Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.04.2017, 18:01:13
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
:)
sunteti niste mari ipocriti, domnilor!
Cate kile ziceai ca ai?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.04.2017, 18:03:34
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Peste 20 de ani sa-l vedem pe AlinB citind acatistul Sfantului Becali, cinstit cu sfinte moaste....

Asta ar fi cea mai tare blasfemie pentru Alin.

Sa-l vezi pe Alin bagand la acatiste pentru ajutor si restul, moarte usoara, ajutor de familie catre Becali. Cel hot dar milostiv.

Ce zici Alin, iti fac o propunere de tropar? Sa-mi zici cum suna, daca iti place. Astept un raspuns. Poate il facem impreuna... Glumesc si eu acum, nu-mi luati vorba in serios.


Ce este la om cu neputinta este cu putinta la Dumnezeu. Unde omul se blocheaza in ratiuni marunte, Dumnezeu sterge si limpezeste... Si sa vezi atunci pe toti cei care judecau Becali cel hot, ...


P.S. Randurile de sus sunt un pamflet; rog nu aruncati cu prea mult noroi, am si eu o limita totusi dupa care arunc si eu

Last edited by gpalama; 18.04.2017 at 18:10:46.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.04.2017, 19:19:30
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Peste 20 de ani sa-l vedem pe AlinB citind acatistul Sfantului Becali, cinstit cu sfinte moaste....

Asta ar fi cea mai tare blasfemie pentru Alin.

Sa-l vezi pe Alin bagand la acatiste pentru ajutor si restul, moarte usoara, ajutor de familie catre Becali. Cel hot dar milostiv.

Ce zici Alin, iti fac o propunere de tropar? Sa-mi zici cum suna, daca iti place. Astept un raspuns. Poate il facem impreuna... Glumesc si eu acum, nu-mi luati vorba in serios.


Ce este la om cu neputinta este cu putinta la Dumnezeu. Unde omul se blocheaza in ratiuni marunte, Dumnezeu sterge si limpezeste... Si sa vezi atunci pe toti cei care judecau Becali cel hot, ...


P.S. Randurile de sus sunt un pamflet; rog nu aruncati cu prea mult noroi, am si eu o limita totusi dupa care arunc si eu
pamflet pamflet, dar ascunde multa rautate. si noroi.

zicea unul dintre voi ca becali e omul lui Dumnezeu pentru ca arunca cate ceva. spuneti-le asta celor pe care i-a trimis in somaj fara sa le plateasca compensatiile din contracte, sunt mii! la care se adauga familiile lor! mii! pe ce a pus mana a distrus, de la fabrici de munitie pana la cele de pui, de la cluburi de fotbal pana la prietenii, e omul diavolului daca e al cuiva, s-a smiorcait la prieteni sa-l scape de puscarie de i-a facut pe aia sa comita sperjur in fata instantei si dupa aia i-a dat in primire! omul asta e diavolesc. iar voi, marii ortodocsi ai acestui forum, il considerati omul lui Dumnezeu!!!

hai, cautati niste citate prin Carte, sa aratati ca aveti dreptate, cica sa-l judece Dumnezeu cand va aratam mizeria din caracterul lui dracesc, mandria lui draceasca, banii lui murdari cu care cumpara o Biserica corupta, hahahahaha, urla ipocrizia si fatarnicia in voi!

ps.tu, flying, continua miscarea, stii tu, te spovedesti, pacatuiesti, iar te spovedesti iar pacatuiesti... baga mare!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 18.04.2017, 19:44:03
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Nu il scuz pe Becali deloc.
Poate e de 10 ori mai negru decat ziceti voi.
Sau mai alb.
Sau gri.
Sau mai bine ii las lui Hristos sa il judece pentru ca eu chiar nu stiu suficiente.

Insa nu pot sa nu apreciez ca a facut mult bine.

Legat de pamflet imi permit sa mai rad nu aresens sa ma blochez in obsesiile unora si ura unora pentru altii....

Sfantul Becali zau satana Becali Dumnezeu sa il.judece.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 18.04.2017, 19:52:10
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu il scuz pe Becali deloc.
Poate e de 10 ori mai negru decat ziceti voi.
Sau mai alb.
Sau gri.
Sau mai bine ii las lui Hristos sa il judece pentru ca eu chiar nu stiu suficiente.

Insa nu pot sa nu apreciez ca a facut mult bine.

Legat de pamflet imi permit sa mai rad nu aresens sa ma blochez in obsesiile unora si ura unora pentru altii....

Sfantul Becali zau satana Becali Dumnezeu sa il.judece.
pai nu il scuzi, il iubesti, teica! il iubesti desi mandria e pacatul diavolului, nu? cel mai greu pacat, dar tu il iubesti! din tot ce scrii reiese iubire, aia e...

in fine, am terminat cel putin momentan, dar nu e nimic de ras in "pamfletul" ala, vezi ca se ascunde si un blestemas acolo... si multa multa rautate. de fapt uite asa va aratati voi adevarata fata, vorbe mieroase despre iubirea lui Hristos, dar inauntru e urat de tot... asa si cu becali, ajuta un om sau doi care plang la televizor si de care ni se face mila tuturor, dar distruge mii de familii cu un cinism dezgustator, escrocheaza sute de oameni si dupa aia se impauneaza cu pamanturile acestora vandute pe milioane, etc. dar voi iubiti-l in continuare pe "omul lui Dumnezeu".

edit.aaa, si prefer un alin in stare sa bata campii, dar s-o spuna verde, decat pe unii care se ascund...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.04.2017, 19:59:22
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul

ps.tu, flying, continua miscarea, stii tu, te spovedesti, pacatuiesti, iar te spovedesti iar pacatuiesti... baga mare!
tu Lancelot ,continua miscarea,stii tu,niste costita de porc,iar mai scuipi pe forum cate ceva,iar niste costita de porc...baga mare!
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.04.2017, 20:27:15
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
tu Lancelot ,continua miscarea,stii tu,niste costita de porc,iar mai scuipi pe forum cate ceva,iar niste costita de porc...baga mare!
vezi bai flying, asta e diferenta, tu le scoti din putul gandirii, eu te citez!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.04.2017, 22:35:10
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
:)
sunteti niste mari ipocriti, domnilor! mari de tot! lupi moralisti cand e vorba de dogma sau teologie ortodoxa, va faceti ca nu vedeti mandria si nesinceritatea unuia care face parada de ortodoxia lui. va place cum zice, ai? halal!
cand vezi ceva la tv care te supara, care te face sa suferi, si dai ceva banuti ca sa ajuti acea persoana o faci in primul rand pentru tine insuti, nu pentru cel care sufera. "marele sportiv" de care se pomeneste mai sus, un om care-mi displace, a oferit sume de zeci de ori mai mari decat ortodoxul vostru fatarnic si blasfemiator, dar a facut-o institutional, a creat institutii de binefacere, cu cont in banca, nu cu banii la punga. exact asa cum procedeaza cineva neinteresat, asa cum ne cere Dumnezeu.
d'aia suntem cum suntem, aplaudati fatarnicia in continuare, fatarnicia si bagabonteala unui individ care a facut avere din bisnita, trafic si coruptie.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bun bun, a dat, desi ma indoiesc de faza aia cu "o suta de case", plus publicitatea si facerea de bine nu se prea potriveste cu ce zice Cartea, dar intrebarea e, cum a facut banii aia cu care face pomana?
Din oierit si atat?
Ce scrie la Carte, ce e mai de pret in fata lui Dumnezeu, punga de galbeni a vemesului sau banutul cinstit al vaduvei?
Va raspund la amandoi .AlinB ma bucur ca ai revenit de ceva vreme.
Nu cred ca totdeauna el a vrut ca sa fie cunoscute actiunile lui caritabile, sa va redau un caz care mi l-a relatat un cunoscut din corul Bisericii.La un moment dat a ajutat pe cineva sa scoata o carte, la sustinut mai mult spiritual ,adica cu o vorba buna, ca ce scrie e valoros.A promis ca il va ajuta si cu bani daca va avea nevoie, fara nici o datorie de a returna.Autorul carti apoi mai avut cativa sustinatori Institutii publice.Fara macar sa fie informat, omul nostru este trecut in carte undeva in fata, ca sustinatorr desi nu isi dorea, dar cartea era deja scoasa.Cand a fost inaugurarea cartii autorul la intrebat daca poate sa fie numite Institutiile inaintea lui in discursul de la Intalnirea de prezentare a cartii,el fiind doar persoana fizica si restul Institutii.Omul i-a spus ca mai bine sa nu il numeasca in public,dar autorul vrroia sa isi arate recunostinta, cu atat mai mult cu cat era trecut si pe carte numele donatorilor.
Deci un singur om si ajutat, mai mult cu o vorba buna, si omul a vrut sa il numeasca in public pe cel care l-a ajutat, desi sponsorul nu i-a cerut acest lucru, dimpotriva perrsoana vrroia doar sa il sutina pe om ,fara nici o mutumire publica.
Oare suntem stapani reali pe publicitatea, ce uneori ni se face fara voia noastra? Probabil tot asa oamenii sau simtit datori sa ii multumeasca public lui Gigi Becali, iar el nu stiu daca le-a cerut acest lucru!
Tragem unoeri concluzii si ii facem mai rai pe oameni, decat poate sunt.


Nu stiu cum a facut averea Gigi Becali.Habar nu am.Stiu ca la un moment au fost ceva discutii de o proasta organizare la ceva firma de crestere a gainilor si cam atat.Mai mult nu stiu.Da link exact pe cine a escrocat Gigi Becali?Da un link sa stiu si eu Lancelot.Desi nu sunt suta la suta pe minciunile care circula uneori in presa.

Si apoi mai ramane un lucrru in picioare, ceea ce am spus cu autosesizarea in legatura cu tanarul acela.Aici e un lucru clar cineva care ia pozitie in zi de azi risca.Adica oamenilor nu le place sa le "strici", sa te mesteci in cercul lor de comfort,ca fac scandal. Eu zic ca a simtit situatia tragica a acelui om.
"Publicat: Miercuri, 22 Martie 2017 13:09 ...Autor: Filip Stan
Gigi Becali a depus, miercuri, o plângere penală pe numele șefului ANP și a directorului de la penitenciarul Rahova, ca urmare a sinuciderii unui deținut la închisoarea de la Rahova."
Citeste mai mult pe RTV.NET: http://www.romaniatv.net/gigi-becali...#ixzz4ed9jfX3l
Eu zic ca trebuie sa ai ceva sange pe instalatie sa faci asta.Adica aia nu te vor intampina cu zambete si imbratisari. Aia iti arata legea exacta, ii doare in "basca" ca ala si altii de acolo au un suflet, si poate sunt mai labili psihic.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #39  
Vechi 18.04.2017, 22:42:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
m-am lamurit. de azi incolo nu mai tin cont de nimic din ce scrieti unii dintre voi pe acest forum, de fapt sunteti niste ipocriti, la fel de fatarnici ca si becali. imi pare rau sa spun asta, chiar va respectam pe unii dintre voi, sunteti exact ca acei calugari care i-au cantat la puscarie si care au plecat cu buzunarele pline.

am pus un link cu un film, acolo un nemernic care imbraca haine preotesti isi motiva fiecare actiune diavoleasca cu un pasaj din Biblie. asa faceti si voi, acompaniati nemerniciile lui becali cu citate biblice sau cu "macar asta". numai ca "macar asta" nu a furat numai de la stat, marile hotii le-a facut impotriva oamenilor!

din pacate asta e lumea ortodoxa, si nu vad cum ne putem schimba. imputiciunea vine chiar de la cei care se considera credinciosi. niste fatarnici si niste farisei care ii considera eretici pe neoprotestantii care isi doneaza intreaga avere comunitatii din care fac parte, trimitandu-si proprii copii la munca in interesul aceleiasi comunitati.
Degeaba tot arunci cu bolovani in astia in geamuri ca nici tu nu te poti lauda ca ai toate tiglele pe casa..asta e clar.

Se vede de la o posta ca treaba cu credinta te roade tare si singura modalitate care ai gasit-o sa-ti ostoiesti mancarimea e sa iei cele mai proaste exemple ca reper in ale credintei ca sa-ti demonstrezi ca tu in prostia ta esti mai bun si mai destept, deci credinta nu ti-ar folosi la nimic, ba dimpotriva.

Eu zic sa incerci si alte variante, poate esti mai destept decat pari si reusesti sa gasesti si alte coordonate de miscare.

In loc sa pierzi vremea pe aici cu aceleasi clisee, puna mana pe o carte, de ex. un Sf. Teofan Zavoratul, ca nu-ti trebuie o facultate sa pricepi ce scrie, pune in practica cat poti si pe urma da-ti cu parerea despre credinta, credinciosi, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 18.04.2017 at 22:57:58.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 19.04.2017, 00:19:30
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Degeaba tot arunci cu bolovani in astia in geamuri ca nici tu nu te poti lauda ca ai toate tiglele pe casa..asta e clar.

Se vede de la o posta ca treaba cu credinta te roade tare si singura modalitate care ai gasit-o sa-ti ostoiesti mancarimea e sa iei cele mai proaste exemple ca reper in ale credintei ca sa-ti demonstrezi ca tu in prostia ta esti mai bun si mai destept, deci credinta nu ti-ar folosi la nimic, ba dimpotriva.

Eu zic sa incerci si alte variante, poate esti mai destept decat pari si reusesti sa gasesti si alte coordonate de miscare.

In loc sa pierzi vremea pe aici cu aceleasi clisee, puna mana pe o carte, de ex. un Sf. Teofan Zavoratul, ca nu-ti trebuie o facultate sa pricepi ce scrie, pune in practica cat poti si pe urma da-ti cu parerea despre credinta, credinciosi, etc.
mai aline, treaba e ca eu te-am citit bine de tot pe tine, nu ai cum sa ma surprinzi. aproape ca stiu dinainte ce ai sa scrii si inteleg si de ce o faci asa.
Reply With Quote
Răspunde