Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.08.2010, 02:27:49
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit Sufletul exista in cer independent de corpul fizic inainte de a cobori in fizic?

Aceste cuvinte din Ieremia asta pare ca arata.
<LI sizset="15" sizcache="0">
<LI sizset="15" sizcache="0">4. Fost-a cuvantul Domnului catre mine, zicand:

<LI sizset="16" sizcache="0">5. "De cand inca nu te plasmuiai in pantece te stiu
si mai inainte de a fi iesit din pantece te-am sfintit,
profet pentru neamuri te-am randuit". [COLOR=#0000ff]3[/COLOR]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.08.2010, 03:21:54
ghetsimani ghetsimani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2010
Locație: bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

eu cred ca da. dar de ce suntem trimisi pe pamant asta e intrebarea, ca nu pare un loc prea paradisiac, eu o iau ca pe o pedeapsa.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.08.2010, 04:10:55
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghetsimani Vezi mesajul
eu cred ca da. dar de ce suntem trimisi pe pamant asta e intrebarea, ca nu pare un loc prea paradisiac, eu o iau ca pe o pedeapsa.
In lumea aceasta unii au fost trimisi sub forma de pietre pentru a fi frumos slefuite, intru desavarsire, iar altii sa tina loc de unelte cu ajutorul carora "bolovanul" sa ajunga "obiect de arta"! Depinde de fiecare daca alege sa fie numai unealta, sau sa accepte conditia de a fi "bolovan" la daltuit!...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.08.2010, 04:14:39
ghetsimani ghetsimani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2010
Locație: bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
In lumea aceasta unii au fost trimisi sub forma de pietre pentru a fi frumos slefuite, intru desavarsire, iar altii sa tina loc de unelte cu ajutorul carora "bolovanul" sa ajunga "obiect de arta"! Depinde de fiecare daca alege sa fie numai unealta, sau sa accepte conditia de a fi "bolovan" la daltuit!...
da,s-ar putea aceasta sa fie este explicatia, ptr desavarsire.
Multumim frumos.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.08.2010, 08:04:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Aceste cuvinte din Ieremia asta pare ca arata.
<LI sizset="15" sizcache="0">
<LI sizset="15" sizcache="0">4. Fost-a cuvantul Domnului catre mine, zicand:

<LI sizset="16" sizcache="0">5. "De cand inca nu te plasmuiai in pantece te stiu
si mai inainte de a fi iesit din pantece te-am sfintit,
profet pentru neamuri te-am randuit". [COLOR=#0000ff]3[/COLOR]
Doctrina aceasta a preexistenței sufletelor, de inspirație (neo)platonică și susținută de unii creștini din vremea lui Origen a fost respinsă de Biserică și considerată heterodoxă la al V-lea Conciliu Ecumenic (al doilea de la Constantinopol). Am mai găsit-o ca eres popular în expresii ca "în vremea aceea (când nu apărusem pe lume) eram un îngeraș".

Cuvintele din "Ieremia" de mai sus trebuie interpretate în sensul că Dumnezeu are un plan cu fiecare și că, El lucrând în afara timpului, planul acesta există din preeternitate. Preexistăm concepției noastre, dar nu ca suflete, ci ca proiecte ale Marelui Arhitect.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 29.08.2010 at 08:18:20.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.08.2010, 18:35:30
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Aceste cuvinte din Ieremia asta pare ca arata.
<LI sizset="15" sizcache="0">
<LI sizset="15" sizcache="0">4. Fost-a cuvantul Domnului catre mine, zicand:

<LI sizset="16" sizcache="0">5. "De cand inca nu te plasmuiai in pantece te stiu
si mai inainte de a fi iesit din pantece te-am sfintit,
profet pentru neamuri te-am randuit". [COLOR=#0000ff]3[/COLOR]
Cu siguranta aceste versete nu sunt temeiuri pentru preexistenta sufletelor ca in conceptiile platonice si neoplatonice. Conform invataturii crestine sufletul este adus la existenta deodata cu trupul. Versetele amintite sunt legate de prestiinta lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.08.2010, 18:47:59
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Aceste cuvinte din Ieremia asta pare ca arata.
<LI sizset="15" sizcache="0">
<LI sizset="15" sizcache="0">4. Fost-a cuvantul Domnului catre mine, zicand:

<LI sizset="16" sizcache="0">5. "De cand inca nu te plasmuiai in pantece te stiu
si mai inainte de a fi iesit din pantece te-am sfintit,
profet pentru neamuri te-am randuit". [COLOR=#0000ff]3[/COLOR]
Nu! Biserica invata ca sufletul ia nastere odata cu intruparea omului.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.08.2010, 21:49:10
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Explicatiile pe care leati dat pina acum nu au nici o baza pe cind aceste versete arata ca sufletul exista independent de corpul fizic inainte de a se naste.CEL care ii vorbeste lui Ieremia este DUMNEZEU nu orcine ear DUMNEZEU nu vorbeste la intimplare ci fiecare CUVINT este ADEVARAT.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.08.2010, 22:54:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Mă tem că v-ați îmbolnăvit și dv de protestantism. Am întâlnit aici surprinzător de mulți utilizatori în dreptul cărora scrie "ortodox", dar prezintă una sau mai multe devieri de la ortodoxia credinței. În Evul Mediu, au existat episcopi care erau de părere că Biblia trebuie pusă cu multă băgare de seamă în mâinile credincioșilor, deoarece Biblia îi poate sminti. Mă tem că aveau dreptate. Chiar dacă ceea ce smintește nu este atât Biblia însăși, cât autosuficiența protestantă potrivit căreia fiecare își este sieși învățător biblic. Dacă nu veți cultiva o atitudine filială și chiar un spirit de submisiune față de Biserica din care pretindeți a face parte, și care a păstrat, în linii mari, învățătura apostolică și patristică, veți intra într-o fundătură spirituală care ar putea avea serioase efecte asupra sufletului.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.08.2010, 16:24:15
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mă tem că v-ați îmbolnăvit și dv de protestantism. Am întâlnit aici surprinzător de mulți utilizatori în dreptul cărora scrie "ortodox", dar prezintă una sau mai multe devieri de la ortodoxia credinței. În Evul Mediu, au existat episcopi care erau de părere că Biblia trebuie pusă cu multă băgare de seamă în mâinile credincioșilor, deoarece Biblia îi poate sminti. Mă tem că aveau dreptate. Chiar dacă ceea ce smintește nu este atât Biblia însăși, cât autosuficiența protestantă potrivit căreia fiecare își este sieși învățător biblic. Dacă nu veți cultiva o atitudine filială și chiar un spirit de submisiune față de Biserica din care pretindeți a face parte, și care a păstrat, în linii mari, învățătura apostolică și patristică, veți intra într-o fundătură spirituală care ar putea avea serioase efecte asupra sufletului.
Eu am aratat ce scrie in biblie nu ca sint influentat de protestantism sau alte idei .Lui Ieremia II vorbeste DUMNEZEU ear tu imi spui ca ceea ce spune DUMNEZEU nu este adevarat ci adevarul este asa cum a hotarit al 2 conciliu de la Constantinopol.
Te intreb eu acum pe tine cine are dreptate DUMNEZEU sau conciliul al 2 de la Constantinopol ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce barbatii vor doar aspectul fizic? AGabriela Nunta 151 09.11.2012 10:24:09
aspectul fizic influenteaza sansele de casatorie simona_fidela Nunta 52 23.01.2012 17:56:47
Blasfemia satanelor adventiste: Trupul lui Hristos este un simplu trup fizic !!! doctor_faustus Secte si culte 22 28.11.2010 13:40:00
aspectul fizic romandragut Generalitati 42 28.07.2009 13:00:44
Curs operare PC pentru persoanele cu handicap fizic(Iasi) E_my Stiri, actualitati, anunturi 0 18.02.2009 14:01:09