Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 21.07.2011, 20:17:18
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si Sf. Apostol Pavel se cutremura la gandul ca ar putea manca ceva necurat, dar Dumnezeu ii spune sa nu numeasca necurat ceva, ce El a curatat.
Exista o lista in VT cu animalele considerate necurate; la fel exista o lista in NT cu animalele care in continuare nu trebuie mancate.
In aceste conditii, cum mai putem spune ca nu avem voie carne? Ortodocsii se lipsesc total de carne si produse lactate, oua doar pe perioada de Post si in zilele de Post de peste an, adica miercurea si vinerea.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 21.07.2011, 20:22:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Aproximativ Datorită condițiilor obiective imediat după potop, i se îngăduie lui Noe și familiei lui să mănânce [și] carne.
Însă vedem din tot cuprinsul capitolelor 8 și 9 din Facerea că Dumnezeu face deosebire între animalele "curate" și "necurate" (unu la mână).
Pardon, dar din cate vad apare o singura mentiune in capitolul 8 iar in 9 din cate vad i se spune ca poate sa manince orice, fara nici un fel de restrictie curate/necurate.

"Tot ce se mișcă și ce trăiește să vă fie de mâncare; toate vi le-am dat, ca și iarba verde."

Si singura restrictie:

"Numai carne cu sângele ei, în care e viața ei, să nu mâncați"

Citat:
Doi la mână: dacă Noe ar fi nesocotit această taxonomie divină (animale comestibile și necomestibile) și ar fi mâncat doar un poorc sau o scroafă (iau acest exemplu comun de animal numit de Dumnezeu "necurat"), astăzi nu mai existau porci pe pământ. Se cunoaște faptul că Noe a luat doar câte o pereche din fiecare animal necurat, iar din cele curate câte șapte perechi. Cred că e suficient de evidentă concluzia ce-o putem trage.
Ca sa vezi ce logica stralucita, pai cine stie poate a mancat din porculepter, animal necurat, si de asta nu mai sunt azi pe pamant. :)

Interesant, as vrea si eu sa stiu daca se poate pe ce criterii au devenit unele animale "necurate" si din moment ce erau "necurate", de ce au fost salvate de la potop.

Last edited by AlinB; 21.07.2011 at 20:29:19.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 21.07.2011, 20:29:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Exista o lista in VT cu animalele considerate necurate; la fel exista o lista in NT cu animalele care in continuare nu trebuie mancate.
Poate imi joaca memoria feste, dar unde e lista asta in NT?
Reply With Quote
  #104  
Vechi 21.07.2011, 20:31:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ce să spun? Că întotdeauna s-au găsit batjocoritori în fața copiilor lui Dumnezeu plini de Duh Sfânt.
Asta e o remarca pentru a distrage atentia de la faptul ca si "mustul" era/putea fi o bautura alcoolica?
Reply With Quote
  #105  
Vechi 21.07.2011, 21:09:17
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Si Sf. Apostol Pavel se cutremura la gandul ca ar putea manca ceva necurat, dar Dumnezeu ii spune sa nu numeasca necurat ceva, ce El a curatat.
Mai exact sf. apostol Petru, iar Dumnezeu Se referea la cineva, nu ceva.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
In aceste conditii, cum mai putem spune ca nu avem voie carne?
Dar cine spune că nu avem voie carne? Totuși, dacă s-ar face un recensământ, ați fi foarte surprinsă să aflați că în țara aceasta sunt mai multi vegetarieni ortodocși decât vegetarieni adventiști...
Reply With Quote
  #106  
Vechi 21.07.2011, 21:13:11
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pardon, dar din cate vad apare o singura mentiune in capitolul 8
Pardon, apar 3 (trei) menționări a animalelor curate/necurate (vezi și capitolul 7).

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
iar in 9 din cate vad i se spune ca poate sa manince orice, fara nici un fel de restrictie curate/necurate.
Probabil că Dumnezeu o fi uitat să mai menționeze (special pentru dl. AlinB, că Noe știa deja) acest aspect că doar El este uituc... și mai este și instabil: odată spune că sunt necurate, apoi că-s curate... apoi câteva sute de ani mai încolo iarăși sunt necurate... 1.500 de ani mai încolo iar curate... Urâtă imagine aveți despre Dumnezeu!

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ca sa vezi ce logica stralucita, pai cine stie poate a mancat din porculepter, animal necurat, si de asta nu mai sunt azi pe pamant. :)
Hai că mi-a plăcut gluma! Am s-o rețin..

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Interesant, as vrea si eu sa stiu daca se poate pe ce criterii au devenit unele animale "necurate" si din moment ce erau "necurate", de ce au fost salvate de la potop.
Negreșit o să-L întrebăm pe Dumnezeu în veșnicii. Oare să fie același motiv pentru care a pus și un pom oprit în Eden?...
Reply With Quote
  #107  
Vechi 21.07.2011, 21:14:14
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta e o remarca pentru a distrage atentia de la faptul ca si "mustul" era/putea fi o bautura alcoolica?
Mustul nu avea cum să fie băutură alcoolică, însă "mustul" în viziunea celor ironici cu siguranță! Mă refer desigur la cei ironici din vremea aceea...
Reply With Quote
  #108  
Vechi 21.07.2011, 21:40:22
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poate imi joaca memoria feste, dar unde e lista asta in NT?
Este vorba de visul avut de Sf. Apostol Pavel (?), in care Dumnezeu ii spune sa manance din toate animalele, inclusiv cele necurate. Cand acesta ii spune lui Dumnezeu ca nu mananca ceva necurat, Dumnezeu ii raspunde ca nimic din cele curatate de Dumnezeu nu este necurat. In continuare sunt date cateva exceptii, printre care animalele care nu au picioare.
Poate ma ajuti tu cu versetele respective.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 21.07.2011, 21:42:14
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Mai exact sf. apostol Petru, iar Dumnezeu Se referea la cineva, nu ceva.

Dar cine spune că nu avem voie carne? Totuși, dacă s-ar face un recensământ, ați fi foarte surprinsă să aflați că în țara aceasta sunt mai multi vegetarieni ortodocși decât vegetarieni adventiști...
Mesaj dublu.

Last edited by Miha-anca; 21.07.2011 at 21:44:47.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 21.07.2011, 21:43:20
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Mai exact sf. apostol Petru, iar Dumnezeu Se referea la cineva, nu ceva.

Dar cine spune că nu avem voie carne? Totuși, dacă s-ar face un recensământ, ați fi foarte surprinsă să aflați că în țara aceasta sunt mai multi vegetarieni ortodocși decât vegetarieni adventiști...
Intoarceti totul din condei, cum va convine.

Si care e versetul cu Sf. Apostol Petru?

Adventistii nu se ating de carne.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa nu uitam ca Domnul Iisus Hristos este acum pe Cruce Adriana Cluj Rugaciuni 7 13.04.2012 17:02:34
L-am visat pe Domnul Iisus Hristos alexandra28again Intamplari adevarate 30 19.04.2010 22:39:35
Cand nu avem voie sa coasem marinmagda18 Generalitati 13 03.03.2010 15:15:58
Lasati lumea sa vada ca avem nevoie de Iisus Ioan_Ciobota Generalitati 0 17.02.2008 08:36:51