Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.07.2008, 12:52:31
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Uite ca talharul de pe cruce nu s-a impartasit, nu s-a spovedit, nu a avut maslu si totusi Domnul Iisus Hristos a inteles situatia lui si ii promite raiul.

Luca 23
42. Si zicea lui Iisus: [color=blue]Pomeneste-ma, Doamne, cand vei veni in imparatia Ta.[/color]
43. Si Iisus i-a zis: Adevarat graiesc tie, [color=green]astazi vei fi cu Mine in rai.[/color]


Cand nu sunt situatii limita Dumnezeu ne porunceste impartasirea (in amintirea lui in 1 Corinteni 11), maslul (Icov 5:14), spovedirea (Iacov 5:16).

Dar in situatii limita, Dumnezeu intelege, la fel cum l-a inteles pe talharul de pe cruce.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.07.2008, 13:05:25
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

7-th Brigade esti absolut mortal(mortala:).. dai citate mai adaugi si cate un mic comentariu de la tine dar nu prea lung.. esti cam "zgarcit" cu vorbele... nu de alta dar ca sa nu ne inveti cu narav.. asa-i???:D.. tu ma lasi in coada de peste!! pai eu de unde sa stiu daca situatia mea e limita sa nu??? eu stiu doar ca am o interventie luni... ca am niscaiva probleme de sanatate care s-ar putea sa imi vina de hac si sa nu mai apuc sa ma delectez cu tortul de ziua mea miercurea care vine:D... ca doar bunul Dumnezeu stie ce planuri are cu mine... eu iti multumesc ptr raspuns... mai stau vreo 2 ore sa rastalmacesc oare ce o fi gandit in sinea sineului sau enigmaticul(enigmatica) 7-th Brigade.... desi, fie vorba intre noi... dupa postarile tale sunt mai mult decat sigura ca esti de gen masculin:)o zi minunata sa fie la tine si spor in toate!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.07.2008, 13:10:55
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

fereasca-te Dumnezeu sa te impartasheshti de la catolici, poi degeaba itzi da voie preotul lor daca tu nu ai intrebat duhovnicul tau ortodox... NU, nu cred ca e bine ce vrei sa faci, dar nu eu raspund ci tu shi duhovnicul tau ortodox...

daca spui ca e pericol sa mori, atunci da fuga undeva la o biserica ortodoxa shi impartashesht-te acolo, caci inainte de moarte e voie sa te impartasheshti shi daca ai canon de 20 de ani... dar la ortodocshi?

dar daca nu ajungi sa te impartasheshti la ortodocsi eu nu cred ca impartashirea ta la catolici o va considera Hristos altceva decat lepadare... dar eu sunt un mirean banal care ce shtie el?... mai bine intreaba un preot... pe cineva cu experientza...
Reply With Quote
  #34  
Vechi 18.07.2008, 13:14:18
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

ce faci 7-th Brigade.??? iar cauti citate??? ti-as fi mult mai recunoscatoare daca mi-ai dat un sfat din suflet, dupa parerea ta, care tot despici cuvantul Sfintei Scripturi... asadar... daca tu ai dubii in privinta operatiei pe care tb sa o faci peste 2 zile(in sensul ca nu stii daca te mai trezesti!!) ai lua sfanta Impartasanie cu DOAR 24 ORE INAINTE DE OPERATIE?????????? specific.. doresc parerea ta personala !!!!!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 18.07.2008, 13:22:11
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai soro aia cu nu e voie sa scuipi se refera la faptul ca nu este voie sa scuipi de voia ta.
Ca doare inainte de a merge la razboi Sfantul Stefan cel Mare dadea ordine sa se spovedeasca si sa impartaseasca toti ostasii sai.
Normal ca unii care erau raniti scuipau sange in aceeasi zi dar Dumnezeu nu considera acesta ca pacat...Dumnezeu este cineva iar nu ceva.
Este o treime de persoane, este un Dumnezeu personal.
De aceea normal ca nu ar fi vreo problema sa iei Sfanta Impartasanie inainte de operatie ba chiar ar fi foarte foarte recomandat.
Dar ar fi bine sa rogi pe cineva sa iti aduca Sfanta Impartasanie de la biserica ortodoxa (preotul in caz de nevoie are voie sa dea Sfanta Impartasanie spre a fi transportata - trebuie sa fie dusa la nivelul pieptului sau mai sus de cine o duce pentru ca Sfanta Impartasanie este chiar Domnul nostru Iisus Hristos intreg.)

Daca vei lua Sfanta Impartasanie de la catolici ai face neascultare de hotararea Sfantului Sinod de pe 9 iulie anul acesta.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.07.2008, 13:25:04
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Romani 14:23. [color=red]Iar cel ce se indoieste, daca va manca, se osandeste[/color], fiindca n-a fost din credinta. Si tot ce nu este din credinta este pacat.

Simplul fapt ca nu esti sigura 100% despre asta inseamna ca e cam pacat. Deci parerea mea personala e ca nu trebuie sa te impartasesti. Trebuie sa mergi pe celalalt exemplu al talharului de pe cruce, si sa zici Doamne is sanse de 1% sa mi se intample ceva rau, dar orice s-ar intampla sa stii ca eu:
1. cred ca poti sa ma ierti
2. cred ca Domnul Iisus Hristos este fiul lui Dumnezeu
3. cred ca ma poti primi in rai cum l-ai primit pe cel ce a zis Luca 23:42. (...) Pomeneste-ma, Doamne, cand vei veni in imparatia Ta.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.07.2008, 13:26:00
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Fii mai soro serioasa daca e preot ortodox poti sa te spovedesti apoi sa te impartasesti si chiar inainte de operatie...:D
Daca un preot sau episcop ar opri pe un credincios de la Sfanta Impartasanie inainte de operatie pe motiv ca o sa scuipe sange si operatia pune viata credinciosului in pericol apoi acela nu e preot/ierarh crestin ortodox si trebuie caterisit de urgenta.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.07.2008, 13:29:15
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Deoarece Sfanta Impartasanie nu este paine si vin ci este chiar Domnul nostru Iisus Hristos dar in chip de paine si vin!
Cine zice altfel (ca e materie indumnezeita ca are codu genetic schimbat si alte aberatii de acestea) rataceste foarte foarte grav.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 18.07.2008, 13:29:42
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Imi cer scuze, Marina, am citit acum pe in alta postare ca esti din Australia, nu din SUA - nu stiu de ce trasesem concluzia asta. In fine, ideea, cu bisericile sarbesti, rusesti si grecesti ramane valabila! Sper sa reusesti sa te impartasesti, dar cu Sf Impartasanie ortodoxa!!! Dar stai linistita si sa nu te impacientezi ca daca iei sau nu impartasania cu 3 sau 7 sau 1 milion de zile inainte!! Duminica daca o iei e bine, orice preot pe care il cunosc spune la fel!! Si daca nu reusesti, Domnul o sa-ti ajute si fara impartasanie, nu te ingrijora ca nu e vina ta ca nu poti sa ajungi la o biserica ortodoxa - dar alternativa nu este deloc o idee buna...!!! AI MULTA INCREDERE CA DOMNUL O SA FIE CU TINE!! ROAGA-TE LUI MAI ALES IN ZILELE ACEASTEA CATE TI-AU MAI RAMAS PANA TE OPEREZI, SI BINEINTELES MAICII DOMNULUI SI CITESTE ACATISTUL UNUI SFANT CARE AJUTA PE BOLNAVI!! Dumnezeu o sa-ti ajute!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 18.07.2008, 13:36:22
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Romani 14:23. [color=red]Iar cel ce se indoieste, daca va manca, se osandeste[/color], fiindca n-a fost din credinta. Si tot ce nu este din credinta este pacat.

Simplul fapt ca nu esti sigura 100% despre asta inseamna ca e cam pacat. Deci parerea mea personala e ca nu trebuie sa te impartasesti. Trebuie sa mergi pe celalalt exemplu al talharului de pe cruce, si sa zici Doamne is sanse de 1% sa mi se intample ceva rau, dar orice s-ar intampla sa stii ca eu:
1. cred ca poti sa ma ierti
2. cred ca Domnul Iisus Hristos este fiul lui Dumnezeu
3. cred ca ma poti primi in rai cum l-ai primit pe cel ce a zis Luca 23:42. (...) Pomeneste-ma, Doamne, cand vei veni in imparatia Ta.
multumesc Brigade... doar o sa ma spovedesc la preotul catolic si apoi ce o vrea Dumnezeu sa faca cu mine aia sa fie!!!!!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vreau un sfat anocica Generalitati 14 19.02.2014 08:40:08
Vreau sa o uit... riquez Intrebari utilizatori 91 16.12.2011 18:38:47
vreau sa botez! 21andreea Stiri, actualitati, anunturi 24 12.12.2011 14:56:34
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07
Vreau si eu pui Muzica Bisericeasca 2 01.04.2008 20:37:26