Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 12.08.2018, 00:02:10
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul

2. Pe cale de consecinta, o propozitie de tipul "Acel lucru exista", unde "acel lucru" poate fi orice lucru, nu poate fi decat adevarata sau falsa. la fel putem spune si despre propozitia "Acel lucru nu exista". Ea e fie adevarata, fie falsa.

In acest punct am vorbit despre PROPOZITII.

3. In legatura cu o propozitie, de exemplu "Acel lucru exista", eu pot avea convingerea ca e adevarata, pot, pe de alta parte, avea convingerea ca propozitia contradictorie ei, adica "Acel lucru nu exista" este adevarata sau pur si simplu pot sa nu fiu convins de adevarul niciuneia dintre aceste propozitii.

In acest punct am vorbit despre CONVINGERI.

Ce voiam sa spun e ca simpla convingere a mea nu e suficienta ca ceea ce gandesc sa fie adevarat si nici ca lucrurile despre care gandesc sa fie reale. Asta inseamna ca uneori convingerile noastre pot fi simple iluzii si putem ajunge la ele prin alte cai decat cele rationale. De exemplu, majoritatea copiilor din ziua de azi cred la o anumita varsta in Mos Craciun. De unde aceasta convingere a lor? Au analizat dovezile despre Mos Craciun si astfel au ajuns la concluzia ca teoria despre Mos Craciun explica cel mai bine aparitia bradului in casele lor? Probabil ca nu. E mai rational sa presupunem ca au preluat in mod necritic ideea de la parintii lor si astfel si-au format o convingere. Lucrurile aici functioneaza dupa modelul "e asa pentru ca asa spune mama si tata", care nu e nimic altceva decat o forma a sofismului autoritatii, un tip de gandire defectuoasa, dupa cum bine stim.
dar pentru copilas conteaza daca mos craciun exista cu adevarat? diogene ii zice lui platon ca el vede masa, dar ideea nu! cam asa ceva, dar sunt sigur ca intelegi ce vreau sa spun... daca nu vedem ceva inseamna ca acel ceva nu exista?

poate nu pare , dar chestiunile astea sunt complicate si ca sa fiu coerent trebuie sa ma concentrez prea mult, aici scriu doar spontan. credinta, asa cum o inteleg eu, fara a avea parte de ea, este un sentiment, o convingere, cum ii spui, la un nivel intim atat de profund incat nu mai are nevoie de adevar, pentru credincios reprezinta insusi adevarul.

ce credem noi despre asta e altceva. :))
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.

Last edited by Ali Baba; 12.08.2018 at 00:09:39.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 13.08.2018, 01:25:55
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
houston! we have a problem! :))

numai ca, draga gpalama, chestia asta a spus-o (nu asa, evident) altcineva, un pagan! :)) a spus-o platon, ca tot vorbeam de el mai ieri... hait, nu cumva ati preluat-o si p'asta asa cum ati preluat cam tot de la paganii aia? :)) dar platon, ala, a fost si mai si, iete ce zicea:

..."multimea vede binele numai in placeri, cativa in ratiune"... hmmm, oare ce-o fi vrut sa zica? o alta problema nerezorvabila, credinta tine de simturi sau de ratiune?
Adevarul e adevar indiferent cine il spune...
Hm, cam bigot si gresit sa asumi ca numai crestinismul are acces la adevar.

Bunul simt si dreapta ratiune/intelepciune te conduc rapid la adevar.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.08.2018, 22:28:27
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
dar pentru copilas conteaza daca mos craciun exista cu adevarat?
Probabil conteaza. Oricum revelatia ca Mos Craciun nu exista poate fi uneori dureroasa. Am auzit despre copii care nu voiau sa accepte sub nicio forma ca batranul cu barba nu exista, probabil pentru ca lumea in care exista Mos Craciun era pentru ei o lume cu sens, pe cand cea fara Mos Craciun nu mai avea niciun sens. dar si cu oamenii mari se intampla asa ceva. Ii auzi pe unii zicand: ce sens are o lume fara Dumnezeu?

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
diogene ii zice lui platon ca el vede masa, dar ideea nu! cam asa ceva, dar sunt sigur ca intelegi ce vreau sa spun... daca nu vedem ceva inseamna ca acel ceva nu exista?
Avea dreptate si Diogene. Cand vorbim despre mese, ne referim in primul rand la mese, nu la idei despre mese. Pe de alta parte, nici Platon nu spunea prostii, deoarece atunci cand ne referim la masa, nu ne referim la patura de picnic, cu toate ca si pe aceasta o folosim pentru a pune pe ea mancarea atunci cand luam masa la iarba verde. Iar cand incercam sa vedem care sunt diferentele intre masa si patura de picnic, ne referim la limbaj, care si el e real la fel cum e masa, desi nu se vede. Ei, Platon n-avea de unde sa stie ca la doua mii si ceva de ani dupa el va aparea un nou tip de filosofie, cea a limbajului in care vechea dihotomie obiect-idee se va transforma in noua relatie semnificat-semnificant.

Dar in comentariul de mai sus dumneavoastra probabil v-ati referit probabil si la altceva: daca doar ceea ce se vede exista. Bineinteles ca nu. Mai ales ca vederea noastra e extraordinar de slaba. Doar o regiune de aproximativ 5 grade din campul nostru vizual ne ofera o perceptie foarte clara a obiectelor. Cu cat ne indepartam de acest punct central, cu atat vederea noastra e mai neclara. Ceea ce face ca noi sa percepem clar obiectele din campul nostru vizual e creierul care proceseaza informatia venita de la retina. Deci din start, ceea ce vedem noi e rezultatul unei restructurari realizate de creierul nostru. Din pacate, sau din fericire, cunoasterea realitatii se face mai mult prin minte decat prin ochi. Si aici intervine problema de a gasi o metoda de a ne controla mintea sa nu o ia razna. Pentru ca daca nu ar exista o asemenea metoda, am ajunge sa credem orice (am putea avea orice convingeri), deoarece n-am avea cum sa deasebim adevarul de fals (adica am putea sustine orice afirmatie am dori) si ce e mai rau, n-am mai sti cum sunt lucrurile de fapt.

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
credinta, asa cum o inteleg eu, fara a avea parte de ea, este un sentiment, o convingere, cum ii spui, la un nivel intim atat de profund incat nu mai are nevoie de adevar, pentru credincios reprezinta insusi adevarul.
Intr-adevar, asa stau lucrurile. Insa acest proces al credintei are un rezultat, din pacate dezastruos: insasi notiunea de adevar ajunge sa fie deformata. Si odata cu ea realitatea pe care si-o construieste omul credincios si in functie de care acesta actioneaza in lume ca fiinta morala. Si daca de exemplu credinciosul crede ca femeia e o fiinta inferioara barbatului sau ca cei de alte convingeri trebuie dispretuiti, acest mod de intelegere al realitatii va avea consecinte in comportamentul sau. Nu odata mi-am marturisit pe acest site lipsa de credinta dupa care am fost injurat ca la usa cortului. Asta pentru ca ceea ce consideram ca e adevarat ne influenteaza comportamentul.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 18.08.2018, 23:05:25
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Probabil conteaza. Oricum revelatia ca Mos Craciun nu exista poate fi uneori dureroasa. Am auzit despre copii care nu voiau sa accepte sub nicio forma ca batranul cu barba nu exista, probabil pentru ca lumea in care exista Mos Craciun era pentru ei o lume cu sens, pe cand cea fara Mos Craciun nu mai avea niciun sens. dar si cu oamenii mari se intampla asa ceva. Ii auzi pe unii zicand: ce sens are o lume fara Dumnezeu?



Avea dreptate si Diogene. Cand vorbim despre mese, ne referim in primul rand la mese, nu la idei despre mese. Pe de alta parte, nici Platon nu spunea prostii, deoarece atunci cand ne referim la masa, nu ne referim la patura de picnic, cu toate ca si pe aceasta o folosim pentru a pune pe ea mancarea atunci cand luam masa la iarba verde. Iar cand incercam sa vedem care sunt diferentele intre masa si patura de picnic, ne referim la limbaj, care si el e real la fel cum e masa, desi nu se vede. Ei, Platon n-avea de unde sa stie ca la doua mii si ceva de ani dupa el va aparea un nou tip de filosofie, cea a limbajului in care vechea dihotomie obiect-idee se va transforma in noua relatie semnificat-semnificant.

Dar in comentariul de mai sus dumneavoastra probabil v-ati referit probabil si la altceva: daca doar ceea ce se vede exista. Bineinteles ca nu. Mai ales ca vederea noastra e extraordinar de slaba. Doar o regiune de aproximativ 5 grade din campul nostru vizual ne ofera o perceptie foarte clara a obiectelor. Cu cat ne indepartam de acest punct central, cu atat vederea noastra e mai neclara. Ceea ce face ca noi sa percepem clar obiectele din campul nostru vizual e creierul care proceseaza informatia venita de la retina. Deci din start, ceea ce vedem noi e rezultatul unei restructurari realizate de creierul nostru. Din pacate, sau din fericire, cunoasterea realitatii se face mai mult prin minte decat prin ochi. Si aici intervine problema de a gasi o metoda de a ne controla mintea sa nu o ia razna. Pentru ca daca nu ar exista o asemenea metoda, am ajunge sa credem orice (am putea avea orice convingeri), deoarece n-am avea cum sa deasebim adevarul de fals (adica am putea sustine orice afirmatie am dori) si ce e mai rau, n-am mai sti cum sunt lucrurile de fapt.



Intr-adevar, asa stau lucrurile. Insa acest proces al credintei are un rezultat, din pacate dezastruos: insasi notiunea de adevar ajunge sa fie deformata. Si odata cu ea realitatea pe care si-o construieste omul credincios si in functie de care acesta actioneaza in lume ca fiinta morala. Si daca de exemplu credinciosul crede ca femeia e o fiinta inferioara barbatului sau ca cei de alte convingeri trebuie dispretuiti, acest mod de intelegere al realitatii va avea consecinte in comportamentul sau. Nu odata mi-am marturisit pe acest site lipsa de credinta dupa care am fost injurat ca la usa cortului. Asta pentru ca ceea ce consideram ca e adevarat ne influenteaza comportamentul.

Excelenta postare! Ati atins corect o multime de aspecte!
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 23.05.2019, 01:33:54
Equilibrier Equilibrier is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2012
Mesaje: 2
Implicit

Personal, constat încă o data ca majoritatea celor care ne consideram ortodocși practicanți suntem de fapt doar niște aroganți și unde vb de smerenie sau chiar ne afișaj cu ea o facem ca într-un simulacru. În loc sa invatam de la sfinți adevărată cale spre mântuirea și deci osteneala cea cu adevărat folositoare, noi, crezând ca deja am aj acolo, nu numai ca ne consideram colegi de banca cu Sfinții dar ii folosim și ca buzdugan oriunde simțul arogantei ne-o cere.

Fratele acesta, Alex a pus o întrebare atât delicata cât și f îndrăzneață, sa nu mai spunem extraordinar de interesanta. Dar noi, în marea majoritate (f puține excepții) ce am făcut? Temându-se de necunoscut, adică de ceea ce nu deținem ca "adevăr revelat" in mana mostra, dam cu celelalte "adevăruri" ca și cu niște buzdugan, în capul bietului curios creștin. Dar dacă asta o facem din evidenta frica de a nu putea sa abordam un asemenea subiect care ne arunca într-un necunoscut incomod celor care credem ca ortodoxia e un set de volume de la Sfinții Părinți și cam atât, atunci sa fim cu adevărat smeriți și sa stam pe margine e mai corect decât alte reacții cum s-au arătat pe aici...

Eu unul nu știu sa arg științific ce o sa spun acum, și nici nu o sa spun prea multe Însă ce simt, ce cred, ce intuiesc am oricând îndrăzneală s-o spun.

Da, cred ca exista o legătură sensibila între suflet și trup, căci știm ca sufletul locuiește spațial (cumva, probabil legat de sânge) în trup, dacă e asa atunci in trup e logic sa existe o forma de trecere din plan văzut în cel nevăzut, din cele sensibile în cele inteligibile, și de ce aceasta glanda pineal a nu ar fi una din aceste granițe sensibile dintre cele doua (unii spun ca sunt mai multe și cred ca au primit denumirea de chakre dar nu merg pe terenul asta).
Acum, Alex de ce noi în ortodoxie nu prea știm de astea?... Ca e evident ca dacă nu știm nu înseamnă că ele nu exista, nicidecum, căci Sfinților Duhul Sfânt le-a descoperit numai ce era nevoie sa le fie descoperit la acea vreme... Deci e un motiv pt care nu s-a vorbit, e unul evident de altfel: cel puțin pana acum nu ne-a fost de folos, poate acum va fi de îngăduie Dumnezeu sa se inițieze astfel de discuții și chiar mințile noastre sa se deschidă spre astfel de curiozități, însă... E clar ca biserica noastră în învățătură ei Nu ARE nevoie de "învățătură porții sufletului sau a glandei pineal e" de ce? Pt ca ea, după cum spunea un bun creștin pe aici, vizează părțile ultime ale existentei noastre pe pamant: scopul viata veșnică și traseul cel mai sigur, împlinirea poruncilor, deci iată avem o destinație și o cale, și sigur ca alte scurtături nu zice nimeni ca nu exista o posib de 1 la nu știu câte sa ducă spre Hristos, dar nu sunt băgate în seama de Învățătorul suprem Duhul Sfânt din doua motive, cred: unul ca nu sunt de folos și avem deja o cale sigura, și doi, nu suntem încă pregătiți sa le primim, sale înțelegem și sa le folosim. Deci eu unul, văzând ca tu însuți îți dai seama de primejdie, îți recomand să mergi totuși strict ca calea știut ca să nu te rătăcești, însă de curiozitatea ta sunt incantat sa aflu mai multe, pe mine însumi m'ar interesa un astfel de subiect și ma poți contacta la Cosmin.popescu.13@gmail.com pt materiale, idei, ce-mi mai poți da din cele ce ai mai aflat.

Dacă ma întrebi pe mine, cred ca Dumnezeu a pus încă de la proiectare lucruri și posibilități în noi care nu sunt îngăduite a fi aflate și folosite acum, ci poate în vreun veac viitor, trupul pnevmatizat al Mantuitorului, după Înviere fiind o dovada în acest sens, are niște trăsături unice promise tuturor (și buni și rai) după Învierea cea de obște. Potențialul glandei pineal e cred ca e una din acestea, dar repet nu cred ca ne e îngăduit pt acum sa folosim(fără mari primejdii) de a folosi acum aceste cunoștințe, dar cred ca este îngăduit a le scurta puțin spre a ni se descoperi rand pe rand. Personal simt și vad ca Dumnezeu lucrează prin noi (prin cine nu ai bănui, l-ai putea ușor nu-mi eretic sau mai știu eu ce) lucruri și Lucrări extraordinare, pe care sigur, în ignoranță și aroganta ta le poți contrazice dar nu te vei putea lupta împotriva lor dacă sunt Voia lui Dumnezeu. Cine face asta cu aroganta s-ar putea sa se trezească chiar asemenea unui retrograd, lăsat de căruță, ba sa nu se închidă singur în afara Împărăției, lucru de care sa ne ferească Dumnezeu pe toți, căci El spune ca știm sa recunoaștem meteo și toate astea dar vremile sa le simțim (și deci Lucrarea Sa) ba.

Astea au fost gândurile mele. Rog pe cei ce nu pot scrie ceva constructiv și concludent sa se abțină sa ma citeze. Haideți sa punem început bun acelei smereniei pe care o tot flutura ca pe un steag străin de patria noastră interioara.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare