Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.07.2013, 18:49:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation Declaratie socanta !

Mitropolitul Muntenegrului: NATO este Al Patrulea Reich


Mitropolitul Muntenegrului, Înaltpreasfințitul Amfilohie, a declarat că NATO este un "Al Patrulea Reich", iar Europa este "tiranică", relatează agenția sârbă de știri Tanjug, citată de B92 în pagina electronică de luni.



Mitropolitul Bisericii Ortodoxe Sârbe (SPC) consideră că NATO reprezintă "o continuare a fascimului și o dorință de a conduce întreaga lume", relatează B92. El apreciază că este bine că Muntenegru s-a aliat "cu Europa", dar nici într-un caz nu ar trebui să devină "o parte din NATO".
"Care este rațiunea de a fi a NATO? Ce este NATO, dacă nu Al Patrulea Reich? Ce este, dacă nu o continuare a fascimului și o dorință de a conduce întreaga lume", a spus Înaltpreasfințitul Amfilohije în timpul unei ceremonii de sfințire a unei biserici renovate din orașul Kolasin (nordul Muntenegrului).
"Noi mergem spre Europa, dar trebuie să contribuim cu ceva, nu doar să cerșim în Europa. Primul lucru pe care l-ar putea face Muntenegru este să ceară națiunilor NATO să denunțe pactul. Aceasta ar fi contribuția Muntenegrului pentru Europa", a adăugat mitropolitul.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.07.2013, 00:02:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ce varsta are sfintia sa? :)
Nu's dc am impresia ca va fi pensonat intr-un fel sau altul f. curand..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.07.2013, 08:39:22
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu văd ce este atât de șocant în declarația Sfinției sale.
Mai ales dacă nu uităm (și aici ar trebui să ne ascundem în păduri de rușine) de bombardamentele NATO asupra lor de la sfârșitul secolului trecut.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.07.2013, 21:41:39
Kosmin's Avatar
Kosmin Kosmin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit Nato

Păcat că și țara noastră e membră NATO. Ar trebui să ieșim din organizație... am putea fi priviți altfel de Rusia ortodoxă și de Putin. Știe el ce știe...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.07.2013, 21:56:25
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

cred ca e unu din preotii nasiti de kgb ,cu epoletii sub sutana, pe invers !!!

Rusia ,se stie de cand ai lumea, are pe langa Romania, mari interese la vest de Bucuresti, adica, in fosta Jugoslavie !!!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.07.2013, 21:59:03
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu văd ce este atât de șocant în declarația Sfinției sale.
Mai ales dacă nu uităm (și aici ar trebui să ne ascundem în păduri de rușine) de bombardamentele NATO asupra lor de la sfârșitul secolului trecut.
Bombardarea a fost ,regretabila,insa marile puteri "nu cred in lacrimi"(ca sa parafrazam o propozite celebra !),ele se ghideaza dupa interese, la fel se ghideaza si tarile mici,care vor sa fie aparate de cei mari !!!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.07.2013, 22:05:09
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kosmin Vezi mesajul
Păcat că și țara noastră e membră NATO. Ar trebui să ieșim din organizație... am putea fi priviți altfel de Rusia ortodoxă și de Putin. Știe el ce știe...
Te cred că ne-ar privi altfel. Cu mult, mult drag. Cam cum privește pisica mea către prietenii ei mai mici, șoriceii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.07.2013, 22:59:55
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu văd ce este atât de șocant în declarația Sfinției sale.
Mai ales dacă nu uităm (și aici ar trebui să ne ascundem în păduri de rușine) de bombardamentele NATO asupra lor de la sfârșitul secolului trecut.
Asa e, ai dreptate. Latratorii democratici care ne conduc, precum hotii pe un pagubas nevazator spre prapastie, ne-au bagat in nato, ca de, asa e "porunca de sus". Daca am sta, fara prejudecati, sa facem o socoteala, cite am pierdut, ca popor, dupa 1989, ne-am inspaimanta. Ne-am inspaiminta..si ma tem ca doar atit.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.07.2013, 23:03:24
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
cred ca e unu din preotii nasiti de kgb ,cu epoletii sub sutana, pe invers !!!

Rusia ,se stie de cand ai lumea, are pe langa Romania, mari interese la vest de Bucuresti, adica, in fosta Jugoslavie !!!
Inca unul cu clisee pro-Vest pe post de algoritmi ai proceslor mentale.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.07.2013, 23:04:28
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este extrem de fortat,ca sa nu zic lipsit de luciditate istorica,sa compari Alianta Nord Atlantica cu fascismul.,,Drittes Reich"nu dorea orice tip de dominatie,ci una bazata pe exterminare fatisa si puritate etnica.Aceste lucruri nu se pot spune despre NATO,nici nu iti trebuie mare cultura politica sau istorica pe tema asta.Cred ca pe domnul Mitropolit l-a cam luat valul omiletic al fanteziei in detrimentul realismului istoric,putea sa verifice procedura de adoptare a unei decizii in cadrul NATO ca sa realizeze ca nu exista similitudini cu ideea macabra nazista.Mi-se pare,in contextul actual pt Muntenegru,cel putin bizara viziunea dansului dar genul acesta de declaratii fac pana la urma deliciul zelotilor pe sistem ,,singuri impotriva tuturor"(de la ei nu am pretentii,atat pot,dar de la un om ca dansul da,pt ca este formator de opinie intr-o zona ce a fost mereu un butoi de pulbere si i-ar trebuie putin mai multa intelepciune in afirmatii)si asta nu este ceva nou sub soare,iti trebuie mereu o motivatie,fie si usor artificiala,pentru a-ti argumenta diverse pozitii sau actiuni,din trecut,prezent sau si mai predictibil,din viitor.Cat despre dorinta dansului,de denuntare a pactului,imi provoaca un zambet si imi confirma ca unele dintre inaltele fete bisericesti ar face bine sa se ocupe de salvarea sufletelor si mai putin de aspecte lumesti acolo unde nu prea inteleg decat pe diagonala cum functioneaza mecanismul lumii actuale.Din care,cu onor,si tarile domniilor lor fac parte.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 03.07.2013 at 23:08:38.
Reply With Quote
Răspunde