Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 23.12.2009, 22:54:41
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laialy Vezi mesajul
Multumesc mult..nu am intrat pe tot forumul pentru ca intentia mea nu este sa arunc cu noroi in dumneavoastra nici sa convertesc pe nimeni.Am si eu familie crestine,maine eu si sotul meu o sa ii sunam sa le facem urari de sarbatori..Dumnezeu sa va ajute si pe dumneavoastra,sa aveti sarbatori fericite,multa sanatate si sa aveti parte de toate cele bune!
Ma alatur si eu lui Cristi - bine ca, prin gestul lui minunat, mi-a adus aminte de esential (si ii multumesc foarte mult pentru asta), si anume ca-i doresc familiei tale din tara, Laialy, din toata inima mea Craciun Fericit si binecuvantat! Iar voua, sa va iubiti si sa va intelegeti in continuare si sa va dea Dumnezeu copii si pace si... si... si... tot ce-am uitat eu...La fel si doamnei Rozerin si sotului ei, cele mai bune urari...
... si ne iertati si pe noi daca v-am jignit, ne aprindem, suntem oameni, gresim, unii dintre noi mai sarim peste cal, dar totul este din dragoste de Dumnezeu, asa cum poate fiecare sa o inteleaga..........
  #332  
Vechi 23.12.2009, 22:56:02
rozerin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laialy Vezi mesajul
Asta inseamna ca cine nu e cu noi este impotriva noastra sau ce?Draga mea,asa e viata,nu toti gandim la fel.Ce inseamna "musulmanca adevarata"?Si eu si musulmancele acelea din statele islamice avem aceeasi religie si aceeasi carte sfanta asa ca nimeni nu e mai presus.Sa te intreb si eu ceva...daca cineva se converteste la crestinism..va putea persoana aceea sa fie o"crestina adevarata"?

Si hai sa zicem ca sunt femei care vor aur,mai guralive cum zici tu etc..care-i legatura cu religia?

Si nu te obliga nimeni sa discuti cu mine dar macar sa ne respectam si sa ne acceptam pt ca atitudinea ta nu este deloc frumoasa

Si de unde stii tu cat cunoaste Rozerin Coranul?Hai sa nu facem afirmatii pe care nu le putem sustine.

Si apropo..forumul acesta crestin-ortodox are o sectiune dedicata religiei noastre

Sa ai o noapte frumoasa!
LAIALY las-o pe MIRABELA ea se lauda ca crestina ca stie perfect coranul dar eu ca m-am nascut musulmana nu il stiu poate imi da ea niste lectii!trebuie sa ne obisnuim cu astfel de oameni ,binenteles nu putem sa ii asemanam pe toti la fel ma refer la crestini,am bunici la tara si de cite ori merg la ei si ma intilnesc din intimplare si cu preotul din sat il salut si imi raspunde ,eu sincer nu ma consum si bine ai spus noi nu am intrat pe acest forum sa facem lumea sa treaca la islam sau sa aruncam cu noroi .CEI CE NE RESPECTA SI NOI II RESPECTAM INDIFERENT DE RELIGIA LOR SAU DACA ESTE ALB SAU NEGRU!!PENTRU CEI CARE SINT INTRADEVAR ORDODOXI LE UREZ---CRACIUN FERICIT--
  #333  
Vechi 23.12.2009, 23:05:01
rozerin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Ma alatur si eu lui Cristi - bine ca, prin gestul lui minunat, mi-a adus aminte de esential (si ii multumesc foarte mult pentru asta), si anume ca-i doresc familiei tale din tara, Laialy, din toata inima mea Craciun Fericit si binecuvantat! Iar voua, sa va iubiti si sa va intelegeti in continuare si sa va dea Dumnezeu copii si pace si... si... si... tot ce-am uitat eu...La fel si doamnei Rozerin si sotului ei, cele mai bune urari...
... si ne iertati si pe noi daca v-am jignit, ne aprindem, suntem oameni, gresim, unii dintre noi mai sarim peste cal, dar totul este din dragoste de Dumnezeu, asa cum poate fiecare sa o inteleaga..........
doamna elizabeta nu ne ati gresit cu nimic!! si nici nu ne ati jignit a intreba ceva nu inseamna ca jignesti.dinenteles ca mai sint si alte persoane ca domnul cristi care totusi ne considera si pe noi oameni nu -teroristi-dupa cum se spune
  #334  
Vechi 23.12.2009, 23:05:16
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

[2:87]
I-am dãruit lui Moise Cartea ºi am fãcut sã-i urmeze alþi trimiºi.I-am dat lui Isus ['Isa], fiul Mariei [Maryam], semnele desluºite ºi l-am întãrit pre el cu duhul sfânt . Însã de fiecare



e din coran sau nu????

Citat:
În prealabil postat de rozerin Vezi mesajul
LAIALY las-o pe MIRABELA ea se lauda ca crestina ca stie perfect coranul dar eu ca m-am nascut musulmana nu il stiu poate imi da ea niste lectii!trebuie sa ne obisnuim cu astfel de oameni ,binenteles nu putem sa ii asemanam pe toti la fel ma refer la crestini,am bunici la tara si de cite ori merg la ei si ma intilnesc din intimplare si cu preotul din sat il salut si imi raspunde ,eu sincer nu ma consum si bine ai spus noi nu am intrat pe acest forum sa facem lumea sa treaca la islam sau sa aruncam cu noroi .CEI CE NE RESPECTA SI NOI II RESPECTAM INDIFERENT DE RELIGIA LOR SAU DACA ESTE ALB SAU NEGRU!!PENTRU CEI CARE SINT INTRADEVAR ORDODOXI LE UREZ---CRACIUN FERICIT--
  #335  
Vechi 23.12.2009, 23:12:39
rozerin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
[2:87]
I-am dãruit lui Moise Cartea ºi am fãcut sã-i urmeze alþi trimiºi.I-am dat lui Isus ['Isa], fiul Mariei [Maryam], semnele desluºite ºi l-am întãrit pre el cu duhul sfânt . Însã de fiecare



e din coran sau nu????
nu se intelege scrie mai clar caci eu sint turcoaica si nu prea inteleg ce vrei sa spui
  #336  
Vechi 23.12.2009, 23:13:17
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Ma alatur si eu lui Cristi - bine ca, prin gestul lui minunat, mi-a adus aminte de esential (si ii multumesc foarte mult pentru asta), si anume ca-i doresc familiei tale din tara, Laialy, din toata inima mea Craciun Fericit si binecuvantat! Iar voua, sa va iubiti si sa va intelegeti in continuare si sa va dea Dumnezeu copii si pace si... si... si... tot ce-am uitat eu...La fel si doamnei Rozerin si sotului ei, cele mai bune urari...
... si ne iertati si pe noi daca v-am jignit, ne aprindem, suntem oameni, gresim, unii dintre noi mai sarim peste cal, dar totul este din dragoste de Dumnezeu, asa cum poate fiecare sa o inteleaga..........
Nu ai gresit cu nimic,ba dimpotriva,ai dat dovada de intelegere si pentru asta chiar trebuie sa iti multumesc inca o data.Multumesc si pentru urari,si eu iti urez tie un Craciun fericit si sa ai parte de un an nou cu multe bucuri si impliniri.

Off sa dea Dumnezeu sa am si copii ca asta e ce imi doresc:)

Iar celor care sunt mai inversunati le doresc sa devina un pic mai toleranti.

Iti doresc numai bine!
  #337  
Vechi 23.12.2009, 23:15:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laialy Vezi mesajul
Multumesc mult..nu am intrat pe tot forumul pentru ca intentia mea nu este sa arunc cu noroi in dumneavoastra nici sa convertesc pe nimeni.Am si eu familie crestine,maine eu si sotul meu o sa ii sunam sa le facem urari de sarbatori..Dumnezeu sa va ajute si pe dumneavoastra,sa aveti sarbatori fericite,multa sanatate si sa aveti parte de toate cele bune!
Sărut mâna frumos pentru gândurile și cuvintele dumneavoastră frumoase ! Doamne ajută ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #338  
Vechi 23.12.2009, 23:21:45
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laialy Vezi mesajul
Nu ai gresit cu nimic,ba dimpotriva,ai dat dovada de intelegere si pentru asta chiar trebuie sa iti multumesc inca o data.Multumesc si pentru urari,si eu iti urez tie un Craciun fericit si sa ai parte de un an nou cu multe bucuri si impliniri.

Off sa dea Dumnezeu sa am si copii ca asta e ce imi doresc:)

Iar celor care sunt mai inversunati le doresc sa devina un pic mai toleranti.

Iti doresc numai bine!
Draga mea Laialy, sa-ti auda bunul Dumnezeu rugaciunile si sa va binecuvanteze cu copii! Nici noi nu avem, dupa atatia ani de casatorie, dar poate ca din cauza bolii mele (am fost diagnosticata cu o tumoare maligna in 2006, si de-atunci am facut un tratament agresiv ca sa ma vindec). Stiu foarte bine ce inseamna lipsa copiilor pentru o femeie, mai ales. O sa ma rog si eu, in legea mea, si sper sa ti se indeplineasca dorinta cat mai curand...

Doamna Rozerin, Cristi este un crestin ortodox adevarat, iubitor de oameni si bland, pe care eu personal il admir mult pentru tot ceea ce face pentru noi pe forum. Dar sa stiti ca nu este singurul...Iar noi avem in tara noastra multi turci nascuti aici, cu care traim in pace si buna intelegere. Suntem o tara toleranta, primitoare cu strainii si cu oameni ospitalieri, va rog din suflet sa nu credeti altceva...
  #339  
Vechi 23.12.2009, 23:37:19
rozerin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Draga mea Laialy, sa-ti auda bunul Dumnezeu rugaciunile si sa va binecuvanteze cu copii! Nici noi nu avem, dupa atatia ani de casatorie, dar poate ca din cauza bolii mele (am fost diagnosticata cu o tumoare maligna in 2006, si de-atunci am facut un tratament agresiv ca sa ma vindec). Stiu foarte bine ce inseamna lipsa copiilor pentru o femeie, mai ales. O sa ma rog si eu, in legea mea, si sper sa ti se indeplineasca dorinta cat mai curand...

Doamna Rozerin, Cristi este un crestin ortodox adevarat, iubitor de oameni si bland, pe care eu personal il admir mult pentru tot ceea ce face pentru noi pe forum. Dar sa stiti ca nu este singurul...Iar noi avem in tara noastra multi turci nascuti aici, cu care traim in pace si buna intelegere. Suntem o tara toleranta, primitoare cu strainii si cu oameni ospitalieri, va rog din suflet sa nu credeti altceva...
stimata doamna sint aici nascuta in romania dar am religia musulmana dar am foarte multe prietene ortodoxe si sotul meu la fel nu facem diferente cum nici d-voastra si d-nu CRISTI nu au facut-o,se vede ca sinteti adevarati crestini cu frica de dumnezeu dar normal mai sint si oameni care totusi nu inteleg.va multumesc tare mult d-voastra si d-nu CRISTI si va doresc tot binele din lume si chiar mi-ar face mare placere sa vorbim asa intru-un mod civilizat ,si totusi mai avem o asemanare toti sintem copii lui adam si eva.
  #340  
Vechi 24.12.2009, 00:17:00
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Draga mea Laialy, sa-ti auda bunul Dumnezeu rugaciunile si sa va binecuvanteze cu copii! Nici noi nu avem, dupa atatia ani de casatorie, dar poate ca din cauza bolii mele (am fost diagnosticata cu o tumoare maligna in 2006, si de-atunci am facut un tratament agresiv ca sa ma vindec). Stiu foarte bine ce inseamna lipsa copiilor pentru o femeie, mai ales. O sa ma rog si eu, in legea mea, si sper sa ti se indeplineasca dorinta cat mai curand...

Doamna Rozerin, Cristi este un crestin ortodox adevarat, iubitor de oameni si bland, pe care eu personal il admir mult pentru tot ceea ce face pentru noi pe forum. Dar sa stiti ca nu este singurul...Iar noi avem in tara noastra multi turci nascuti aici, cu care traim in pace si buna intelegere. Suntem o tara toleranta, primitoare cu strainii si cu oameni ospitalieri, va rog din suflet sa nu credeti altceva...
Multumesc mult si Doamne ajuta sa reusesc sa am si copii.Si la mine e o problema de sanatate..dar una diferita.Trebuie sa mai fac 2 operatii la coloana asa ca medicul mi-a interzis sa am copii deocamdata dar asta este.
Sa iti dea Dumnezeu sanatate!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 09:59:24
Despre relatii bobby Nunta 15 21.03.2008 13:55:49
Relatii posibile pe net? viviana Generalitati 13 11.01.2008 11:17:39
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 02:39:19