Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 17.07.2012, 01:14:47
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Din pacate da..iti inchipui ca sunt asa chipurile sa-si gaseasca un barbat dar si dupa ce-l gasesc si chiar ii fac si un copil, aceeasi mentalitate si chiar stil de viata.

Sa vezi ditamai femeia care are deja o varsta (se vede pe ea) in fusta scurta-scurta, strident machiata, decolteu exploziv si cu barbatul (imbracat decent) si copilul dupa ea ca niste catzelusi/anexa la sexualitatea ei deraiata.. e trist.

Daca isi gaseste si un barbat pe masura care nu vrea copii (sau se multumeste doar cu unul) sunt sanse sa se inteleaga totusi..mici dar sunt, mai apeleaza la un club de swingeri ceva si viata merge inainte..
Chiar si asa,cei care au probleme deviante de sexualitate,nu le este usor doar cu un partener;poate sa le ofere ala si planeta Neptun in dar sau sa inchida ochii de N ori ,ca tot nu vor accepta sa stea langa el.
Acestor soi de oameni,li se pare un calvar viata alaturi de un partener linistit,o viata plicticoasa,lipsita de adrenalina,simt ca se sufoca.
Insa ceea ce ii diferentiaza net este egoismul feroce cu care trec peste oricine le sta in cale.

Ii inteleg ca sunt altfel,insa daca ar gasi reteta perfecta ca nu mai faca atatea victime si sa se cupleze cu indivizi care urmaresc aceleasi teluri in viata,lumea ar fi mai buna!Poate?Posibil!
Cel mult pt copiii care trag toate ponoasele casatoriilor sparte si ajung niste zanateci defecti in societate,de-si pierd multi ani din viata sa se"normalizeze",chiar daca timpul si ocaziile nu mai pot fi niciodata recuperate!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 17.07.2012, 01:54:53
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu m-a deranjat nimic, ai înțeles tu greșit. N-am făcut decât să observ (repet) ce fantezie ai.
Nu stiu ce intelegi tu prin fantezie, dar din punctul meu de vedere nu e fantezie. Era doar o idee, pentru a schimba perspectivele, nimic mai mult. Nu mai zic nimic ca cine stie ce se intelege Tacerea e de aur
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #73  
Vechi 17.07.2012, 11:00:18
Floare alba's Avatar
Floare alba Floare alba is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit "cu cat incerci sa-i stapanesti mai mult, cu atat se razvratesc si fac pe dos"

Da, asa este Mosh-Neagu, cu cat incerci sa-i stapanesti mai mult, cu atat se razvratesc si fac pe dos. Dar si cu femeia este la fel.
De aceea pentru o relatie este nevoi de doi, cand ceva nu merge bine sa ne intrebam intai pe noi insene/insine unde am gresit sau ce nu am facut cum trebuia. Si sa comunicam. Sa spunem ce ne intristeaza si sa aflam ce-l intristeaza sau nemultumeste pe partener. Lucrurile nespuse si adunate pot refula intr-o infidelitate.
Eu sunt o idealista si acord din start prezumtia de nevinovatie oricarei persoane. Asa a fost si cu sotul meu, dandu-i intotdeauna liberatea de care are nevoie. Si nu a abuzat niciodata.
Intr-o relatie e nevoie de iubire, dar si de respect. Iar orgoliul nu are ce cauta intr-o casatorie.
Iertati-ma, incep sa o iau pe langa, multi vor sari spunand ca stiu asta, insa aceste lucruri guverneaza casatoria mea cu sotul meu.
Mihaela78, e greu sa dai un sfat cuiva care a fost inselat. De cele mai multe ori increderea acordata celuilalt este cea inselata. Chiar daca poti sa treci peste adulterul partenerului, cum ramane cu increderea pe mai departe? Este nevoie de o putere mare de iertare. Dar daca Dumnezeu ne indeamna sa iertam, noi de ce n-am face-o? Din mandrie? Hai sa lasam mandria la o parte. Si sa ne rugam pentru sotul nostru. Nu stiu, sunt multi factori in aceasta ecuatie, eu insa cred ca as ierta. Poate si pentru ca am modelul mamei mele.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 17.07.2012, 11:12:40
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Floare alba Vezi mesajul
Iertati-ma, incep sa o iau pe langa, multi vor sari spunand ca stiu asta, insa aceste lucruri guverneaza casatoria mea cu sotul meu.
Mărturia ta o găsesc importantă, ea fiind una fericită. Nu știu dacă ai văzut topicul acesta, unde cred că ai putea aduce o contribuție bună.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 17.07.2012, 11:15:36
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Floare alba Vezi mesajul
Dar daca Dumnezeu ne indeamna sa iertam, noi de ce n-am face-o? Din mandrie? Hai sa lasam mandria la o parte. Si sa ne rugam pentru sotul nostru. Nu stiu, sunt multi factori in aceasta ecuatie, eu insa cred ca as ierta. Poate si pentru ca am modelul mamei mele.
a ierta e una, iar a continua relatia e alta....
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #76  
Vechi 17.07.2012, 12:10:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
a ierta e una, iar a continua relatia e alta....
Ca in faza aia..il iert dar nu uit :))

Pe larg:

http://nicolaesteinhardt.wordpress.c...1/16/iertarea/

Last edited by AlinB; 17.07.2012 at 12:12:58.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 17.07.2012, 12:11:28
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mda, halal iertare.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #78  
Vechi 17.07.2012, 13:55:02
Floare alba's Avatar
Floare alba Floare alba is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Mărturia ta o găsesc importantă, ea fiind una fericită. Nu știu dacă ai văzut topicul acesta, unde cred că ai putea aduce o contribuție bună.

Multumesc N. Priceputu, nu vazusem topicul respectiv. Chiar daca discutia pare sa se fi intrerupt de vreo doua luni, cred ca am sa postez totusi experienta mea de femeie casatorita, poate ajuta pe cineva. Cu ajutorul lui Dumnezeu. Multumesc inca odata.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 17.07.2012, 13:56:20
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

daca imi renovez apartamentul si cel cu care contractez imi fura materialele sau din casa, eu il iert , nu caut razbunare nici macar sa imi returneze bunurile luate, dar nici nu mai apelez la persoana in cauza!
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #80  
Vechi 17.07.2012, 14:07:46
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Floare alba Vezi mesajul
(...)cand ceva nu merge bine sa ne intrebam intai pe noi insene/insine unde am gresit sau ce nu am facut cum trebuia. Si sa comunicam. Sa spunem ce ne intristeaza si sa aflam ce-l intristeaza sau nemultumeste pe partener. Lucrurile nespuse si adunate pot refula intr-o infidelitate.
Nu stiu de ce, dincolo de cuvinte, simt multa caldura sufleteasca si smerenie in acelasi timp.
Subiectul acesta este extrem de delicat. Am incercat pe alt topic sa ating exact aceasta latura, dar a trecut cu totul neobservat. "Sa comunicam... Sa spunem ce ne intereseaza..." Cat de discret isi intinde vrajmasul mrejile lui... Spuneam ieri: Dumnezeu stie pentru fiecare ce-i trebuie sa se mantuiasca. Dar fiecare vrea de obicei „altceva”, iar atunci face compromisuri si isi ia din alta parte, trecand peste voia lui Dumnezeu. Alteori spune: „Nepotrivire de caracter” si rupe „zapisul” legamantului cu Dumnezeu, cautand alt „legamant” in conditii „mai avantajoase”, cand de fapt realizeaza ca ceva tot nu-i in regula, si iar mai rupe un legamant si mai face unul si inca unul si tot asa… Iar spre sfarsitul vietii se intreaba unde i-a fost de fapt locul, ca viata lui s-a segmentat in zeci de bucati, dar nici una nu i-a fost dedicata lui Dumnezeu, fiindca intotdeauna s-a razvratit si a vrut altceva.
"Alunecarea" asta in pacat este extrem de periculoasa si de cele mai multe ori ne "mantuieste"... mantuirea. Vezi tu? De dragul lui/ei, desi poate nu ne caracterizeaza, facem la inceput un lucru minor care poate altadata ne starnea dezgustul. Repet: din dragoste in primul rand, iar in al doilea, pentru ca relatia sa "curga bine", iar celalalt sa nu fie tentat sa caute in alta parte... Apoi constatam ca "ne place" si ne obisnuim, astfel incat nici nu mai realizam ca traim in pacat. Am prieteni care stau la cativa pasi de biserica, dar refuza sa vina la Sf. Liturghie, fiindca se simt vinovati de aceasta alunecare. Cat despre gandul de a se spovedi, la fel: refuza pur si simplu, nu fiindca le-ar fi rusine sa-si descarce sufletul, ci mai ales fiindca ar insemna ca "dupa aceea" ei sa nu mai poata trai cu acel gen de slabiciuni, iar la asta n-ar renunta pentru nimic in lume... Nu mi s-a spus direct, dar din aproape in aproape, am inteles printre cuvinte ca asa stau lucrurile, si nu pot face nimic sa schimb ceva in viata lor. Cel mult sa ma rog... Sunt oameni nemaipomeniti, gata oricand de a-i ajuta pe altii, dar uneori li se intampla lucruri stranii. Acum cativa ani, pe cand locuiau la etajul patru, la bloc, fetita lor de 6 ani a cazut de la balcon... Repet: etajul patru. Si totusi a supravietuit. E o fata frumoasa, isteata si talentata in multe directii... Are o voce ingereasca, face poezii care, daca n-ai sti ca sunt compuse de ea, ai crede ca sunt ale unui poet matur si profund, are o atractie spontana catre toate vietuitoarele, nu se teme de caini, serpi, etc, iar daca ai vedea o pasare oarecare venind sa-i ciuguleasca din mana, n-ar trebui sa te mire, fiindca are aceasta putere de a "se intelege" cu ele... Iar asta dupa ce "a cazut de sus"...
Dar, m-am departat de subiect... Uneori suntem tentati sa vrem "altceva", sa "diversificam", sa "decoram" privelistea... Intr-un camp inverzit, plin de flori si binecuvantat de Dumnezeu, venim si noi cu "obeliscul" nostru din "beton armat" ca sa "desavarsim" ceea ce lui Dumnezeu... i-a scapat...
Nu stiu, sunt lucruri extrem de delicate pe care nu le poti discuta chiar deschis. Dar in ciuda aparentelor, aceasta este una dintre cele mai mari si mai grave probleme ale timpului pe care-l traim... Sau poate gresesc; poate si in trecut era la fel, dar ma gandesc ca, datorita excesului de ponografie difuzat peste tot unde a existat aceasta sansa, omul slab si-a "largit" aria slabiciunilor, si a cochetat cu gandul ca poate ajunge cat mai aproape de... nirvana... Este exact ceea ce vrea vrajmasul de la noi: sa ne goleasca de Dumnezeu ca sa incapa doar el si "nirvana" noastra...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatii Anna Nunta 268 30.05.2013 18:22:26
doua batrane,vaduve ,singure si bolnave au nevoie de ajutor Alexuta Umanitare 61 24.01.2013 13:57:40
De ce barbatii vor doar aspectul fizic? AGabriela Nunta 151 09.11.2012 09:24:09
Valoarea unei femei zoridezi Generalitati 3 31.05.2010 13:28:16
Poemul unei singure respiratii vichy Rugaciuni 2 07.08.2008 15:14:49