarpelui: "Putem sa mancam din rodul tuturor pomilor din gradina."
Geneza 3:3 Dar despre rodul pomului din mijlocul gradinii, Dumnezeu a zis: "Sa nu mancati din el, si nici sa nu va atingeti de el, ca sa nu muriti."
Gen 2.17;
Geneza 3:4 Atunci sarpele a zis femeii: "Hotarat, ca nu veti muri:
Gen 3.13;2Cor 11.3;1Tim 2.14;
Geneza 3:5 dar Dumnezeu stie ca, in ziua cand veti manca din el, vi se vor deschide ochii, si veti fi ca Dumnezeu, cunoscand binele si raul".
Adam:
Citat:
Geneza 3:6 Femeia a vazut ca pomul era bun de mancat si placut de privit, si ca pomul era de dorit ca sa deschida cuiva mintea. A luat deci din rodul lui, si a mancat; a dat si barbatului ei, care era langa ea, si barbatul a mancat si el.

Adam a acceptat marul doar asa, fiind dat de Eva:
Citat:
Geneza 3:12 Omul a raspuns: "Femeia pe care mi-ai dat-o ca sa fie langa mine, ea mi-a dat din pom si am mancat."
Eva a trebuit sa fie "amagita":
Citat:
Geneza 3:13 Si Domnul Dumnezeu a zis femeii: "Ce ai facut?" Femeia a raspuns: "Sarpele m-a amagit, si am mancat din pom."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.06.2008, 22:47:23
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Adam,inainte de a fi Eva a primit porunca sa pazeasca.Ce sa pazeasca?Parintele Arsenie Boca ne spune,anume sa nu intre in vorba cu vicleanu.Si sunt sigur ca Adam a pazit cu strasnicie ce a primit.Si iacata ca Dumnezeu a creeat-o pe Eva.Era atat de frumosa!!!,ne spune maica Siluana(citand bineinteles din sfintii parinti),incat ,,,,offf,Doamne iata-ne unde am ajuns rascolind toata istoria!Ma refer la durere.Ai mila si ne iarta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.07.2008, 23:10:42
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

am inteles :) multumesc celor care mi-au raspuns, am apreciat ca s-au dat explicatii logice
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.07.2008, 11:49:14
radudb radudb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2007
Mesaje: 7
Implicit

Diana, nu cauta sa judeci cu mintea (logica) ce scrie in Biblie pentru ca intunecatului ii place sa se joace cu ea. Doar judecata inimi, sfintita de dragostea lui Dumnezeu este cea potrivita.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.07.2008, 21:46:03
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

dar de ce nu? doar omul este rational si ii trebuie sa inteleaga si logic, iar daca eu ca si crestin-ortodox imi sustin religia trebuie sa pot sa si arguemntez asta, altfel cum i-as putea sa-i explic altucuiva, care este de alta religie, ca ceea ce cred eu este adevarat?
si mie imi trebuie explicatii logice....
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.07.2008, 14:16:59
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Logica rationala si incercarea de a asemana omul inainte de cadere cu cei ce suntem acum,firi cazute ne duce de rapa.Omul,inainte de cadere,comparat cu omul de dupa cadere e diametral opus atat trupeste cat si sufleteste.Hristos,Maica Sa,si toti sfintii bineplacuti ai Sai ne arata cum era omul inaintea caderii.Explica-mi mie Dia,rational si stiintific fenomenul din Evanghelie de pe muntele Tabor,acea Lumina necreeata cum ne spun sfintii parinti.Ereticii,in cercetarea Scripturii dupa cate am inteles,tot vor sa scoata caracterul de mistic,voind a inlocui totul cu ratiunea umana,cu stiinta.E imposibil.Da nici treaba asta cu..."crede si nu cerceta"nu ne indeamna sfintii.S-ar asemana cumva cu..."crede fara sa te intereseze si fara a cerceta sfintele Taine".Si,de exemplu, daca casatoria nu e Taina,atunci,de ce saracie ma mai casatoresc?Si ar mai fi multe de spus...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.10.2008, 13:20:08
IngerNegru IngerNegru is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.10.2008
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de radudb Vezi mesajul
Diana, nu cauta sa judeci cu mintea (logica) ce scrie in Biblie pentru ca intunecatului ii place sa se joace cu ea. Doar judecata inimi, sfintita de dragostea lui Dumnezeu este cea potrivita.
De ce crezi tu ca ni s-a dat acel organ numit creier,"oarecum indispensabil capului", cum spunea un elev de liceu la o teza??? Ca sa gandim!! Daca nu ar mai fi avut rost gandirea, am fi evoaluat asemeni anmalelor.
Desi si alea gandesc cate o data mai mult ca noi.
Reply With Quote
Răspunde