Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.11.2016, 01:28:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Putem fi prieteni cu toată lumea?

O întrebare simplă care așteaptă răspunsuri complicate.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.11.2016, 03:12:41
ortodoxia_e_Adevarul ortodoxia_e_Adevarul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.10.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

cunoscuti ai multi,prieteni adevarati mai putini

Sf. Ioan Gură de Aur

"Cu adevărat prietenul credincios este leacul vieții. Cu adevărat prietenul credincios este scăpare tare. Ce nu face prietenul adevărat? Câtă dulceață nu aduce? Cât folos? Câtă siguranță? Chiar dacă mi-ai vorbi de mii de comori, nimic nu se compară cu prietenul adevărat."

-recomandate sunt prieteniile duhovnicești, prietenii după Hristos

Sfantul Ioan Gura de Aur - trebuie s-o rupem cu cei rai:"prieteniile si cu anturajul – se aleg pentru un scop religios-moral înalt. sa fugim de rai – si sa ne lipim de cei buni."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.11.2016, 03:35:00
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodoxia_e_Adevarul Vezi mesajul
Sfantul Ioan Gura de Aur - trebuie s-o rupem cu cei rai:"prieteniile si cu anturajul – se aleg pentru un scop religios-moral înalt. sa fugim de rai – si sa ne lipim de cei buni."
Pai da, cu cei rai, dar nu cu oamenii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.11.2016, 09:26:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

La Porunca Iubirii, in articolul 2, scrie sa iubim pe aproapele nostru. Nu scrie sa fim prieteni cu toata lumea.

Domnul nostru a avut cativa prieteni. De exemplu, Lazar. Asa scrie in Carte: "prietenul Domnului".

Pentru ca Isus Cristos, care ne iubeste pe toti, sa ne aiba si sa ne pastreze in prietenia Lui, Domnului sa ne rugam!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.11.2016, 13:12:50
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nici intrebarea nu este simpla.

Florin - la care "toata lumea" te referi? La diversele religii si confesiuni, sau la oameni in general, lasand la o parte credinta, la oameni din diverse tari, sau de diverse feluri?

Si putem, in sensul daca este permis, sau daca ne simtim in stare/avem capacitatea?

Mihnea - citeste primele doua propozitii pe care le-ai scris in mesaj. Care este diferenta? Sa iubim aproapele, dar sa nu fim prieteni.
Pe urma scrii ceva referitor la Domnul, care ma lamureste putin.
Spui ca Iisus a avut cativa prieteni, dar ne iubeste pe toti.
Inseamna ca te referi la prieten in sensul de persoane cunoscute, mai apropiate sufleteste.
O nelamurire acum: Lazar a fost prieten. Apostolii au fost si ei prietenii Lui? Sau doar discipoli?
Pentru ca se mai poate interpreta si asa - toti cei care L-au iubit si urmat intru credinta au fost prietenii Lui. Deci milioane.
Si este o prietenie adevarata, cu sacrificii.

Acum eu spun asa - Iisus ne-a invatat sa iubim aproapele, chiar mai mult decat pe noi insine. Ne-a invatat sa iubim si pe dusmani, pe cei ce ne fac rau. Partea asta este foarte grea, intr-adevar. Nu stiu cine poate iubi pe cel care ii face rau.

Acum depinde si ce intelege fiecare prin aceasta iubire de aproape. Prietenia este ceva foarte profund, delicat.
Se mai confunda cu relatia de intelegere reciproca, convietuire in pace etc.

Eu zic ca este permis si se poate. Nu pot sa intru in detaliu pana nu stiu exact la ce se refera intrebarea.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.11.2016, 13:25:25
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
La Porunca Iubirii, in articolul 2, scrie sa iubim pe aproapele nostru. Nu scrie sa fim prieteni cu toata lumea.

Domnul nostru a avut cativa prieteni. De exemplu, Lazar. Asa scrie in Carte: "prietenul Domnului".

Pentru ca Isus Cristos, care ne iubeste pe toti, sa ne aiba si sa ne pastreze in prietenia Lui, Domnului sa ne rugam!
Deseori îmi amintesc de fragmentul următor din Patericul Egiptean:
A trimis odata sfantul Epifanie catre avva Ilarion, rugandu-l pe el si zicand : vino sa ne
vedem mai inainte de a ne duce din trup. Si mergand el, s-au bucurat unul cu altul. Dar
mancand ei, s-a adus o pasare. Si luand episcopul, a dat lui avva Ilarion si a zis batranul :
iarta-ma, ca de cand am luat schima, nu am mancat junghiat. Si i-a zis lui episcopul: iar
eu de cand am luat schima, nu am lasat pe cineva sa adoarma avand ceva asupra mea, nici
eu nu am adormit avand ceva asupra cuiva. Si a zis lui batranul : iarta-ma, ca petrecerea
ta este mai mare decat a mea.
Cred că în lumea noastră nu mai e posibil așa ceva.

Cineva susținea că și Hristos a avut dușmani. Cam așa este. Nu și i-a dorit, cum nici noi nu ne dorim răutatea gratis a unora din jur. Cu asemenea oameni nu ai cum să adormi seara fără ca ei să aibă ceva asupra ta.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.11.2016, 13:38:29
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Florin - la care "toata lumea" te referi? La diversele religii si confesiuni, sau la oameni in general, lasand la o parte credinta, la oameni din diverse tari, sau de diverse feluri?
Mă refer la oricine de oriunde. Toți oamenii cu care te intersectezi de-a lungul timpului.

Dar în titlul topicului, prietenii sînt cei care nu ne sînt dușmani. Chiar și despre cei neutri pot zice că-s prieteni, așa am considerat eu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.11.2016, 16:11:02
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Acum depinde ce intelegeti prin prieteni!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.11.2016, 18:05:58
crincrin crincrin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2016
Mesaje: 196
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Acum eu spun asa - Iisus ne-a invatat sa iubim aproapele, chiar mai mult decat pe noi insine. Ne-a invatat sa iubim si pe dusmani, pe cei ce ne fac rau. Partea asta este foarte grea, intr-adevar. Nu stiu cine poate iubi pe cel care ii face rau.
"În Evanghelia de astăzi am auzit un element cu adevărat nou, să spunem, însă, pe cât de măreț, pe atât de înfricoșător: anume că măsura iubirii este iubirea vrăjmașilor. Nu este cu putință, iubiți credincioși, să facem acest lucru noi, ca oameni. Oricât ne-am strădui să ne curățim, oricât ne-am strădui să înțelegem mai bine pe cel de lângă noi, oricât ne-am strădui să fim mai politicoși, mai buni, mai milostivi, oricât ne-am strădui să adunăm în noi toate virtuțile, pe aceasta n-o vom putea face. A-ți iubi vrăjmașul este mai presus de puterile omenești.

Hristos, când a venit pe pământ, a luat trup și ne-a lăsat nouă, celor ce purtăm numele Lui, poporul creștin, aceste învățături; El nu a dorit să facă un om mai bun. Creștinul nu este un om mai bun, mai moral, mai virtuos – ar fi prea puțin. Creștinul este un alt om! Prin botez, creștinul se schimbă deplin. După cum bine știți că se spune la botez: Câți în Hristos v-ați botezat, în Hristos v-ați și îmbrăcat. Creștinul nu mai este un simplu om. Este omul, fiul lui Dumnezeu, cel care este îmbrăcat în Hristos, cel în care Hristos locuiește și Hristos lucrează.

Iarăși un motiv pentru care nu ar trebui să luăm ușor porunca aceasta a iubirii; să ne dăm seama că singuri nu putem iubi, însă, în același timp suntem chemați să iubim ca Dumnezeu. Cine poate să facă așa ceva? Eu nu pot. Însă, cum spune Sf. Pavel, Hristos în mine poate!

Hristos e Cel Care lucrează în noi și a voi și a săvârși."


continuare - Predici audio “provocatoare” duhovniceste despre IUBIREA VRAJMASILOR si IUBIREA CASNICILOR: “Lui Dumnezeu Ii place sa-I spunem: NU POT, DOAMNE! Cel mai mult ii place lui Dumnezeu sa-I marturisim neputinta” - http://www.cuvantul-ortodox.ro/2014/...nu-pot-doamne/ -
__________________
36. Învățătorule, care poruncă este mai mare în Lege?
37. El i-a răspuns: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău.
38. Aceasta este marea și întâia poruncă.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.
40. În aceste două porunci se cuprind toată Legea și proorocii. (Sfânta Evanghelie după Matei, cap. 22)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.11.2016, 22:59:12
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Teoretic se poate,de ce nu ?
Copiii- care sunt considerati a fi mai puri decat noi adultii,unsi cu toate alifiile lumii- au multi prieteni.
Cu cat esti mai smerit,mai mic in ego ,cu atat te faci dorit si iubit de cat mai multi.
A iubi pe toata lumea si a fi iubit de multi este in stransa legatura cu curatenia noastra sufleteasca .
Daca noi ne iubim atat de mult pe noi insine nu mai ramane loc si pt altii,prima preocupare suntem noi.

Se poate sa dai buna ziua vecinului packistanez,sa-l ajuti daca este in necaz;la fel cu vecinul evreu...insa noi facem exact pe dos,ii injuram pe evrei ca "l-au rastignit pe Domnul",pe altii ca au facut altele...
Faptul ca noi ne-am nascut ortodocsi nu este meritul nostru. Este chiar mai rau,pt ca noi trebuie sa avem o traire exemplara vazand/auzind atatea minuni facute de Sfinti si ingeri.
Judecata acelor oameni va fi mai usoara si a noastra mult mai drastica.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare