Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.05.2011, 13:25:06
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit Stie cineva?

Poate sa-mi spuna cineva care e criteriul dupa care unii episcopi primesc un supranume toponimic la instalarea intr-o episcopie in functie de numele eparhiei, iar altii nu. Am inteles ca arhiepiscopii si mitropolitii din BOR nu au supranume.
Stie cineva despre cei din Rusia, Serbia, Tara Sfanta, Egipt, Cipru, Grecia sau alte patriarhii?
Multumesc anticipat de raspuns.


O parte din episcopii cu supranume:

P.S. CIPRIAN CAMPINEANUL
P.S. VARLAAM PLOIEȘTEANUL
P.S. VARSANUFIE PRAHOVEANUL
P.S. CALINIC BOTOSANEANUL
P.S. IOACHIM BACAUANUL
P.S. ANDREI FĂGĂRĂȘANUL
P.S. IRINEU BISTRITEANUL
P.S. VASILE SOMESEANUL
P.S. IUSTIN SIGHETEANUL
P.S. PETRONIU Salajanul
P.S. PAISIE LUGOJEANUL
P.S. GURIE GORJEANUL

O parte din episcopii fara supranume:

P.S. VINCENȚIU la Slobozia si calarasi
P.S. GALACTION la Alexandria si Teleorman
P.S. AMBROZIE la Giurgiu
P.S. VISARION la Tulcea (care purta supranumele „Rasinareanul” pe vremea cand era episcop la Sibiu)
P.S. CORNELIU la Husi
P.S. SOFRONIE la Oradea
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.05.2011, 14:57:17
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Biserica a fost de la bun inceput organizata pe criterii teritoriale.

Unitatea de baza a acestei organizari se numeste eparhie, si are in fruntea sa un episcop.
Acesta este atat intaiul pastor spiritual al eparhiei, cat si administrator al problemelor curente legate de activitatea pamanteasca a Bisericii din eparhia respectiva.

Ca tip de unitate administrativa, o eparhie poate fi episcopie simpla, arhiepiscopie, mitropolie, patriarhie, iar episcopul care pastoreste o astfel de aparhie poarta titlul administrativ corespunzator.

Resedinta episcopului este intr-un oras din episcopia sau arhiepiscopia respectiva.
De cele mai multe ori, numele acelui oras da si numele episcopiei, dar nu este o regula stricta in aceasta privinta.
(De exemplu, avem episcopia Husilor, care se suprapune cu teritoriul judetului Vaslui. Sediul episcopului este la Husi.
Avem insa si episcopia Covasnei si Harghitei, iar episcopul are sediul la Miercurea Ciuc.)

Cu timpul, marindu-se numarul crestinilor si numarul problemelor in care se implica Biserica, s-a ajuns la necesitatea ca episcopul eparhiot sa fie ajutat de un alt episcop, de un loctiitor sau vicar.

Un canon foarte vechi precizeaza ca nu pot pastori doi episcopi in acelasi oras.
Pe de alta parte, orice hirotonie in episcop (si in preot, de asemenea) se face pe o anumita destinatie, pe o unitate bisericeasca _ eparhie (episcop) , respectiv parohie (preot).

Cand este hirotonit un episcop care va indeplini functia de episcop-vicar, el este hirotonit pe o destinatie anume, care insa nu poate fi orasul de resedinta al episcopului titular.
De aceea, epicopul-vicar are resedinta (real sau formal) in alt oras din eparhia respectiva. Astfel, el primeste ca titulatura numele orasului rezervat ca resedinta.

Toti PS episcopi citati de dvs. care au dupa nume un indicativ toponimic (Campineanul, Bistriteanul, Botosaneanul etc.) sunt episcopi vicari, si de aceea poarta o astfel de titulatura.

Episcopii eparhioti _ cei din a doua lista postata de dvs. _ nu au nevoie sa mai poarte si numele orasului-resedinta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.05.2011, 15:22:55
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

In BO nationale enumerate de dvs., situatia este exact la fel.
Doar anumite detalii organizatorice difera.

De exemplu, BO a Greciei are rangul de arhiepiscopie, fiind o BO nationala autocefala ce face parte din jurisdictia Patriarhiei ecumenice de la Constantinopol.
BO a Greciei are in componenta ei o arhiepiscopie, cea a Atenei, si un numar de 80 de eparhii care au grad de mitropolie.
Deoarece o mitropolie greaca este mult mai mica decat o mitropolie din celelalte tari ortodoxe, de obicei episcopul respectiv nu are nevoie de un vicar. De aceea, in BO greaca exista doar 9 episcopi vicari ("asistenti").

Titulatura este aceeasi ca si cea din BO Romana: cum este denumit mitropolitul Laurentiu al Ardealului, asa este denumit, de exemplu, mitropolitul Serafim al Karystiei si Skyrosului.

Numai ca in limba greaca numele eparhiei (aflat in cazul genitiv) precede numele mitropolitului; de aceea, in greceste apare: Ὁ Καρυστίας καί Σκύρου Σεραφείμ.
La fel si in cazul episcopilor-vicari.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.05.2011, 17:34:10
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Adrian, evharisto para poli! Nu faceam o distinctie clara intre episcopi vicari si episcopi eparhioti.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.12.2013, 01:55:06
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Ca sa nu incep alt topic...

Stie cineva care e randuiala ( ca logica nu-i pot zice) a numerotarii in calendar a duminicilor din Octoih, adica a celor de dupa Rusalii?

Conform calendarului, ieri, 1 decembrie, a fost duminica a 15-a dupa Rusalii, iar duminica trecuta a fost a 30-a dupa Rusalii. In schimb, duminica viitoare, va fi a 27-a dupa Rusalii. (?)

Acum 2 saptamani, a fost a 26-a. Acum 3 saptamani, a 25-a. Acum 4 sapatamani, a 22-a.

Cu alte cuvinte, de ce nu corespunde numerotarea duminicii cu numerotarea saptamanii liturgice?

Din iunie, cand au fost Rusaliile si pana in septembrie, inainte de Inaltarea Sfintei Cruci, numerotarea vine in ordine consecutiva, asa cum am invatat sa numaram: prima, a doua, a treia etc. Dupa care, matematica tipicului liturgic nu mai corespunde cu ce-am invatat la gradinita.

In luna septembrie, anul acesta, am avut asa:
Duminica a 10 dupa Rusalii
Duminica dinaintea Inaltarii Sfintei Cruci
Duminica de dupa Inaltarea Sfintei Cruci
Duminica a 18-a dupa Rusalii (de ce nu a 13-a?)
Duminica a 19-a dupa Rusalii.

In octombrie:
Duminica a 20-a dupa Rusalii
Duminica a 21-a dupa Rusalii
Duminica a 23-a dupa Rusalii (de ce nu a 22-a?)
Duminica a 24-a dupa Rusalii

In noiembrie:
Duminica a 22-a dupa Rusalii
Duminica a 25-a dupa Rusalii
Duminica a 26-a dupa Rusalii
Duminica a 30-a (de ce nu a 27-a?)

In decembrie:
Duminica a 15-a
Duminica a 27-a ( ??)
Duminica a 28-a dupa Rusalii
Duminica dinaintea Nasterii Domnului
Duminica dupa Nasterea Domnului.

Restul duminicilor din Octoih, de dupa Rusaliile din 2013, le vom vedea in calendarul pe 2014 pana inainte de Postul Mare cand incepe Triodul.

In ianuarie si februarie, anul acesta, am avut duminicile de dupa Rusaliile din 2012. Dar dupa ce criteriu au fost numerotate asa, habar n-am. Ma gandesc ca cei care au alcatuit calendarul, se refera la pericopele evanghelice care ar trebui sa tina seama de restul sarbatorilor cu data fixa, dat fiind faptul ca data Rusaliilor e schimbatoare.
In plus, anul acesta nu am avut Duminica a 13-a si a 14-a dupa Rusalii. (??)

In ianuarie
Duminica dinaintea Botezului Domnului
Duminica dupa Botezul Domnului
Duminica a 29-a dupa Rusalii
Duminica a 31-a dupa Rusalii (de ce nu a 30?)

In februarie
Duminica a 32-a dupa Rusalii
Duminica a 16-a dupa Rusalii (???)
Duminica a 17-a dupa Rusalii
Duminica a 33-a dupa Rusalii.

Am gasit ceva pe net, in acest sens http://www.ortodoxiatinerilor.ro/cre...ndarul-ortodox ,dar tot nu m-am lamurit si am ramas tot uitandu-ma ca mâța-n calendar.
Daca stie careva o explicatie si pe intelesul meu, ii multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.12.2013, 02:03:51
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Așteptăm să vină specialiștii în Liturgică... dar la ce anume îți folosește să știi dinainte care Duminică anume se sărbătorește? Articolul de pe Ortodoxia Tinerilor pare și el destul de cuprinzător. Poate că nu sunt reguli stricte cu nominalizarea acestor duminici, nu sunt consecutive întotdeauna, ci pur și simplu așa sunt "date". :)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.12.2013, 14:35:03
crainou crainou is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit p.s.corneliu birladeanul

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
poate sa-mi spuna cineva care e criteriul dupa care unii episcopi primesc un supranume toponimic la instalarea intr-o episcopie in functie de numele eparhiei, iar altii nu. Am inteles ca arhiepiscopii si mitropolitii din bor nu au supranume.
Stie cineva despre cei din rusia, serbia, tara sfanta, egipt, cipru, grecia sau alte patriarhii?
Multumesc anticipat de raspuns.


O parte din episcopii cu supranume:

P.s. Ciprian campineanul
p.s. Varlaam ploieȘteanul
p.s. Varsanufie prahoveanul
p.s. Calinic botosaneanul
p.s. Ioachim bacauanul
p.s. Andrei făgărășanul
p.s. Irineu bistriteanul
p.s. Vasile someseanul
p.s. Iustin sigheteanul
p.s. Petroniu salajanul
p.s. Paisie lugojeanul
p.s. Gurie gorjeanul

o parte din episcopii fara supranume:

P.s. Vincențiu la slobozia si calarasi
p.s. Galaction la alexandria si teleorman
p.s. Ambrozie la giurgiu
p.s. Visarion la tulcea (care purta supranumele „rasinareanul” pe vremea cand era episcop la sibiu)
p.s. Corneliu la husi
p.s. Sofronie la oradea
p.s.corneliu birladeanul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.12.2013, 20:31:23
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Așteptăm să vină specialiștii în Liturgică... dar la ce anume îți folosește să știi dinainte care Duminică anume se sărbătorește? Articolul de pe Ortodoxia Tinerilor pare și el destul de cuprinzător. Poate că nu sunt reguli stricte cu nominalizarea acestor duminici, nu sunt consecutive întotdeauna, ci pur și simplu așa sunt "date". :)



M-a intrebat si pe mine cineva cum se face ca dupa duminica a 30-a dupa Rusalii, urmeaza duminica a 15-a si apoi a 27-a, si n-am stiut sa-i raspund.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.12.2013, 20:08:13
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
M-a intrebat si pe mine cineva cum se face ca dupa duminica a 30-a dupa Rusalii, urmeaza duminica a 15-a si apoi a 27-a, si n-am stiut sa-i raspund.
Imi pare rau ca nu ti-a raspuns nimeni, sa te lamureasca.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stie cineva...? Noesisaa Generalitati 14 07.05.2011 12:05:14
Stie cineva? caesar Generalitati 4 21.03.2009 07:00:05
Stie cineva??????? pui Generalitati 10 24.10.2008 12:46:18
Stie cineva..???? tigerAvalo9 Generalitati 6 20.09.2008 17:18:04
Stie cineva? Laurentiu Generalitati 0 29.09.2006 14:07:52